Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » DCF77 vevő készítése
Lapozás: OK   7 / 8
(#) Gafly válasza Gafly hozzászólására (») Nov 14, 2021 /
 
Ugyan nem kérdezted, de szerintem nagyon fontos kérdés, hogy az antenna rezgőkör jól le legyen hangolva.
Mivel nem tudhatjuk hogy milyen ferrited van (ha nincsen akkor szóljál és viszek Paksra) igy az induktivitása megjósolhatatlan, valamint hogy hol fog rezonálni.
Ha van induktivitásmérőd, akkor érdemes megmérni a tekercset és nagyjából belőni a kivánt értéket a kondenzátorhoz. A finomhangolás meg a tekercs tologatásával a végleges helyén...
Az is jó, ha kondenzátorral együtt megpróbálod berezgetni és frekvenciamérő...
Csak ezután várhatsz egyáltalán valami oszcilloszkópon értékelhető jelet a kimeneten.
A hozzászólás módosítva: Nov 14, 2021
(#) sany válasza Gafly hozzászólására (») Nov 14, 2021 /
 
Most egy kicsi kb. 7 cm ferrittel gondoltam, amit egy DCF77 vételére alkalmas órából termeltem ki.
(#) sany hozzászólása Nov 14, 2021 /
 
Eddig valami ilyesmi. Arduino Uno házába szerelném be az antennát.
(#) sany válasza sany hozzászólására (») Nov 15, 2021 /
 
Rákapcsoltam a tápot. A tápfeszültségek rendben megvannak. Az aktív RF antenna kapcsolásában megadott A pont kivételével a B és a C ponton is a megadott tartományon belül vannak az értékek. A kapcsolás pontosan 50 mA áramot vesz fel. Azonban az A ponton csak 0.92 V -ot mérek. Ha bekötöm a tekercset, akkor is, ha nem kötöm be, akkor is. A potméter tekerésére sem vàltozik a mért feszültség.
A hozzászólás módosítva: Nov 15, 2021
(#) Gafly válasza sany hozzászólására (») Nov 15, 2021 /
 
Idézet:
„Ha bekötöm a tekercset, akkor is, ha nem kötöm be, akkor is. A potméter tekerésére sem vàltozik a mért feszültség.”

Ferci is pont ezt mondta, meg én is.
Azaz nem is kell változnia, meg a leirtak alapján akár jó is lehet...
(#) sany válasza Gafly hozzászólására (») Nov 15, 2021 /
 
Dehát nincs meg a megadott feszültség.A pont 2..3 V.
A hozzászólás módosítva: Nov 15, 2021
(#) Gafly válasza sany hozzászólására (») Nov 15, 2021 /
 
Annyira nem problémás.
Tehát mekkora feszültségek vannak az A, B és C pontokon?
(#) sany válasza Gafly hozzászólására (») Nov 15, 2021 /
 
A -> 0.92 V ( megadott: 2 .. 3 V )
B -> 1.1 V ( megadott: 1.3 .. 2.3 V )
C -> 9.74 V ( megadott: 9.4 ... 10.6 V )
(#) Gafly válasza sany hozzászólására (») Nov 15, 2021 /
 
Emeld ki a T25 bázisát, és akkor mit mérsz?
(#) sany válasza Gafly hozzászólására (») Nov 15, 2021 /
 
Kiemelve. Ferrit nélkül 0.14 V. Ferrittel 0.30 V. A potit kiforrasztottam nincs értelme, ahogy mondtátok.
A hozzászólás módosítva: Nov 15, 2021
(#) Peter65 válasza sany hozzászólására (») Nov 15, 2021 /
 
Én nem értek hozzá, de ha T15 emitterén nagyobb feszt mérsz, mint a bázisán, azt gyanítom, hogy T15 körül valami baj van. Lehet, hogy rossz a tranyó, vagy nem stimmel a lábkiosztás.
(#) sany válasza Peter65 hozzászólására (») Nov 15, 2021 /
 
Nagyon én sem értem most. Nem értem, miért "áramgenerátor módban" vannak a FET-ek?
Ezeket a feszeket a GND-hez képest mértem.
A hozzászólás módosítva: Nov 15, 2021
(#) sany hozzászólása Nov 15, 2021 /
 
Itt találtam egy DCF77 aktív RF antennát. A kapcsolási rajza a csatolt képen látható. Arra gondoltam , hogy ezt a kapcsolást építem ki a kis panelen. Továbbá a vevő kapcsolási rajzán látható R2-es 68 Ω-os ellenállást megnövelném kb. 100 Ω-ra. Mi a véleményetek jobb lenne ez így?
A hozzászólás módosítva: Nov 15, 2021
(#) sdrlab válasza sany hozzászólására (») Nov 16, 2021 /
 
Mindenképpen jobban jársz ezzel a kapcsolással, mert ez erősít is, nem csak leválaszt és illeszt!
Idézet:
„Mi a véleményetek jobb lenne ez így?”

Az az erősítést érdemben nem befolyásolná, így sok értelme nincs feleslegesen kísérletezgetni... Ez már úgyis erősít az előzőhöz képest rendesen, így felesleges további erősen megkérdőjelezhető manőverbe kezdeni... )
A hozzászólás módosítva: Nov 16, 2021
(#) sany válasza sdrlab hozzászólására (») Nov 16, 2021 /
 
Meg is csináltam.
A tekercs induktivitása kb. 615.8 µH.

Most 11.16 V-ot mérek az antennakábel meleg pontján. Az R2-t 68 Ω-on hagytam. De beteszek majd egy 8,2V-os Zener-diódát, ha ez netán sok.
(#) sdrlab válasza sany hozzászólására (») Nov 17, 2021 /
 
Mivel bőven van hely, érdemes lett volna beletervezned még vagy 2 kondi helyet a rezgőkörnél, mert egyáltalán nem biztos, hogy jó helyen lesz a rezonanciája! Gondolom az antenna és a fóliakondi gyári..., az többé kevésbé ki van hangolva, de hogy mennyire pontosan..., illetve a fóliakondi hőfoktényezője sem a legjobb ebből a szempontból! Jobban járnál, ha NP0-ás anyagú kondit tennél a helyére, és azzal hangolnád ki pontosan...
(#) sany válasza sdrlab hozzászólására (») Nov 17, 2021 /
 
Megoldható. Igen a gyári kondija, igaz leszedtem a ferritről. Egy 6,8 nF-os.
Úgy számoljam, hogy az 1 MΩ-os ellenállást is beleszámítsam majd?
A hozzászólás módosítva: Nov 17, 2021
(#) sdrlab válasza sany hozzászólására (») Nov 17, 2021 /
 
Az 1M sok vizet már nem kavar, nem az fogja az eredő Q-t megszabni! Ha elhagyod, kb semmi se fog változni...
Viszont, ha elég magas Q alakul ki, ott számíthat már főleg a kondenzátor hőfokfüggése, és kicsit meghűtve, vagy melegítve már kellemetlenül odébb mehet a rezonancia, ami érzékenységcsökkenést von maga után...
(#) sany válasza sdrlab hozzászólására (») Nov 17, 2021 /
 
Nem véletlen a 6,8 nF kondi. 616uH esetén 77.83 kHz a rezonancia frekvencia. Persze, ha jó méri a műszer az induktivitást.
(#) Gafly válasza sany hozzászólására (») Nov 17, 2021 /
 
Tekercs tologatással szokás hangolni...
(#) sany válasza Gafly hozzászólására (») Nov 17, 2021 /
 
Igen. Olyan szépen rá van ragasztva. Esetleg frekimérés?
(#) Gafly válasza sany hozzászólására (») Nov 17, 2021 /
 
Ha nincsen az alábbi műszerekből sok (generátor, csővoltmérő, frekimérő), akkor rezgesd be a komplett antennát a kondenzátorral, mint Franklin oszcillátor. CMOS IC-vel is lehet, sőt.
De frekvenciát akkor is kell mérni...
A hozzászólás módosítva: Nov 17, 2021

hangolok.JPG
    
(#) sany válasza Gafly hozzászólására (») Nov 17, 2021 /
 
Ezeket nem hozd el Paskra?
Próbálkozok. Ha elakadok, majd kérdezzek.
(#) sany hozzászólása Nov 17, 2021 /
 
Sajnos az RF erősítőben nem a megadott DC szintek vannak. Először ezt kell rendeznem. Aztán jöhet a folytatás.
A hozzászólás módosítva: Nov 17, 2021
(#) sany hozzászólása Nov 20, 2021 /
 
Sajnos nem sikerül valamiért ezeket a feszültségeket mérnem, mint amik a kapcsolási rajzon vannak megadva.
A ferritet rákötöttem, de úgy sem jó. Ellenőröztem a zárlatot, szakadást a panelon, a tranzisztort és FET-et is cseréltem már másikra. Kivettem a FET-et. De így is mindig a T2 tranzisztorán 7,54 V-ot mérek vagyis csaknem a dupláját, mint ami az ábrán van. Igaz 2N2222 tettem bele.
A hozzászólás módosítva: Nov 20, 2021
(#) sdrlab válasza sany hozzászólására (») Nov 20, 2021 /
 
Ennek azé' fussá neki még egyszer )) Kicsit nehezen érthető ki, mit, hol, miért...
De a lényeg, ha az emitterre gondolsz, a FET nélkül ott nagyjából a kollektorfeszt fogod mérni! A FET miatt esik a bázisfeszültség olyan értékűre, ami a rajzon van. Biztosan jó az a FET?
(#) sany válasza sdrlab hozzászólására (») Nov 20, 2021 /
 
Hú ennek tényleg neki kell. Akkor viszont megvan. Valamiért a kollektort mértem.
A hozzászólás módosítva: Nov 20, 2021
(#) sdrlab hozzászólása Jan 16, 2022 /
 
Nézegetem ezt a TDF adó jelet...

Van egy vevőm, amivel fogom a jelet, viszont a másodpercenkénti moduláció helyett valami állandó jellegű "lebegést" hallok csak... Ugyanezen a frekvencián a websdr-en is ugyanezt hallom!

Nem értem, most ez valami más lenne és nem a TDF, vagy ennyire nem ismerem fel a hangfrekire lekevert vivőfrekvencián a másodperces modulációt??
(#) pucuka válasza sdrlab hozzászólására (») Jan 17, 2022 /
 
Nem ismertem ezt az adót, de a cikket olvasva az jött le, hogy lassú, háromszög alakú fázismodulált jel van, amit hallani nemigen lehet. Amit lehet hallani, az valamilyen suhogás szerű hang, a harmonikusok miatt.
Idézet:
„"Mivel a fázis a frekvencia integrálja, ez a háromszög alakú fázismoduláció 40 rad/s-nál 20/ π ≈ 6,37 Hz eltérésű négyzetfrekvenciás modulációnak felel meg."


Lassú szkóppal kellene nézegetni szerintem.
(#) sdrlab válasza pucuka hozzászólására (») Jan 17, 2022 /
 
Igen, én is abból indultam ki, hogy a fázismoduláció következményeként fellépő +-6Hz moduláció, 1kHz-en azért már meghallható szerintem fülre is...!

A bajom azzal van, hogy ezt kb folyamatosan hallom, és nem 1sec időnként....

Idézet:
„Amit lehet hallani, az valamilyen suhogás szerű hang, a harmonikusok miatt.”

Milyen harmonikusokra gondolsz itt?
Következő: »»   7 / 8
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem