Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Tápegységgel kapcsolatos kérdések
Lapozás: OK   153 / 171
(#) Bakman válasza Alex2 hozzászólására (») Jan 18, 2022 /
 
(#) Suba53 hozzászólása Jan 18, 2022 /
 
Vettem a Hestore-ban egy ATX tápegység kifejtő kártyát.
Sajnos nem néztem meg alaposan, és a remélt banán hüvely csatlakozók helyett csak csavaros, sarut fogadni tudó kivezetései vannak.
Most cserélhetem ki banán hüvelyekre.
Csak azért írtam le, hogy aki ilyet szándékozik venni, nézze meg tüzetesebben a képet.
(#) dB_Thunder válasza Suba53 hozzászólására (») Jan 19, 2022 /
 
Próbáld meg kicseréltetni... Bár a posta többe lesz mint a hús...
(#) Suba53 válasza dB_Thunder hozzászólására (») Jan 19, 2022 /
 
Nem láttam banán hüvelyes verziót a Hestore-ban. Csak ha figyelmesebb vagyok, egyből rendeltem volna hozz banán hüvelyeket is. Az most egy második kör lesz.
Bár a Lomexnél barátibb árú banán hüvelyek vannak, lehet hogy ott veszem meg.
(#) Alex2 válasza Bakman hozzászólására (») Jan 19, 2022 /
 
Köszönöm, ezt már láttam, de a kérdés az, melyik megoldás a jobb az én problémámra?
Van egy ilyen teszt is, bár nem teljesen ez a probléma.
(#) Bakman válasza Alex2 hozzászólására (») Jan 20, 2022 /
 
Nem világos a kérdés, a videóban egy tranzisztorral, egy ellenállással és egy kondenzátorral felépített szűrőt elemez Dave.
(#) Alex2 válasza Bakman hozzászólására (») Jan 20, 2022 /
 
Igen. Ez egy kapacitás többszöröző, amit említettem is a linkelt hozzászólásomban.
A kérdés az, hogy melyik/milyen szűrési megoldás/kondenzátor típus csökkenti a legjobban a zajt a ref. fesz. tápjában. Mivel a táp felépítését sem tudom eldönteni, ezért oda is betettem a kérdést, de a táp utáni szűrés inkább ide való. Persze, lehet induktív tag is növelné a szűrést.
(#) Bakman válasza Alex2 hozzászólására (») Jan 20, 2022 /
 
Induktív taggal óvatosan. Ha nincs szerencséd, rezgőkört építesz vele. Építs meg pár megoldást pl. próbapanelen és nézz rá oszcilloszkóppal a kimenetre.
(#) Alex2 válasza Bakman hozzászólására (») Jan 20, 2022 /
 
Írtam, hogy nincs szkópom. Ha volna, már bemértem volna az összes variációt.
(#) jani1987 válasza Alex2 hozzászólására (») Jan 20, 2022 /
 
Ha elárulod hol laksz biztos akad valaki a közeledben akinek van és segít. De egy hangszórót is köthetsz a kimenetre megfelelő leválasztással 20kHz alatt.
A hozzászólás módosítva: Jan 20, 2022
(#) Alex2 válasza jani1987 hozzászólására (») Jan 20, 2022 /
 
Nem hiszem, hogy napokig járnék valakinek a nyakára, hogy mindenféle kondikkal és kapcsolásokkal kísérletezzünk. Nagyobb segítség lenne, ha valaki választ tudna adni a kérdésemre, mivel nem hiszem, hogy ilyesmit nem mért még be senki.
Röviden: DC-DC konverter zajmentesítése külső kapcsolással.
(#) Massawa válasza Alex2 hozzászólására (») Jan 20, 2022 2 /
 
Honnan vetted, hogy zajos a DC-DC konverter kimenete?
(#) majkimester válasza Alex2 hozzászólására (») Jan 20, 2022 / 1
 
Az adott alkalmazásban én továbbra is inkább maradnék az elem + LDO megoldásnál. Hidd el, jobban jársz vele.

Ha mindenképpen ragaszkodsz a step up konverterhez, akkor ott kétféle zajjal kell számolnod. Egyik az "alacsony" frekvenciás zaj, ami a konverter kapcsolási frekvenciája (LF ripple). És azért az idéző jel, mert régen ez 50kHz-től indult, de manapság már Mhz-es tartományt is elérheti. Maga a zaj nagyságrendileg (minden konverternél más) a néhányszor 10mV csúcstól csúcsig tartományban van, ezt a kimenetre kötött LC szűrővel lehet csökkenteni, de ahogy Bakman írta, ez akár lengéseket is okozhat.

A másik zaj a magas frekvenciás (HF noise), ami a konverterben lévő FET kapcsolásának pillanatában keletkező akár 100Mhz-es tüskék, ennek mértéke nagyságrendileg a 100mV csúcstól csúcsig is lehet. Ezt csökkenteni az konverter áramkör elrendezésével lehet, de ez ugye adott. A másik módszer pedig a kimeneti x értékű szűrő kondenzátorral párhuzamosan további multilayer kerámia kondenzátorokat lehet kötni, amikenk az értéke kisebb mint az eredeti. Lehet mondjuk tizede, vagy még kisebb, vagy akár több lépcsőben. Példa: 10µF kerámia van a konverterben, akkor vele párhuzamos 1u és 100nF kerámia, lehetőleg Y7R vagy Y5R vagy hasonló kisebb hőfog és feszültség függésű anyagból készült.

A probléma persze ezzel nincs megoldva, mert amikor ráteszed a referencia kimenetére a műszert, akkor lesz egy szép zárt hurkod, ami mint egy antenna a dc-dc konvertered által sugárzott nagyfrekvenciás jeleket szépen ráülteti a referencia kimenetére, ezért a konvertert árnyékolt vas dobozba is kell tenned, hogy ezt a hatást csökkentsd.

A Dave videojában lévő áramkört is érdemes lenne kipróbálni, szerintem hatásos az LF ripple ellen, de HF noise -nan nem vagyok bizonyos. Ez után szintén kellene egy LDO.

A zaj mérése is trükkös, mert ha lenne is megfelelő oszcilloszkópod (sávszélesség, érzékenység), akkor is nem lehet direktben a gyári mérővezetéket használni, mert annak a testelő vezetéke a krokodil csipesszel is már egy antennaként viselkedik, ami meghamisítja az eredményt. A nagy frekvenciás tüskék miatt 1:10-es állásban kellene mérni ami meg az érzékenységet csökkenti. De műszer nélkül még azt sem fogod látni, hogy egyáltalán sikerült-e valamit elérned.
A hozzászólás módosítva: Jan 20, 2022
(#) Alex2 válasza majkimester hozzászólására (») Jan 20, 2022 /
 
Köszönöm. A dobozolásra gondoltam már. A rárakott hidegítő kondikat is berakjam a fémházba, vagy az kívül legyen?
Rámértem a kimeneti kondira, ~90µF jött ki, de így lehet, beleméri az áramkör többi részét. A bemeneti kondira 123µF-ot adott
A konverter így néz ki.
A boost konverter egy MT3608. Adatlap.
Az 1. oldalon van az ajánlott kapcsolás, a 6. oldalon az alkatrészek ajánlott értéke. A két kondira 22µF-ot ajánl low ESR, X5R vagy X7R típusút. A dióda a szokásos SS34-es.
A frekvenciája névlegesen 1,2MHz, de mivel kicsi a bemenő fesz, így 8-900kHz körül van a doksi szerint.
Ez alapján akkor 2,2µF-os és 220nF-os kerámia kondit rakjak a kimenetre?
Ez az Y5V-s is jó?
A hozzászólás módosítva: Jan 20, 2022
(#) majkimester válasza Alex2 hozzászólására (») Jan 21, 2022 / 1
 
Ilyenem nekem is van. Próbaképpen csináltam neked két mérést. 3,7V-ról 15V-ra konvertált, 4,7k terhelő ellenállással kb 3mA-es terheléssel, amit írtál. Már ekkor is borzasztó volt a kimenete, a HF noise majdnem 400mV csúcstól csúcsig, ha növeltem a terhelést kb 18mA-re, akkor még sokkal rosszabb. Tettem rá a kimenetre 10uH+10µF LC szűrést, máris lement 10mVpp-re.
A kimeneti kondi egyébként 10uF, erre tettem 1µF-ot párhuzamosan, annak nem láttam jelentős hatását. Szóval inkább mégis az LC szűrést + utána LDO irányt kellene próbálni.

Mérésnél a szkóp mérőfej helyett 50 Ohm-os koax-ot használtam a szkóp felőli oldalon terminállással, a konverternél pedig soros 100nF AC leválasztás, minimális vezetékhosszal beforrasztva.
(#) Alex2 válasza majkimester hozzászólására (») Jan 21, 2022 /
 
Köszönöm, hogy megmérted szkóppal.
A kimenő kondit hogy mérted meg? Kiforrasztottad? Ha az ajánlott 22µF helyett 10 van benne, akkor nem lenne célszerű kicserélnem az ajánlottra?
Valószínűleg 18V-ra fogom állítani a kimenő feszt, hogy utána még "beférjen" egy 78L15-ös. Jól gondolom, hogy a 78L15-ös is szűr valamennyit ezeken a zajokon?
Majd utána egy 78L12-es és/vagy a 317-es.
(#) majkimester válasza Alex2 hozzászólására (») Jan 21, 2022 / 1
 
Kiszedtem, és 12,5µF-nak mértem. Szerintem cserélheted nagyobbra.
A szűrésnél még lehet növelni a tekercs és kondi értékét is, akkor nagyobb lesz a csillapítása a kapcsoló frekvencián. Utána viszont már csak 1db stab IC-t tegyél. Az jelentősen nem befolyásolja a kimeneti zajt. Ha többet teszel sorban akkor sem lesz sokkal jobb. És az egész táp legyen a stab IC-vel együtt árnyékolva, az árnyékolást 1 ponton kösd a testre.
(#) Alex2 válasza majkimester hozzászólására (») Jan 21, 2022 /
 
OK, köszönöm a választ.
- Mivel 15V és 10V is kell, így 2 stabkocka lesz. A kérdés, hogy elég párhuzamosan kötni őket a szűrő után vagy sorban valamivel jobb lehet a 10V-os kimenete?
- Fóliakondik (REMIX, ERO MKP,...) használható szűrésre, mert van egy dobozzal (68nF-6,8uF) vagy a kerámia jobb?

A szűrésnél még lehet növelni a tekercs és kondi értékét is
- Milyen értékeket javasolsz ha kicserélem 22-esre a panelon?
- A tekercs milyen kivitelű legyen? A HEstore listájáról melyik a jó?
A hozzászólás módosítva: Jan 21, 2022
(#) Alex2 válasza majkimester hozzászólására (») Jan 21, 2022 /
 
Nem találok 1206-os méretben 22µF-os kondit 35V-ra X.. v. Y.. dielektrikummal. Lehet, nem fér bele ebbe a méretbe?
Forrasszak egymás tetejére két 10µF-osat? Ez nagyon gáz kapcsolóüzemben?
A hozzászólás módosítva: Jan 21, 2022
(#) majkimester válasza Alex2 hozzászólására (») Jan 21, 2022 /
 
Induktivitásnak valami olyat aminél nem nyitott a vas, mert akkor az is szór. Például ilyent.

Kondiból a meglévő tetejére forrasztasz 10uF-ot akkor megvan a gyári ajánlás. A LC-be is ilyet, esetleg többet párhuzamosan.
(#) Alex2 válasza majkimester hozzászólására (») Jan 21, 2022 /
 
Köszönöm. Milyen értékű legyen a tekercs és a kondi?
Ferrit gyűrű nem jó?
(#) majkimester válasza Alex2 hozzászólására (») Jan 21, 2022 /
 
10uH/10µF-ot láttad mit okozott, ha nagyobb, akkor nagyobb lesz a kapcsolási frekvencián a szűrés, de nem kell túlzásba vinni, mert úgyis megszórja majd a vezetékeket. 100uH/10 vagy 20µF elég lesz.
(#) Alex2 válasza majkimester hozzászólására (») Jan 21, 2022 /
 
Ez a típus nem jó?
(#) Repsol600 hozzászólása Jan 22, 2022 /
 
Hello
Fsp 250-60hen táppal lenne problémám: üresen bekapcsol zöld+fekete összezárással, feszültség értékek jók, de terhelésre pl ha rádugok egy hdd-t már kikapcsol. Mi lehet a gondja?
(#) pipi válasza Repsol600 hozzászólására (») Jan 23, 2022 /
 
Szedd szét, nézz bele kondik gyanúsak
(#) Repsol600 válasza pipi hozzászólására (») Jan 26, 2022 /
 
Kondik rendben.
(#) micimacko hozzászólása Máj 11, 2022 /
 
Sziasztok!
Kérdésem lenne Hozzátok:
Adott egy műszer, aminek a lelke egy "házi" készítésű Commodore 64. A tápja megadta magát kb 25 év után, amit pótolni kellene. A készülék házába eredeti C64 táp volt belefogatva. Ezt kellene kiváltani: 9V AC és 5V DC 2A táppal. Ha lehetne, nem analóg stabot használnék, hanem valami kis kapcsolóüzeműt, mint például táp
Véleményetek szerint járható-e ez az út, vagy a 7805+ tranzisztoros analóg táp (igaz, sokat fog fűteni, mert 2*9V AC áll rendelkezésemre. Pont ezt akarom elkerülni...)

Köszönöm!
(#) proli007 válasza micimacko hozzászólására (») Máj 11, 2022 /
 
Hello! Miért ne lenne jó hozzá? De a 9V független váltót is meg kell tartani, mert emlékeim szerint abból állítja elő a C64 a RAM-ok tápját..
(#) micimacko válasza proli007 hozzászólására (») Máj 11, 2022 /
 
Szia!
Köszönöm a megerősítést!
Természetesen a független 9VAC adott, mert a trafóm 2*9 voltos független szekunderes szerkezet.
Szép napot!
(#) rettung hozzászólása Júl 18, 2022 /
 
Sziasztok! Amatőr vagyok.
Tonkrement egy tapegysegem, szetszedtem, es a ket azonos erteku ellenallas van megporkolodve. Tudnatok abban segiteni, hogy kb. miert mehetett tonkre. Nem volt tulterhelve.
Elkepzelheto, hogy a ket ellenallas cserejevel megoldhato a problema? Firrasztani tudok, villanyszerelo vagyok.
Nagyon koszonom!!!!!
Következő: »»   153 / 171
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem