Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Központi fűtés (vezérlés)
Lapozás: OK   26 / 28
(#) Little válasza Bakman hozzászólására (») Jan 19, 2022 /
 
Igen, ezért célszerű nem a vízhőfokot, hanem a füstgáz hőmérsékletet mérni.
(#) Bakman válasza Little hozzászólására (») Jan 19, 2022 /
 
Idézet:
„Ha kialszik a tűz, és csak az előremenő és/vagy visszatérő vízhőfok van mérve, attól a keringető nem fog leállni”
Nem jó, nincs és/vagy kapcsolat. Egy készülék hasonlít össze két hőmérsékletet:

Ha az előremenő víz melegebb mint a visszatérő, akkor üzemel a keringető szivattyú.

Természetesen ez csak az alapfeltétel, ki kell még egészíteni egy-két dologgal, pl. 35 °C alatti előremenő esetén be se kapcsoljon.
(#) JZoli válasza Little hozzászólására (») Jan 19, 2022 /
 
Nem tudom mi az amit nem értesz. Itt egyedül a Te nézeted helytelen. Ha egy áramkörrel figyelteted a kazán előre menő- és visszatérő fűtővíz hőmérsékletét, akkor az előremenő magasabb hőfokára fogja bekapcsolni a keringetőszivattyút. Hiába 80 fokos a puffer hőmérséklete, nem lesz hőkülönbség ha nem ég a tűz benne, így az áramkör akárhány fokos a víz lekapcsolja a keringető szivattyút, mert nincs meg a beállított hőkülönbség az előremenő javára. De ha elolvastad volna a cikket ez már érthető lenne.
(#) 444Tibi válasza pont hozzászólására (») Jan 20, 2022 /
 
Ha van kazánvédő szelep vagy Laddomat akkor a tűz kialvása után ha a keringető bekapcsolva marad, nagyon sokáig szinte semmi hőfokkülönbség nem lesz az előremenő és a visszatérő között.
Vagyis ha itt differenciál detektálást alkalmazunk és nem hajszálpontosan van beállítva akkor elvileg örökké is mehet a keringető.
Pl. egy 70 fokos Laddomatnál ha felfűtött a kazán akkor az előremenő 75, a visszatérő 70 fokos.
Akkor megy feljebb az előremenő ha már a pufitartály is elég meleg, ez 65 fokos víz felett következik be.

Én is sportoltam hasonlóval és a vége füstgáz érzékelés lett. Az Atmos kazánokba is így van és nem véletlenül.
Annyi eltéréssel hogy nálam egy valamikori hőtárolós kályha érzékelője van a kazántól kicsit messzebb a füstcsőre bilincselve, gyárilag 360C fok a maximális értéke, nekem még bírja, 3 éve működik.
(#) Bakman válasza 444Tibi hozzászólására (») Jan 21, 2022 /
 
Idézet:
„ha itt differenciál detektálást alkalmazunk és nem hajszálpontosan van beállítva akkor elvileg örökké is mehet a keringető.”
Úgy látom, nem értitek az összehasonlítós mérés logikáját. Ha az előremenő és a visszatérő hőmérséklete egyezik, nincs hőtermelés, leáll a szivattyú. Kazánba bemegy 40 °C-os víz, kijön 40.1 °C-os. Ez azt jelenti, hogy a tűz kialudt. Ezt bármilyen hőmérsékletnél el lehet játszani.

Nyílván, ha a kazán előremenője 60 °C-os és a puffertartály tele van meleg vízzel, kényszerített fűtést kell beindítani, ami független a szobatermosztáttól.
(#) Mate78 hozzászólása Jan 21, 2022 /
 
Nálam is hőfokkülönbség méréssel történik a tűz kialvásának detektálása.
Adott egy (1000L-es belső csőkígyós) puffer, ezt fűti a fatüzelésű kazán.A tűz kialvásának érzékelése azért fontos nálam,hogy a tűz leégését követően a kéményhuzat ne hűtse vissza a kazánon keresztül a puffert,ugyanis miután leégett a tűz, a kazán-puffer körön tovább kering a víz, szóval a kazán kb.mindig egy hőfokon van a pufferrel.
A pufferben 4 helyen van hőszenzor a gyárilag kialakított csonkokban, a kazánban pedig az előremenő csövön.
A tűz leégését "közvetett" módon érzékelem.Abból indultam ki, hogy a pufferbe hőt bevinni csak akkor lehet, ha a kazán víz hőmérséklete legalább 5-10 fokkal magasabb mint a puffer hőmérséklete.(mivel elég rendesen rétegződik a víz a pufferben, az sem mindegy hogy melyik hőmérsékletet vesszük alapul, én a két felsőből átlagot számítok, tapasztalataim szerint így jó) Így a kazán és a puffer közötti szivattyú vezérlése hőfok különbség alapján történik, persze hiszterézisekkel.(Illetve 40 fok alatt nem indulhat a szivattyú, 85 fok felett meg mindenképpen indul.)A gyakori ki/be kapcsolgatást elkerülendő még 5 perc utánfutási ideje van a szivattyúnak.(kb 5x indul a szivattyú egy begyújtás alatt)Amikor már 45 perce nem indítja a vezérlés a szivattyút, az azt jelenti, hogy leégett a tűz.Ekkor egy elektromágnes oldásával elzárja a kazán levegőellátását.
(#) aroxol válasza Mate78 hozzászólására (») Jan 22, 2022 /
 
Talán meg kéne állítani a tűz leégés utáni keringetést.
(#) Bakman válasza aroxol hozzászólására (») Jan 22, 2022 /
 
Ez mire válasz?

Arról szól a fáma, miként érzékeljük azt, hogy kialudt a zűz.
(#) aroxol hozzászólása Jan 22, 2022 /
 
Az én vezérlésem a következő:
A kazánon 1, puffertartályon 4 hőszenzor van.
Kazán keringető szivattyú 70foknál kapcsol be.
70 fok felett: Ha a puffer alsó hőfoka eléri a kazán hőfokát tehát a visszatérő melegebb lekapcsol a keringető.
Ha a visszatérő eléri a 90 fokot bekapcsol a padlófűtés.
A pufferen van egy összekeverő szivattyú, ez minden délelőtt 9-10ig összekeveri a puffert.
A keverés akkor is bekapcsol ha a padlófűtés meleget kér, de az a réteg 35 fok alatt van.
Radiátor és a padlófűtés csak akkor kapcsol be ha megfelelő hőfok van.
A keverő szivattyú mellett van egy 3kW cekász ez bekapcsol ha nincs elég meleg víz 12 órán keresztül.
A kazán keringető egy sima kazán termosztáttal van biztosítva.
Bármilyen veszélyes hőfok esetén minden szivattyú elindul, és sms-ben értesít.
Mellesleg a napelemekről "ellopja" a túltermelést a bojlerek részére, amiket megint csak vezérel.
A hozzászólás módosítva: Jan 22, 2022
(#) aroxol válasza Bakman hozzászólására (») Jan 22, 2022 /
 
Arra hogy normális vezérléssel nem fordulhat elő hogy folyamatosan megy a keringető.
(#) aroxol hozzászólása Jan 22, 2022 /
 
A tartalék panelem.
(#) Bakman válasza aroxol hozzászólására (») Jan 22, 2022 /
 
Éppen azt ecseteljük, hogyan lehet detektálni, ha kialudt a tűz.
(#) aroxol válasza Bakman hozzászólására (») Jan 22, 2022 /
 
Ahogy leírtam. Nem csak a kazánt, hanem a puffert is vezérelni kell. Szerintem teljesen mellékes hogy ég e a tűz. Csak a hőfokokat kell szabályozni.
(#) Bakman válasza aroxol hozzászólására (») Jan 22, 2022 /
 
Idézet:
„Szerintem teljesen mellékes hogy ég e a tűz.”
Ha szeretnéd hogy a már megtermel meleg keringjen a kazánban és leadjon némi energiát a kéménybe miután kialudt a tűz, akkor jó az úgy.
(#) aroxol válasza Bakman hozzászólására (») Jan 22, 2022 /
 
Miért is keringene? Ha kazán kialudt a visszatérő mindenképp melegebb lesz.
(#) Bakman válasza aroxol hozzászólására (») Jan 22, 2022 /
 
Az a vezérlési módszer amit leírtál, tartalmaz pár hibát:

Pl.:
Idézet:
„A pufferen van egy összekeverő szivattyú, ez minden délelőtt 9-10ig összekeveri a puffert.”
Butaság összekeverni a pufferben a vizet. Mivel a meleg fenn van, onnan is kell kivenni (ha van benne), feltöltéskor oda is kell pumpálni (ha a lakás nem kér meleget).
Idézet:
„Ha a puffer alsó hőfoka eléri a kazán hőfokát tehát a visszatérő melegebb lekapcsol a keringető.”
Ha csak annyira gyújtok be, amennyi a puffer feléig elég, mi történik?

Ellenben, ha neked ez így megfelel, akkor hajrá. Egy időre elengedem a témát mert úgy látom, nem értitek a két érzékelős részt.
(#) Mate78 válasza aroxol hozzászólására (») Jan 22, 2022 /
 
A gravitáció miatt kering,hiába állítod meg a keringetőt..És ha a puffer fel van fűtve pl.70fokra, de kialudt a tűz,akkor a kazán is 70fokon lesz.A kéményhuzat meg kihűti az egészet.Ezért kell az infó,hogy kialudt-e s tűz.
(#) aroxol válasza Mate78 hozzászólására (») Jan 22, 2022 /
 
Úgy hívják hogy visszacsapó szelep. És nem fog gravitációsan keringeni a víz.
(#) aroxol válasza Bakman hozzászólására (») Jan 22, 2022 /
 
Nem butaság összekeverni. Most pl. 85 fokos az egész tartály.
Idézet:
„Ha csak annyira gyújtok be, amennyi a puffer feléig elég, mi történik?”

Mi lenne? Félig feltölti.
(#) Bakman válasza aroxol hozzászólására (») Jan 22, 2022 /
 
Már vissza is jöttem, jól összekevertél, beugrottam a csőbe.
Idézet:
„Szerintem teljesen mellékes hogy ég e a tűz.”
...
Idézet:
„Ha a puffer alsó hőfoka eléri a kazán hőfokát tehát a visszatérő melegebb lekapcsol a keringető.”
Ezzel gyakorlatilag azt detektálod, hogy kialudt a tűz.
Idézet:
„Nem butaság összekeverni. Most pl. 85 fokos az egész tartály.”
Akkor sem, ha a csak a felső egy harmadában van meleg víz?
(#) aroxol válasza Bakman hozzászólására (») Jan 22, 2022 /
 
Mivel nagyrészt padlófűtés megy ezért össze tudom keverni. A felsőrészbe ahonnan a radiátor kör megy meg nem kever bele a szivattyú. Ez a pár cm. elég a radiátoroknak. Ha begyújtom a kazánt a radiátor kör egyből tud kapni meleg vizet, mivel a kazán bekötés felett van.
(#) Mate78 válasza aroxol hozzászólására (») Jan 22, 2022 /
 
Nekem ilyet nem építettek be,de akkor rakok be egyet.Pontosan milyet vegyek?Szóval kazán,puffer közé, ahol szivattyú keringet,de nyitott kör!( a kazán a puffer belső csőkígyóján keresztül fűti a puffert)
(#) Bakman válasza Mate78 hozzászólására (») Jan 22, 2022 /
 
Ne vegyél semmilyet hanem keress olyan fűtésszerelőt, aki tudja is, mit csinál. Csőkígyóval fűteni a puffert szintén nagy hiba. Olyasmi elrendezés kell, mint a mellékletben is látható.

A pufferbe megy a "felesleg". Ha kialudt a tűz és a pufferben van meleg, onnan vissza lehet kérni az energiát.

Puffer.png
    
(#) aroxol válasza Mate78 hozzászólására (») Jan 22, 2022 /
 
Nekem is nyitott rendszerem van. Én fémtányéros rugós visszacsapó szelepet raktam be.
(#) Mate78 válasza Bakman hozzászólására (») Jan 22, 2022 /
 
Tudtommal szilárdtüzelésű nem szabályozott égésű kazán csak nyitott körbe építhető,ezért van leválasztva.A puffer, padló,radiátor körök stb. zárt rendszerűek.
(#) aroxol válasza Bakman hozzászólására (») Jan 22, 2022 /
 
A rajz alapjában hibás. Kazánvédő szelep mindenképp kell. De azzal meg a felesleg a kazánban marad.
(#) aroxol válasza Mate78 hozzászólására (») Jan 22, 2022 /
 
Lehet azt zártba is üzemeltetni, de sok minden kell hogy biztonságos legyen. A csőkígyóval fűteni puffert valóban nem optimális.
(#) Mate78 válasza aroxol hozzászólására (») Jan 22, 2022 /
 
Én a biztonságot tartottam szem előtt,amikor 10 éve a rendszer elkészült.
Működik,nincs vele baj.Kazánvédő szelep sem kell.
(#) Bakman válasza Mate78 hozzászólására (») Jan 22, 2022 /
 
Mindegy, hogy nyitott vagy zárt a rendszer, csőkígyóval fűteni a puffert finoman szólva is pazarlás.
(#) Bakman válasza aroxol hozzászólására (») Jan 22, 2022 /
 
Ne már! A rajz csak az elméletet mutaja be, mindenféle kiegészítés nélkül.
Következő: »»   26 / 28
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem