Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Toroid transzformátor
 
Témaindító: amex, idő: Jan 3, 2006
Témakörök:
Lapozás: OK   91 / 94
(#) Petii39 hozzászólása Márc 18, 2021 /
 
Valóban a hálózattal lehet gond, kb 7-8 másodpercenként jön egy 2-3 másodperces nagyobb búgás. Gondolom ezt egy megfelelő szereléssel meg lehet oldani, hogy kevésbé lehessen hallani.
(#) Ge Lee válasza Petii39 hozzászólására (») Márc 18, 2021 /
 
Igen, úgy hívják hogy DC blokkoló, ha beírod a gugliba a DC blocker kifejezést rengeteg találatot fogsz kapni, rajzokat, de még komplett oldalt is ami ezzel foglalkozik. Valahol szemléltető grafikonok is vannak, most nem állok neki keresni. Le is írják a mérés módját is, ha jól emlékszem összeraknak 2 elkót bipolárisra, rákötik egy ellenálláson keresztül a hálózatra, és a multiméterrel DC állásban mérik a rajta kialakuló hálózati DC-t. Amikor ez a DC épp megjelenik, na olyankor brummog a toroid. Én egyszer leültem egy toroid mellé és vagy fél órán keresztül hallgattam ezt a brummogást aztán megszűnt egy időre, majd úgy 10-15 perc múlva jött újra, annak függvényében hogy a környék lakói éppen milyen fogyasztókat használtak.
Teszel elé egy DC blokkolót és meg fog szűnni.
A hozzászólás módosítva: Márc 18, 2021
(#) Petii39 válasza Ge Lee hozzászólására (») Márc 18, 2021 /
 
Köszi, akkor be is szerzek egyet
(#) tothbela válasza Ge Lee hozzászólására (») Márc 18, 2021 /
 
Egyik ilyen undok fogyasztó a hajszárító. Szívbaj nélkül egy soros diódát használnak teljesítmény felezés céljából.
A másik eszement dolog a mikrósütő. Meglehet nézni milyen hullámformával terheli a hálózatot.
A 7-8 másodpercenkénti 2-3 másodperces bekapcsolás nagyon hasonlít a kiolvasztás funkcióra.
A hozzászólás módosítva: Márc 18, 2021
(#) Ge Lee válasza tothbela hozzászólására (») Márc 18, 2021 /
 
A mikróban 1 diódás (egyutas) egyenirányítás van, az tölti fel a nagyfesz kondit.
(#) antiktelefon válasza Petii39 hozzászólására (») Márc 18, 2021 /
 
Bővebben: Link
Párszor belinkeltem már ezt.
(#) tothbela válasza Ge Lee hozzászólására (») Márc 18, 2021 /
 
Végül is igen, de inkább feszültség kétszerezőként üzemel. Valami ilyesmi a bemeneti áram alakja, csak kW-os szinten.

áram.png
    
(#) spgabor válasza reloop hozzászólására (») Dec 13, 2021 /
 
Sziasztok!
Építettem még pár éve egy 2.1-es erősítőt, amit a műhelybe szántam. Ritkán használtam, de nem volt vele gond. Lekapcsolni mindig a hátsó főkapcsolóval szoktam. Viszont nemrég a prímer oldali 1A-es biztosíték elpukkant az egyik bekapcsoláskor. Zárlat és egyéb meghibásodást nem találtam rajta. 12V 120W-os toroid hajtja egy egy TDA2030A végfok IC a legnagyobb fogyasztója. Szekunder oldalon 4A-es max áramfelvétellel tervezve, nem volt túlterhelve.
Mi okozhatta akkor a biztosíték szakadását? Merre keressem a hibát, vagy cserélhetem eggyel nagyobbra?

Köszönöm a tanácsokat előre is!

Üdv.
spgabor
(#) majkimester válasza spgabor hozzászólására (») Dec 13, 2021 / 1
 
Szia, egy gyártó szerint 1,25A lomha (T) biztosíték az ajánlott a 120VA primer oldalra. Cseréld ilyenre, és nem lesz gond. Bekapcsoláskor a névleges áram sokszorosa is előfordulhat egy transzformátornál néhány periódusig, ez teljesen normális.
(#) spgabor válasza majkimester hozzászólására (») Dec 14, 2021 /
 
Köszönöm! Megnézem, hogy van-e itthon. 1.5A-es van biztosan, csak azt nem tudom, hogy gyors vagy lassú.
(#) Gafly válasza spgabor hozzászólására (») Dec 14, 2021 / 1
 
Idézet:
„Magnitude of inrush current could be several times the rated current of the equipment, even closer to 30 times in extreme cases, especially with toroidal transformers. The magnitude of the inrush current is based on several parameters like; switching angle, source impedance, magnitude
of input voltage, residual flux on the magnetic core, saturation inductance, etc.. As a result,
the overcurrent protection reacts for these high currents and trips the device from the source
more often, resulting in inability to energize the equipment.”

Röviden: Hibátlan toroid trafó is leverheti a biztositékot néha, ha éppen úgy volt be és ki(!) kapcsolva.
Teljes cikk, érdemes elolvasni akit érdekel a szakma, és birja a nyelvet.
A hozzászólás módosítva: Dec 14, 2021
(#) ferci válasza spgabor hozzászólására (») Dec 14, 2021 / 1
 
Szia!
120 wattos toroidhoz 2.5 amperes lomha üveget tennék inkább, gyártó ide vagy oda.
A gyártó nem kalkulálja be azt, hogy a szekunder mivel indul: üresen, vagy már egy tápos ( elkók!!) terheléssel.
(#) reloop válasza spgabor hozzászólására (») Dec 14, 2021 / 1
 
Szia! A biztosíték a trafós-pufferes táp minden egyes bekapcsolásánál kicsit felmelegszik. Ettől a hőtágulástól idővel elfárad benne a szál. Lomha biztosítékkal tovább bírja.
Toroidnál menetzárlat is lehet.
(#) spgabor válasza reloop hozzászólására (») Dec 14, 2021 / 1
 
Most 1,25A-s lomha van benne, találtam itthon. Ha esetleg idővel leveri ezt is, akkor kicsit feljebb megyek értékben.

Köszönöm az információkat mindenkitől.
(#) blasz hozzászólása Jan 8, 2022 /
 
Sziasztok szeretném megkérdezni hogy mitől lehet hogy időnként felmorog a toroidom az erősitőben?Ez egy 2000W barom nagy toroid.Leválasztó trafó volt,220/110v de megcsapoltam igy most 2x60vAc.Nem sürün csinálja van amikopr 2 hónapig sem,gondoltam esetleg a hálózat fesz.ingadozására,de nem értek hozzá.
(#) Ge Lee válasza blasz hozzászólására (») Jan 8, 2022 /
 
Többször volt már róla szó, a hálózat 2 félperiódusa nem mindig szimmetrikus ami túlgerjeszti a trafót. Keress rá a DC blocker vagy DC blokkoló szavakra, olyat kell elé építened. Azért csak a toroidnál gond ez a többi trafónál meg kevésbé mert ez az egyetlen amiben semekkora légrés nincs.
(#) blasz válasza Ge Lee hozzászólására (») Jan 8, 2022 /
 
Köszönöm a választ
(#) gordonfreemN válasza Ge Lee hozzászólására (») Jan 30, 2022 /
 
Szia, bocsi a kérdésért, az EI-nél a légrést a lemezek lapjai között érted, ahogy őssze vannak téve és szorítva?
(#) mcc válasza gordonfreemN hozzászólására (») Jan 30, 2022 /
 
Nem, hanem az E és az I lemezek éleinek találkozási felületeinél.
(#) gordonfreemN válasza mcc hozzászólására (») Jan 30, 2022 /
 
Világos, köszi
(#) gordonfreemN válasza mcc hozzászólására (») Feb 2, 2022 /
 
Illetve még egy kérdés: mi a helyzet az R magos transzformátorokkal? Azok is légrés nélküliek nem?
(#) mcc válasza gordonfreemN hozzászólására (») Feb 3, 2022 /
 
Az R magos trafóknak másképpen készül a vasmagja ezért ezek kevésbé zajosak. Találkoztam már olyannal, ami majdnem lesétált az asztalról a saját rezgése miatt, de a magja nem zúgott.
(#) gordonfreemN válasza mcc hozzászólására (») Feb 3, 2022 /
 
Hogyan szokták ezeket tekercselni?
A primert is és a szekundert is szétosztják a két csévetestre?
Ilyen alapon akkor meg lehet bontani (vagyis inkább kivezetni de összekötve hagyni) a két csévetest közti átkötést hogy mondjuk egy 24V-osból 2x12V-ost csinaljunk?
(#) mcc válasza gordonfreemN hozzászólására (») Feb 3, 2022 /
 
Úgy tudom, hogy szétosztják, de ebben nem vagyok annyira járatos. Toroidot használok leginkább.
(#) erbe válasza gordonfreemN hozzászólására (») Feb 3, 2022 /
 
Szétosztják, hogy kisebb legyen a szórás.
(#) Alkotó válasza gordonfreemN hozzászólására (») Feb 3, 2022 /
 
Így tekercselik.
A vasmagra ráppantintják két félből a forgatható csévetestet, amire ezután speciális eszközzel tekerik fel a huzalt.
Az koncepció kérdése, hogy a két csévén hogyan oszlanak el a tekercsek, lehet külün-külön vagy akár elosztva is.
(#) majkimester válasza gordonfreemN hozzászólására (») Feb 4, 2022 / 1
 
Mind a primernek, mind a szekundernek mindkét oszlopon kell tekercs és azokat sorba (vagy párhuzamosan) kell kötni. Ha a 24V-os tekercs két felét szétválasztod, akkor az ugyan működni fog, de a nagy szórás miatt a terhelés hatására a feszültség leesik.

(Ugyanez igaz a kétoszlopos UI vagy kétoszlopos hipersil magokra is.)
(#) trickentrack hozzászólása Júl 12, 2022 /
 
Sziasztok!

Hozzájutottam 2db ilyen torroid trafóhoz, elvileg Cerwin Vega aktív ládából való. Az lenne a kérdésem, ennek hogy kell bekötni a primer oldalát? Lehet én vagyok tudatlan, de ilyet még nem láttam. Próbálgatni nem akarom, nehogy megsüssem.

Előre is köszönöm!
(#) ferci válasza trickentrack hozzászólására (») Júl 12, 2022 / 1
 
Szia!

Ha van pl. 24 váltófeszed, kösd rá a whi-whi drótokra (25-0-25 ).
A "primer "oldalon a brn ( bizti ) kivezetéshez képest mérjél 2 esetben:
- blk-red összekötve, a szabad blk-n hány voltot mérsz ?
- blk-blk összekötve, red-en hány voltot mérsz?

Amikor többet mérsz, az legyen a 230 AC bevezetés.
A hozzászólás módosítva: Júl 12, 2022
(#) trickentrack hozzászólása Júl 23, 2022 /
 
Köszönöm sikerült!
Következő: »»   91 / 94
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem