Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Indukciós hevítő készítése
Lapozás: OK   61 / 62
(#) moltam válasza ferci hozzászólására (») Márc 1, 2022 /
 
Azt tudom, hogy a magasabb freki inkább felület edzéshez jó, mert nem hatol be annyira az anyagba. Inkább a meghajtás módjára vagyok kíváncsi, hogy mi okból tervezte valaki az egyiket így, a másikat pedig másképp, ha sejthető ennyiből. Ez a blokkdiagramm. Az ipari tápban a gate driver stage 2 hiányzik, két félhíd modult két fetmeghajtó/trafó páros hajt.
(#) Egri Frédi válasza ferci hozzászólására (») Márc 1, 2022 / 1
 
Nálunk a 4t -ás kemence 1 óra alatt olvasztotta meg a betétet, 600Hz -en. Igaz, az nem játékszer volt - még szét nem lopták a becsületes magyar vállalkozók ...
(#) Peter65 válasza moltam hozzászólására (») Márc 1, 2022 /
 
Szerintem rosszul gondolod, a képen látható IGBT-t (BSM300GB60DLC, ha jól olvasom) alacsonyabb frekvenciára szánták. Amennyire én tudom, az Infineon ...GB...DLC típusú IGBT-i az úgynevezett "low loss", azaz kis veszteségi teljesítményre optimalizáltak a vezetési szakaszban, és kb. 4...8kHz-es működési frekvenciára ajánlják. Ez az IGBT elég régi, több mint 20 éves fejlesztés. Akkoriban nem is volt nagyobb a frekvenciaváltók vivője.
A meghajtás részben ebből adódik, hogy miért olyan amilyen, de ez szerintem összetettebb, a kapcsoló elem elvárásaihoz illik alapvetően igazítani.
(#) moltam válasza Peter65 hozzászólására (») Márc 2, 2022 /
 
Nem tudom, adatlapon ezek vannak megadva: turn on delay time (inductive load): 95nS, rise 71nS, turn off 320nS, fall 42nS. Ezek alapján annyira nem rossz, nem? Vagy más is befolyásolja még hogy milyen frekin képes kapcsolni? Nagyon nem vagyok sajnos benne, a hevítőnél ezt írják: For 65 kHz operation, rise time + turn-on delay + turn-off delay + fall time should be under 2 uS.
A hozzászólás módosítva: Márc 2, 2022
(#) Peter65 válasza moltam hozzászólására (») Márc 2, 2022 / 1
 
Igen, más is befolyásolja, alapvetően a kapcsolási veszteség. Hiába elfogadható a kapcsolási sebesség, ha közben jelentős veszteség keletkezik a félvezetőben. Az adatlapok megadják a kapcsolások alatt keletkező veszteségi energiát. Abból kiszámolható, hogy mekkora hőterhelést jelent adott frekvencián való üzem. Persze hozzá kell még adni a vezetési veszteséget is.
Ezekkel együtt még lehet használni nagyobb frekvencián ezt az IGBT-t is, de akkor le kell értékelni. Ha kb. 50A-ral megelégszel, akkor azt valószínűleg elviseli ez a félvezető is 65kHz-en becslésem szerint (nem számoltam pontosan utána). Ha nagyobb áram kell, akkor nagyobb sebességű IGBT-t kellene választani.
(#) Adren válasza edgar hozzászólására (») Ápr 9, 2022 /
 
Üdv! Kellene nekem egy indukciós bronz olvasztó.
Esetleg tudsz benne segíteni hogy ki tudna benne segíteni? Gázos olajos kokszos olvasztót már építettem, de ez azért más... köszi a választ!
(#) Adren hozzászólása Ápr 9, 2022 /
 
Üdv mindenkinek! Indukciós bronz olvasztót építenék és ehhez kellene segítség. Azt látom, hogy sok kincs felhalmozódott itt a topikban. Remélem van aki tud segíteni, egyéb tipusú olvasztókban otthon vagyok. Köszönök minden tanácsot! Kb 50-60 kg-os grafit tégelyes kellene.
(#) Gafly válasza Adren hozzászólására (») Ápr 9, 2022 /
 
Szerintem Egri Frédi ha véletlen erre jár, majd elmondja hogy nagyjából mire számíthatsz (például teljesítmény igény szempontjából).
Valószínűleg nem lesz kicsi.
(#) Adren válasza Gafly hozzászólására (») Ápr 9, 2022 /
 
Tudom, hogy nem lesz kicsi, most nézem a fejlesztést amperben, alaphangon 700.000 ft, de az a helyzet hogy visszajönne az ára ha megint én önteném a melóinkat és nem vinném öntödébe. Van ez a cég, az Induktor, csinálnak olvasztót, gondolom nem ingyen, de az a helyzet, hogy én is megcsinálnám mert az elektronikán kívül minden házifeladat már megy hozzá. Hogy lehetne Frédit becserkészni? Köszi a válaszodat!
(#) JZoli válasza Adren hozzászólására (») Ápr 10, 2022 /
 
Van a jobb oldalon egy saját menü rész, ha be vagy jelentkezve. Oda beírod a nevét és kiadja találatot. Utána írsz neki privát üzenetet.
(#) Gafly válasza JZoli hozzászólására (») Ápr 10, 2022 / 1
 
Meg lehet tőle kérdezni privátban, lehet válaszol is, de azért nem túl jó megoldás, mert akkor mi nem tanulunk belőle.
Kompromisszumos megoldás lehet privátban ráírni: "Nézz be kérlek az Indukciós hevítő készítse topicba. Köszönöm."
(#) Egri Frédi válasza Gafly hozzászólására (») Ápr 10, 2022 /
 
Mire vagy má' meginn kííváncsi ???
(#) Gafly válasza Egri Frédi hozzászólására (») Ápr 10, 2022 /
 
Humorod még a régi, Frédi.

Adren fórumtársunk indukciós bronz olvasztót építene 50-60 kg-os grafit tégelyest.
Szerintem Te értesz itt talán ehhez a leginkább.
(#) Egri Frédi válasza Gafly hozzászólására (») Ápr 10, 2022 /
 
Már írtam neki, de még nem reagált rá ...
(#) Gafly válasza Egri Frédi hozzászólására (») Ápr 10, 2022 /
 
Ebből sokat tanultunk.
(#) Egri Frédi válasza Gafly hozzászólására (») Ápr 10, 2022 / 2
 
Nekem - sajnálatos módon - nincs meg az elektromos végzettségem/képzettségem egy indukciós kemence megtervezéséhez. Ha meglenne, már építettem volna egy olyan 1kg körülit. Szintén sajnálatos, hogy akiket megkerestem a témában azt írták: nem lehet megvalósítani nem vas fémekre. Én meg fusiztam - gyárban, iparival - alumíniumot.
Magamnak meg még az atya-úristennél is jobban hiszek. Vannak dolgok, amelyek nem hit, hanem tudás kérdése. 20 évvel ezelőtt talán még hozzáfogtam volna a tudás elsajátításához. Ma már arra sincs szükség, amit tudok. Akkor meg minek ...
(#) jdani hozzászólása Ápr 13, 2022 /
 
Üdv. Kaptam egy kínai hevítőt, ami nem működött. Kiegett biztosíték, és zárlatos mindkét IGBT.
ezeket cseréltem, a hevítés jól is működik. Van az aljában egy 12V 3W ventilátor. Ez viszont már nem működik rajra. A tápja, egy vezeték, ami át van véve egyszer a trafón. (képen gondolom egyértelmű melyik az.) Egy dióda (ami jó) soros bekötésével kapná a ventilátor az egyen 12Vot, de nem kap az semmit. Mérem a vezeték két végét, cirka 3V váltó van rajta. Miért csak annyi, mi lehet a gond?
(#) pipi válasza jdani hozzászólására (») Ápr 14, 2022 /
 
Hali!
Mivel mérted? Az nem 50Hz, nagyfrekis műszer kéne oda, multiméter saccolókának sem jó....
Milyen dióda? Eredeti? vagy már valaki cserélte 1n4004-re, ami nyilván ugyanúgy nem jó, nagyfrekis diófa kell, esetleg a DC oldalra egy (low esr ) kondér sem ártana
(#) jdani válasza pipi hozzászólására (») Ápr 14, 2022 /
 
Sima multival mértem, a dióda eredeti. Érdekes, hogy a kondi helye ott van, de nem volt oda forrasztva semmi. Próbának egy sima 220µF nem tenné meg?
(#) ferci válasza jdani hozzászólására (») Ápr 14, 2022 /
 
40-60 kHz-en ( sacc ) a multi nem jó semmire.
A kondi helyére tegyél pár µF kondit, elkó se kell, a ventilátor terhelés kicsi.
Úgy mérjél DC-t.
A dióda UF4002(...3) például.
(#) jdani válasza ferci hozzászólására (») Ápr 14, 2022 /
 
Nem értem, eredetileg hogy működhetett. Nem úgy nézett ki a forrasztás, mintha az a rész javítva lett volna. Próbáljam meg 100uf 50V?
(#) ferci válasza jdani hozzászólására (») Ápr 14, 2022 /
 
Beteheted, ha nincs kisebb ... de venti nélkül ne kapcsold be, mert üresben nem biztos, hogy az 50 voltos elég.
(#) jdani válasza ferci hozzászólására (») Ápr 14, 2022 /
 
47µF 63V.
A ventilátor forog. Köszi a tippet.
Csak azt nem értem, hová tűnt a bele való belőle?..
(#) nagyzsak hozzászólása Ápr 23, 2022 /
 
Sziasztok! Megprobalom megfogalmazni a kérdésemet.
Több is lenne de a legfontosabbak.
Ha jól tudom a hevítő kis feszültségű hatalmas aramú rendszer, de a kis feszültséget előbb elő kell allítani.
Az indukciós főző nagyfesz, kis áram .Ráadasul nem teljesen egyen áramot szaggat meg .
A főzőnél eléggé komplikált a meghajtás több okbol is.
Viszont a hevítőnél nem értem milyen frekvenciára áll be és hogyan ???
Nem igen latok a kimeneti rezgőkörről mérő visszacsatolásokat.
Simán rezonanciafrekire beall a rendszer?
Mitörtenik , ha a hevítő kimenetére egy főzőlap tekercsét teszem ? Meg a hozzavalo kondit. 330nf, 105microhenri ???
A hozzászólás módosítva: Ápr 23, 2022
(#) erbe válasza nagyzsak hozzászólására (») Ápr 23, 2022 /
 
Mi lenne, ha olvasnál és gondolkoznál? Korábban is többször említettük. Az indukciós főzőlap kondija állandó. De a tekercs induktivitása változó. Mint ahogy az indukciós hevítőé is. Az indukciós hevítőnek van visszacsatolása, ami beállítja az éppen aktuális értékekhez a rezonanciafrekvenciát. Az indukciós főzőlapban van egy felprogramozott MCU, ami a mért paraméterekhez igazítja a meghajtást. Rádióadóknál létezik egy fogalom. "Pumpa áramkör" (legalábbis így emlékszek rá). A rezgőkörbe mindig akkor adagol energiát, mikor felfelé ível a szinuszjel. Így pontosan követi a rezonanciát és pótolja a rezgőkörből lesugárzott energiát.
Hasonlóan működnek a hálózatra tápláló napelemes inverterek, kissé továbbfejlesztett módon.
Ha ráteszed a rezgőkörre a főzőlap tekercsét, mivel biztosítod a megfelelő visszacsatolást?
Többféle is van, nem lehetetlen, hogy jó lesz. A hevítőnél kiszámították az értékeket. Jó lesz hozzá a főzőlap X induktivitása?
(#) erbe válasza nagyzsak hozzászólására (») Ápr 23, 2022 /
 
Idézet:
„Nem igen latok a kimeneti rezgőkörről mérő visszacsatolásokat.”

Indukciós hevítő
Szerinted ez nem hasonlít a multivibrátor kapcsoláshoz? A VD1, VD4 a visszacsatolás.

Ind_heat.png
    
(#) nagyzsak hozzászólása Ápr 24, 2022 /
 
Jaaa hogy igy. Igen a multivibrator temat sejtettem köszönöm
(#) nagyzsak válasza erbe hozzászólására (») Ápr 24, 2022 /
 
Na végre normalisan megfogalmaztad kiválloan
(#) Mot hozzászólása Máj 4, 2022 /
 
Sziasztok!

Érdeklődnék hogy a pimi9 féle egyfojtós hevítő üzemeltethető hegesztő trafóról?
A trafó egyenirányítva pufferelve 60-65V 40-100A, kínai trafó.

A cél alu olvasztás lenne vastégelyben, munkatekercs már volna hozzá 120mm átmérő 4,75-ös rézcsőből tekerve,rajta 1µF MKP kondi, illetve az alkatrészek zöme is megvan hozzá.

Régebben már megépítettem egyszer,akkor működött is rendesen, bár akkor kisebb feszültségről ment, jóval kevesebb árammal, akkor a cél csak vízmelegítés volt vele.
(#) ferci válasza Mot hozzászólására (») Máj 4, 2022 /
 
Szia!
Persze, hogy mehet. Teljesen mindegy, hogy hegesztő trafó vagy hagyományos, amit egyenirányítasz..
Csak az a kérdés, a fetjeid vagy igbt-k bírják a 60 volt miatt a legalább 250 voltos félhullám csúcsokat.
Ha lehet, azért keress megcsapolási lehetőséget próbajáratra, mi elég.
Vas "tégelyben" kis darabokat én is olvasztottam fele ekkora feszről.
Következő: »»   61 / 62
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem