Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Léptetőmotorok (vezérlése)
Lapozás: OK   157 / 161
(#) Bakman válasza Gafly hozzászólására (») Ápr 30, 2022 /
 
Attól függ. Ha olyan IC-je van mint aminek az adatlapját linkelted, akkor igen, egyébként nem. A két IC-nek eltérő lábkiosztása van.
(#) mex válasza Gafly hozzászólására (») Ápr 30, 2022 /
 
Nem ugyanaz a típusszám, így a kivezetések funkciója sem ugyanaz.
(#) SzilCsong válasza Bakman hozzászólására (») Ápr 30, 2022 /
 
Köszi, ezek szerint jók kötöttem be. NMEMA 23-as motort akarok vele meghajtani, az volna a cél, hogy nagyon pici sebességgel kellene forognia, de valamiért nagyon zúg és rezonál, pedig elvileg microsetter vezérlő.
AZ M1 M2 M3 1/1/0
De még így se az elvárásomnak megfelelő, lehet, hogy a kitöltési időn kell trükközni.
Ami jelen pillanatba 50%
  1. average = 100;
  2.   digitalWrite(LED_BUILTIN, HIGH);   // turn the LED on (HIGH is the voltage level)
  3.    digitalWrite(6, HIGH);
  4.   delayMicroseconds(average);                   // wait for a second
  5.   digitalWrite(LED_BUILTIN, LOW);    // turn the LED off by making the voltage LOW
  6.    digitalWrite(6, LOW);
  7.   delayMicroseconds(average);                       // wait for a second
(#) Massawa válasza SzilCsong hozzászólására (») Ápr 30, 2022 /
 
100 uSec csak, 0,1 mSec azaz 0,0001 sec ez tul kevés.
(#) Gafly válasza mex hozzászólására (») Ápr 30, 2022 /
 
Én nem mondtam hogy ez ugyanaz az IC , de itt sokkal érthetőbben le van írva a működése.
Mint ahogyan azt sem mondtam, hogy a lábkiosztása egyezik.
Idézet:
„A kérdésem, melyik a a STEP és a DIR láb?”

Szerintem nagyjából ennyi a titok, ami a konkrét kérdésre válasz:
CWB (Setting of rotation direction) -> DIR
CLOCK -> CLK -> Step
A hozzászólás módosítva: Ápr 30, 2022
(#) SzilCsong válasza Massawa hozzászólására (») Ápr 30, 2022 /
 
10usec-t ír minimum és 40-60% kitöltési tényezőt.
Köszi, valószínűleg másik vezérlőt nézek.
(#) mex válasza Gafly hozzászólására (») Ápr 30, 2022 /
 
Idézet:
„Szerintem nagyjából ennyi a titok, ami a konkrét kérdésre válasz:
CWB (Setting of rotation direction) -> DIR
CLOCK -> CLK -> Step

Éppen elég lett volna ennyit írnod.
(#) Massawa válasza SzilCsong hozzászólására (») Ápr 30, 2022 /
 
Egy NEMA motor rendszerint még 1 kHz-s frekire sem tud reagálni, te meg ennek a többszörösével probálkozol.
(#) Gafly válasza mex hozzászólására (») Ápr 30, 2022 / 1
 
SzilCsong szerintem nem haragudott meg érte, hogy kapott egy jobban érthető adatlapot, amivel közelebb került ennek az IC családnak a lelkivilágához.
(#) mex válasza Gafly hozzászólására (») Ápr 30, 2022 /
 
Bevitted az erdőbe.
(#) SzilCsong válasza Massawa hozzászólására (») Máj 1, 2022 /
 
A lassúság lenne a cél, a példába valóban egy gyors működés van szimulálva
(#) SzilCsong válasza mex hozzászólására (») Máj 1, 2022 /
 
Nem vitt be az erdőbe, jó az a leírás, meg mint írtam, jól kötöttem be, csak bizonytalan voltam. Azt nem értem, hogy a gyári megoldás, amiből ki lett véve, az nagyon szép, alig hallható módon hajtja a motort és valamiért ezt a finomságot sehogy se tudom elérni.
Lehetséges, hogy nem is step/dir eljárást használ?

(egyébként lézer gravírozót szeretnék belőle csinálni, az XY-hoz használnám ezeket a motorokat)
(#) mex válasza SzilCsong hozzászólására (») Máj 1, 2022 /
 
Léptetőmotorhoz step-dir-es hajtást használnak. A tört lépések (mikrolépések) alkalmazása általában csökkenti a motorzaj érzetét ,de nem mindig lehet használni, mert csökkent nyomatékkal jár, könyebben jön létre lépésvesztés.
Ha az eredeti felhasználásban is az STK 672 volt a meghajtó, és csendes volt a motor, akkor a step jelek hosszát kellene megvizsgálni, módosítani.
A saját lézergravírozómban az X tengely fogasszíjhajtású, egy fordulatra több mint 40mm tesz meg, ott bőven kellett a mikrolépés, (1600 impulzus) egy körülfordulásra,ezzel együtt van hangja a motornak.. Mondjuk ha még növelem az osztást -egészen 52000-ig lehet csendesebb, nomeg lasabb is.
(#) Massawa válasza SzilCsong hozzászólására (») Máj 1, 2022 /
 
Az impulzusszélességgel nem lehet a sebességet befolyásolni. Azt kizárolag a frekvencia határozza meg, azaz a lépések = impulzusok száma másodpercenként. A meghajtok általában az élre reagálnak és nem az impulzus hosszára. A mikrolépések kizárolag olyan eestben használhatok, ha a motornak nem kell hosszabb ideig az adott pozicioban megállnia. A mikrolépesek nem azonosak a motor fizikai polusaival azaz egyszerre mindkét tekercsen áramnak kell folynia, hogy a forgorész az adott pozicioban maradjon ami általában tulterheli a tekercseket és elöbb utobb a motor leég. Ráadásul több meghajtoban van un. current sink funkcio, azaz ha nem változik a bemenet csökkenti a tekercsekben a nyugalmi áramot ami a microlépésre nagyon rosz hatással lesz, mert a permanens mágnes elöbb utobb kibillenti a motort az adott poziciobol = lépésvesztés, és akkor löttek az egésznek. A microstep használata csakis folyamatos és általában terheletlen mozgásra ajánlott. ( pl egy 3D nyomtato XY tengelyére, de nem a Z-re).
A sebességet a megfelelö áttétellel kell elérni illetve a frenvenciával. Ha a kolléga gépe egy fordulatra 40 mm mozdul, azaz 200 lépés = 40 mm, egy lépés 0,2 mm. Ezt egy lehet csökkenteni a mikrosteppel, de a sebességet továbbra is a frekvenciá al lehet. Azaz a mikrosteppel tudod felezni, negyedelni a felbkntást ( 0,1 mm 0,05 mm), de hogy meddig marad az adott pozicioban azt a frekvencia csökkentésével tudod elérni. Ott elvben nincs also határ, de ha tul alacsony, akkor csökkenteni kell a motoráramot mert nagyon tulmelegszik a motor.
A hozzászólás módosítva: Máj 1, 2022
(#) KKobra hozzászólása Máj 31, 2022 /
 
Egy kis segítségre szorulok! "Találtam" véletlenül három létetőmotort. Van egy saját építésű CNC-m amit a 3018-as mintájára készítettem. Szeretnék még egy kicsivel nagyobbat építeni. Ehhez szeretném használni a képen látható motorokat. A kérdés mit tudnak a motorok? Milyen vezérlés kell? Hogyan kell bekötni a motorokat.?
Zöldfülű vagyok! (:
A hozzászólás módosítva: Máj 31, 2022
(#) dB_Thunder válasza KKobra hozzászólására (») Jún 1, 2022 /
 
Ezek két fázisú, 2 tekercses léptetők, de minden tekercsnek ki van vezetve a középmegcsapolása.
Ehhez szerzel legalább 2 amperes léptecs vezérlőt (pl: DM556), meg tápegységet.
A középmegcsapolás kihagyásával bekötöd a tekercseket és kész vagy!
(#) KKobra válasza dB_Thunder hozzászólására (») Jún 1, 2022 /
 
A vezérlő nem volt mellette. Igazából ki sem tudtam próbálni. A tekercseket megmértem, jónak tünik a motor.
(#) zsa hozzászólása Jún 27, 2022 /
 
Sziasztok. Javítottam egy plottert 1-2 hónapja. vezérlő ic-t kellet cserélni ami sikerült is . Most megint gondom van vele közvetlen bekapcsolás után a fej beáll a 0 pontra de pár mp után elkezd valamelyik motor kalibrálni 1-2 lépést. Vagy is a fej nem mozdúl csak hallani a motort hogy rángat oda vissza. Ez melegebb időkben sűrűn jelenkezik és van hogy le is fagy a javított ic tengelye nem mozdúl vezérlésre. Ilyenkor reset nem segít csak ki és bekapcsolás. utána jó újra mindkét tengely működése.
Hűvösebb időben nincs gond vele! De ez a melegebb időket is ugy értem közvetlen bekapcsolás után már jelen van a hiba .
Az ic-t no cleaning fuxal cseréltem , de nem mostam le, ic tetejére és a borda közzé hűtőpad kerűlt ami rápréselődött az ic lábaira valószínüleg. Gyárilag is volt hűtőpad benne.
Valakinek tipp
(#) Bakman válasza zsa hozzászólására (») Jún 27, 2022 /
 
Le kellett volna mosni. Önmagában a flux nem okoz problémát de idővel összeszedheti a levegő páratartlamát és/vagy a port, ami vezető lehet.
(#) Kera_Will válasza zsa hozzászólására (») Jún 27, 2022 /
 
Annó 1 notebook szervízben nekünk flux nélküli munkára kellett átállni, mert voltak bajok a ram slotok környékén. Hiába áztattad és kefélted alkohollal majd erős levegő sugárral fújtad ...stb. idővel mégis megjelent a flux hártya. Elég annyi ami az ónban van, szépen lehet vele dolgozni . Előnye is van, nem kell költeni mindenféle fluxosságra se .
A hozzászólás módosítva: Jún 27, 2022
(#) zsa válasza Bakman hozzászólására (») Jún 27, 2022 /
 
Szia. Kimosattam az ic-t , most már tiszta. Összerakás után jó volt még reggel 10óra fele, de délutáni 2óra környékén jóval melegebb volt a mühelybe bekapcsolásra már kezdődött újra a hiba. Tengelyek működése jó volt de folyamatosan valami sustorgó ciripelő hang jött ki a gép vezérlőjéből folyamatosan, pedig a gép nem végzet feladatott. Ezt már hallotam jó működés esetén is tengelymozgatás után halható 1-4mp ig mikor megáll a motor , de aztán csönd szokot lenni.

Szétkaptam és próbaként hűtőborda nélkül kapcsoltam be . Ennek eredménye bekapcsolás után a gép nem állt be 0 pontra a fej elmozdúlt de valamiért le is tiltott azonnal mert manuálisan sem engedte a tengelyek vezérlését.
Igy most a borda visszakerült pad nagysága csak az ic felülete és erőssebben lecsavaroztam a bordát.
Bekapcsra jó lett nem sistereg , motorok sem pozicionálnak maguktól. Így most jó!
Ezek az ic-k ennyire érzékenyek lenének a hírtelen melegedésre? Vagy a borda nem feszül rá elégé az ic re és melegebb időben befolyásolná a működését?
(#) Bakman válasza zsa hozzászólására (») Jún 27, 2022 /
 
Anélkül, hogy megnéztem volna az adatlapját: sok IC-ben van saját védelem, könnyen elképzelhető, hogy az elégtelen hűtés miatt viselkedett úgy, ahogy.
(#) zsa válasza Bakman hozzászólására (») Jún 27, 2022 /
 
Ez egy tmc2225 ic gyári motorvezérlő modulokon 1x1 cm es bordát tesznek . Az enyémbe 2db van 1db bordán kb 10x-es méretű. igaz ic tűréshatárán van a bemeneti fesz 40v környéke, így nagyobb hütés is kell. Remélem nem lesz gond vele.
(#) Bakman válasza zsa hozzászólására (») Jún 27, 2022 /
 
Adatlap, 13.1-es pont: The driver integrates a four level temperature sensor (pre-warning and thermal shutdown) for diagnostics and for protection of the IC against excess heat.
(#) zsombga hozzászólása Aug 7, 2022 /
 
Üdv nektek! Mivel nekem új a téma, így hozzátok fordulok. Van valakinek gyakorlati tapasztalata ilyen zárt hurkú léptetőmotorral kapcsolatban? 3Nm enkóderes léptetőmotor Valóban biztonságosabb egy normál vezérléssel szemben? 500-600rpm között lenne a maximum igény és az ügyintéző azt mondta telefonban, hogy az már erősen határeset. A jelleggörbe szerint viszont még elvileg beleférne.
(#) Bakman válasza zsombga hozzászólására (») Aug 7, 2022 /
 
Amelyik léptetőmotoron van enkóder (akár gyári, akár utólagos), mindig biztonságosabb, mert a lépésvesztést tudja korrigálni a vezérlő (szoftver).

Ha adott fordulaton nem elég a nyomaték, nagyobb motort kell választani.
(#) Peter65 válasza zsombga hozzászólására (») Aug 7, 2022 /
 
Üdv!
Az enkóder lehetőséget ad zárt szabályozási hurkok kialakítására. Ezekkel minőségben jelentősen jobb szabályozás, dinamika, fordulatszám-átfogás érhető el. A szabályzási lehetőségek nagyon sokfélék, és az eredmények is mások. Ez például egy viszonylag egyszerű, de jó szabályozási jellemzők kialakítását lehetővé tevő megoldás.
(#) zsombga hozzászólása Aug 10, 2022 /
 
Köszönöm a válaszokat. A bizonytalanságot sikerült elosztlatni. Berendeltük, ma megérkezett, és azt kell, hogy mondjam, eddig kiválóan teszi a dolgát!
(#) SzilCsong hozzászólása Jan 18, 2023 /
 
Sziasztok

Tudna valaki lehúzó szerszámot ajánlani Nema 17 szíjtárcsájához?
Csapágylehúzóval nem tudom megfogni, sajna a szíjprofilja pont nem jó nekem ezért akaorm cserélni, de gyárilag rá van préselve, elég komoly illesztéssel.
(#) kila válasza SzilCsong hozzászólására (») Jan 18, 2023 /
 
Bővebben: Link ,Bővebben: Link
A hozzászólás módosítva: Jan 18, 2023
Következő: »»   157 / 161
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem