Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Kismotorok tekercselése
Lapozás: OK   11 / 12
(#) tönöpö hozzászólása Ápr 5, 2021 / 2
 
A kész forgorész:
(#) granpa válasza tönöpö hozzászólására (») Ápr 5, 2021 / 1
 
Nem rezonál kicsit sem forgás közben? Kiegyensúlyozásról nem írtál.
(#) tönöpö válasza granpa hozzászólására (») Ápr 5, 2021 / 3
 
Nem, teljesen simán megy. Még 1-1 centis szilot is nyomtam a hornyok lezárása végett, az sem vitte el a kiegyensúlyozottságát. Két, satuba fogott késélre raktam a tengelyeket. Vízszintbe mozgatva a késeket nem gördült az sehova, vagy ha finoman meglöktem, akkor nem állt meg, forgott a kés élén tovább. Teljesen jó lett. A régi, rossz kefét kis erővel végighúztam egy kemény papíron, és az erősen nyomot hagyot, mint egy 2B ceruza. Így választottam hozzá korábban puha kefét, mert ez egyébként is alacsony fordulatszámú.
(#) gömb válasza tönöpö hozzászólására (») Ápr 5, 2021 /
 
Szívesen.
A vasveszteség és a kommutációs veszteség melegíti a motort üresben is, azzal nem lehet mit tenni (illetve lehet csak nem biztos hogy megéri).

A H tekercs alapból szimmetrikus, nem mindig/feltétlen kell egyensúlyozni még magasabb fordulat mellett sem.
Volt egy régi flex itt amit Bergmann-tekercssel csináltak gyárilag. Az a sima koszorú. Na annak meg volt furkálva rendesen a forgórésze.

(Amúgy a kiegyensúlyozás az kicsit túl van tolva néha, mármint láttam olyat hogy egy gyári forgórész, meg volt vágva egyik oldalon, aztán vele szemben megintcsak meg volt vágva... Inkább hagyták volna úgy. )
(#) bistvan196700 válasza tönöpö hozzászólására (») Máj 26, 2021 /
 
Szia nagyon jó lett. Mivel impregnáltad?
(#) bitmixer válasza generaloszi hozzászólására (») Júl 26, 2021 / 1
 
Úgy látom, régen jártál itt utoljára. BLDC motort is vállalsz áttekercselésre? Pl. ilyet:
https://www.aliexpress.com/item/4000029439258.html
kösz, üdv
(#) swich hozzászólása Okt 19, 2021 /
 
Sziasztok, hozzámkerült egy nagyon régi Makita kézi gyalugép. Levan égve az állórész tekercse. Találtam bontott dolgaim között egy olyan állórészt aminek a vasmag mérete tökéletesen megegyezik viszont a menetszám nem egyezik. A gyári 145 menet, amit találtam 130 menet és vastagabb huzattal van tekerve. Beleszerelhetem működni fog megfelelően? Vagy engedjem el a gondolatot és keressek gyárit? Válaszokat előre köszönöm.
(#) granpa válasza swich hozzászólására (») Okt 19, 2021 /
 
Nem nagy etvasz az állórészt megtekercselni, a forgórészt sokkal nehezebb. Kipróbálhatod a leletet, de kisebb feszültséggel, mert a nagyobb áramot nem biztos, hogy bírná a forgórész.
(#) erbe válasza swich hozzászólására (») Okt 19, 2021 /
 
Jó szemed van, ha leszámoltad a 130 betekercselt menetet.
(#) swich válasza granpa hozzászólására (») Okt 20, 2021 /
 
Értem akkor a menetszám csökkentése növeli az áramfelvételt a sorbakötött elrendezésben. Lehet megpróbálom újratekercselni.
(#) swich válasza erbe hozzászólására (») Okt 20, 2021 /
 
Nem vagyok látnok, volt több darabom ebből az állórészből, köztük rossz is. Egy ilyet vágtam szét és derült ki a menetszám.
(#) nj67 hozzászólása Feb 13, 2022 /
 
Tisztelt Fórumozók!

Néhány hónapja vagyok tagja a közösségeteknek. Jó néhány fórumotokat olvasom rendszeresen, nagyon sok jó dolgot lehet tanulni a hozzászólásokból.
Egy szívességgel fordulnék hozzátok:
Szeretném tőletek elkérni (akinek megvan elektronikus úton) két könyvet.
- Barabás Miklós: Villamos forgógépek tekercselése
- Karl Wilkinson: Kis villamos motorok áttekercselése

Ha esetleg valakinek még meglenne(számos helyen kerestem már):
- Deák-Molnár I.: Villamos gépek szerelése
- Máté Lajos: Villamos forgógépek

Nagyon szépen köszönöm ha valaki ezek közül bármelyiket eltudná küldeni az alábbi email címre:
***@***.**

E-mail címet SOHA, semmilyen okból nem írunk ki nyilvános oldalra, mert a spam-botok ezekre vadásznak! Egy kérdést pedig csak egyszer, egy helyen teszünk fel!
A hozzászólás módosítva: Feb 14, 2022
Moderátor által szerkesztve
(#) Ódenka válasza nj67 hozzászólására (») Feb 13, 2022 /
 
Üdv!
- Barabás Miklós: Villamos forgógépek tekercselése

Küldve...
(#) nj67 válasza Ódenka hozzászólására (») Feb 18, 2022 /
 
Köszönöm szépen!
(#) Laci66 válasza nj67 hozzászólására (») Feb 19, 2022 /
 
Ha sikerül feltenni itt a másik könyv.
(#) nj67 válasza Laci66 hozzászólására (») Márc 6, 2022 /
 
Köszönöm az anyagot és elnézést, hogy csak most válaszolok.
(#) nj67 hozzászólása Márc 6, 2022 /
 
Tisztet fórumozók
A kérdésem a kefés motorok forgórészére vonatkozna:
Mi a különbség az egyenes és ferde ( a tengellyel nem párhuzamos ) hornyú forgórészek kötött?
Válaszotokat előre is köszönöm.
(#) Ódenka válasza nj67 hozzászólására (») Márc 6, 2022 /
 
Szerintem, hasonlóan a fél hornyos asszinkron motorok tekercseléséhez a mágneses mező jobb, "lágyabb" kölcsönhatással bír a forgórésszel. A félhornyos tekercselés is finomabb, egyenletesebb forgatóerőt biztosít. De egyszerűségénél fogva a gyártók is inkább maradnak az egész hornyos tekercselésnél, gyorsabb, olcsóbb és nem foglalkoznak a forgó mágnestér nyavajgásaival, darabosságával. A ferde hornyú forgórész is hasonló hatású a tekercselést meg nem bonyolítja.
A hozzászólás módosítva: Márc 6, 2022
(#) Pixi hozzászólása Máj 1, 2022 /
 
Sziasztok,

Van egy sarokcsiszolóm aminek megsérült az állórész tekercse. Ezeket újra tudják tekerni? Vagy ha tudják is, akkor is anyagi TK?

cd500.jpg
    
(#) granpa válasza Pixi hozzászólására (») Máj 1, 2022 /
 
Egyszerűn újra tekercselhető, magad is megcsinálhatod. Lepattintod a helyéről (kissé összenyomni), megszámolod a meneteket. Ha 1-2 ponton sérült, a saját drótjával visszatekerhető, csak szigetelni kell a hibánál. Ha kevesebb menet marad (több sérülés), ki kell toldani a menetszámot, azonos huzallal.
(#) Massawa válasza nj67 hozzászólására (») Máj 1, 2022 /
 
Csökkenti a fordulatszaggatást ( ha ez a helyes magyar kifejezes a coggingra), azaz a forgorész áram nélkül simán forgathato. Az egyenes hornyu motort a permananens mágnes igyekszik polusonként megfogni, azaz, ha kézzel forgatod érezhetöen vannak poziciok, ahol nehezebben forog. Ez lényeges olyan helyeken, ahol simább forgàsra van igeny, esetleg lendkereket stb hajt.
(#) Pixi válasza granpa hozzászólására (») Máj 2, 2022 /
 
Erről esetleg lenne videó, mert nem igen értem mit kell összenyomni. Amúgy csak az egyik sérült, nem is értem hogy mitől, mert más hiba miatt kellett szétszedjem.
(#) Gafly válasza Pixi hozzászólására (») Máj 2, 2022 /
 
Kis szerencsével tudunk videót csinálni, ha van mit összenyomni, és Gery is pont ott lesz.
(#) granpa válasza Pixi hozzászólására (») Máj 2, 2022 /
 
Nem tudok videót készíteni, de a tekercseket, a berakás után összenyomják, rá -és eligazítják a póluson. Ezt kell ellen "deformálni", hogy sérülés nélkül levehető legyen.
(#) nj67 válasza Massawa hozzászólására (») Máj 3, 2022 /
 
Köszönöm a segítséget. nj67.
(#) oatis hozzászólása Feb 8, 2023 /
 
Üdv!
Egy kis segítségre lenne szükségem. Adott egy kölcsön adott falhorony maró, aminek meg lett pörkölve a motorja, szénkeféi elkoptak. Kefét kicseréltem, de lecsapta az automatát mikor próbáltam. Épp csak megmoccant. A motort a lágy indítóról lekötöttem és a lágy indítót kipróbáltam motor nélkül az nem vágta le a kismegszakítót.
Szétszedés után az állórész tekercse enyhén barnult volt. letekertem mindkettőt, de átégést nem találok rajta. A vasra sem volt zárlat. Forgórészt is megnéztem azon semmi se látszik. Aranybarna a vezeték rajta. A vasra nem zárlatos.A Kommutátor szelvények Körbezártak, köztük szakadás elvileg nincs. Van még valami amit meg tudnék nézni a forgórészen házilag?
(#) pipi válasza oatis hozzászólására (») Feb 8, 2023 /
 
Idézet:
„A Kommutátor szelvények Körbezártak, köztük szakadás elvileg nincs”
És zárlat?
Kipucoltad a hézagokat?
Láttam már olyat, hogy a tekercs 230-on zárlatos, átüt, multival meg nem mérhető...
(#) oatis válasza pipi hozzászólására (») Feb 8, 2023 /
 
Szia! Igen, tiszták. A forgórész szinte újszerű állapotú. Szemre semmi sem látszik rajta.
(#) uniman válasza oatis hozzászólására (») Feb 9, 2023 /
 
Forgórészt "házilag"...pl. így: Bővebben: Link
A hozzászólás módosítva: Feb 9, 2023
(#) oatis válasza uniman hozzászólására (») Feb 9, 2023 /
 
Köszi az ötleteket!
Találtam egy sorkimenő teszter kapcsolást itt:
sorkimenő teszter
Ezt ha Ti is hasznosnak találjátok az én esetemben akkor megépíteném. Mi a véleményetek?

Továbbá a Menetzárlat vizsgáló transzformátor topikban valahol említik hogy a ruszki búvár vibraszivattyú vasmagja jó lehet egy zúgótrafóhoz. Ilyen rossz búvárból van itthon vagy 3 db. Már csak a menetszámot kellene ismerni, mert nem igazán értettem hogy hogy is kellene elkészíteni, meghajtani.
A hozzászólás módosítva: Feb 9, 2023
Következő: »»   11 / 12
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem