Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Elektronikában kezdők kérdései
- Ez a felület kizárólag, az elektronikában kezdők kérdéseinek van fenntartva és nem elfelejtve, hogy hobbielektronika a fórumunk!
- Ami tehát azt jelenti, hogy a nagymama bevásárlását nem itt beszéljük meg, ill. ez nem üzenőfal!
- Kerülendő az olyan kérdés, amit egy másik meglévő (több mint 17000 van), témában kellene kitárgyalni!
- És végül büntetés terhe mellett kerülendő az MSN és egyéb szleng, a magyar helyesírás mellőzése, beleértve a mondateleji nagybetűket is!
Lapozás: OK   3722 / 3946
(#) zamatőr válasza proli007 hozzászólására (») Máj 11, 2022 /
 
Üdv!
Ezek közül valamelyik?
AO4407A
P-Channel MOSFET, -30V, -12A, 11mR
Si4435DDY
P-MOSFET -30V -11A Rds=0.024
IRF4905
P-MOSFET 55V 74A 200W, 20mR

A HAT1128R (Rds): 0,0075 Ohm Miért csak egy pillanatra kapcsolt be?
(#) Udvari Zsombor válasza granpa hozzászólására (») Máj 11, 2022 /
 
Nálunk szerencsére sose volt még ilyen és remélem is, hogy nem lesz. Kizárólag egyfajta áramunk van, ami 0-24-ben folyamatos.
(#) proli007 válasza zamatőr hozzászólására (») Máj 11, 2022 /
 
Ezeknek elvileg jónak kellene lenni.
Hogy a HAT miért kapcsol ki, nem tudom, mert nem ismerem, lehet valami túláram védelem van benne, amit a kamerakondik töltődése "beindít".
(#) jan5650 hozzászólása Máj 11, 2022 /
 
Sziasztok!

JLCPCB-ről rendeltem saját terv alapján nagy mennyiségben nyáklapokat.
Veletek is előfordult már, hogy egész egyszerűen nem akar rátapadni az ón?
Vagy nem terül rajta, vagy csak akkor folyik rá ha sokáig melegítem (de akkor vagy nagy gombóc lesz, vagy "tüskés").

Ez normális lehet?

Próbáltam TS 560 forrasztó olajjal, talán így már jobb, de ettől meg félek, mert a dobozán rajta van, hogy kis mértékben vezet. Na már most én mikrovezérlő lábait forrasztom bele a nyákba, egymáshoz közel jó sok láb, ha ez elkezd vezetni akkor gebasz van....

Nagy a baj, ha a felesleget nem takarítom le, hanem csak otthagyom? Ugyebár egy része elég, a többi szétcsapódik... Ez a szétcsapódott rész okozhat zárlatot? Teszteltem, elvileg mindig működik így is, de félek hogy hosszútávon baja lehet az "olajba áztatásnak"
A hozzászólás módosítva: Máj 11, 2022
(#) Bakman válasza jan5650 hozzászólására (») Máj 11, 2022 /
 
Milyen forrasztóónt használsz?

Folyasztószert mosd le. Ha önmagában nem is vezet (eléggé), összeszedheti a port, az meg a nedvességet.
(#) Skori válasza jan5650 hozzászólására (») Máj 11, 2022 / 1
 
A korábbi hozzászólásaid egyikében rákérdeztél az ólommentes ónra, hogy melyiket ajánljuk. Többen is hozzászóltak, a lényeg: egyiket sem. Aztán nyilván mégis ólommenteset vettél. Erre mit lehet mondani... van aki szeret a saját kárán tanulni.

Forrasztani is tudni kell, és megfelelő eszközök, anyagok kellenek hozzá. Ólommentessel nehezzebb jó minőségű forrasztást készíteni, és rövidebb az élettartama is.

Lehet kapni sokféle folyasztószert, van amelyik jó, van amelyik kevésbé (pl. mert vezet). Egy jobb forrasztóón tartalmaz annyi folyasztószert, hogy külön már nem igazán kell mellé, vagy csak speciális esetben. Mi ebből a tanulság: nem mindig az az olcsóbb, amelyik kevesebbe kerül.
A hozzászólás módosítva: Máj 11, 2022
(#) antiktelefon válasza jan5650 hozzászólására (») Máj 11, 2022 /
 
A forrasztóolajok nem csak vezetnek, erősen oxidálnak, idővel megeszi a nyákot. Fenyőgyanta, multicore, eredeti Amtec NC559 vagy SD360 flux kell, meg ólmos forrasztóanyag.
(#) jan5650 válasza Skori hozzászólására (») Máj 11, 2022 /
 
Félreérted a dolgot.

Az ón nem változott. Amit Magyarországon gyártottak prototípus NYÁKOK tökéletesek. Szépen folyik rajtuk az ón. Sőt, amit eddig rendeltem JLCPCB-ről is, azok is jók voltak. A mostani rendelésemmel akadtak ilyen problémák. Régebben is volt ilyen, de most már látom, hogy a JLCPCB-től néha érkezik egy-egy ilyen szállítmány...
(#) Skori válasza jan5650 hozzászólására (») Máj 11, 2022 / 2
 
Soha, semmikor nem kaptam még egyik kínai gyártótól sem olyan panelt, amit probléma lett volna megforrasztani.

Az ólommentes ónok problémásak. Nem véletlenül kezdték ólommal ötvözni az ónt, hanem azért, mert az ón hajlamos az úgynevezett ónpestisre (egyszerűen fogalmazva szétrohad a forrasztás egy idő után), és hajlamos úgynevezett ónbajusz (Tin Whiskers) növsztésére is, ami zárlatot okozhat a későbbiekben. Ezen kívül hajlamos még rá, hogy hajszálrepedések képződjenek benne. Ezeket a negatív hatásokat szinte 100%-ban kivédte az ólommal való ötvözés. Az ólommentes ónok esetében a jelenlegi ötvöző anyagok nem védik ki 100%-ban ezeket a problémákat, így újra megjelentek. Ezért pl. orvosi eszközökben, repülőgépekben, űrkutatásban, és még jópár helyen, nem használnak ólommentes forraszanyagot. Az elektronikával foglalkozó szakemberek, a nem ipari méretekben készülő elektronikai eszközökben, és kisszériás eszközökben szintén nem használnak ólommentes forraszanyagot, és persze a hobbisták zöme sem. Persze ahol tervezett elavulás van, ott direkt jó ha idővel szétrohadnak a forrasztások.
A hozzászólás módosítva: Máj 11, 2022
(#) Suba53 válasza jan5650 hozzászólására (») Máj 11, 2022 /
 
Mi lenne ha csinálnál egy-két fotót a panelről, amikor gombócokba áll, meg tüskés lesz rajta az ón.
Én is csak lesek, hogy miket írsz, mert sok évtizede használok gyantás ólmos ónt, és még soha nem tapasztaltam hasonlót.

Egri Frédi dolgozott nyáküzemben, kisujjában van a technológia. Talán ő tud magyarázatot
A hozzászólás módosítva: Máj 11, 2022
(#) Skori válasza Suba53 hozzászólására (») Máj 11, 2022 /
 
Szerintem valami ólommentest használ. Meg is van: Bővebben: Link (Sn99Cu1)
A hozzászólás módosítva: Máj 11, 2022
(#) Suba53 válasza Skori hozzászólására (») Máj 11, 2022 /
 
Pedig próbáltuk lebeszélni róla.
(#) Kovidivi válasza Skori hozzászólására (») Máj 11, 2022 /
 
Van benne folyasztószer is. Én pl. ezeket használtam, mind jó volt:
s-sn99,3cu0,7 fg3.5% 0.8mm 100g
s-sn60pb39cu1 fg3.5% 1mm 250g
s-sn60pn39cu1 fg2.5% 0.5mm 100g
s-sn60pb40 fg3.0% 0.7mm 250g
A hozzászólás módosítva: Máj 11, 2022
(#) rolie válasza Suba53 hozzászólására (») Máj 11, 2022 / 1
 
Szerintem a beszerzési probléma is közrejátszott a választásban: Bővebben: Link
Kicsit feljebb van jogszabályi hivatkozás is: Bővebben: Link
(#) Skori válasza rolie hozzászólására (») Máj 11, 2022 /
 
Ez mekkora idiótaság! Közben meg még Budapest egyes kerületeiben, a lakásokban ólomcsőből van a vízvezeték. Nem lehet túl régi dolog, hogy ezen rugóznak, mert pár hónapja még lehetett kapni rendes forrasztóónt.
A hozzászólás módosítva: Máj 11, 2022
(#) Skori válasza rolie hozzászólására (») Máj 11, 2022 /
 
Jó hogy erre felhívtad a figyelmet, gyorsan rendeltem is (cégnek) egy adagot, amíg még egyáltalán lehet kapni. Nekem még lesz annyi, amennyi akár életem végéig elegendő, utána meg már úgysem fog érdekelni
(#) Suba53 válasza rolie hozzászólására (») Máj 11, 2022 /
 
Igen, ezzel tisztában vagyok. De aki ezen a fórumon forgolódik, az nagy valószínűséggel találhatna megoldást.
(#) proli007 válasza Suba53 hozzászólására (») Máj 11, 2022 / 6
 
Hello! Az atomerőműnek és a hadseregnek van felmentése az ólmos forraszanyag használatához..
Az a jó, hogy túl van spilázva ebben a világban minden. Ne égesd el a gazt, tedd a komposztba! Mert ott nem ég? Meg lövöldözni-bombázni lehet? Selejtet gyártani lehet? Évenként kicserélni a telefont lehet? Autónak Euro-x, hajónak repülőnek semmi? Kukoricából etanolt gyártani lehet? Meg éhezni is, mert nincs kukorica?
A valóágban érdemileg semmi nem történik, csak a szájkarate van..
(#) nedudgi válasza proli007 hozzászólására (») Máj 12, 2022 /
 
Remélem, nem kell leadni a lakosságnál levő készletet. Életfogytiglanig tartó Metalloglobus készlettem van...
(#) jan5650 válasza Suba53 hozzászólására (») Máj 12, 2022 /
 
Engem az ólmosra nem tudtok rábeszélni

Elhiszem hogy sokkal könnyebb vele dolgozni, hiszen ez a legalkalmasabb erre a célra.
De megmondom őszintén rengeteget szívom így is a "gőzt", ráadásul házon belül. Újszülött csecsemő is van a házban. Nem tudom, félek tőle...

És a forrasztó anyaggal sincs baj, mert más esetben nagyon szépen tudok vele forrasztani. Mikrovezérlőre a tüskék nagyon szépen sikerülnek. Szinte mind egyforma, szép formájú. Aztán jött ez az adag NYÁK és szenvedek, nem tapad a padokra az ón. Régen is volt egy hasonló. Valamiért nem akartak sikerülni a forrasztások. Már próbálkoztam hőfok állítással is, mindennel, de nem segített. Aztán hirtelen megint jól sikerült minden. (így visszagondolva lehet akkor kaptam másik NYÁK adagot)

Szóval akkor azt mondjátok, hogy a forrasztó olajat ha lehet kerüljem, mert csak problémát fog okozni. (zárlat/oxidáció) Az ón természetesen tartalmaz folyasztó szert, csak szerettem volna egy kicsit többet
(#) Macsek71 válasza jan5650 hozzászólására (») Máj 12, 2022 /
 
Kicsikutya belevau :

Nem maradhatott a paneleden valami gyártásból eredő szennyeződés ?

Próbáltál mechanikus tisztítást ? Fémszálas dörzsi, súrolópor - óvatosan ?
(#) antiktelefon válasza nedudgi hozzászólására (») Máj 12, 2022 /
 
Dehogynem, nálam van a gyűjtőpont, de kellő mennyiségért házhoz is megyek
Én is Csepel Művekes vastag gyantás ónt használok még,amit a pecsánál vettem még (amikor volt és nem bontották le az egészet...), illetve BURABU-n vettem egy több kilós Metalloglobus ónt is, az nagyon bevált, nem tudom a használtpiaci ár négyszereséért miért venne bárki ólommentes hulladékot, ha saját felhasználásra kell. De hát lehet rettegni minden hülyeségtől, aztán meg keresni a hiba okát.
(#) antiktelefon válasza jan5650 hozzászólására (») Máj 12, 2022 /
 
Írtam, hestoreból a Multicore flux jó erre, baromi szívás lemosni aktivála is, de nem vezet és nem oxidál, az jó. Amtech NC559 (csak USA-ból, Amtechdirect, vagy hivatalos amazon boltjukból, jó drágán) vagy a kínai SD360 flux jó ilyenre, habár utóbbi inkább BGA munkákra jó, mert annyira jól nem folyatja meg az ónt, mint a többi. De az ólmos forrasztóanyag alacsonyabb hőfokon is olvad és jobb ötvözetet képez, nem véletlenül használták és nem véletlenül kell sok tucat hardvert újragolyózni ólmossal, miután az ólommentes megreped és hibázni kezd a 700 ezres cucc.
(#) nedudgi válasza jan5650 hozzászólására (») Máj 12, 2022 /
 
Én átnézném a rendelésemet újra.
Megfelelően paraméterezted, beállítottad az ólommentes technológiát?
A sikertelen forrasztásokról tudsz néhány közeli, éles fotót készíteni? Ha igen, eressz meg egy reklamációt a gyártónak. Senki nem tökéletes, még Kínában is készülhet selejt, előfordulhat technológiai malőr.
A pákád jól működik, elég magas a hegy hőmérséklete, kellő ideig melegítetted a forrasztás helyét?
(#) jan5650 válasza nedudgi hozzászólására (») Máj 12, 2022 /
 
Próbálok szerezni egy makrófotóra képes telefont és csinálok pár képet majd.

A pákám szerintem jól működik. Már csak azért is, mert minden mást szépen forraszt.
290 fokon és 340-en között próbálgattam. Sőt, volt hogy 390-re is feltoltam, de nem volt javulás. Általában a padot a tüskével együtt 2-3 sec-ig melegítem, majd a padra folyatnám rá az ónt. Általában oda is tapad, de nem terül rajta, illetve ha elhúzom még tüskézhet is. Ilyenkor nyomkodom még 2-3 secig, körbe húzom körülötte az ónt, és akkor talán...

Ezek a paraméterek:
A hozzászólás módosítva: Máj 12, 2022

jlcpcb.JPG
    
(#) nedudgi válasza jan5650 hozzászólására (») Máj 12, 2022 /
 
Mivel ólmos technológiát használok, nem foglalkoztam az egyéb technológiákkal. Elsőre szemet szúrt, hogy ólmos HASL felületű nyákot rendeltél.
(#) Suba53 válasza jan5650 hozzászólására (») Máj 12, 2022 / 1
 
Ha ilyen sokáig kell hevítened forró pákával a forrszemeket, akkor sanszos, hogy némelyiknek elválik a tapadása a hordozótól, és egy esetleges javításnál azt veszed észre, hogy elválik, leszakad.

Tudom félsz az ólmos óntól, de én akár a kínai panelek, akár a magam készítette, lötlakkal lefújt paneljeim forrasztásánál kevesebb mint 1sec alatt tökéletes forrasztást tudok csinálni.

( 3 gyereket neveltem fel úgy hogy sokat dolgoztam otthon is. )

Ha a gyerekszobában van csak alkalmas műhely, az gáz. De biztosan lehet kapni, készíteni olyan elszívó kütyüt, amivel a forrasztásnál képződő füstöt kivezetheted. Az a füst meg csak a folyatószer égésterméke, ami ugyanúgy keletkezik ólommentes forrasztásnál is.
(#) Skori válasza jan5650 hozzászólására (») Máj 12, 2022 / 5
 
Az ólom csak akkor tud mérgezni ha vízben oldható vegyület formájában van (pl. akkumulátorsavban feloldva), a fémes ólom nem oldódik a vízben, akkor se lenne különösebb bajunk tőle ha megennénk. De pl. egy ólomtartalmú festék már mérgező. A forrasztóónban levő ólom ugyanolyan mint amiből a vízvezeték is sok helyen. De nem akarunk rábeszélni semmire sem, csak nem árt tisztában lenni a dolgokkal. Az ezzel kapcsolatos korlátozás, főleg ami nem ipari szinten (hanem otthoni barkácsolás -> kis mennyiségek szintjén) van, az nettó sötétzöld baromság.
(#) Suba53 hozzászólása Máj 12, 2022 / 3
 
HASL:
Idézet:
„A HASL a domináns felületkezelés az iparban. Az eljárás abból áll, hogy az áramköri kártyákat ón/ólom ötvözet olvadt edényébe merítik, majd eltávolítják a felesleges forraszanyagot „levegőkések” segítségével, amelyek forró levegőt fújnak át a lap felületén.

A HASL-eljárás egyik nem kívánt mellékhatása, hogy a PCB-t akár 265°C-os hőmérsékletnek teszi ki, ami jóval azelőtt aktiválhatja a lehetséges rétegleválási problémákat, mielőtt bármilyen drága alkatrészt csatlakoztatnának a panelhez.”


Vagyis ott van az ólom a rendelt paneljeiden.
A hozzászólás módosítva: Máj 12, 2022
(#) Suba53 hozzászólása Máj 12, 2022 / 5
 
Kedves Moderátor!

Nem lehetne ilyenkor, amikor valaki neve mellé odakerül a vészterhes piros jelzés, pár szóval megemlíteni, hogy mi is volt a konkrét oka, azon túl a semmit mondó szövegen túl, hogy a szabályok megsértése miatt?

Mindegyikünk tanulna belőle. Tudom van egy sok oldalas szabályzat, de megmondom őszintén nem tudnám felmondani minden passzusát. És nem nézegetem minden bejegyzésemkor, hogy mivel hívhatom ki az égiek haragját.

A Piros jel viszont beleég az ember memóriájába, és ha tudnánk hogy konkrétan mi miatt került kiosztásra, valószínűleg kevesebb szabálysértés történne.

Köszönöm.
Következő: »»   3722 / 3946
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem