Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Erősítő mindig és mindig
Mielőtt kérdezel, a következő két dolgot ellenőrizd! I. A helyes tápfeszültségek megléte. II. A kimeneten van-e egyenfeszültség. Élesztés.
Lapozás: OK   2383 / 2489
(#) tothbela válasza Alkotó hozzászólására (») Máj 19, 2022 /
 
Hasonlít, de az egy kétcsatornás végfok.
(#) tothbela válasza Toth Attila hozzászólására (») Máj 19, 2022 /
 
Ha nem akarsz nagyon bíbelődni vele, akár még is foltozhatod.
Vissza kell rajzolni az égett részt, majd úgy kell kireszelni, hogy ne legyen kettévágott furat. Egy pontosan beleillő kis nyákot kell csak gyártani. Kétoldalas lévén a furatgalván lehet érvéghüvely, vagy sárgaréz csőszegecs. 2K epoxival szépen összeragad a két nyák.
(#) Toth Attila válasza Alkotó hozzászólására (») Máj 19, 2022 /
 
Szia!
Köszönöm! Ígéretesnek tűnik, csak sajnos sztereó kell, egy panelen, vagy kettő külön panelen, a lényeg hogy egy hűtőborda van, olyan amilyen a terveden. Esetleg a VF-erősítő családból valamelyik kapcsolás?
(#) Toth Attila válasza tothbela hozzászólására (») Máj 19, 2022 /
 
Szia!
Sokat nézegettem, de inkább építenék másik panelt, nem kell hogy tudja az eredeti teljesítményt.
Ha meg is tudnám foltozni, ki tudja nincs-e benne még másik hiba.
(#) bbatka válasza tothbela hozzászólására (») Máj 19, 2022 /
 
Sok éve egy barátom keresett meg azzal, hogy felrobbant a kondi az Orister SE1015 erősítőjébe. Ripityára voltak törve benne a panelek. Kétkomponensű epoxi ragasztóval összeragasztottam. A szakadt sávokat összeforrasztottam. Kicseréltem a kondit. És végül működött.
(#) Toth Attila válasza bbatka hozzászólására (») Máj 19, 2022 /
 
Szia! Értem én, de van legalább 3-4 beazonosíthatatlanra égett alkatrész, és nem találok az interneten kapcsolási rajzot hozzá. De lehet elengedem az egészet, vagy transzformátort cserélek és kap tda7294-et. Azért köszönöm!
(#) BLY94A hozzászólása Máj 21, 2022 /
 
Hali! A korábban említett El34-es csöves erősítőmhöz lenne kérdésem:
Az erősítő bemenetén lévő kondenzátor (100nF) kapacitásának változtatása mivel jár?
Tehát ha csökkentem vagy növelem mi történik?
Ugyanez ez lenne még a kérdésem a trióda anódja és pentóda vrácsa közötti kondinál.
A bemeneti kondinak 63V kondi jó?
(#) tothbela válasza BLY94A hozzászólására (») Máj 21, 2022 / 1
 
Bemeneti kondinak elég a 63V-os, mert ott gyakorlatilag nincs feszültség. A csövek magas bemeneti ellenállása miatt, lényegében csak a rácslevezető ellenállás terheli a soros kondenzátort, ami 100nF/470kΩ esetében 3,4Hz-es töréspontot jelent. A másik két csatolási ponton ez 7Hz. Tehát ha csak ezt a három időállandót vesszük figyelembe, akkor van egy 7Hz-es 12dB/oktáv meredekségű felüláteresztő szűrő a jelútban, ami egy oktávval lejjebb 18dB/oktáv meredekségűre növekszik. Ezt még bonyolítja a katódkörök RC tagjai, meg a kimenő trafó átvitele.
A kérdésedre a válasz, hogy ha csökkentek a kondik értékét, akkor csökken a mélyátvitel is, de ez csak 10nF vagy kisebb kapacitások esetén fogod észrevenni.
Vélhetőleg nem gitár erősítőt építesz, mert ott a túlvezérlés miatt részleges rácsáramos vezérlés is előfordul, ami egy másik dolog. Én hifihez mind a három helyre 22nF-ot tennék, mert a nagyon alacsony frekis töréspont miatt a kimenő trafó kapná a szerepet a mélyvágásra, ami torzítás jelenthet.
Mindig úgy kell az átvitel beállítani, hogy ahol a kimenő átvitele kezd csökkenni, ott már a csatolókondik miatt is csökkenjen az eredő erősítés. Ha kívánság a mélyebb átvitel, akkor elsősorban a kimenő kell növelni. Csak amíg egy oktávnyi töréspont eltolás az RC csatolásnál mindössze dupla kapacitású kondenzátor, addig kimenő trafónál ez dupla induktivitás. Ez nem is lenne nehéz, mert mindössze meg kell növelni a menet számokat 1,4X-esére. Csak akkor a gerjesztést is ennyivel nő, tehát a légrést is növelni kell, ami miatt csökken az induktivitás. Ezért még több menet kell, ami miatt nő az ellenállása a tekercseknek, tehát vastagabb huzalból kell tekerni. Persze az már nem fér el csak nagyobb csévén.
(#) CHZ válasza BLY94A hozzászólására (») Máj 21, 2022 /
 
Bemeneten lévő kondit elhagynám, másik minimum 250V feszre méretezett.
(#) mapetek válasza Ódenka hozzászólására (») Máj 21, 2022 /
 
Beleraktam az "újat" ,és kb 2mp után pukkanás és a kimeneten megjelent a tápfesz.
Az ict (STK 8280II) az ebay-ről rendeltem.
Leginkább az érdekelne ,hogy az STK ic berakása nélkül mit tudok leellenőrizni.
Van STK ic , de ki kellene deríteni az ic nem jó vagy nem vettem észre valami hibát a panelon.
(#) BLY94A válasza tothbela hozzászólására (») Máj 21, 2022 /
 
Rendben. Amúgy az El34 vrácsa előtt van egy 2.2K ellenállás annak van valami értelme?
(#) tothbela válasza BLY94A hozzászólására (») Máj 21, 2022 /
 
Van neki, és éppen a rácsáramos üzem miatt van, illetve gerjedésgátló.
(#) BLY94A válasza tothbela hozzászólására (») Máj 22, 2022 /
 
Ok, a 470K-os elofeszito ellenallasok helyett jo az 510K? Mert jelenleg most az van keznel.
(#) Gafly válasza BLY94A hozzászólására (») Máj 22, 2022 / 1
 
Próbaként mindenképpen megfelel.
(#) Nándee30 hozzászólása Máj 22, 2022 /
 
Sziasztok. Érkezett hozzám egy beépített végfok, aminek a sub részénél a védelem nem húz be. Van 2 pár 2sc5200 és 2sa1943. B-e 5mV, mindenütt, a kimeneten 7,5mV egyen van csak. Hol érdemes keresni a hibát, vagy már ilyen kis egyenfeszt is elválasztana a védelem?
(#) reloop válasza Nándee30 hozzászólására (») Máj 22, 2022 /
 
Szia! Lehet rossz maga a relé áramköre, vagy más tényezőt is figyel a védelem és arra reagál. A kimeneti 7,5 mV-ot biztosan nem érzékeli hibának. A legérzékenyebb áramkörök is ±500 mV felett jeleznek.
(#) Nándee30 válasza reloop hozzászólására (») Máj 22, 2022 /
 
Gondolom nézzem meg a tápját, végig vezetve a fesz értékeket!?
(#) reloop válasza Nándee30 hozzászólására (») Máj 22, 2022 /
 
Fel kell térképezned a védelem áramkörét. Ha ez nehézségbe ütközik, fotózd le!
(#) Cinema válasza mapetek hozzászólására (») Máj 22, 2022 /
 
Érdemes az összes kis kerámia-kondenzátort kicserélni STK IC cseréjekor, mert azokat gyakran alulméretezik és pont a ebből lehet a hiba is. A kimeneti R-C tag, a táp hidegítés, szűrés ellenőrizendő!
(Például 2x40V-os táphoz simán berakják az 50V-os kondenzátort, holott a teljes táp az 80V!)
Tessék ezeket ellenőrizni és cserélni, majd ha minden egyéb rendben van, akkor az STK bekerülhet a helyére.

Üdv!
(#) Cinema válasza BLY94A hozzászólására (») Máj 22, 2022 / 1
 
Minden csatolókondenzátor kapacitása kicsi, gyenge mélyhang-átvitel az eredménye.
Növeld meg nyugodtan a csatolókondenzátorok értékét legalább 220nF-ra.
A feszültségtűrésük legalább 630V-legyen, a megbízható működés érdekében. A bemeneten elég a 63V-os kondi.
(Nálam minden fokozatnál 1µF /630V-os a csatolókondenzátor, így azok nem okoznak, nem is okozhatnak gyenge mélyhang-átvitelt.)
Mindegyik katódkondenzátor értéke növelhető legalább 220µF-ra, ez is beleszól a mélyhangok megfelelő átvitelébe, valamint az érzékenységbe is, kismértékben.

Üdv!
(#) sandor1632 válasza BLY94A hozzászólására (») Máj 22, 2022 / 1
 
2,2K ellenállás gerjedésgátló szerepet játszik. Az első cső bemenetére is feltétlenül tennék a helyedben, minimum 1K értékűt.
Ha a forráseszköz kimenetén van csatoló kondenzátor, akkor a bemeneti csatoló kondit nyugodtan elhagyhatod.
(#) BLY94A hozzászólása Máj 22, 2022 /
 
Akkor a változtatásokkal együtt így nézne ki a végleges kapcsolás:
Remélhetőleg minden stimmel már..
(#) tothbela válasza BLY94A hozzászólására (») Máj 22, 2022 / 1
 
A katód bypass kondenzátorok értékét nem növelted meg a kolléga javaslatára! Ezek feszültségtűrése az El34 esetén legalább 63V, a többinek elég 16V.

Amit még észrevettem:
Csöves erősítő lévén kissé meleg lesz a készülék. A varázsszemes kivezérlés jelző egyenirányítója germániumdióda. Ezek nem nagyon szeretik a meleget. Ezen kell még gondolkodni.
(#) mapetek válasza Cinema hozzászólására (») Máj 22, 2022 /
 
Köszönom. A felsorolt dolgokat átellenőrzöm.
(#) subwoofer220 hozzászólása Máj 22, 2022 /
 
Sziasztok! Pár napos írásom:
Idézet:
„Üdv mindenkinek! Va egy orion erősítőm ami A vagy B oldal használatakor 4-8ohm hangfalakat lehet rákötni. A+B használatakor 8-16ohm. A B oldalon fix 8 ohmos hangfalak vannak, az A oldalon 12ohm-os hangfalak vannak. Beszereztem egy 8ohmos hangfalpárt ,amit mindenféleképpen az A oldalra kötnék párhuzamosan. Így 6ohm-ra vannak kötve. Okozhat problémát az erősítőnek?”

Kedves rellop felhasználó írta,hogy
Idézet:
„Üdv! Ne kapcsolj A+B-t és nem lesz túlterhelve.”


Én mindenféleképpen 50% hangerőig A+B-t használnék,azon felül csak a B oldalt.
A lényeg amire kiakarok lyukadni,hogy 0 hangerőn,6ohm+8ohm hangfalakkal is terhelem az erősítőt? Mert hát A+B azt írja hogy min. 8 ohm.
Idézet:
„A+B oldak 50% filmnézésre,zenére. Azon felül "PA felhasználás"”
(#) Gafly válasza subwoofer220 hozzászólására (») Máj 22, 2022 /
 
Mi a kérdésed, hogyan segíthetünk neked.
(#) subwoofer220 válasza Gafly hozzászólására (») Máj 22, 2022 /
 
A+B oldalt használhatom-e 50% hangerő alatt. 6ohm+8ohm alatt? De az erősítő azt írja,hogy A+B oldal Min 8 ohm. Bírja ezt az erősítő hosszú távon? onkyo integra a-8450 2sa1493/2sc3857
(#) Szig válasza subwoofer220 hozzászólására (») Máj 23, 2022 /
 
Szia!

Először orion erősítőt írtál.
Aztán a 12 és 8 Ohm párhuzamosan az nagyon nem 6 Ohm, mint ahogyan a 8+12+8 Ohm sem fog igazán tetszeni az erősítőnek. Bár ez egy nagyon jó erősítő, nagy damping faktorral, nem hiszem, hogy szeretni fogja ezt hosszabb távon.
(#) tothbela válasza subwoofer220 hozzászólására (») Máj 23, 2022 / 1
 
Gyakran hallom, hogy csak fél hangerőig fogom hajtani fele impedanciás terheléssel, és akkor nem lehet baj.

Nos, ha valóban sikerülne hallás vagy éppen potméter számozás alapján belőni azt a fél hangerő, akkor tegyük fel hogy részben igaz is lehetne az állítás. Mondjuk sikerül az 50%-os kivezérlés. Ez valóban fele áram, mint a teljes kivezérlésen, de negyed akkora teljesítmény a hangsugárzó számára. - 6dB.

Fele értékű terhelő impedanciával terhelve (4Ω) az erősítő tápegységére nézve ugyanakkora terhelést jelent a - 6dB, mint teljes kivezérléskor a 8Ω. Viszont csak fele kimenő teljesítményt.
De ha a tápegység, és ezzel egyűtt a hálózatból beszippantott teljesítmény mindkét esetben egyenlő, akkor miért lesz csak fele a hangsugárzókra jutó teljesítmény. Vagyis hova tűnik a kimenő teljesítmény fele?

El nem tűnik, viszont a végtranzisztorokat fogja melegíteni. Egy határokat feszegető magas tápfeszű erősítőben ez végzetes meghibásodáshoz vezet.
(#) Ódenka válasza Ódenka hozzászólására (») Máj 24, 2022 /
 
Mindenki megnyugodhat sikerült végtranzisztorokat beszerezni.
KTD998 és KTB778 párok 80W TRIPLE DIFFUSED NPN TRANSISTOR - ezt írja az adatlap. Nem tudom, mit jelent, de jó lehet... . Érdekesség, hogy az eredeti tranzisztor párok az ép oldalon kevésbé mutattak hasonló bétát, mint az új, 120V 10A-es példányok. Ezek TO-3P tokozásúak, nem kell kiszigeteléssel bajlódni. Próbáltam olcsósítani a javítást, vettem komplementerként aposztrofált TIP41C-42C tranzisztorokat, de messze voltak egymástól bétában.

Készen.jpg
    
Következő: »»   2383 / 2489
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem