Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Quad 405-ös erősítő tapasztalatok és hibák
Lapozás: OK   394 / 398
(#) Gafly válasza Skori hozzászólására (») Máj 27, 2022 / 1
 
Június 11 szombaton, Békéscsabán lesz egy külön Audiofül terem.
Összesen két bejárata van, mindkettő zárható.
Elhozhatja mindenki a tranyós, fetes, csöves, PP, SE cuccát és hangfalait.
Rázárjuk az ajtót az audifülekre, aztán kard ki kard.
Pontosan 6 órájuk van eldönteni, kinek van igaza.

Gyerekek is lesznek, tehát normális viselkedés elvárás lenne.
Eddigiek alapján ez azért nem elvárható (nem véletlenül csukódnak le sorban mindenhol ezek a topic-ok).
(#) ngyzoli válasza Karesz 50 hozzászólására (») Máj 29, 2022 / 1
 
Figyu,azt teszel,amit jónak látsz.egyébként pedig reagálni sem muszáj minden bejegyzésemre,ha még nem mondtam volna.Főleg cinikus stílusban...
(#) Krisztoszteron hozzászólása Jún 13, 2022 / 1
 
Sziasztok!
Szeretnék építeni egy 2*100W-os Quad 405 erősítőt. Nézegettem az interneten kapcsolásokat. Gondolom sokaknak van már tapasztalata ezekkel az erősítőkkel, inkább itt informálódok.
Sokféle verziót találtam, különböző végtranzisztorokkal. Nektek melyik vált be a legjobban?
Így látatlanban azt mondanám, hogy a Skori-féle erősítőt építeném meg, mert nagyon jól van dokumentálva, és a leírása több dologra is kitér, mint például az előfokra, hangszóróvédelem, stb.
Ettől függetlenül a legbeváltabb verziót szeretném megépíteni, hogy a lehető legjobb végeredményt kapjam.
Nektek mi a véleményetek?
Tudtok javasolni valami jobb megoldást, vagy a Skori-féle is bőven jó?
Előre is köszönöm a tanácsokat!
(#) Karesz 50 hozzászólása Jún 18, 2022 /
 
Highand:
Átjövök a Quad-dal a saját topikjába.
Itt van a -szerintem- jó elmélet, ideális alkatrészekkel.

- "nem Quad": ha az "A" osztályú fokozat végtelen nagy jelemelkedési sebességű, van egy sima "B" osztályú erősítőnk amelynek nincs keresztezési torzítása soha, semmilyen körülmények közt.

- "Quad 100Hz": ha korlátozott, de állandó sávszélességű (integrátor) akkor kisfrekvencián
(pl. 100 Hz) adott zárthurkú erősítés mellett (1+R2/R3) R1-el be lehet állítani az "A" osztályú fokozatban azt az átkapcsolási meredekséget aminél eltűnik a keresztezési torzítás. Ehhez nem kell a fojtó a kimenetre.

- "Quad 1nF": magas frekvencián (pl. 25 kHz) lesz egy optimális értékű induktivitás amellyel a keresztezési torzítás ismét eltüntethető.

Az integráló kondira nem is lenne szükség mert az eleve "be van építve" egy korlátozott sávszélességű erősítőbe. Az "eredeti" Quad-ba is csak az aszimmetrikus meghajtó fokozat miatt volt rá szükség. A felfutóél meredekebb a lefutóélnél - ezt az aszimmetriát csökkenti a differenciáló kondi.

Tudom, hogy amit most előadtam szakszerűtlen és áltudományos "szimulátor-zsönglőrködés" volt, de szerintem tömören ennyi a lényege az egésznek. Egy erősítő akkor szól jól ha visszacsatolatlanul is kis torzítású. A visszacsatolás ezt kis torzítást csökkenti, de fő feladata szerintem inkább a termikus torzítások minimalizása, a munkapontok stabilizálása, stb...
A Quad lelke egyedül a visszacsatoló hálózata, enélkül nem is szólna, csak recsegne.
A hozzászólás módosítva: Jún 18, 2022
(#) Krisztoszteron hozzászólása Jún 20, 2022 /
 
Sziasztok!

Urbán-féle Quadhoz nincs véletlen valakinek tesztelt nyákterve?
Ebben A hozzászólásban van egy feltéve. A kérdés csak az, hogy valaki próbálta-e már.
Előre is köszönöm a segítséget!
(#) Skori válasza Karesz 50 hozzászólására (») Jún 20, 2022 /
 
Magyarán: ha mondjuk spektrumanalizátorral figyeljük a torzítási komponenseket, és a híd valamelyik elemét állíthatóvá tesszük, akkor beállíthatunk egy (igen alacsony) torzítás minimumot. Ha az alkatrészek paraméterei is kellően stabilak, akkor van egy jó erősítőnk.

Annak idején azt írták a Quad405-ről, hogy 1%-os alkatrészekből megépítve még mindig igen alacsony torzítást kapunk. A szimulátorod tud torzítást mérni? Mennyire romlik le a torzítás, ha az optimális értékű híd elemek egyikén 1%-nyit változtatsz?
(#) Krisztoszteron válasza Krisztoszteron hozzászólására (») Jún 20, 2022 /
 
Végül átbogarásztam az egészet. Jónak tűnik.
Amint megépül a végfok, beszámolok róla, hogy a gyakorlatban is minden rendben van-e vele, és nem néztem-e el én is valamit.
(#) highand válasza Karesz 50 hozzászólására (») Jún 20, 2022 /
 
Piszkosul örülök, hogy van még egy ember aki érti. A lényeg az, hogy a függvény, ami mentén a különböző frekvenciákra nullázni lehet a torzítást a tekercs nélkül, az egy 20dB/dek meredekségű függvény. A tekercs lényegében csak elfordítja ezt a függvényt konstans függvényre. Az is igaz, hogy az integrátor benne van a műveleti erősítőben eleve, csak nem mindegy, hogy mekkora és mennyi kell még kívülre. A 12 éves cikkben ezt már leírtam.

A Quad lelke valóban a szoros visszacsatolás és a tekercs, ami lehetővé teszi a torzítás kiütését. Azt sem vette észre senki, hogy az egyik félperiódusra sokkal nagyobb a hurokerősítés mint a másikra. Az "audiophilek" szeretik ezt a fajta asszimetriát hallgatni.

Viszont mindezt 1972-ben végigvinni a fejlesztésen és elfogadtatni gyártásra - hát óriási teljesítmény. Mert az tuti, hogy a cégvezetésből sem értette senki, hogyan működik.
(#) highand válasza Karesz 50 hozzászólására (») Jún 20, 2022 /
 
Másképpen előadva ugyanaz:

- tekerccsel és a kondival hozzárontod a kapcsolást az általad kiválasztott jelemelkedési sebességhez.

A kondi elhagyásával ez lehet egészen magas érték is, ha az integrátor egyébként bírja.

Ha vacak az integrátor ( pl. TL071), akkor egy böhöm tekerccsel hozzá lehet rontani feltételeket és a torzítás kiüthető. Legfeljebb leromlik a sávszélesség, de mindig lehet majd találni egy olyan erősítést és ellenállás értéket, amivel eltűnik a torzítás. Már ha az integrátor bírja árammal. Igazából ez a határa az IC-s (kvázi) A osztály használatának. A TL esetében 25mA-nél nem lehet nagyobb a hiba áramigénye, viszont lassúcska, nagy tekercs kell, tehát nem lesz elég az árama.
Amig az integrátor a hibára dolgozik, addig a B osztály nem ad áramot egyáltalán, tehát az integrátornak bírnia kell. Az LM 4562 azért volt szerencsés választás, mert mindhárom feltételt éppen még kielégíti:

- elég gyors
- elég az árama
- elég a hurokerősítése abban a tartományban, ahol integrátorkodnia kell
A hozzászólás módosítva: Jún 20, 2022
(#) highand válasza Skori hozzászólására (») Jún 20, 2022 /
 
Csak egy alkatrésznek kell pontosnak lennie. A többi három az lehet 10%-os is. Azt az egyet ( mindegy melyik) azt kell torzítás minimumra beállítani. Itt nincsen semmiféle "híd". Kiegyenlített hídnak azt lehetne nevezni, aminek a keresztágában nem folyik áram. Itt ilyenről nincsen szó.
(#) highand válasza Karesz 50 hozzászólására (») Jún 20, 2022 /
 
Ez is egy megvalósítható szélsőség - csak azért is TL071-el.
(#) Karesz 50 válasza Skori hozzászólására (») Jún 21, 2022 /
 
Persze, tudja a Fourier analízist, de százalékosan nem írja ki a THD-t (sajnos).
(#) Karesz 50 válasza highand hozzászólására (») Jún 21, 2022 / 1
 
Soha nem foglalkoztam a Quad-dal az előítéleteim miatt. Hallottam szólni olyanokat amelyeket mások építettek és nagyon nem tetszett a hangja. Még egy monó kísérleti Quad panelt sem próbáltam ki soha.
Ha át kellene terveznem talán az lenne az első lépés, hogy az "A" osztályú fokozat állandó terhelést lásson. Most csak addig dolgozik amíg kinyitja a végtranzisztorokat, ezután felnő a nyílthurkú erősítése. Ebből következik, hogy nem jöhetne szóba műveleti erősítő. De ha már diszkrét, akkor valószínűleg szimmetrikus lenne. Ha már lenne egy jó meghajtó fokozat, akkor felmerülne, hogy minek dolgozzon egy "B" osztályú bufferre ha nem muszáj. És már megint nem Quad lenne belőle : ) Nem tudom, hogy kellene "rendes" Quad-ot csinálni.
(#) mek-elek válasza Karesz 50 hozzászólására (») Jún 21, 2022 /
 
Talán nem illene itt ezt, de én is építettem kis-Quadot a 90-es évek elején. Az én tapasztalatom panelben, hogy az LM3875, és a mostani VF4 jobb hangzásúnak mutatkozott.
(#) szuli15 hozzászólása Júl 6, 2022 /
 
Üdv mindenkinek!
Olyan kérdésem van esetleg a quad 405 Ludwig féle verzió , Alkotós sprint layout panelterve van .lay formátumban ? Ha lenne elküldené nekem ? Előre is köszönöm!
(#) Monster02 válasza szuli15 hozzászólására (») Júl 6, 2022 /
 
Munkafájlt nem fogsz kapni. Vasaláshoz megtalálod a PDF-fórumban itt a fórumon.
(#) Alkotó válasza szuli15 hozzászólására (») Júl 6, 2022 /
 
Ha megmondod melyik verziót választottad a több lehetőségből, akkor PDF képként el tudom küldeni a panelrajzolatot.
(#) Laci66 válasza Alkotó hozzászólására (») Aug 30, 2022 /
 
Szia!
A TO3-as NYÁK terved alapján évekkel ezelőtt csináltam két lapot a "Ludvig" Quadhoz. Eddig munka meg a család+kertes ház miatt nem volt időm összerakni. Most hogy munka nélkül vagyok összeraknám. Bocs, ha hülyeséget kérdezek, de TO3 tranzisztorokból TESLA KUY12 van itthon (15 db 210V, 10A, 70W). Tudom kicsi a 70W, de mivel kettő van párhuzamosan elbírna 100W-ot? Vagy
inkább kis panelbarmolással tegyek inkább BD249C-ket bele?
(#) majkimester válasza Laci66 hozzászólására (») Aug 30, 2022 /
 
KUY12 Uceo=80V miatt nem alkalmas a 2x50V tápfeszre.
(#) Laci66 válasza majkimester hozzászólására (») Aug 30, 2022 /
 
Káááár...
Akkor vagy spórolok, vagy barmolok.

KUY12.jpg
    
(#) Alkotó válasza Laci66 hozzászólására (») Aug 30, 2022 /
 
A panel piszkálása helyett, inkább a direkt "laposhoz" készült panelt kellene elkészítened. (Az se BD249C, hanem kifinomultabb típusok, de lábkiosztásra és helyileg odafér.)
Itt a két utolsó melléklet. Az nem tudom most hirtelen azóta módosítottam-e rajta.
(#) Alkotó válasza majkimester hozzászólására (») Aug 30, 2022 /
 
Az ide linkelt adatlapon a rossz szememmel 210 V-nak nézem a CE feszültséget, ami már bőven elég lenne. A teljesítmény más kérdés, ott valóban biceg.
(#) majkimester válasza Alkotó hozzászólására (») Aug 31, 2022 /
 
Második sor Uces = 210V de a harmadik sor Uceo = 80V
(#) Laci66 válasza majkimester hozzászólására (») Szept 1, 2022 /
 
Sziasztok!
És ha csak +- 40V-ot kapna? Nekem elég lenne 60-80W is 20 négyzetméteres szobába.
(#) Hutty válasza Laci66 hozzászólására (») Szept 1, 2022 /
 
Emlékeim szerint a " kis " Quad +/- 30 voltos volt, 2N3055-tel.
(#) kaqkk válasza Hutty hozzászólására (») Szept 1, 2022 /
 
Én BD 249-250 komplementer párra emlékszem ,de már van vagy 30 éve hogy az utolsót megépítettem ....
(#) Hutty válasza kaqkk hozzászólására (») Szept 1, 2022 /
 
Kvázi komplementer, csak NPN tranyó, BD 249 az már 50 voltra.

Urbán-féle
(#) dB_Thunder válasza kaqkk hozzászólására (») Szept 1, 2022 /
 
Volt belőle 3055-tel is ahogy mondják max +-30 volttal!

Laci66!

Simán mehet +- 35-38 voltról!
Pár ellenállás értékét korrigálni kell!!
(#) kaqkk válasza Hutty hozzászólására (») Szept 1, 2022 / 1
 
Igazad van . Rosszul emlékeztem ...
(#) firstman hozzászólása Szept 20, 2022 /
 
Üdv! A nem szimmetrikus trafóból, tranzisztorokkal előállított szimmetrikus tápnak, mennyi előnye, vagy hátránya származhat a quad táplálását illetően? Van-e olyan érdemi különbség, hogy érdemes legyen az egyik felé hajlani?
Következő: »»   394 / 398
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem