Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » LED-es kivezérlésjelzők
 
Témaindító: KeserűCukor, idő: Márc 27, 2006
Témakörök:
Lapozás: OK   148 / 150
(#) Massawa válasza kuner hozzászólására (») Jún 20, 2022 /
 
Igy OK. Megcsináltad a másik rajzon a NJM leválasztását is ( azok 220 Ohmo ellenállások meg kondik)?
(#) kuner válasza Massawa hozzászólására (») Jún 20, 2022 /
 
Azt látod nem. Nem nyilvánítottam neki túl nagy jelentősséget. Az ennyire beleszólhatna?

Ugyan ez az áramkör a behringerben, ott 22ohm-47µF van, de ott az egész áramkör utána van. Ezért is fura.
A hozzászólás módosítva: Jún 20, 2022
(#) Massawa válasza kuner hozzászólására (») Jún 20, 2022 /
 
Nem valoszinü, hogy unalmukban bonyolitották el az áramkört.
(#) reloop válasza kuner hozzászólására (») Jún 21, 2022 /
 
Mérj feszültséget a komparátorok invertáló bemenetén! Lehet elkötés, vagy hibás érték az ellenállás létrában. Üzem közben is mérj rá, külön érdekes elviszi-e a feszültséget az említett 6 LED utáni elsötétülés?
(#) Massawa válasza reloop hozzászólására (») Jún 21, 2022 /
 
Esetleg vegye ki az IC-t és egy 10 k potival a +/- 16V között vezessen egyenáramot az IC kimenete helyére. A potit tekerve a szerkezetnek müködnie kell, ill. meg lehet találni azt a szintet ahol borul a rendszer. Onnantol meg már egyszerü kideriteni mi a hiba.
(#) kuner hozzászólása Jún 23, 2022 /
 
Ellenállás létra - komparátor részen lesz a hiba.
Estefelé átnézem. Köszi az eddigi segítséget !
(#) kuner hozzászólása Jún 24, 2022 /
 
Komparátor részen van a gebasz. A létrán megvannak szépen a feszültségek, ám csak 6 ledig tudom kivezérelni potival, utána kialszik mind.
Ez 1.25v-nál következik be. 1.24v-ig fokozatosan sorban kezd világítani.

Összeraktam mégegyszer az áramkört, ugyan az a jelenség...

Már nem tudok mire gondolni
(#) Massawa válasza kuner hozzászólására (») Jún 24, 2022 /
 
Azzal a poti-teszttel ezt aránylag könnyen ki lehet deriteni. Vagy nem jok a feszültségek a komparátoron, vagy nem kap elég feszültséget a meghajto fokozatbol. Az utobbit a poti kizárná.
Az sem ártana, ha esetleg ideirnál néhány feszültséget a létrárol, mert az felettébb gyanus, hogy +1,24V-g müködik.
Mennyi van ilyenkor a komparátorok + lábán és mennyi a létrán?
A hatodik LED esetén a létrán kb 5V-nak kellene lennie (1/3-a a 16V-nak).
A hozzászólás módosítva: Jún 24, 2022
(#) Massawa válasza Massawa hozzászólására (») Jún 24, 2022 /
 
Lehet, hogy rosszul számoltam ( elnéztem egy 10 k ellenállást a létrában).
De ezért lenne jo, ha legalább pár pontban a létrán ideirnád a feszültségeket, hogy ne kelljen nekünk számolgatni.
(#) Massawa válasza Massawa hozzászólására (») Jún 24, 2022 /
 
Még valami eszembe jutott. Az LM339 komparátoroknak szintén +/-16V között kell lennie, azok kimenete OC, azaz, ha a pozitiv bemenet magasabb mint a negativ bemenet, a kimeneten -16V lesz. Ez fontos, mert a LEDek is +/-16V között vannak, és ha neked 1,24V-g megy, az nagyon ugy néz ki, hogy a komparátor csak a GND-g megy le, s nem -16V-ra.
(#) Massawa válasza Massawa hozzászólására (») Jún 24, 2022 /
 
Elirtam a szöveget:

Idézet:
„azaz, ha a pozitiv bemenet magasabb mint a negativ bemenet, a kimeneten -16V lesz”

Helyesen akkor nem -16 V van a kimeneten, hanem semmi, lezárt tranzisztor. Különben a kimenet -16 V. Lehet, hogy nálad csak GND, ami természetesen nem elég.
Azaz, ha nincs jel a bemeneten, valamennyi komparátor - bemenete van magasabb szinten, azaz minden komparátor kimenetén -16 V-k kell lennie.
A hozzászólás módosítva: Jún 24, 2022
(#) reloop válasza kuner hozzászólására (») Jún 24, 2022 /
 
Amikor a 7. LED-nek már éppen világítania kellene, milyen feszültség van a hozzátartozó komparátor bemenetein?
(#) Massawa válasza Massawa hozzászólására (») Jún 24, 2022 /
 
Volt egy kis idöm, itt vannak a létra szintjei ( ha 0 dB 0,775 V)

20 dB 7,75V
10 dB. 2,45V
7. dB. 1,73V
4. dB. 1,23V
0. dB. 0,775V
-2. dB. 0,61V
-4. dB. 0,49V
-7. dB. 0,35V
-10 dB. 0,24V
-20 dB. 0,078V

De sokszor az amerikai pultban a 0 kijelzés 4 dB-nek felel meg, azaz a referencia, 1,24V

Igy ilyen értékek kellenek.
-20 dB 0,124
-10 dB 0,4
-4. dB 0,78
-2. dB 0,98
0. dB. 1,24
4. dB. 1,97
7. dB. 2,78
10 dB. 3,9
(#) Suba53 válasza kuner hozzászólására (») Jún 24, 2022 /
 
Szia!
Én úgy mérném a ledsort, hogy a csúcsegyenirányító kimenő diódáját kivenném, és a komparátorok közös pontjára egy helitrimmel adnám a DC feszültséget szép lassan. Mondjuk GND-től +tápig.
Akkor ahogy emeled a feszültséget, szép sorban ki kell gyulladnia a ledeknek.
Közben mérheted a feszültségeket a létrán is, és ahol elakad kiderül, hogy a komparátor a ludas, vagy buta feszültséget mérsz a létrának azon a pontján.
Ha így jól működik, akkor a csúcs egyenirányítóban lehet valami gixer.
(#) Suba53 válasza Suba53 hozzászólására (») Jún 24, 2022 /
 
Látom Massawa is ezt javasolta, csináld végig.

De a RUDE az nem lehet GND, azt nézd meg jobban.
(#) mcc válasza Suba53 hozzászólására (») Jún 24, 2022 /
 
A RUDE bemenethez kapcsolódó alkatrészeknek D2600, D2601, C2650, R2650 nincsen köze a kivezérlésjelző működéséhez. Elhagyhatóak.
R2603 - R2606 és C2600-2603-nak szintén nincsen szorosan vett funkciója a kivezérlésjelző működésében. Az a szerepe, hogy az egyenirányítók (U2506A és B) áramimpuzusai által okozott zavart távol tartsa az analóg tápfesz (+/-16V) többi részétől.
(#) kuner hozzászólása Júl 4, 2022 /
 
Köszönöm az eddigi segítséget, de belefáradtam a sikertelenségbe, már az idegbaj kerülget.
A létrán megvannak a ref feszültségek, de ha lassan adom a hangerőt, 6 led villog, ha hirtelen, akkor az összes. Néha csinálja, néha semmit nem csinál...

Feladtam.

Inkább túrok 2db A277D-t..
A hozzászólás módosítva: Júl 4, 2022
(#) Massawa válasza kuner hozzászólására (») Júl 4, 2022 /
 
Ne add fel, az A277-s sem lesz más.
Megcsináltad a potis tesztet?
Végigmérted az ellenállásokon a feszültségeket?
Az lenne a lényeg, hogy lásd hogyan müködnek a komparátorok.
Nagyon ugy néz ki, hogy valamit elkötöttél, de ezt nélküled nem tudjuk kideriteni.
Nem a hangerövel kell ilyenkor szorakozni.
Arra csak akkor kerülhet sor, ha müködik a lépcsö.
(#) dB_Thunder válasza kuner hozzászólására (») Júl 5, 2022 /
 
Garantált, hogy valami elbaltázás van még az egyen irányító résznél!!
Fotót nem láttunk a kész műről...
(#) kuner válasza Massawa hozzászólására (») Júl 5, 2022 /
 
Igen, mértem. A létrán a feszültségek:
-30 37mv
-20 120mv
-10 442mv
-7 668mv
-4 989mv
-2 1213mv
0 1529mv
+2 1875mv
+4 2.28v
+7 3.19v
+10 4.52v

A ledek a következők szerint villannak fel, potis teszt:
1.led 40mv
2.led 138mv
3.led 480mv
4.led 761mv
5.led 1151mv
6.led 1221mv
7.led 1545mv
8.led 1867mv
9.led 2.41v
10.led 3.24v
11.led 4.54v
A hozzászólás módosítva: Júl 5, 2022
(#) dB_Thunder válasza kuner hozzászólására (») Júl 5, 2022 /
 
Akkor ez a fele jó!
Bemenő fokozatnál van valami balta...
(#) Gafly válasza dB_Thunder hozzászólására (») Júl 5, 2022 /
 
Idézet:
„Bemenő fokozatnál van valami balta...”

Mivan már megint velem?
Bocsánat.
(#) Massawa válasza kuner hozzászólására (») Júl 5, 2022 /
 
Akkor a LED létra rendben van. ( ezek szerint a 0 +6 dB jelent, kb 1,55 V).

A csucsegyenirányitoba köss a C2502/4-el párhuzamosan egy kb 100µF-s kondit. Ez jelentösen lelassitja a feszültségváltozást.
Ha van jelgeneratorod ( akár egy telefonban is lehet ilyesmi) adj a bemenetre valamilyen szinus jelet es lassan tekerd fel a jeladon a jelszintet. Figyeld meg mikor jelentkezik a hiba.
A hozzászólás módosítva: Júl 5, 2022
(#) kuner válasza Massawa hozzászólására (») Júl 5, 2022 /
 
Ez a része rendben van, működik.
(#) reloop válasza kuner hozzászólására (») Júl 5, 2022 /
 
A részletesebb elemzéshez nem kell feltétlen potenciométert beépítened. Használj mérőjelet YT 1kHz. A hangerő állításával befolyásolod a világító LED-ek számát.
A rendszertelen működés adódhat például abból is, hogy nincs lemosva rendes a panel a forrasztás után, tehát egy fotó az alkatrész és a forrasztási oldalról sokat elárulna azok számára akik itt segítséget nyújtanak.
Szerk.: látom a jelgenerátort már más is ajánlotta. Magam részéról a Signal Generátor telefonos applikációt használom.
A hozzászólás módosítva: Júl 5, 2022
(#) Massawa válasza reloop hozzászólására (») Júl 5, 2022 /
 
Kezd kiderülni a turpisság. Mackie egy kicsit csalt. Az eredeti kapcsolásban az IC-k + lába a bemenet, s nem a föld, ahogy a rajzon van. Természetesen igy is müködik feltéve, ha a jel egy 100 kOhmos belsö ellenállásu forrásbol jön ( azonos impedancia az OP visszacsatolo ellenállása - a rajzon R2525 100 kOhm) különben nem áll be a virtuális GND a - lábon.
Az eredeti kapcsolásban volt még egy ellenállás a - bemenet meg a GND között a visszacsatolo ellállással azonos értékü ellenállással állitották be a virtuális GND szintet, amihez képest jelent meg a + bemeneten a jel. S miután a Mackieben a jel a keresztsinröl kerül ide. 100 kOhmos impedanciáju
(#) kuner hozzászólása Júl 6, 2022 /
 
Eljutottam odáig, hogy a csúcsegyenirányító ellenállás és kondi értékeit átvariáltam, bemenetre kapott egy soros 47k ellenállást, majd földre húztam 100k-val.
TL082 került bele egyenlőre.
Most majdnem tökéletesen teszi a dolgát, csak mikor zenére ugrál, kisebb kivezérlésnél villan 3-4-5 led, akkor a többi halványan bevillan.
A 082-re gyanakszom, hogy ide nem a legjobb megoldás..

Valamint a ledek fényereje miként csökkenthető? R2512-2513 növelésével?
(#) Massawa válasza kuner hozzászólására (») Júl 6, 2022 /
 
A soros ellenállást cseréld ki 100 kOhmra, a földelés nem kell, azt megkapja a jelforrásból.
Ha az also 3-4 LED villog az valoszinu zajt mutat vagy brummot mutat. Lehet, hogy még az IC tápszürésével és a földekkel is érdemes elszorakozni. Nem véletlenül bonyolitották a Mackienél is.
Probáld növelni annak a két ellenállásnak az értékét, azzal csökkentheted a LEDek áramát, de ha modern nagyfényerejü LEDeket rakták be, az nem lesz egyszerü.
Még mindig nem láttunk képet az alkotásodrol, egy ilyen érzékeny valaminél sok minden beleszolhat a jo müködésbe. Nézd meg a mért feszültségeket milyen tartományban kell stabilnak lennie az áramkörnek. Az sincs kizárva, hogy a LEDek kapcsolása visz be zavart a +/-16V-s tápba innen a gyenge villogás. A 339 kimenete az adott kapcsollásban keményen lehuzza a LED-ek katodját a minusz tápra, ami könnyen vihet be zajt a rossz tápba.
Lehet, hogy az R2515-t is leviheted 10 kOhmra, ( és a bemeneti soros ellenállást is ugyanekkorára). Ezzel csökkented az impedanciákat, és az érzékenységet.
A hozzászólás módosítva: Júl 6, 2022
(#) zenebolond válasza kuner hozzászólására (») Júl 9, 2022 /
 
Szia!

Inkább BA6822S ezt.
(#) Thommas45 hozzászólása Júl 12, 2022 /
 
Sziasztok!

Hangkártyát cseréltem a számítógépben D-osztályúra (Asus Xonar ROG), azóta a kínai RGB kivezérlésjelzőn a 2 led sor fele világít. Kérdésem, hogy hogyan lehet esetleg kiszűrni a zavart a rendszerből? Vagy esetleg galvanikusan leválasztani a bemenetet?

Előre is köszönöm a válaszokat!

vu meter.jpeg
    
Következő: »»   148 / 150
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem