Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Teljesítmény -LED, powerLED (pl. Cree, Luxeon) vezérlése
Lapozás: OK   136 / 141
(#) proli007 válasza Toroco hozzászólására (») Ápr 11, 2022 /
 
Hello!
- Nem írtad az aksi milyen típusú. Mert számít a feszültségváltozása is, a Led nyitófeszültsége is..
- Egy Led-nek az áramát kell korlátozni. Ha van feszültség különbség a Led és a megtáplálás között, akkor ez egy ellenállás is lehet. De ha kicsi a különbség és/vagy ráadásul változik a táp is, akkor leginkább egy áramgenerátor jöhet szóba.
- Tranzisztort olyant érdemes választani, ami könnyedén viszi a 300mA áramot és áramerősítése is van. Pld. egy BD139-es. Ennek vezérléséhez az 5V-ról egy bázisellenállás (pld. 1k) is elegendő.
Kis maradékfeszültség eléréséhez (ha ez szükséges) Fet tranzisztort célszerű alkalmazni. De az un. "logikai" típus legyen az 5V vezérlés miatt. Pld. IRLR024.
(#) Toroco válasza proli007 hozzászólására (») Ápr 13, 2022 /
 
Szia! 2 cellás Li-ion aksi lesz. Nyitófesz 3,2V, 2w-os előtét ellenállást tettem elé, már nem emlékszem mekkorát, de a fényerő megfelelő volt, és nem melegedett fel nagyon semmi, tapintásra teljesen jó volt.
(#) proli007 válasza Toroco hozzászólására (») Ápr 13, 2022 /
 
Hello!
Előkapartam két 1W-os Ledet egy guberált lámpából és megmértem a két soros Led nyitóáramához tartozó feszültségeket. Sajnos az eredmény olyan, hogy túl jó eredményt ebben a fellásban nem lehet elérni egyszerű eszközökkel.
50mA - 5,94V
100mA - 6,36V
200mA - 6,92V
300mA - 7,27V
A két soros cella feszültsége kb. 7,6V..6V között változhatna. Maximális feszültség esetén, az ellenállásra jutó feszültség kb. 7,6V-7,27V=0,33V. Ebből még lejön a Fet maradék feszültsége, ami kb. 60mV lesz, marad 270mV. Tehát ha 1 Ohm-os soros ellenállást használunk, akkor a Led-ek árama közelítőleg 270mA lesz.
Ha 100mA-es áramot vesszük figyelembe, akkor a Led feszültsége 6,36V, az 1Ohm-on 0,1V fog esni, a Fet-en kb. 20mV, az összesen 6,48V aksi feszültségnél fog bekövetkezni. Ez egy cellára nézve 3,24V. Tehát a cella ezen feszültség alá merülésekor már 100mA alatt lesz az áram.
Mivel kicsi a maradék feszültség, áramgenerátorral sem érünk el jobb eredményt.. Mert bármit tennénk, 6V feszültségnél 50mA-nál nagyobb áram nem érhető el..
(#) nedudgi válasza Toroco hozzászólására (») Ápr 13, 2022 /
 
Világítani akarsz, vagy jelzőfény a cél?
A legjobb felállás az lehet, ha a két sorba kötött celláról működtetsz egy kapcsolóüzemű feszültséggenerátort, és erről a két LED külön előtétellenálláson keresztül kap áramot.
Megoldás lehet az is, hogy két külön kapcsolóüzemű áramgenerátor hajt meg egy-egy ledet.
(#) Toroco válasza nedudgi hozzászólására (») Ápr 13, 2022 /
 
Eredeti terv szerint csak 2-3 méterig kell jó fényt adni a ledeknek, semmi extra. 1:8 as RC autóba akarok beépíteni erős ledeket a kaszniba, fényszóró helyre. Nem akarom megfurkálni készen kapható külső fényforrások miatt. Meg hát abban mi a kihívás
De közben változott a terv és már csak jelző fénynek kell, kis fényerővel.
(#) Toroco válasza proli007 hozzászólására (») Ápr 13, 2022 /
 
Ezek az adatok alapján nem túl pontos a multiméterem, mondjuk nem egy mai darab. Megnéztem, én 8 Ohm-os ellenállást használtam, így akkor jóval kevesebb a ledek árama, mint amit mért.
De közben változott a dolog, mint ahogy a másik válaszban írtam RC autóba rakom a ledeket, és nem úgy működik a kapcsolgatás ahogy én azt gondoltam... Szóval ez a kapcsolás jó lesz, de csak a helyzetjelző szerepet töltené be 330 Ohm-os ellenállással.

A nagy fényerőt meg a távirányítóról akarom kapcsolni, és kiderült, hogy ahhoz kell egy kapcsoló elektronika, mert nem csak úgy ki-be kapcsolgatja a feszt a csatlakozón. Szóval az az elektronika adna kisebb ellenálláson nagyobb áramot a ledekre.

Veszek ilyen Fet-et napkozben, és este próbálkozom.

Közel 20 éve nem foglalkoztam már ilyesmivel, az a kevés iskolai tudásom sem maradt már meg. Köszönöm a tippeket, majd megírom, hogy sikerült.
(#) Szirtimorc hozzászólása Júl 30, 2022 /
 
Sziasztok!
Olvastam eleget vissza, de föladom , sajnos nincs elég tudásom a dologhoz.
Adava van egy led, amit 20V 200mA -rel kellene meghajtani. A forrás 12V riaszató akksi, ami 11,5-14V között működik. A legegyszerűbb megoldás érdekelne (pl bolti step-up converter) meg előtét-ellenállás, de azért valami egyszerűbb áramgenerátor jobb lenne.
Led adatlap: Adatlap
Köszönöm!
(#) Janszi válasza Szirtimorc hozzászólására (») Júl 30, 2022 /
 
Ez elég jó kis áramkör,ha tetszik
(#) Szirtimorc válasza Janszi hozzászólására (») Júl 30, 2022 /
 
Ezzel be tudnám állítani a kimenő áramot is? A leírásban a feszültséget láttam csak.
Valami step-up konverter van itthon is, de azzal a áramgenerátort nem tudom megoldani. Azt sem tudom, hogy a bemenő feszültség változása befolyásolja-e a kimenetit (ezt ki tudom próbálni az itthonival, de ez egyik adatlapon sincs rajta)
A hozzászólás módosítva: Júl 30, 2022
(#) Suba53 válasza Szirtimorc hozzászólására (») Júl 30, 2022 /
 
Ez a StepUp konverter pont jó lenne neked.
Filléres darab. Úgy is használhatod, ahogy gondoltad, előtét ellenállással. De van akkora tartaléka, hogy egy egyszerű áramgenerátort is meg tud hajtani.
(#) Szirtimorc válasza Suba53 hozzászólására (») Júl 30, 2022 /
 
Ha lenne hozzá valami egyszerű (készreszerelt állítható) áramgenerátor, akkor már jól állnék
Az is probléma, hogy fogalmam sincs, mekkora feszültség esik a leden.
Esetleg mögé rakok egy ilyet, beállítom 200mA-ra, és az is jó lehet?
Step-down
A hozzászólás módosítva: Júl 30, 2022
(#) Janszi válasza Szirtimorc hozzászólására (») Júl 30, 2022 /
 
Az 5. oldal kapcsolása jó neked.Rsc-vel tudod beállítani a kimenő áramot,és R1-R2 vel a kimeneti feszültséget(poti is lehet a beállításig,majd mérés,csere fix ellenállásra).A legtöbb készen kapható áramkörnél nincs áram beállítási lehetőség,vagy macera.Persze a profiknak nem gond,neked meg ha elszáll a led,vehetsz másikat.Szerintem esetedben a bemenő feszültség változása nem befolyásolja a kimenőt,mert az 5-ös láb figyeli a kimenő feszültséget.
(#) Suba53 válasza Szirtimorc hozzászólására (») Júl 30, 2022 /
 
Az nem kritikus. Beteszel egy mondjuk 2 Ohm előtét ellenállást sorban, és úgy állítod a stepup kimenetét, hogy ezen az ellenálláson 0,4V legyen. Akkor pont 200mA folyik a leden.

( Előtte nézd meg, hogy lentről induljon a feszültség, ahogy a potit tekered. )
A hozzászólás módosítva: Júl 30, 2022
(#) Szirtimorc válasza Janszi hozzászólására (») Júl 30, 2022 /
 
Köszönöm! Igazából ez lenne a profi megoldás, de bonyolult (nekem) megvalósítani. Lengőbe forrasztva nem túl szép és sérülékeny, nyákot meg nem tudok itthon maratni (még gimis koromban foglalkoztam vele utoljára). Rsc (kimenő áram állítás) alatt mit értesz?
(#) Janszi válasza Szirtimorc hozzászólására (») Júl 31, 2022 /
 
Rsc vel az áramerősséget lehet beállítani mint például ezen a képen.Ha földobod az apróba hogy szeretnél egy ilyen áramkört,biztos lesz aki elkészíti neked elfogadható áron.Ha mégis az előtét ellenállásos verziót választod nem egy ilyen kapcsolóüzeműt,számolni kell a hőveszteséggel,rövidebb üzemidővel.De lehet hogy van kész hasonló áramkör valamelyik üzletben is elfogadható áron.
(#) Suba53 válasza Janszi hozzászólására (») Júl 31, 2022 / 1
 
2 ohmos előtét ellenállással, 200mA-el a hőveszteség, amit az ellenállásnak kell eldisszipálni: 0,08W
Egy 1W-os ellenállás kb langyos lesz tőle. Az üzemidő semmivel sem lesz rövidebb.
A 2 amperes konverter is 10% terheléssel megy, az sincs igazán túlterhelve.
És az egész baromi egyszerű, egy rutintalan hobbistának nem biztos, hogy egyből egy kapcsoló üzemű konverter építésével kell kezdenie.
És a költség. Ha csak nem ingyen készít neki valaki ilyen panelt összerakva bemérve ........

De végül is bátraké a szerencse.
(#) Suba53 válasza Szirtimorc hozzászólására (») Júl 31, 2022 /
 
A katalógus lapon látod, hogy a led nyitóirányú feszültsége 18 - 22,8V között lehet, ha 210mA-re állítod az áramát. Itt az áram a lényeges paraméter, mert attól függ a LED fényteljesítménye.
Az hogy a nyitóirányú feszültség hogy alakul, az meg a gyártási szórásokból adódik.

Vagyis egy 28V-ig szabályozható stepup konverterrel, és egy előtét ellenállással simán be tudod állítani a 200mA áramot, akár 18V-os, akár 22V-os ledet veszel ki a zacskóból.
(#) szs válasza Szirtimorc hozzászólására (») Júl 31, 2022 /
 
Idézet:
„Az is probléma, hogy fogalmam sincs, mekkora feszültség esik a leden”

épp te linkelted az adatlapját, fogalmad lehet róla, hiszen bele van írva: tipikusan 20V.
Idézet:
„Esetleg mögé rakok egy ilyet, beállítom 200mA-ra, és az is jó lehet?
Step-down”

De az "stepdown", neked pedig 12V-od van. "StepUp"-al tudod 20V fölé változtatni.

Suba53 szombat 22.50-kori tanácsát kövesd.
A hozzászólás módosítva: Júl 31, 2022
(#) szs válasza Szirtimorc hozzászólására (») Júl 31, 2022 /
 
Hüm, van
itt
egy olyan, ami pont neked valónak néz ki.

Csakhát a minimuma 200mA, tehát előfordulhat, hogy inkább több a kívántnál a legkisebb árama is.
Pedig inkább kicsivel kisebbre venném az áramot annál a 200mA-nél, mint nagyobbra.
(#) Janszi válasza Suba53 hozzászólására (») Júl 31, 2022 /
 
Mekkora feszültségen jött ki a disszipáció és a veszteség?
Step-Up...
A hozzászólás módosítva: Júl 31, 2022
(#) szs válasza Janszi hozzászólására (») Júl 31, 2022 /
 
Idézet:
„Beteszel egy mondjuk 2 Ohm előtét ellenállást sorban, és úgy állítod a stepup kimenetét, hogy ezen az ellenálláson 0,4V legyen. Akkor pont 200mA folyik a leden.”

Ekkorán. Kár jobban bonyolítani -ez esetben az fog kijönni.
(#) Suba53 válasza Janszi hozzászólására (») Júl 31, 2022 /
 
Én csak az előtét ellenálláson adódó plusz veszteséggel számoltam.
Magán a leden a veszteség adott, azt azért is kell hűteni rendesen. A led által elfűtött teljesítmény UfxIf ( 20V x 0,2A vagyis kb 4W ) ehhez adódik az előtét ellenálláson a 0.08W, és még a konverter vesztesége, ami 95% hatásfok mellett kb 0,2W.

Vagyis a led elfűtött teljesítményéhez viszonyítva, ( amivel nem tudsz mit csinálni, hűteni kell ) a többi veszteség szinte elhanyagolható.
(#) Szirtimorc válasza szs hozzászólására (») Júl 31, 2022 /
 
Köszi szépen, ez lenne a legegyszerűbb megoldás.
Az működhet, hogy rövidzárban beállítom a legkisebb áramot, és ha az nagyobb mint 200mA, akkor a panelen az áram állító potit picit nagyobbra (vagy fix ellenállásokra) cserélem?
Idézet:
„De az "stepdown", neked pedig 12V-od van. "StepUp"-al tudod 20V fölé változtatni.”

Úgy értettem, hogy step-up-al fölhúzom mondjuk 23-ra, és áramkorlátozós step-down-nal visszaveszem 20V 200mA-ra. Kicsit túlbonyolított, de modulokból megoldható.
(#) Suba53 válasza Szirtimorc hozzászólására (») Júl 31, 2022 /
 
Azt kéne megértened, hogy a 20V/200mA csak egy katalógus adat. Ha az áramot állítod be 200mA-re, akkor a leden mért feszültség a gyártási szórásból adódóan 18V és 22V között lesz valahol.
De mivel az áram határozza meg a fényteljesítményt, azt kell stabilan tartanod, függetlenül attól, hogy a mért nyitó feszültség mennyire áll be.

Ha fix 20V-ot adsz a ledre, akkor az árama lesz eltérő, esetleg jelentősen. A kettőt nem tudod egyszerre beállítani, mert a nyitófeszültség az átfolyó áram függvénye.
A hozzászólás módosítva: Júl 31, 2022
(#) Szirtimorc válasza Suba53 hozzászólására (») Júl 31, 2022 /
 
Értem is, meg nem is. Lehet ott a bibi, hogy az áramforrást úgy képzelem el mint egy elemet, aminek van egy fix (beállított) feszültsége, amit mérek egy voltmérővel a kapcsain, egy potival meg beállítom a legnagyobb áramot amit le bír adni, ráteszem a ledet és kész. De kezdem úgy érezni, hogy ez nem így működik
Magyarul (elméletben) ha lenne egy ceruzaelemem ami 20V-s és max 100mA-t tud leadni, akkor simán rákötném a ledet, és az világítana fél fényerővel (most az amper-lumen nem lineáris görbét hagyjuk).
A hozzászólás módosítva: Júl 31, 2022
(#) bbalazs_ válasza Szirtimorc hozzászólására (») Júl 31, 2022 /
 
Azt értsd meg, hogy az áram az kialakul az adott feszültség és ellenállás esetén.

Ha a táp feszültséggenerátoros, akkor igyekszik a feszültséget tartani. A maximális terheléséig tudja, felette csökken a feszültség.
Az áramgenerátoros táp fix (a beállított) áramot igyekszik áthajtani, EZÉRT változtatja a feszültségét az eltérő terheléseknél. Ennek is van maximuma, ameddig a saját feszültségét emelni tudja.
Ha egy fogyasztó (led) 'árammal megy', akkor azt kell figyelni, az áramgenerátoros táp úgy változtatja a feszültségét, hogy mindig mondjuk 200mA-t hajtson át. Hidegen magasabb a fesz, ahogy a led melegszik, ez csökken az egyensúlyig.
(#) Suba53 válasza Szirtimorc hozzászólására (») Júl 31, 2022 /
 
Úgy látom kicsit még foglalkoznod kéne a tápegységek lélektanával.

Jelen esetben az áramforrás egy stepup konverter, amit a 12V-os akkuról járatsz, és aminek a kimenő feszültségét tudod finoman állítani a rajta lévő több fordulatú trimmerrel, egészen 28V-ig. És ezt 2A terhelésig tudja. De neked nincs szükséged a 2 amperre, csak a tizedére, amit bőven tud.
A led áramát meg úgy tudod beállítani, hogy a sorba kötött előtét ellenálláson méred a feszültséget, ami Ohm törvényből adódóan U=RxI. Vagyis ha ismert az ellenállás értéke, ami 2ohm, tudod hogy 200mA áramot akarsz rajta áthajtani, ez akkor teljesül, ha a 2ohmos ellenálláson 0,4 Voltot mérsz., vagyis akkor biztosan 200mA. Az utána kötött led árama is 200mA lesz, mert soros kapcsolásban az áram ugyanakkora a sorba kötött alkatrészeken. Aztán hogy a 200mA hatására a leden mekkora feszültség lesz az a konkrét darab nyitófeszültségétől függ, ami 20V körüli érték, a gyártási szórástól függően.

Vagyis rákötöd a voltmérőt a 2ohmos ellenállásra, finoman emeled a konverter kimenő feszültségét, amíg az ellenálláson mért feszültség el nem éri a 0,4V-ot.
A hozzászólás módosítva: Júl 31, 2022
(#) bbalazs_ válasza Suba53 hozzászólására (») Júl 31, 2022 /
 
Igen, csakhogy így megfőzi a ledet.
Egy kisáramú lednek elég egy előtét-ellenállás.
A nagyáramú ledet meg vagy jelentősen alulhajtod (vagy amíg a hűtés bírja) vagy áramgenerátoros táppal eteted.
Bár nem tudjuk a felhasználás módját, de feltételezem, hogy hosszabban kíván vele folyamatosan világítani.
(#) Szirtimorc válasza Suba53 hozzászólására (») Júl 31, 2022 /
 
Azzal is
Simán mértem volna ampermérővel rövidzárban, led nélkül.
Viszont amíg nincs beállítva, addig nem megy tönkre a led ha már be van kötve a rendszerbe? Vagy előtte bármi műterheléssel vegyem le minimumra a leadható ampert? Ha kész vagyok akkor az ellenállást ki is vehetem a rendszerből? Nem zavar, csal logikailag kérdezem.
Nagyon suta vagyok a témához.

bbalazs: Igen, órákon át menne. Persze ha csak 90%-on járatom (mondjuk 180mA), az sem baj.

Lehet egy sima 100-120 Ohmos 1Wos ellenállás a konverter után sorba kötve elég lenne?
A hozzászólás módosítva: Júl 31, 2022
(#) Suba53 válasza bbalazs_ hozzászólására (») Júl 31, 2022 / 1
 
Tök mindegy, hogy áramgenerátorral adja a 200mA áramot, vagy így állítja be előtéttel és feszültséggenerátorral a 200mA áramot, a led disszipációja mindkét esetben ugyanakkora, kb. 4W körül lesz, ezért hűteni kell mindenféleképpen.
Következő: »»   136 / 141
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem