Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Elektronikában kezdők kérdései
- Ez a felület kizárólag, az elektronikában kezdők kérdéseinek van fenntartva és nem elfelejtve, hogy hobbielektronika a fórumunk!
- Ami tehát azt jelenti, hogy a nagymama bevásárlását nem itt beszéljük meg, ill. ez nem üzenőfal!
- Kerülendő az olyan kérdés, amit egy másik meglévő (több mint 17000 van), témában kellene kitárgyalni!
- És végül büntetés terhe mellett kerülendő az MSN és egyéb szleng, a magyar helyesírás mellőzése, beleértve a mondateleji nagybetűket is!
Lapozás: OK   3767 / 3951
(#) Régi motoros válasza gyulank hozzászólására (») Szept 18, 2022 /
 
Meg kell nézni az áramkört, vagy adatlapot ha van hozzá. Ha nincs benne optocsatoló, akkor nem leválasztott. Ha csak egy potméter kell hozzá, akkor az vélhetően nem leválasztott, csak egy egyszerű triakos fázishasításos szabályozó.
Egy sima SSR -t nem tudsz potméterrel szabályozni, annak általában logikai bemenete van.
(#) gyulank válasza Jonni hozzászólására (») Szept 18, 2022 /
 
" Főkategória » Erősáramú szerelés » Szilárdtest relék »
SSR-40VA
Szilárdtest relé - teljesítményszabályzó (SSR), 1-fázisú, 40A, 500K dimmer, 24...380V AC, nullátmenetnél kapcsol "
"Gyártói jelölés SSR-40VA"
"Érintkező SSR"
"Relé sorozata SSR"
Adatlap szerint SSR: Single Phase Solid State Modul; Output current 40A; Input method V=Variable resistor; Output voltage:A=AC
(#) Jonni válasza gyulank hozzászólására (») Szept 18, 2022 /
 
Az ssr-el max csak akkor tudsz teljesitményt szabályozni ha a bemenő jel PWM, de ahhoz egy mikrokontroller kell ami azt előállitja (pl arduino mert az 5V kimenettel rendelkezik)
(#) gyulank válasza Jonni hozzászólására (») Szept 18, 2022 /
 
De ezek szerint te nem nevezed ezt szilárdtest relének, a gyártó pedig igen. Én nem ezen akartam vitatkozni, hogy a triak relé-e, egyértelműen ugyanarra való dolgokat hasonlítanék össze, szóval nyilván nem érdekelnek most azok a verziók, amik kapcsolnak egyet és úgy maradnak, de ez benne volt a kérdésemben. Ne vesszünk m ár össze azon, hogy szilárdtest relé-e! Egyrészt azért hívtam annak, hogy egyértelmű legyen, hogy az olyan kialakításra gondolok, mert ugyanúgy néz ki. Másrészt azért, mert úgy hívja a gyártója a saját adatlapján, és a HEstore is. És én többször hozzátettem még ezen túl is, hogy az a fajta amit én linkeltem, az a fajta ami arra való, az milyen ahhoz a másik megoldáshoz képest, ami szintén arra való. És azt kell hűteni.
(#) Jonni válasza gyulank hozzászólására (») Szept 18, 2022 /
 
Idézet:
„De ezek szerint te nem nevezed ezt szilárdtest relének, a gyártó pedig igen.”
Ez a második linkeden szereplőre érted?
(#) gyulank válasza Jonni hozzászólására (») Szept 18, 2022 /
 
2 linkem volt, egyik egy triakos szabályzó, a másik a szilárdtest relé, amit te nem nevezel annak, de megnézheted, hogy nem én találtam ki amiket írtam. Itt van egy másik adatlap is, amiben megnézheted az SSR-nek a VA sorozatát.
(#) Régi motoros válasza gyulank hozzászólására (») Szept 18, 2022 /
 
Az első linkeden egy szilárdtest relé van. A második linkeden egy triakos "teljesítményszabályozó".
Ezen nincs mit vitatkozni. Azt is leírtam előzőleg, mi a különbség és a hasonlóság a kettő közt.
Egyedül azt nem mondtad még, mire akarod használni.

Az SSR -el csak ki/be kapcsolás oldható meg magában.
Ha folyamatos szabályozást akarsz, akkor kell egy PWM vezérlő áramkör is hozzá, ahogy Jonni már írta.

A teljesítményszabályozó az megoldja magában a folyamatos szabályozást a potméter állításával.

És mivel nem tudjuk, mire szeretnéd használni, azt sem tudjuk megítélni,
hogy neked speciel melyik lenne a jobb választás...
A hozzászólás módosítva: Szept 18, 2022
(#) Régi motoros válasza Jonni hozzászólására (») Szept 18, 2022 /
 
A második mondatod részben hibás, az SSR -t is szokták hűteni bizonyos teljesítmény felett.
Léteznek kis teljesítményű, akár műanyag tokozásban is, arra igaz, hogy nem hűtik.
Viszont a nagyobb áramok kapcsolására gyártott modulok eleve olyan tokozásban vannak, aminek a fém házára van rögzítve a triak, tehát már attól hűl, de a ház is úgy van kialakítva, hogy hűtőborda is csavarozható rá. Mondjuk ez, vagy ez.
A hozzászólás módosítva: Szept 18, 2022
(#) giskard hozzászólása Szept 18, 2022 /
 
Ha már hobbi. "SSR"-t ami null átmenetnél kapcsol viszonylag egyszerűen lehet építeni (kell hozzá pl MOC, triak még pár alkatrész)
Ezzel is lehet szabályozni ha a követelményeket kielégíti (pl. állásos hőmérséklet szabályzás)
PWM-hez nem szükséges mikrokontroller (de lehetséges), sok más alkatrészből is felépíthető.

Triakos fázishasításos áramkört is egyszerűen lehet építeni: triak, npn,pnp tranzisztor, ellenállások, zener, poti, kondi.
Ez így nem leválasztott, de bonyolultabban optoval leválasztott is lehet.
(#) gyulank válasza Régi motoros hozzászólására (») Szept 18, 2022 /
 
De van mit vitatkozni, mert ő azt mondta, hogy nem szilárdtest relé, amiben elvben igaza van, mert dimmer, de ott van feketén fehéren, hogy ők márpedig annak hívják ezt is, te pedig azt állítod, hogy ez nem dimmer, pedig 2 adatlap is van róla linkelve, amik szerint az. Az adatlap szerint ez SSR is, és Dimmer is. De ha megnyitottad legalább a hestorés linket, hogy-hogy nem láttad a képen a kapcsolási rajzot sem, hogy egy potmétert kell rákötni?
A hozzászólás módosítva: Szept 18, 2022
(#) Patópali válasza gyulank hozzászólására (») Szept 18, 2022 / 1
 
Kedves Gyulank, Neked fogalomzavarod van!
A szilárdtest relé adatlapján az 500K dimmer a vezérő jel adata! E szerint kell a dimmer vezérlést elkészíteni.
Nem azt jelenti, hogy 500KOhmos potit kell rákötni!
Viágos?
De ezt már próbálták előttem elmagyarázni. Olvass utána az alkatrész működését és felhasználását illetően!
A hozzászólás módosítva: Szept 18, 2022
(#) gyulank válasza Patópali hozzászólására (») Szept 18, 2022 /
 
Elég furcsán rajzolják azt a vezérlőjelet. Plusz az előbb kiírtam az adatlapból, hogy a V az variable resistor. De ezek szerint csak én néztem meg.
A hozzászólás módosítva: Szept 18, 2022
(#) gyulank válasza Patópali hozzászólására (») Szept 18, 2022 /
 
Hol olvassak utána, ha le van rajzolva, hogy potmétert kell rákötni, a típusjelzésének a jelmagyarázatában benne van, hogy potmétert kell rákötni, és az adatlapjában is le van rajzolva, hogy potmétert kell rákötni?
(#) Patópali válasza gyulank hozzászólására (») Szept 18, 2022 /
 
No akkor nyisd meg a HESTORE oldalán az adatlapot. Ott egyértelmű a vezérlés mikéntje.
Application hints. Így lehet meghajtani az eszközt digitális, vagy pwm jellel, nem potival.
A csatolmányodon a bemeneten lévő jelölés nem potmétert jelöl, hanem szabályzott vezérlő jelet.
A hozzászólás módosítva: Szept 18, 2022
(#) Régi motoros válasza gyulank hozzászólására (») Szept 18, 2022 /
 
Valóban nem az ábrákat néztem.
Tehát annak az SSR-nek van olyan verziója is, amit potméterrel lehet vezérelni... Így ok?
A HE-s linken lévő adatlap nem tartalmaz kapcsolási rajzot az analóg vezérléshez.
Én meg nem nyálaztam végig, hogy a milliméteres betűkkel írt vezérlési módok közt ott van a potméterrel vezérelt típus is. A látványkép felett pedig elsiklott a figyelmem.
A hozzászólás módosítva: Szept 18, 2022
(#) gyulank válasza Régi motoros hozzászólására (») Szept 18, 2022 /
 
Nem milliméteres betűkkel, hanem a típusban a V az változtatható ellenállás.
A hozzászólás módosítva: Szept 18, 2022
(#) Patópali válasza Régi motoros hozzászólására (») Szept 18, 2022 /
 
Valóban, igazad van ezt én is benéztem. A kérdéses SSR- nek valóban van egy VA- H sorozata ami potméterrel vezérelhető.
Gyulank! Bocsánat a figyelmetlenségemért.
Elnézést mindenkitől.
A hozzászólás módosítva: Szept 18, 2022
(#) gyulank válasza Patópali hozzászólására (») Szept 18, 2022 /
 
Akkor csináld te úgy!
(#) Régi motoros válasza gyulank hozzászólására (») Szept 18, 2022 /
 
Igen az a TÍPUSSZÁM, de mint írtam, nem azt olvasgattam, főként meg nem azt, hogy a V betű mit jelent a típusszámban, mert (nálad lehet nem) de nálam milliméteres betűkkel van írva, hogy mit is jelent a V betű...

De sajnos az adatlap is információhiányos, az ellenállásos vezérlési módhoz nincs rajz,
és azt sem derül ki, hogy most az vajon izolált -e, vagy sem.
A hozzászólás módosítva: Szept 18, 2022
(#) Skori válasza Régi motoros hozzászólására (») Szept 18, 2022 /
 
A fázishasítós verzió nem izolált. Csak a sima szilárdtestrelé van optikailag leválasztva.
(#) gyulank válasza Régi motoros hozzászólására (») Szept 18, 2022 /
 
Dehogy nincs. Itt a másik adatlap amiben ehhez is van rajz. Csak lehet, hogy csak a neked válaszokat nézed. Én már rég kiírtam ezeket is az adatlapból, beraktam rég képeket arról, hogy csak a potméter van rákötve. Szerintem ugyanaz a kapcsolási rajz szintjén, mint a triakos, csak ilyen tokban kondi is beépítve.
A hozzászólás módosítva: Szept 18, 2022
(#) Skori válasza gyulank hozzászólására (») Szept 18, 2022 /
 
Hogy az eredeti kérdésedre válaszoljak: a szilárdtest relé egy komplett valami amit csak vezérelni kell, ebben a belül a teljesítményt kapcsoló félvezető általában triak (de mindig és nem minden típusban). Tehát pontosítva a dolgokat: a triak egy diszkrét félvezető, amiből építhető akár szilárdtestrelé is, azaz ez a szilárdtest relének egy alkatrésze.
(#) gyulank válasza Skori hozzászólására (») Szept 18, 2022 /
 
Az eredeti kérdés az, hogy melyik a jobb, és miért? Feltehetően ugyanaz a kapcsolás van a hestorés összeszerelt dimmerben, mint az SSR dimmerben, csak sokkal olcsóbb annál.
(#) Régi motoros válasza Skori hozzászólására (») Szept 18, 2022 /
 
Igen már látom én is a másik adatlapon ott van...
(#) Régi motoros válasza gyulank hozzászólására (») Szept 18, 2022 /
 
Igen lehet ugyanaz. De a lényegen akkor sem változtat.
Ahhoz, hogy épp melyik a jobb, azt majd a felhasználás dönti el (amit már írtam).

Mondok egy példát:
Ha egy 100W -os izzó fényerejét akarod szabályozni (ami kb 440mA), akkor az olcsó triakos verzió jó,
(értelmetlen volna arra egy 40A -es SSR dimmer, olyan mintha ágyúval vadásznál verébre.)

Ha egy 2kW -os villanykályhát akarsz fokozatmentesen szabályozni, akkor a 40A -es SSR szabályozó a jó (nyilván mert ott már maximum 8.7A is lehet).

Ja de most a hidegellenállást nem vetem figyelembe, még mielőtt emiatt hurrogna valaki.
A hozzászólás módosítva: Szept 18, 2022
(#) giskard válasza gyulank hozzászólására (») Szept 18, 2022 / 2
 
Az eredeti kérdés így értelmetlen. A triak egy alkatrész, ha körítést raksz hozzá SSR is válhat belőle (pl olyan típus amit 4-20 mA-al vezérelhetsz), vagy bármi más.
(Mintha azt kérdeznéd, hogy a tranzisztor jobb vagy az erősítő)
A hozzászólás módosítva: Szept 18, 2022
(#) Jonni válasza giskard hozzászólására (») Szept 18, 2022 /
 
Ezt akartam én is irni de megelőztél.
(#) Régi motoros válasza Régi motoros hozzászólására (») Szept 18, 2022 /
 
Ui.: És igen, látom én is, hogy a triakos kapcsolás is 3kW -ig jó (elvileg) csak pont a félvezető típusát nem látni.
(#) gyulank válasza Régi motoros hozzászólására (») Szept 18, 2022 /
 
Van 25A-es SSR is kb. ugyanennyiért, és nyilván nem sokkal lenne drágább az SSR-hez képest 40A-es triakot venni a triakosba. Szóval a 40A-t mindkettőn meg lehet oldani, a triakosnál olcsóbban, és csak a triakot kell benne cserélni, és szempont, hogy lehet benne cserélni, míg a másikban nem. Egy szempont a kérdéses szerintem, a hűtés. Hogy kell-e rá, mekkora kell, megéri-e azt a felárat az annyival kisebb hűtés?
A hozzászólás módosítva: Szept 18, 2022
(#) tufatofu válasza gyulank hozzászólására (») Szept 18, 2022 /
 
Milyen célra akarod használni?
Következő: »»   3767 / 3951
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem