Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Inverteres hegesztőtrafó
 
Témaindító: Gabi, idő: Aug 12, 2005
Lapozás: OK   555 / 562
(#) Skori válasza Kinka István hozzászólására (») Aug 7, 2022 /
 
3fázisú egyenirányítóból 560V körüli DC-t kapsz, ez lehet hogy sok lenne...
A 3x egyutas meg elég durva DC komponenst tol a hálózatra, nem tűnik túl jó megoldásnak.

Esetleg előtte egy 3fázisú trafóval kisebb feszültség, és utána egy 3f graetz, hogy 320V körülit kapjon. De még ekkor sem biztos, hogy a gép tolerálja. Ha pl. a belső segédtáp 50Hz-es trafóval van megoldva benne (ami előfordul) akkor az leég a DC táptól.
(#) tornas78 válasza Skori hozzászólására (») Aug 7, 2022 /
 
Ha jól tudom, akkor a 3x egyutas egyenirányításnál a hullámos egyenfesz csúcsértéke 320 V körül lesz. Viszont a diódák igénybevétele nagyobb lesz (565 V/ dióda). A hullámos DC középértéke 1,17x230 VACrms, effektív értéke pedig 1,19x230 VACrms, formatényező 1,02.

Valóban, a hálózatra nézve ez nem a legjobb megoldás…
(#) Attila5959 válasza Kinka István hozzászólására (») Aug 14, 2022 /
 
Szeva.
Nekem volt két oszlopos,két fázisú hegesztőtrafóm. Lehet,hogy rosszul emlékszem,de 2fázis,és védőföld volt a betáp. A szekunder oldalon egy fázis,és test,vagyis a hegesztéshez szükséges áram.És ez váltóáram volt. Bocs,hogy megint felhoztam ezt a témát,csak nem értek hozzá,igy kérdezek hozzáértőket.
Mivel nulla szál nem volt,igy úgyvélem,hogy a két hálózati tekercs két végét összekötötték,és a másik két vége kapta meg a 2 fázist. Ha a szekunder tekercsek helyébe 220v-nak megfelelő menetszámot tekercselnének,működhetne e ez kb 1x 25A 220 v-ként,természetesen váltóáramként !? A bemenő két fázis 16A/db.
(#) bodgabo válasza Attila5959 hozzászólására (») Aug 15, 2022 / 1
 
Annál a primer oldal 400V-os feszültségre van méretezve mivel a két fázis közötti vonali feszültséget kapja. Úgy rémlik hogy a 200A-es Hetra is ilyen, de az tud 230V-ról is üzemelni.

Léteznek 400/230V-os trafók, főleg olyan helyen használjál ahol 3F+PE betáplálás van és valami berendezés 230V-ról üzemel...
(#) 24bitponthu válasza bodgabo hozzászólására (») Aug 17, 2022 /
 
így van , kell egy 400/240 v autotrafo , 1,7 szeresen kevesebb áramot vesz fel , autotrafónál sokkal kisebb méret kell mint leválasztónál.
sajna ez is nagy meg nehéz .
A hozzászólás módosítva: Aug 17, 2022
(#) Attila5959 válasza 24bitponthu hozzászólására (») Aug 18, 2022 /
 
Ha jól értettem,olyan trafó kell,ami 2oszlopos,és van rajta hálózati tekercs,ami a két fázist birja. Ezek induló tekercsvégei összekötve,ez lesz a nulla,és egyik bemenő a fázis a leendő áramkör másik fele. Hány cm2-es vasmagot igényel?A súlya lényegtelen,mert egy sarokban fog tanyázni.
(#) bodgabo válasza Attila5959 hozzászólására (») Aug 24, 2022 / 2
 
Nem. Autotrafónál egy tekercs van, ami meg van csapolva. Bővebben: Link
(#) kivancsi4 válasza bodgabo hozzászólására (») Aug 24, 2022 /
 
A Kirchhoff I. és II. törvény ismerete nélkül nem lehet értelmezni az alábbi hozzászólásomat...
-Miért reagálna egy kismegszakító másképp, ha vele sorosan beteszünk még egy kismegszakítót?
-Miért reagálna egy kismegszakító másképp, ha növelnénk az áramforrás feszültségét, de a körben lévő fogyasztóra eső feszültséget egyéb "készülékkel" a még meg nem növelt feszültségre csökkentenénk?
-A növelt feszültség és a fogyasztóra megengedett feszültség különbségével mi lesz, mekkora hőt termel?
Nem is olyan rég a trollok és a szabályokat be NEM tartók mintha kevesebben lettek volna a HE-án.
(#) bodgabo válasza kivancsi4 hozzászólására (») Aug 25, 2022 / 1
 
Lehet hogy csak elbeszélünk egymásmellett, vagy nem is nekem szántad...

Idézet:
„-Miért reagálna egy kismegszakító másképp, ha vele sorosan beteszünk még egy kismegszakítót?”
Ilyesmit nem emlékszem hogy írtam volna, a kismegszakítót tudtommal csak a rajta átfolyó áram "érdekli".
Idézet:
„-Miért reagálna egy kismegszakító másképp, ha növelnénk az áramforrás feszültségét, de a körben lévő fogyasztóra eső feszültséget egyéb "készülékkel" a még meg nem növelt feszültségre csökkentenénk?”
Azért mert az az egyéb készülék egy transzformátor. Ha ismered a működését akkor ne Kirchoffal próbált boncolgatni, akkor se ha autotrafóról van szó. (Pp=Psz-veszteségek)
Idézet:
„-A növelt feszültség és a fogyasztóra megengedett feszültség különbségével mi lesz, mekkora hőt termel?”
Nem soros ellenállás vagy ellenállásokból összerakott feszültségosztó hanem TRANSZFORMÁTOR, ezért megfelelő méretezés esetén nem termel (jelentős) hőt.
Régen valóban kevesebben trollkodtak itt...
(#) tamast2 hozzászólása Szept 13, 2022 /
 
Sziasztok! Egy ilyen egyenáramú hegesztőt lehet használni áramkorlátozós áramforrásként is? Ha mondjuk 50A-t állítok be, akkor 50A-nél nem lehet több a kimenő áram zárlat esetén sem?
(#) Ge Lee válasza tamast2 hozzászólására (») Szept 13, 2022 / 1
 
Ha az inverterről van szó akkor hellyel közzel igen, mert az tulajdonképpen nem más mint egy áramgenerátor. Viszont a működéséből adódóan annyira azért nem precíz, van áram kihajlása, ami annyit tesz, hogy zárlatban az áram értéke valamivel magasabb lesz, mondjuk az 50A helyett 60A.
(#) tamast2 válasza Ge Lee hozzászólására (») Szept 13, 2022 /
 
Köszi a gyors választ! Ha jól értem nincs semmi trükk benne? Pl. ha leragad a pálca akkor kikapcsol (hogy ne legyen zárlat), vagy kis áram mellett be sem kapcsol? Tehát, ha kis áramfogyasztót kötök rá, akkor is beindul?
(#) erbe válasza tamast2 hozzászólására (») Szept 13, 2022 / 1
 
Invertere válogatja. Ha van benne letapadás gátló, akkor zárlat esetén nem indul. Sokféle változat létezik, de a legtöbb nem alkalmas ilyenféle áramgenerátornak.
(#) zaza99 hozzászólása Szept 26, 2022 /
 
Sziasztok!
Bort BSI-190H hegesztőben a felső 4db 40N60NPFDP Igbt-ből 3db zárlatos lett. A legközelebb ezt találtam hozzá: FGH40N60UFD szerintetek jó lesz, vagy hol kaphatok pont belevalót?

A másik kérdésem az élesztés, ha meglesznek az igbt-k akkor a két pufferkondi eltávolítása után egy pl 100uf kondival indítsam el, ha ezetleg gond van akkor ne legyen minden megint zárlatos? Hogyan szoktátok indítani?
(#) zaza99 válasza zaza99 hozzászólására (») Szept 29, 2022 /
 
Kicseréltem mind a 4 IGBT-t és az első bekapcsoláskor megint zárlatba ment ugyanaz a három IGBT.
Van ötletetek?
(#) dara válasza zaza99 hozzászólására (») Szept 29, 2022 /
 
Van.Nem jó a vezérlése.
(#) zaza99 válasza dara hozzászólására (») Szept 29, 2022 /
 
A kis panel ami be van forrasztva az alaplapra?
(#) dara válasza zaza99 hozzászólására (») Szept 29, 2022 /
 
Igen az.
(#) black1989 hozzászólása Okt 3, 2022 /
 
Üdv Mindenki!

Érdeklődni szeretnék , hogy az alul látható kapcsolásba tehetek e olyan igbt-ket, amik áramra feszültségre "nagyok" de teljesítményre kicsik? Értem ezalatt , hogy lenne itthon to220 tokos igbt ,ami 500-600V ,60-80A, de csak 30-40 watt. Előre is köszönöm a segítséget!
További szép napot!
(#) Ge Lee válasza black1989 hozzászólására (») Okt 3, 2022 /
 
Majdnem biztos hogy meg fognak főni. Azt a 30-40W-ot hidegen tudja ha tudja, üzem közben meg lehet hogy lesz a lapka 70-80 fokos is, ahol már annak a felét tudja csak. A 150-200W-os példányok közt kell keresgélni.
(#) granpa válasza Ge Lee hozzászólására (») Okt 3, 2022 /
 
Ahogy párhuzamosan vannak eredetileg is, többet (~4-6 db.) lehetne szintén.
(#) black1989 válasza Ge Lee hozzászólására (») Okt 3, 2022 /
 
Köszönöm a gyors választ!

Az az igazság nem akarok költeni egyelőre erre a projektre , ezért is kérdeztem hozzáértő személytől , hátha tudom pótolni olyannal, ami van itthon készleten!
Éppen találtam pár darabot! Van itthon sokfajta típus , de sajnos azoknak viszont alacsony a feszültségértékük pedig combos "példányok is lennének...
pl RJH3047, RJP3047, RJP30E2DPK, GT30G122.....
(#) black1989 válasza Ge Lee hozzászólására (») Okt 3, 2022 /
 
Akkor az vajon miért van , hogy pl egy 300-400 wattos fetet rakok az is kimelegszik?
Igaz az csak 20 A tud , impulzusáramban pedig 80A!!
(#) black1989 válasza Ge Lee hozzászólására (») Okt 3, 2022 /
 
Akkor az vajon miért van , hogy pl egy 300-400 wattos fetet rakok az is kimelegszik?
Igaz az csak 20 A tud , impulzusáramban pedig 80A!!

Hogyan tudnám azt megoldani , hogy fetekkel is működjön? Mondjuk 2-2 erősebb fettel..
Ilyenkor a vezérlés frekijét kell e változtatni , vagy maradhat 40 Khz?
(#) Ge Lee válasza black1989 hozzászólására (») Okt 3, 2022 / 1
 
Fetekkel is ugyanúgy fog működni, de abból is ugyanolyan tulajdonságokkal bíró kellene, az meg árban duplája szokott lenni az IGBT-nek.
(#) black1989 válasza Ge Lee hozzászólására (») Okt 3, 2022 /
 
Most Találtam egy típust itthon , ez már kecsegetető , viszont a feszültségre 360voltot tud!
A primer körben 325 voltnál többet sosem mértem , sőt terhelésre ez még csökkenhet is.

RJH30E3 névre hallgat amit szeretnék beépíteni..
(#) dara válasza black1989 hozzászólására (») Okt 3, 2022 / 1
 
Valaki itt rakott bele RJH3047 az írta működik vele.Számolni kell a hálózati fesszel,220-230-240V az utobbival már biztos nem menne el.Kell ezekbe min 450V darabok jól snuberelve.
(#) black1989 válasza dara hozzászólására (») Okt 3, 2022 /
 
Köszönöm!

Azóta találtam fetet, amit már bátran tennék a panelba , de fájdalmas lesz ha tönkremegy...

Szerintem ilyen teljesítményű fetet ebben a tokozásban ritkán látni...

Mutatom!

datasheet.pdf
    
(#) black1989 hozzászólása Okt 4, 2022 /
 
Üdv!

Sajnos újabban megint csak nemjártam sikerrel, akár 100A 600voltos igbt-ből rakok is a panelba 2-2 darabot, kb 10 másodperc hegesztés után durran , veri a kismegszakítót! Valószínűnek tartom , hogy talán a vezérlésben van a fő probléma! Egyik oldala 5.50 V ,másik oldal 5.33V! Mindkettő fix 40.8 Khz. A kevesebb feszültségű oldal stabil , viszont a másik ugrál néha változik magától 5.49-5.50 volt között. Esetleg lehet e probléma az ,hogy 13voltos zéner helyett 15 voltos zénereket raktam be? Már készülök feladni , ez a gép működött nekem 1 évet , volt hogy egy nap alatt 0.5-1kg pálcát is elhegesztettem vele gond nélkül, úgy hogy egyszer sem kapcsolt le! Azóta annyit módosítottam, hogy a szekunder 35volt helyett , 67volt van jelenleg! Áttekertem.....
(#) black1989 hozzászólása Okt 5, 2022 /
 
Sziasztok!

Úgy néz ki sikerült megcsinálnom a "maci" gépet valószínűleg valami érintkezési hiba volt , letakarítottam az igbt-k panelját , most nem lövi el ,pedig nem túl erős fetekkel indítottam. 3 pálca után is 56fok a hűtőborda! 2-2 fetet alkalmaztam... alul megtalálható a doksija!
Azért még mindig idegesít , hogy hiába a válogatott alkatrészek , a két oldali vezérlés csak azért sem egyforma! Egyik 5.50 v , másik 5.33 v! Az érdekes ebben az , hogy kiforrasztottam a gate trafó szekunder lábait , és ahol 5.33v tehát a kisebb feszültségű oldalon nagyobb a váltófesz 500mv töblet van a másikhoz képest! Akkor mégis miért azon az oldalon kevesebb az egyenfesz????Nem találok rá magyarázatot , a feteket is felcseréltem már , mondom hátha nem teljesen egyforma, de ugyan az....

Talán még probléma lehetett az is , hogy a snubber körben nem szerette a 4,7nf kondit....Tettem helyette 2,2nf , de akkor is elszálltak a fetek , sokadjára rászántam magam még egy érték kipróbálására , aztán 3,3nf indít , jó , nem robban semmi !Lehet ez már csak spekuláció???

2060c3.pdf
    
Következő: »»   555 / 562
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem