Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Li-Po - Li-ion akkumulátor és töltője
 
Témaindító: yokesz, idő: Máj 30, 2006
Témakörök:
Lapozás: OK   285 / 312
(#) Suba53 hozzászólása Nov 13, 2022 /
 
Ez a kis duci egy Lidl ( SilverCrest ) 5000mAh power bankban szolgált egészen a mai napig.
Teljesen véletlenül ránéztem a polcon, és gyanúsan kövérnek találtam. Szétpattintottam, és megszületett ez a kisz drágaszág.

Szerintetek hogy érdemes tárolnom a továbbiakban, hogy elkerüljem a nem kívánt tűzvészt?
Vagy üssem át egy szeggel, hogy égjen ki ami éghető?

LiPolimer.jpg
    
(#) pipi válasza Suba53 hozzászólására (») Nov 13, 2022 /
 
lemerítés után...
(#) bitmixer válasza Suba53 hozzászólására (») Nov 13, 2022 /
 
Várjál vele szilveszterig. Másnak olyan tűzijátéka nem lesz
(#) img válasza Suba53 hozzászólására (») Nov 13, 2022 /
 
Tedd be egy vödörnyi sós vízbe 2-3 napra, hogy teljesen kisüljön.
(#) Suba53 válasza img hozzászólására (») Nov 13, 2022 /
 
Kiszúrtam a felpuffadt borítást, ( Fura szaga volt a gáznak, remélem nem idegméreg. ) majd leszedtem róla. Jó erős anyag, de szikével jól vágható.
A két kivezetése közé forrasztottam egy 39 ohm 1W ellenállást, az majd szép lassan kisüti nullára.
Most lent van a pincében egy fém dobozban. Majd időnként ránézek, és megy a többi kimustrált akku közé, majd később a szelektívbe.
(#) Karesz 50 válasza Suba53 hozzászólására (») Nov 14, 2022 / 2
 
Nálunk ellakhattok egy ideig
(#) Suba53 hozzászólása Nov 14, 2022 /
 
Furcsa ez a púposodási jelenség. A 18650-es celláknál direkt ki van alakítva szellőzési rés, ahol a gázok távozni tudnak, vagyis azok nem tudnak púposodni.
Ezek a Li-Polimer blokkok meg egy elasztikus, légmentesen lezárt műanyag burokban vannak, amik híznak egy ideig, aztán óhatatlanul robban, ha a belső nyomás már eléri a szakító szilárdságot.
Ha ezeken is lenne valamilyen biztonsági szelep, akkor eleve nem púposodna, robbanna, amivel tönkre tehet egy drága telefont, laptopot, hanem szép csendben kimúlna, és csak az jelezné korai halálát, hogy már nem tud energiát tárolni.
Érdekes, hogy inkább a púposodó, robbanó megoldást választották.
Vajon mi lehet ennek az oka?
A hozzászólás módosítva: Nov 14, 2022
(#) sdrlab válasza Suba53 hozzászólására (») Nov 14, 2022 /
 
Talán az, hogy nehéz egy lufira úgy szelepet szerelni, hogy mielőtt működésbe lépne, ne púposodjon fel?! )
(#) Suba53 válasza sdrlab hozzászólására (») Nov 14, 2022 /
 
Ez a műanyag borítás azért nem olyan vékonyka, mint egy lufi.
Amikor elkezd képződni a gáz, szerintem már van elég nyomás ahhoz, hogy egy jól kialakított szelepen távozni tudjon.
Szerintem inkább üzleti, költség hatékonysági megfontolások miatt nem erőltetik.
Az emiatt évente előforduló kártalanítások összege valószínűleg eltörpül a szelepek beépítésének költségei mellett.
(#) sdrlab válasza Suba53 hozzászólására (») Nov 14, 2022 /
 
Igen gyenge szelepet kellene beépíteni ahhoz, hogy egy nagy felületű burok ne fúvódjon fel előbb!
(#) Inhouse válasza sdrlab hozzászólására (») Nov 14, 2022 /
 
Talán nem is szó szerint értendő szelep kellene, hanem egy könnyítés a burkolaton (mint némely édességen, stb) és egy erős szál, amivel ezt a púposodás húzná/nyitná meg.
(#) mnyugger hozzászólása Nov 18, 2022 /
 
Parkside 16V-os fúrógépem akkuja nagyon hamar lemerül, de hamar fel is töltődik.
4 cella van a csomagban. A két szélső feltöltés után 3,6V-os, a két középső 4,1V-ot mutat.
Az akku lehet qkakuka, vagy a töltő elektronika?
Cseréljem mind a 4-et, vagy csak a 3,6V-ot mutatókat?
Köszönöm a válaszokat.
A hozzászólás módosítva: Nov 21, 2022
Moderátor által szerkesztve
(#) GPeti1977 válasza mnyugger hozzászólására (») Nov 18, 2022 /
 
Töltsd fel mindet egyenként
(#) proli007 válasza mnyugger hozzászólására (») Nov 18, 2022 /
 
Hello! Inkább mind a négyet. A "félig jó", meg jó lesz máshová. (Karácsonyi bigyók..)
(#) bbalazs_ válasza mnyugger hozzászólására (») Nov 19, 2022 /
 
Négyet jó cserélni, de a 3.6-osok a jók egyébként.
(#) Régi motoros válasza mnyugger hozzászólására (») Nov 19, 2022 /
 
Ha nem tudod normálisan megmérni mindegyiknek a valós kapacitását terhelve, akkor mind a négyet cseréld. Nem írtad hány Ah -s a csomag, de minimum azzal az értékkel kellene kapacitást mérned
(de gondolom műszered nincs hozzá, így marad a 4db cella csere újra).
Peti által javasolt egyesével feltöltés is jó lehet első körben, mert ha úgy magához tér, akkor a balanszáló áramkör sem kóser.
A hozzászólás módosítva: Nov 19, 2022
(#) mnyugger válasza Régi motoros hozzászólására (») Nov 19, 2022 /
 
2Ah-ás a csomag. Van műszerem. 1A-rel terhel és méri az időt. A 4 cella 8 óra alatt mérhető meg. De ez lesz. Majd egyszer. Addig inkább kicserélem mind a 4-et. De félek a ballanszer kakukk.
(#) Chipmunk1960 válasza Suba53 hozzászólására (») Nov 21, 2022 /
 
A súly.
(#) Chipmunk1960 válasza Suba53 hozzászólására (») Nov 21, 2022 /
 
Tudja valaki milyen gáz jön belőle? Én is éreztem a műhelyben olyan erős szúrós szagot, a forrását kidobtam az udvarra az esőre..
A hozzászólás módosítva: Nov 21, 2022
(#) cserga hozzászólása Nov 27, 2022 /
 
Sziasztok!
Egyéves morzsaszívómat nem tudom feltölteni.
A töltő rádugását követően cca. két másodpercig ég a lemerülést jelző piros LED, majd a feltöltöttséget jelző zöld LED gyullad ki és nem tölt. Mit javasolták?
Kösz: Cserga
(#) Régi motoros válasza cserga hozzászólására (») Nov 27, 2022 / 1
 
Először mindig cellaellenőrzéssel kezdünk. Szét kell szedni, és megmérni a kapocsfeszültségeket mindegyik cellán. Ha van egy cellás töltőd, egyesével fel kell tölteni mindet. Ha valamelyik cella alulmerült, akkor azt lehetőleg kis árammal kell kezdeni tölteni, és 3V elérése után pihentetni néhányszor 10 percet, és ha nem esik nagyon a feszültsége, akkor meg nagyobb árammal fel lehet tölteni teljesen. Ha szerencséd van, így még egy darabig magához tér, de ha a cella hibás, akkor nem sokáig tudod használni, és újra előjön a hiba.
(#) Kovidivi válasza cserga hozzászólására (») Nov 28, 2022 / 2
 
Simán lehet, hogy nem is lithium ion akksi van benne...
(#) vargaf válasza cserga hozzászólására (») Nov 28, 2022 /
 
Az az adat, hogy "1 éves morzsaporszívó" kevés ahhoz, hogy érdemi segítséget kapj!
(#) DM hozzászólása Nov 28, 2022 /
 
Sziasztok! Tudja valaki, hogy mi lehet ez a trutyi?
Tudom, hőálló rögzítő paszta, de milyen néven es hol lehet hozzájutni?
(#) Massawa válasza DM hozzászólására (») Nov 28, 2022 /
 
Nem biztos, hogy az, lehet hogy szilikon ragaszto is. Ha höre olvad akkor melegragaszto.
Mind a kettöt minden barkácsboktban kapni.
A szilikon ragaszto nagy hengeres tubusokban van. ( szerszám kell a kinyomáshoz). A leggyakoribb az átlátszo a csempeosztályon, de van mindenfeke szinü. Jobb boltokban fogkrém méretü tubusokban is kapsz, de csak 2-3 szinben.
Ez nem olvad melegre, akár több 100 fokot is kibir.
A melegragaszto kb 10 mm-s rudakban kaphato a melegragaszto pisztolyhoz ( 2 fajta van a standard verzio ezekre a 10 mm-rudakra van méretezve, de vannak kisebbek is, ahova a ritkább kb 6 mm-s rudak jok).
A pisztoly felmelegiti az anyagot és elsösorban olyan anyagokhoz ragad tökéletesen amik nem jol vezetik a hőt. A fémeken hajlamos gyorsan megdermedni. Ilyenkor a pisztoly forro csucsával elöbb a ragasztando felületet kell felmelegiteni, és csak utánna nyomni a ragasztot.
Ez bármikor olvaszthato pákával is ( hasonlit a viaszhoz, csak rugalmasabb és magasabb hömérsékleten olvad >100 fok.)
A hozzászólás módosítva: Nov 28, 2022
(#) pipi válasza DM hozzászólására (») Nov 28, 2022 /
 
Használhatsz kartusos kinyomós szilikont, csak ne ecetsavast, hanem neutrálist. A sarki "közértben" is kapható felénk
(#) zoly15 hozzászólása Nov 29, 2022 /
 
Sziasztok…
Amolyan fiok project kereteben (bontott alkatreszek) keszul egy 6 cellas Li-ion tolto
Ketutas egyeniranyitas, 12x9V szekunder tekercsek, teljesen fuggetlen toltok, 7805-el stabilizalva.
(#) pipi válasza zoly15 hozzászólására (») Nov 29, 2022 /
 
Hali!
Ha TP5100-as modulkát használtál volna, akkor a 7805-ös köröket elhagyhattad volna, és energiatakarékosabb, kapcsolóüzemű. Nekem az 5100-as modulok strapabíróbbnak tűnnek, kapott már mindent, és nem ment tönkre, a tp4056-ból meg jópár távozott az örök chipmezőkre.
A tp5100-on 2 párhuzamos ellenállással van a töltőáramhoz, az egyiket kikaptam, helyére ment egy kétpólusú hüvely, a tüskére meg ráforrasztottam az ellenállást, így "dugással" ki tudom választani az 1 vagy 2Ampert
(#) brazdas hozzászólása Dec 6, 2022 /
 
Hali!
Van egy Li Polymer akkupakk, 7,4V 800mAh, az oszcilloszkópot táplálja. Rá van csatlakoztatva, és hálózati módban állandóan tölti, elvileg 4 órát kellene akkumulátoros módban mennie. Ki akartam cserélni, de sajnos már nem igen elérhető, vagy ha igen, igen-igen drága. Az hogy lehet, hogy a csatolt képen látszik, hogy egy kissé púpos már, viszont a kapocsfeszültsége 8,2V ? Lehet hogy nem használt neki, hogy állandóan be volt rakva? Abban bíztam, hogy a töltő áramköre elég inteligens hozzá, hogy ez ne okozzon gondot.
(#) Régi motoros válasza brazdas hozzászólására (») Dec 6, 2022 /
 
Néha szeretnek spórolni a töltőáramkörön, úgy vettük észre.
De hogy a tiéddel mi a helyzet nem tudjuk, (nem látjuk).
Bár hogy mi értelme, nem tudom, talán csak annyi, hogy így kényszerít a gyártó, hogy vegyél új akkut. Laptopokban is "komoly" elektronika van, mégis kifekszik bizonyos idő után 2-4 cella jellemzően.
Mellette lévő 2-4 cella meg terhelési vizsgálatra hozza a névleges kapacitás 60-80%-át is,
holott a ciklusszám megegyezik.

Ha van közeledben használt laptop kereskedő, bányászhatsz bele való cellát, kukába szánt akkuból.
Természetesen azokat megfelelően ellenőrizni, bemérni, tesztelni szükséges, aztán használhatóak.
A hozzászólás módosítva: Dec 6, 2022
Következő: »»   285 / 312
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem