Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Videoton RA 6363 és EA 6383 javítása
Lapozás: OK   120 / 122
(#) lóri válasza antiktelefon hozzászólására (») Szept 15, 2022 /
 
Nem lehet felére állítani, mert csak 26V-ig megy fel az érték, pedig 28.5V lenne jó. Sorba kéne kötni egy ellenállást, vagy megnövelni valamelyiket? (R20-at?)
(#) lóri válasza lóri hozzászólására (») Szept 15, 2022 /
 
Végülis, kicseréltem 33K-ra az R20-at, ahogy a mod.-ban van. Sikerült beállítani a 28.5V-ot. Egyébként AM-ben van egy tökjó búgás. Azzal lehet valamit csinálni, vagy ez valami árukapcsolás?
(#) antiktelefon válasza lóri hozzászólására (») Szept 15, 2022 /
 
Fogalmam sincs, tuner részét sosem szerettem. AM jól kéne működjön, FM mászik el idővel.
(#) lóri válasza antiktelefon hozzászólására (») Szept 15, 2022 /
 
Köszi, akkor így marad. Úgysem én fogom hallgatni, de jó kis retro hangja van. Hiányolnám, ha nem búgna.
(#) domimarci33 hozzászólása Szept 22, 2022 /
 
Sziasztok! Amint igértem jelentkezek, csak nincs sok szabadidőm ezzel fogalotoskodni. Az összes alkatrészt visszacseréltem gyárira, kivéve ami nem volt jó, persze (a vr39-40), illetve a BD809-810 (ami helyén a 911-912-Es van). Bekapcsolákor eléggé reménykedtem adtam rá jelet, kb 2 percig jó is volt, miután elkezdett felizzani és elfüstölni a VR35-ös ellenállat... Mi okozhatta ezt a fajta problémát?
(#) antiktelefon válasza domimarci33 hozzászólására (») Szept 23, 2022 / 1
 
vr 35 az az alsó oldali meghajtóhoz köthető. Nem kellett volna az összeset visszacserélni, nyilvánvalóan a végmeghajtók sérültek az eredeti végtranyó hibakor. A kondikat mondtam csak cseréld vissza meg mérd ki a védelem ellenállásait. Most mindenfélét cserélgettél és egy olyan ellenállás égett el, aminek nem igazán kéne sehogy sem, ha a végtranyó bázisára nem kerül extrém feszültség. Mérd ki a végtranyót és a meghajtótranyó párt és a védelem 2 tranzisztorát is mindenképpen illetve gyakorlatilag az össze sellenállást, ami a rajzon a végmeghajtóktól jobbra van.
A +-1.1V a meghajtófokozatban megvan? Méréshez vedd ki a végtranyókat, hátha nem halottak még teljesen, de innen már nehéz bármit mondani, annyi minden lett variálva és simán lehet valami részletről nem tudunk. De annyira egyszerű végfok ez, akár az össze selelnállást, diódát és tranzisztort végigmérheted egyesével és ha minden jó, pöccre indulnia kell.
(#) domimarci33 válasza antiktelefon hozzászólására (») Szept 23, 2022 /
 
Rendben, köszönöm. Én is úgy láttam, hogy az alsó tranyóhoz köthető. De akkor most majd, meglesz méregetve A-tól Z-ig.
(#) lóri válasza domimarci33 hozzászólására (») Szept 23, 2022 / 2
 
Szia!
Fura, mert most javítottam kettőt, de elsőre megy. Kicseréltem a jó alkatrészeket is. Esetleg a szigetelést a végtranzisztorok alatt megnézhetnéd, hogy az rendben van-e.
(#) domimarci33 válasza lóri hozzászólására (») Szept 23, 2022 /
 
Szép munka! Igen egyébként rendben vannak a szigetelések.
(#) lóri válasza domimarci33 hozzászólására (») Szept 23, 2022 / 1
 
Rendben, más ötletem nincs a VR35-re.
(#) domimarci33 válasza lóri hozzászólására (») Szept 24, 2022 / 1
 
Rendben, köszönöm a választ! Majd valahogy helyrelököm, csak azt kéne megtudjam, hogy mitől kaphatott.
(#) domimarci33 válasza antiktelefon hozzászólására (») Okt 1, 2022 /
 
Üdv! Valószínűleg a meghajtók haltak meg, és emiatt keletkezett ez a jelenség. Kimértem és sajnos a meghajtók ugye, és a végtranyók elszálltak, meg persze az ellenállás. De minden mást rendben találtam, az meglehet?
(#) antiktelefon válasza domimarci33 hozzászólására (») Okt 2, 2022 / 1
 
Nem tudom így távolról. Valószínűleg rossz volt az egyik meghajtó eredetileg is, de még bírta valamennyire. Védelem tranyóit, meghajtókat, végtranyókat, emitterellenállásra menő osztókat cseréld, de élesztéskor végtranyók nélkül nézd meg az 1V-os pontokat.
(#) domimarci33 válasza antiktelefon hozzászólására (») Okt 3, 2022 /
 
Esetleg jó lenne bele egy BD241C és egy BD244C ? Valahogy ezt találtam összeválogatva. Nekem fura picit, de a rádióserősitőben müködik. Persze BD139-140 meghajtó párral.
(#) antiktelefon válasza domimarci33 hozzászólására (») Okt 3, 2022 /
 
Az nem pár igazán. Meghajtót többször javasoltam, hogy mje-re cseréld. Akkor nem lett volna az egész. Meg azóta sem lett lista róla, pontosan mit cseréltél, csak visszacseréltél mindent és leégetted, mielőtt kiderült volna.
A hozzászólás módosítva: Okt 3, 2022
(#) domimarci33 válasza antiktelefon hozzászólására (») Okt 3, 2022 /
 
Az is igaz. Most igy listázva a meghajtók, a végtranyók, és a védelem. A többi alaktrészt ami nem volt hibás visszatettem. De azok is csak a fóliakondik voltak.
(#) antiktelefon válasza domimarci33 hozzászólására (») Okt 3, 2022 /
 
Azok jók lesznek. Védelem fele az ellenállásokat mérd ki, illetve ha vannak üvegdiódák ezen, azt is, már nem emlékszem a 4 vagy 8 ohmosban voltak. Ha rendelsz a kisjelű izékből is vegyél, filléres és ha kell, nem kell külön venni, ha meg nem, másra jó lesz.
A hozzászólás módosítva: Okt 3, 2022
(#) domimarci33 válasza antiktelefon hozzászólására (») Okt 3, 2022 /
 
Vannak persze, és igen üveg tokban. Ha netán megvannak nyúlva az ellenállások, akkor kicserélem. Utána már csak egy MJE párt, és valami végtranyó párt kéne keressek. Végtranyóból mik azok amik jók ide, a BD911-912-es páron kivül? Mert hátha felbukkan nálam valami más is, azt hiszem egyszer találtam BD243-244-et, de sajnos elkalódott.
(#) antiktelefon válasza domimarci33 hozzászólására (») Okt 3, 2022 / 1
 
Hát pedig az a kettő opció, amit ajánlani szoktam
Mostmár van itt egy rakás régi erősítő, ami beszerezhetetlen ics meghajtású, valószínűleg egy olyanból lopnék ki két szimpatikus párt egy próba után. Esetleg 249 250 vagy TIP megfelelője, de nem biztos. Meg ahhoz nagyobb szilikon vagy csillám kell. 245-246 talán még hasonló, de nem néztem meg most.
A hozzászólás módosítva: Okt 3, 2022
(#) Zolcsika77 hozzászólása Okt 5, 2022 /
 
Szép napot mindenkinek!

Nemrég előkotortam a padlásrol a megboldogult kamaszkoromban használtan vásárolt EA 6383 S erősítőt, azzal a szándékkal, hogy vagy restaurálom, vagy teljesen átépítem. Első körben megpróbálom minél közelebb hozni a gyári állapothoz.

A készülék minden tekintetben működik, szól ahogy ez szólhat, viszont az összes poti cserés.

Az enne a tiszteletteljes kérésem, hogy ha valakinek vannak hozzá jó állapotú gyári porméterei (főleg balansz és hangerő, a mély és magas szabályzó még elfogadható) az ne tartsa magában, vevő lennék rá.

Érdekességképpen leírom, hogy én még ezt nem bontottam meg azonban valamikor régen valaki igen és a gyári pufferkondikkal párhuzamosan kapcsolva beépített nem túl igényes módon két 10.000-es batárt. (azt tudom és értem, hogy mi volt a szándék, csak a kivitelezés nem sikerült túl szépen, de legalább korhű az alkatrész) Ezen kívül z a valaki a hangszóró kivezetéseket kikábelezte egy a hátuljára rögzített RCA párba, a kivezérlés jelzőre színes fóliát tett (remélem nem ragasztva), illetve a kivezérlés kijelző mellé jobbra egy piros 3 mm-es ledet épített be, bár az lehet, hogy gyári, de szerintem nem. Pár képet feltöltök ha nem kell átméreteznem, mert most arra nincs időm.

A lényeg: potikat keresek a vashoz.

Köszönettel.
A hozzászólás módosítva: Okt 5, 2022
(#) Cajn17 hozzászólása Nov 11, 2022 /
 
Sziasztok!

Hozzám került egy Videoton RA 6386-s...

Beüzemeltem de a bal oldali hangszóró egyik pillanatról a másikra recsegni-sercegni kezdett.
Háttérbe szól de belezavar a recsegés..
Esetleg tudja valaki hol keressem a hibát?
sajnálnám ki dobni ha nincs nagy baja :/
(#) Gafly válasza Cajn17 hozzászólására (») Nov 11, 2022 /
 
Tekergesd meg a potikat.
(#) Cajn17 válasza Gafly hozzászólására (») Nov 12, 2022 /
 
Sajnos nem jártam sikerrel.
Még mindig kb 10 perc után el kezd ugyan úgy sercegni..
Arra gondoltam hogy valami melegedhet benne de semmi komolyabb melegedés..
Más ötlet?
(#) antiktelefon válasza Cajn17 hozzászólására (») Nov 12, 2022 /
 
Végfok modulnak emeld ki a lábát, amin a jel megy bele (2-es lábra menő ellenállás) és egy dróttal kösd rá a jobboldal 2-es lábán lévő ellenállásra. Így mindkét végfok ugyanazt a jelet fogja kapni és kiderül hol van a hiba.
(#) Cajn17 válasza antiktelefon hozzászólására (») Nov 13, 2022 /
 
Sikerül át hídalni a bemeneti jelet.
Így már nem recseg a bal oldal sem.
Így visszafelé elindulva merre keressem a hibát?
(#) antiktelefon válasza Cajn17 hozzászólására (») Nov 13, 2022 /
 
Vedd elő a rajzot és előrébb közösítsd le a két oldalt. A hangszín modulnak 2 tagja van, de arra is figyelj, ott a potik lábain is cserélni kell már.
Illetve kontakthibát a mono és filter kapcsolókon, modul lábakon ki kell zárni.
A hozzászólás módosítva: Nov 13, 2022
(#) Pityu9 hozzászólása Nov 28, 2022 / 3
 
Sziasztok!
Közzéteszem itt a Videoton RA6350S (Aida), RA6380SA (Cleopatra), RA6360S, EA6380S, RA6363S, EA6383S készülékek RIAA korrektorához kidolgozott módosítást, ami a HFM MOD-ja alapján készült (de az tovább lett fejlesztve), mivel a jövőben már nem fogok több ilyen építőkészletet árulni, ahogy az átépítésével is felhagytam. Vagyis innentől kezdve bárki szabadon megépítheti a mellékelt dokumentum alapján és ha gondolja, itt hozzászólásként megoszthatja a tapasztalatait/élményeit a módosított áramkörről. Minden lényeges információ megtalálható a mellékelt Videoton RIAA MOD.pdf-ben (mérési eredmények, módosított kapcsolás, alkatrészlista, átépítési útmutató, eredeti HFM-es MOD linkje). A módosítás olyan, hogy igény esetén a gyári állapot nyom nélkül visszaállítható.
Az áramkör lelke a uA739/TBA231 helyére beépített LM833-as IC, ehhez kell egy kis átalakító panelt kell gyártani, vagy ebay-ről kell megvenni.
(#) mnyugger válasza Pityu9 hozzászólására (») Nov 28, 2022 /
 
Mi baj a uA739-cel?
(#) Pityu9 válasza mnyugger hozzászólására (») Nov 29, 2022 /
 
Elavult, lassú és zajos.
A uA739 slew-rate-je 1V/us, az LM833-é 7V/us. De a mellékelt pdf-ben látszik, hogy már 1kHz négyszögjelnél is milyen gyengén teljesít a uA739 az LM833-al összehasonlítva (anti-RIAA-n keresztül mérve), magasabb frekvenciákon meg még rosszabb a helyzet. Egy jó lemezjátszó előerősítőnél fontos a kis zaj, a nagy sávszélesség és a nagy slew-rate (utóbbi paraméterek főleg, ha a visszacsatolásban helyezkedik el a korrekciós hálózat). Jó néhány műveleti erősítővel kipróbáltam az áramkört, az LM833-al hozta a legjobb paramétereket összességében, ez az op-amp elviseli a rövidzárat a kimenetén korlátlan ideig, stabil, nagy fázistartalékkal rendelkezik és összességében nagyságrendekkel jobb a uA739-nél.
Szvsz. azt az elavult uA739 műveleti erősítőt el kellene felejteni örökre, más gépekben is ajánlott lenne újabbra kiváltani.
(#) mnyugger válasza Pityu9 hozzászólására (») Nov 30, 2022 /
 
Köszi. Van egy marék 739. Akkor megy a szemétbe.
Következő: »»   120 / 122
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem