Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Kapcsolóáramkör MOSFET-tel
 
Témaindító: petrosz, idő: Jún 8, 2007
Témakörök:
Lapozás: OK   8 / 9
(#) nickname hozzászólása Nov 30, 2022 /
 
Sziasztok!

A mellékelt rajzon található kapcsolást szeretném megépíteni. Mindenképpen MOSFET-el szeretném megoldani.
Fő kérdés maga a konkrét vezérlő megvalósítása.
Különböző ágak közötti kapcsolási időnek egyformának és néhány ns-os késleltetésűnek kellene lenniük.
Szerintetek, hogy lehetne legegyszerűbben és legolcsóbban megvalósítani?

Előre is köszönöm a segítséget.
(#) pipi válasza nickname hozzászólására (») Nov 30, 2022 /
 
Hali!
és mi a vezérlő bemenete? Napelem?
Az a ns nagyságrend erős túlzás lehet... De keresel olyan kapuáramkört ami ezt tudja, egyesével sorbakötöd őket. pl ilyesmi a 74xx17 ...
(#) Bakman válasza nickname hozzászólására (») Nov 30, 2022 /
 
Egyforma, ha már ns nagyságrendről beszélünk, már csak a gyártási szórások miatt sem nagyon lehet, ilyen feltételek mellett már a hozzávezetések hossza sem mindegy.

Pontosan milyen logika szerint szeretnél ilyen pontos időzítést? Jó lenne egy idődiagram mert nem egyértelmű, mit is szeretnél elérni.
(#) nickname válasza pipi hozzászólására (») Nov 30, 2022 /
 
Szia!
Köszi, közben rájöttem, valószínűleg egy ring counter IC-re van szüksége, pl. 4017
Bízom benne meg tudja hajtani a gate-eket.
(#) pipi válasza nickname hozzászólására (») Nov 30, 2022 /
 
Megnézted a 4017 adatlapját, sebességét? Clock pulse width 200-60ns... A kimeneti árama meg a béka feneke alatt van, a fet igaz nem fogyaszt sokat - DC-ben, de kapcsoláskor nagy villany kell a Gate kapac kisütéséhez ahhoz hogy gyorsan kapcsoljon
(#) pajesz66 hozzászólása Jan 1, 2023 /
 
Sziasztok!

Építettem egy ilyen áramkört, mint amit becsatoltam. A cél 5V/max.50A "kapcsolgatása" lenne PWM-mel. Az áramkör működik, de a mosfetek meglepően forrók... Miért lehet ez? Kevés lenne a 12V a nyitásukhoz? Esetleg kevés az 1A-es kicsi kínai táp ami ezt a 12V-ot biztosítja?
(#) Gafly válasza pajesz66 hozzászólására (») Jan 1, 2023 /
 
Nem tudnak szerencsétlenek rendesen kinyitni.
Idézet:
„Gate Threshold Voltage VGS(TH) VGS = VDS, ID = 1mA (Figure 9) 2.1 3 4 V”

Arduinó után még tranzisztor is, legfeljebb 4.4 V. BUZ11-nek kevés...

BUZ11.PNG
    
(#) pajesz66 válasza Gafly hozzászólására (») Jan 1, 2023 /
 
Igen... ettől féltem én is... Kellene valami ajánlat a megoldásra is.
(#) Bakman válasza pajesz66 hozzászólására (») Jan 1, 2023 /
 
Kevés az az 1 A. 12 V / 2 Ω = 6 A. Igaz, ez a csúcs, de jobb lenne egy erősebb tápegység.

Oszcilloszóppal nézd meg, hogyan alakul a Gate lábakon a feszültség. A FET-ek Drain és Source lábai közé soros 10 Ω - 10 nF csillapítót, hátha. A lengést (ennek elnyomására kell az RC tag) lehet ellenőrizni de első ránézésre a Gate meghajtás a gyengécske.
(#) Bakman válasza Gafly hozzászólására (») Jan 1, 2023 /
 
A Gate meghajtó tranzisztorpár 12 V-ról üzemel.
(#) moltam válasza Bakman hozzászólására (») Jan 1, 2023 / 1
 
De emitterkövetőbe kötve.
(#) moltam válasza pajesz66 hozzászólására (») Jan 1, 2023 /
 
Kell egy feszültségerősítő fokozat pl egy szimpla földelt emitteres alapkapcsolás. Csak akkor a kitöltési tényező 100-x lesz de szoftverből kezelhető.
(#) Suba53 válasza pajesz66 hozzászólására (») Jan 1, 2023 /
 
Számolj kicsit. A csatorna ellenállás 0.04 Ohm. Ha a feteken egyenlően oszlik el az 50A, akkor 10A jut egy-egy fetre. P=RxI², vagyis 0.04x100, ami 4W fetenként, ha 100%-ban vezet.
Ez összességében 20W, de ha csak 50% a kitöltési tényező, akkor is 10W, ami rendesen tudja fűteni a feteket, ha nincsenek hűtőbordán.

És akkor ezekhez még hozzájöhet a nem eléggé meredek vezérlőjel miatti plusz disszipáció.
(#) mcc válasza Bakman hozzászólására (») Jan 1, 2023 /
 
A tápjuk 12V, de az Arduino kimenete valószínűleg nem több, mint +5V. Kell még eléjük egy erősítő fokozat.
(#) Gafly válasza pajesz66 hozzászólására (») Jan 1, 2023 /
 
Másféle FET (mondjuk logikai szinttel vezérelhető?).
Esetleg ilyen?
Sajnos ezekhez nem nagyon értek, várjunk más, nálam okosabb embert.
(#) mcc válasza pajesz66 hozzászólására (») Jan 1, 2023 / 1
 
Mondjuk +2db tranyóval. V2 az Arduino kimenete. A kapcsolás a lassú felfutású négyszöget is korrigálja.
A hozzászólás módosítva: Jan 1, 2023

5_12V.png
    
(#) robis01 válasza pajesz66 hozzászólására (») Jan 1, 2023 / 1
 
Szerintem egyszerűbb erre a célra gyártott alkatrészt beépíteni. FET meghajtó
Akár ingyen is hozzá lehet jutni ilyenekhez olyan panelekből amin van teljesítmény FET (pc alaplap, videókártya, tápegység, tv, nyomtató, szkenner, stb.)
(#) pajesz66 válasza mcc hozzászólására (») Jan 1, 2023 /
 
Ezt esetleg próbáltad élesben is? Szimpatikus megoldás.... Holnap kipróbálom, meg szkópolok egyet a gate lábakon....
(#) Bakman válasza robis01 hozzászólására (») Jan 1, 2023 /
 
Nekem eszembe sem jutna feltalálni a meleg vizet, amikor vannak erre nagyszerű gyári megoldások.
(#) mcc válasza pajesz66 hozzászólására (») Jan 1, 2023 / 1
 
Szimulátorban lefuttattam, az van a felső képen. Az első két tranzisztor valamilyen kis BC lehet.
(#) Gafly válasza pajesz66 hozzászólására (») Jan 1, 2023 / 1
 
Ha a programba bele tudsz nyúlni , akkor egy tranzisztort esetleg meg tudsz spórolni.
Ha szkópolsz, akkor nézd meg azt is, hogy mennyire tudja nullára húzni a terhelést öt BUZ11.
(#) pajesz66 válasza Bakman hozzászólására (») Jan 1, 2023 /
 
Biztosan van gyári megoldás, viszont az nincs a fiókban... BC tranzisztoraim, és 30dkg-nyi bontott BUZ11 viszont van. Bolt nincs a közelben, csak egy ilyen meghajtó IC-t viszont nem postáztatok, várni meg nem akarok addig, míg összegyűlik több minden....
(#) pajesz66 válasza Gafly hozzászólására (») Jan 1, 2023 /
 
Hát tudod egy BC337-en semmi nem múlik... Terhelés nullát megnézem.
(#) mcc válasza Gafly hozzászólására (») Jan 1, 2023 /
 
Ha 12V-al kinyitják őket, akkor 100-200mV maradhat rajtuk maximum.
(#) compozit válasza Gafly hozzászólására (») Jan 1, 2023 /
 
Igen, a középső tranyó nem kell bele.
(#) mcc válasza compozit hozzászólására (») Jan 1, 2023 /
 
Ha bele tud nyúlni a a programba, akkor nem kell. Ha nem, akkor így egyszerűbb neki.
(#) Elektro.on válasza compozit hozzászólására (») Jan 2, 2023 /
 
Én egyszerűen PNP tranzisztoral húznám fel a MOSFEt-ek gate -et. A PNP bázisát meg NPN tranzisztorral húznám le. Így még a jel sem invertálódna.
(#) pajesz66 hozzászólása Jan 3, 2023 /
 
Sziasztok!
Ígértem, hogy megnézem szkóppal a kapcsolóáramkört. A megoldás végül plusz egy tranzisztoros meghajtás lett, az invertálást szoftverből megoldottam. A végeredmény a csatolt kép lett. Ez kb 20-25A terhelés mellett készült, piros az ardu kimenete, sárga pedig a mosfetek GATE-je. A problémát megoldotta, 50A terhelés mellett kb. 10perc után is még csak langyosak a fetek.
Köszi a segítséget Mindenkinek!
A hozzászólás módosítva: Jan 3, 2023
(#) fidelcastro hozzászólása Feb 21, 2024 /
 
Üdv,
olvasgatok mostanában egy kapcsolóüzemű tápegységekről szóló könyvet (Keith Billings-SMPS Handbook) amiben még minden tranzisztor bipoláris. Nem épp a legfrissebb könyv, 1989-ben adták ki. Van róla emléketek, hogy mikor is történt meg a nagy váltás ami teljesen lesodorta a bipoláris tranzisztorokat az asztalról (legalábbis a kapcsolóüzemű területen)? Amikor én 2012 körül elkezdtem dolgozni ezen a területen, már akkor híre-hamva nem volt a bipoláris tranzisztoroknak, csak FET-et és IGBT-t használtak a fejlesztők. Ez inkább ilyen ipartörténeti kérdés lenne.
(#) kadarist válasza fidelcastro hozzászólására (») Feb 21, 2024 /
 
Szia! 1989-ben már széles körben használtak MOSFET-et a készülékgyártók, nem volt nagy újdonság.
Következő: »»   8 / 9
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem