Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Elektronikában kezdők kérdései
- Ez a felület kizárólag, az elektronikában kezdők kérdéseinek van fenntartva és nem elfelejtve, hogy hobbielektronika a fórumunk!
- Ami tehát azt jelenti, hogy a nagymama bevásárlását nem itt beszéljük meg, ill. ez nem üzenőfal!
- Kerülendő az olyan kérdés, amit egy másik meglévő (több mint 17000 van), témában kellene kitárgyalni!
- És végül büntetés terhe mellett kerülendő az MSN és egyéb szleng, a magyar helyesírás mellőzése, beleértve a mondateleji nagybetűket is!
Lapozás: OK   3809 / 3949
(#) Baxi hozzászólása Dec 13, 2022 /
 
Rendben, köszönöm.
Bizti alapból lett volna. Akkor hő bizti s rá egy hőfok függő vezérlés lesz.
Köszönöm.
(#) KBal76 hozzászólása Dec 13, 2022 /
 
Sziasztok, tda2030-as szimmetrikus tápú végfokban (+/- 16V), az IC körüli 22uF, 100µF apró, eredetileg 50V kondikat (mintha visszacsatolás és freki-korlátozó szerepük lenne a ref.kapcsolásban), ha csak 25V-os volt itthon, ezekkel cseréltem, lesz ennek hátrányos következménye, vagy a gyártónak ez volt készleten, azért tette ezeket be?
(#) proli007 válasza KBal76 hozzászólására (») Dec 13, 2022 / 1
 
Hello! Ha +-16V-ról megy megfelelő a 25V-os kondi. A 22µF-on pedig nincs is feszültség, mert egyenáramúlag a kimenet a GND-n van. Mint ahogy a bemeneten is ha az előtte lévő fokozat kimenetén nincs feszültség.
(#) jani1987 hozzászólása Dec 13, 2022 /
 
Milyen vizsgálati módszert javasoltok elektrolit kondenzátor vizsgálatára? Tudtommal van egy szivárgási áram így ellenállásos mérésre gondoltam: egy tápegység, egy áram mérő és a kondi. Rám gyűlt egy csomó és nem tudom milyen állapotban vannak.
A hozzászólás módosítva: Dec 13, 2022
(#) antiktelefon válasza jani1987 hozzászólására (») Dec 13, 2022 /
 
LCR t4, olcsó és sokmindenre jó. Szivárgást nem dc táppal érdemes mérni.
(#) jani1987 válasza antiktelefon hozzászólására (») Dec 13, 2022 /
 
Hanem.
(#) antiktelefon válasza jani1987 hozzászólására (») Dec 13, 2022 /
 
100kHzen, vagy hasonlón.
Nem írtad milyen kondi, de ha multival mérhető a dc szivárgás, akkor az kuka érett eléggé.
Bővebben: Link
(#) jani1987 válasza antiktelefon hozzászólására (») Dec 13, 2022 /
 
Elektrolit. Amúgy nem tudok englisül.
A hozzászólás módosítva: Dec 13, 2022
(#) antiktelefon válasza jani1987 hozzászólására (») Dec 13, 2022 / 1
 
Az angol tudás ma már a legfontosabb, ha semmihez sem értesz, angolul megtalálod a választ bármire.
Nyilván ismered a kondi soros és párhuzamos helyettesítő képét, és ezek impedancia menetét. A lényeg ha nem 90 éves olajpapír vagy kátrány kondit mérsz, legegyszerűbben egy LCR T4 műszerrle fogod megoldani és az még mér neked minden félvezetőt is. Kínából 4e.
Persze az ellenálláson keresztüli feltöltés is működik, de ott időt kell mérni, abból lesz kapacitás és esrre lehet következtetni.
A hozzászólás módosítva: Dec 13, 2022
(#) antiktelefon válasza jani1987 hozzászólására (») Dec 13, 2022 / 2
 
Amúgy lehet mikrokontroller nélkül is mérni:
Bővebben: Link
De ettől függetlenül LCR t4 ajánlott, pinoutot ellenőrizni, fet, tranyó, dióda mérésre. Persze mindent lehet multival, ellenállásokkal és táppal is mérni, de egyszerűbb.
(#) madzagos válasza antiktelefon hozzászólására (») Dec 13, 2022 / 1
 
Nagyon jó az a kis műszerecske. Nekem van. nagyon szeretem.
(#) csurgay hozzászólása Dec 14, 2022 /
 
Sziasztok, ez mi lehet?
(#) Epu2 válasza csurgay hozzászólására (») Dec 14, 2022 / 1
 
Valószínű egy relét kapcsolgató időzítő.
(#) PEXESO hozzászólása Dec 14, 2022 /
 
Sziasztok!
Szeretném ha segítenétek.Mivel az elektronika matematikai képtetekkel való leírásában nem vagyok nagyon otthon,ezért a mellékelt képen levő képletben mit jelent az U1,U2 és Zx fölé húzott vonal ?

Kép.JPG
    
(#) majkimester válasza PEXESO hozzászólására (») Dec 14, 2022 / 7
 
Annyit jelent, hogy ezek nem skalár mennyiségek, hanem vektorok.

Ha egy ellenállásra kapcsolunk szinuszos váltakozó feszültséget, akkor a rajt átfolyó áram szinkronban lesz a feszültséggel, nem siet nem késik, itt nem kell vektorokkal számolni.

Ha ugyanezt mondjuk egy soros RC kapcsolásnál vizsgáljuk, akkor ott az áram sietni fog a feszültséghez képest. Ezt gyakran vektor ábrán ábrázolják (mellékelek egyet). A két alkatrészen azonos áram fog átfolyni, de az eredő feszültség nem lesz azonos fázisban az árammal.

A ellenálláson és kondenzátoron mért feszültséget nem lehet simán összeadni, hanem a vektoriális összegüket kell venni.

Ugyanez igaz a két tag impedanciájára is (Z). Az nem az ellenállás + a kondenzátor váltakozó áramú ellenállása vagy más néven reaktanciájának (Xc) skaláris összege, hanem a kettőt vektorosan kell összeadni.
A hozzászólás módosítva: Dec 14, 2022
(#) Suba53 válasza majkimester hozzászólására (») Dec 15, 2022 /
 
De jó, hogy még viszonylag friss emlékeid vannak a suliból!
(#) PEXESO válasza majkimester hozzászólására (») Dec 15, 2022 /
 
Köszönöm a válaszod,világos és érthető volt.
(#) Becseiy hozzászólása Dec 15, 2022 / 1
 
Sziasztok!
Van egy régi Szovjet akku töltőm és a tranzisztorok után vadászva belefutottam egy oldalba ,ahol megtalálhatóak az Orosz nevek alapján az adatlapok. Belinkelem ,ha esetleg valakit érdekel.
Plusz van egy EMO Orosz dióda katalógusom djvu-ban, ha érdekel valakit.


https://alltransistors.com/transistor.php?transistor=38798
A hozzászólás módosítva: Dec 15, 2022
(#) Fats Domino hozzászólása Dec 15, 2022 /
 
Jó estét! Stúdióvakuban kellene villanócsövet cserélnem, de a középső kivezetése, pont az irányfényen keresztül vezet. Ezt az elektródát valamelyik szélső pontjára helyezve is működik a vaku? Vagy ennek pont középen kell lennie? Esetleg meghosszabbítva a szélén elvezethetem?
(#) KBal76 válasza Fats Domino hozzászólására (») Dec 15, 2022 /
 
Ha az a kérdés, hogy a gyújtóelektróda ami körül veszi a csövet, hol ágazik le, akkor az mindegy. Itt egy hirtelen, pár ezer V impulzus jelenik meg, ami mintegy kapacitívan ívkisülést okoz a csôben (mint a glimm lámpák), amin a szélsô két elektródára kötött párszáz volt el kezd begyújtani, kisülni (villanás). Tehát itt egy elég nagy feszültség impulzus van, tehát közel ne legyen egyik oldalsó elektródához sem.
(#) Fats Domino válasza KBal76 hozzászólására (») Dec 15, 2022 /
 
Szia! Igen,ez a kérdés, a probléma csak az, hogy hol vezessem el,hogy ne legyen közel egyik elktródához sem, (ha az gond ha közel van) és az irányfény is betekerhető legyen a foglalatba?
Oldalt elvezetve és egy szilikon cső szigeteléssel megfelelő lehet? A kerámia foglalat lábkiosztása adott. (fotó szerinti kiosztás)
A hozzászólás módosítva: Dec 15, 2022
(#) KBal76 válasza Fats Domino hozzászólására (») Dec 15, 2022 /
 
Nem annyira vészesen nagy feszültség, amit írsz teljesen jó lesz.
(#) Fats Domino válasza KBal76 hozzászólására (») Dec 15, 2022 /
 
Oké, köszi!
(#) szs válasza szs hozzászólására (») Dec 18, 2022 /
 
Akkor beszámolok:
Nem küldte el. Elindítottam a visszatérítést.
Tanácsolnám mindenkinek: ne rendeljen
Shop1102345369 Store - tól.
Nem kap semmit, csak tele lesz a "message" doboz linkekkel.
(#) gyulank válasza antiktelefon hozzászólására (») Dec 19, 2022 /
 
Azért valaki elmondhatná a többi jelölést is. Mert én találtam egy ilyet https://megaohm.hu/aram-vedokapcsolo/fi-rele-tipusok de nem ezeket a jelöléseket látom. https://www.celon.hu/modularis-keszulekek-1409/aram-vedokapcsolok-1...5.html RCBO DE RCCB ADE https://www.eaton.com/hu/hu-hu/catalog/electrical-circuit-protectio...o.html FRBDM https://www.eaton.com/hu/hu-hu/site-search.searchTerm$%C3%A1ram-v%C...2.html FRCDM A U R típus, másik A vagy G. És F-eset se találok sehogy. De B-re is nehéz keresni, mert többnyire ha van benne az se az. Bár valószínűleg abból nem találnék megfizethetőt, csak mondom, hogy nehéz keresni.
(#) antiktelefon válasza gyulank hozzászólására (») Dec 19, 2022 /
 
Október eleje óta nem oldottad meg?
A megaohmos cikket átpörgetve kb stimmel. A és AC amit általában látni fogsz, nagyobb frekvenciás hibaáramokhoz F, a B meg mindenes kb.
Amúgy meg ha nincs igény, nem mindegy?
Bővebben: Link Tessék itt egy F-es fi, de ha nem kell, minek?
Bővebben: Link
Meg B-s is van.
De itt egy katalógus, ebben minden is van.
Bővebben: Link
Az RCD, RCBO, USA területen GFCI az alap felállás, extra igények szerint plusz funkciók vannak benne és hozzácsapnak még pár betűt, ha konkrétan látsz egyet ki lehet keresni, de lakásban nem igazán fordulnak elő, maximum ha munkahelyről lopkodott, facebookon eladott ipari modulokból építkezik valaki.
(#) gyulank válasza antiktelefon hozzászólására (») Dec 19, 2022 /
 
Tegnap bal kezemen keresztül megbszott egy ős rezsó, ezért újra érdeklődök a dolog iránt. Először új rezsóra gondoltam, de ez meg mindenhez jó lenne, az új rezsóhoz is. Viszont pont az volt a régebbi felvetésem is, hogy nem akarom, hogy ok nélkül lekapcsoljon, tehát pont arra volt igény, hogy felismerjen mindent.
(#) antiktelefon válasza gyulank hozzászólására (») Dec 19, 2022 / 1
 
Tehát fél éve téma, októberben is volt, de nem vettél egy működő fit még mindig?
Valami Eaton Xpole 30mA A-s fit aztán örülj, nem kell túlgondolni.
Ok nélkül meg semmi nem old le, a hibaáram van, azt kell megoldani. Gondolom nem használsz egyszerre 600db kapcsolóüzemű tápot, aminek a zavarszűrő kondiján folyhat ilyen hibaáram, szóval ha téves leoldás van, akkor a hibát kell elhárítani.
De alapból is rossz hozzáállás, inkább oldjon le feleslegesen, minthogy hiba esetén ne. Ha nagyon biztosra mennél, akkor a hűtőt meg ha van szerver gépet rakd külön fire külön körre.
De itt elmélkedni az F meg B ipari fikről, amikor bemész a boltba és egy Tracon AC-s szemetet kapsz csak. Bég Bpn is Daniellák felében nincs készletes A-s fi, maximum 1 random típusból, ami nem sorolható se resi9 se xPole szériával vagy Tracon vagy rosszabb.
A hozzászólás módosítva: Dec 19, 2022
(#) gyulank válasza antiktelefon hozzászólására (») Dec 19, 2022 /
 
Hát az F-es 13e 2P 40A 30mA, a B-s 274e. Az első listából.
(#) kadarist válasza szs hozzászólására (») Dec 19, 2022 /
 
Én még mindig megkaptam tőlük mindent, futár hozta az árut, nem a postás és még a szállítás időtartama is kedvező volt.
Következő: »»   3809 / 3949
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem