Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Li-Po - Li-ion akkumulátor és töltője
 
Témaindító: yokesz, idő: Máj 30, 2006
Témakörök:
Lapozás: OK   288 / 312
(#) uniman válasza Lucifer hozzászólására (») Dec 21, 2022 /
 
Ezen is lehetne elmélkedni, de minek! Tudjuk, hogy vannak országok, ahol semmi sem lehetetlen...pl. 288V Csakhogy a V után van egy pici F is...ez egy új (nem SI) mértékegység... A 21 voltos 288VF: Bővebben: Link
A hozzászólás módosítva: Dec 21, 2022
(#) Suba53 válasza Lucifer hozzászólására (») Dec 21, 2022 /
 
Sehogy. De egy címkére azt nyomtathatsz, amit akarsz.
(#) Régi motoros válasza uniman hozzászólására (») Dec 21, 2022 /
 
Na erről még nem is hallottam. Ismét bebizonyosodott, hogy nagy az isten állatkertje.
Valameik agyatlan kitalál valamit, a többi agyatlan meg megy utána.
Ezek amilyen elvetemültek, egyszer csak majd olyan multit is küldenek, ami csak Vf "mértékegységben" mér majd csak, szóval ezentúl mindenki jól nézze meg milyet rendel, nehogy pórul járjon.
A hozzászólás módosítva: Dec 21, 2022
(#) mnyugger válasza uniman hozzászólására (») Dec 22, 2022 /
 
Ez olyan, mint anno az Akaiwa, meg az Adidos.
(#) pipi válasza Lucifer hozzászólására (») Dec 22, 2022 /
 
Hozzáadták -amivel készült- forrasztópáka tápfeszét is. ) Vagy a 48V az a típusa nem a tápfesze )) A 3Ah jelölés meg a verziója
Én is vettem egy akkus láncfűrészt, 21V feliratú akkut adtak hozzá, külsőre(kb belsőre is) szerintem ugyanúgy néz ki, és szerencsémre 5S cella van benne A kapacitását még nem tudom - várnám a jobb időt - a 18650 cellákra nincs írva semmi. Viszont a 21V 2A adapterében nem tudom mi lehet, mert olyan könnyű mintha csak üres doboz lenne
https://www.aliexpress.com/item/1005004625051375.html ( Color: 6inch type1 )
(#) img válasza Lucifer hozzászólására (») Dec 22, 2022 /
 
A trükk az benne, hogy az nem a feszültség mértékegysége, hanem az akku márkája ill. típusa.

Nekem is ilyen, 48V-s akkukat adtak a Banggood-on vett, kézi csavarbehajtómhoz (ugyanígy 5 cellás), hozzáteszem: gyárilag nagyon gyengék a balanszált töltés ellenére is, cellacsere lesz belőle.
(#) fecus hozzászólása Dec 22, 2022 /
 
Ha van egy 4-es BMS-em. Azt tudnám 3 cellához használni, hogy a 4. helyett rövidzárat rakok?

Még egy:

A "volt" 12V-os csavarhúzó akupakk helyett 3 vagy 4 cellát "szokás" betenni? A 4-el hasítana, de kibírja?
A hozzászólás módosítva: Dec 22, 2022
(#) Epu2 válasza Lucifer hozzászólására (») Dec 22, 2022 /
 
Kínai módra, papíron.
(#) Régi motoros válasza pipi hozzászólására (») Dec 22, 2022 /
 
Sima kapcsolóüzemű tápegység.
Ha az akku balanszer nélküli, előbb utóbb abban is kifekszik egy-két cella.
(#) Régi motoros válasza fecus hozzászólására (») Dec 22, 2022 /
 
Nem mert az elektronika cellazárlatként fogja fel a rövidrezárt cella helyét.

Milyen akku volt benne attól függ, nem szokás kérdése. A 3S -el biztosan működik.
Ha azzal elég a sebessége, felesleges nagyobb feszt adni neki.

Elvileg a 4S -t is kibírná, lévén, hogy nem folyamatosan fogsz csavarni vele. Viszont nagyobb fesszel jobban is fog melegedni, és ha párszor jobban belemerülsz a csavarozásba, le is éghet ha nem figyelsz, főleg ha olyan csavarokat tekertetsz vele, ami ugyancsak kéri az erőt.
A hozzászólás módosítva: Dec 22, 2022
(#) Suba53 hozzászólása Dec 24, 2022 /
 
Sziasztok!
Van esetleg valakinek elvi rajza a Parkside ( LIDL ) 16V 2000mAh akkuról, és a töltőjéről?
Egy fúró csavarozóval együtt vásároltam évekkel ezelőtt. A minap az tűnt fel, hogy a gép kezdett lefulladni, alacsony akku miatt. Feltettem az akkut a töltőre, de túl hamar váltott át a jelzés feltöltött állapotra.
Szétszedtem az akkut, ( kép ) és a négy cella közül 3-nak 4V körüli a feszültsége, egynek meg 3,5V.
Balról a második a 3,5V-os. Vagyis a teljes pakk feszültsége ~15,5V. Holott ha a Li-Ion cellák töltöttségi feszültségét 4,1-4,2V-nak vesszük, akkor valahol 16.4-16-8V körül kellene lekapcsolnia a töltőnek.
Úgy tűnik, hogy sem a töltő, sem a BMS nem százas. Hol lehet a hiba?
A töltőt még nem szedtem szét, de holnap arra is sor kerül.
(#) pipi válasza Suba53 hozzászólására (») Dec 24, 2022 /
 
Rossz/kapac vesztett lesz az a cella... A töltő lekapcsol, mert nem engedi a többi cellát túltölteni...
Próbáld külső (normális 1 cellás li-ion töltővel) feltölteni azt cellát, utána terhelés alatt figyelni a cellák feszét..
Boldog Ünnepeket mindenkinek
(#) Suba53 válasza pipi hozzászólására (») Dec 24, 2022 /
 
Köszönöm az ötletet. Van is ilyen egy cellás töltő modulom még. Holnap bedrótozom, és kipróbálom.
(#) mogyoro42 hozzászólása Dec 26, 2022 /
 
Sziasztok!
Egy drágább RC autó 2s-es pakkját kéne pótolnom.
18650, LiFePO4 3,2 V x2= 6,4v
Töltés közben füstbomba lett a pakkból.
A cellák maradványait vizsgálva, én a pakkban semmilyen BMS-t nem találtam, a végződések alatt sem. Az egész a gyári töltőre volt bízva, meg a kisautóban lévő kisütés védelemre (?)
A gyári töltő kimenetén továbbra is mérhető a 7,2 V. Én pláne ezek után BMS nélkül biztos, hogy nem teszek bele semmit.
Cellát könnyen tudok szerezni, viszont 2S- es 6,4V-os elektronikát, pláne balanszerrel nem sikerült találnom itthon sehol. (Mindenhol főleg a 3,7V-tal foglalkoznak.) Mennyi esélyem van. ilyet beszerezni itthon?
Köszi!
(#) Kovidivi válasza mogyoro42 hozzászólására (») Dec 30, 2022 /
 
3.2V névleges helyett 3.7V névlegest használva valószínűleg benne vagy még mindenféle toleranciában... Esetleg a lekapcsolási feszültségek nem fognak stimmelni, de BMS-sel itt sem lesz gondod.
Amúgy google rengeteg 18650 méretű lifepo4 cellát kínál, BMS is van hozzá passzoló, lehet, csak nem találtad meg?
A hozzászólás módosítva: Dec 30, 2022
(#) sector99 hozzászólása Jan 1, 2023 /
 
BUÉK !
Szerintetek a halott 18650 (nem gagyi kínai, hanem Sam....g) életre keltésével érdemes ilyen módon ?
(#) Suba53 válasza sector99 hozzászólására (») Jan 1, 2023 /
 
Halott, és halott között nagy különbségek lehetnek.
Amit a fizikus Anna bemutat, nagyon is használható lehet. Ha van elég időd, és érted minden szavát, amit a témában mesél, akkor mindenképpen érdemes kipróbálni a bemutatott eljárást.

Engem lenyűgözött a témában való jártassága, és a gyakorlatias megközelítése.
( CID: Current Interrupt Device : egy védő mechanizmus a túláramra )
A hozzászólás módosítva: Jan 1, 2023
(#) sector99 válasza Suba53 hozzászólására (») Jan 1, 2023 /
 
Igen én is emelem a kalapom előtte ! Valóban nem ugyanaz a kategória, amit a közel és távolkeleti "amatőr" felhasználók mutatnak be a konyhaasztal sarkán. (vagy éppen a földön ülve...)
Sajnos az angol tudásom az hiányos, és akkor még nagyon finoman fogalmaztam. De a felirat fordítása alapján majd megpróbálom a lényeget leszűrni és megérteni.
(#) Régi motoros hozzászólása Jan 1, 2023 /
 
Azért el ne élvezzetek már. Sose fogom megérteni, miért akarják egyesek újra feltalálni a spanyol viaszt.

Az a biztonsági szelep amit olyan nagy odaadással nyomkod vissza (és kürtöl világgá), nyilván nem egy akármilyen lemeztárcsa, ami csak a pozitív pólus csatlakozását szakítja meg. Nem véletlenül olyan az alakja amilyen, és legfőképp nem arra találták ki, hogy bármivel is nyomkodja bárki is. Egy gyárban mérnökök által megtervezett és kalibrált lemezdarabról lévén szó, ha egyszer kipattan és deformálódik, onnantól kezdve már nem felel meg az elvárt követelményeknek. Mindezek után ha ő még nyomkodja is, szerintetek mennyit javít a helyzeten? Fizikus létére ezt neki kellene a legjobban tudnia, és nem ilyen badarságokra biztatni meg ötleteket adni azoknak, akik hozzá se szagolnak a fizikához.

Valóban ekkora csóringerek egyesek, hogy egyegy nyamvadt halott celláért bevállalnának ismeretlen kockázatot? A használt laptop üzletek tele vannak bontott akkuval, csak be kell menni érte és elkérni. Mivel veszélyes hulladékról van szó, nem dobálgathatják ki csak úgy. El kell vinni az újrahasznosító konténerbe, ez nekik csak plusz nyűg. (Én is évek óta tőlük kérem a kidobásra szánt akkukat,
néha szoktam hagyni egy-egy sörre/borra valót, és legközelebb máris van "áru" amit vihetek ingyen.)

Hírekben itt ott látni néha gyári komolyan felépített menedzselt litium akkuk gyulladnak ki láthatóan minden ok nélkül, páran meg mégis azon agyalnak, hogy lehet a szVrból várat építeni. Akkor csak hajrá.
A hozzászólás módosítva: Jan 1, 2023
(#) Suba53 válasza Régi motoros hozzászólására (») Jan 1, 2023 / 2
 
Nem kell ez a szőrös duma! Mi vagy te, önkéntes tűzoltó, vagy rendőr?

Attól még, hogy valóban nem lesz ugyanolyan, mint lánykorában, használható maradhat.
És ha egy véletlen rövidzár miatt ki is pattant, használhatatlanná téve egy esetleg zsír új cellát, egy kicsit is hozzáértő simán használhatóvá tudja tenni.
Nyilván nem egy bölcsészdoktor számára követendő példa, de itt mi azért értünk annyit az elektronikához, ( meg a fizikához is. ) hogy nem fogjuk ezzel magunkra gyújtani a házat.

Úgy hogy ha ezt a figyelmeztetést kulturáltan adtad volna elő, nem ilyen otromba stílusban, még meg is köszöntem volna, de így csak a mérgemet váltottad ki.
(#) Régi motoros válasza Suba53 hozzászólására (») Jan 1, 2023 /
 
Szándékosan nem címeztem senkinek az írásom, de ha magadra vetted.
Idézet:
„...Akkor csak hajrá...”
(#) Suba53 válasza Régi motoros hozzászólására (») Jan 1, 2023 / 1
 
Valóban, nem címezted senkinek, de olyan mélységesen lenéző stílusban írtál az itt gondolatokat ötleteket megosztó emberekhez, mint ha valamiféle rossz pedellusként előjogodnak éreznéd a fegyelmezést.

Többnyire felnőtt, valamilyen szinten hozzáértő emberek vannak itt, akikről feltételezhetnéd, hogy nem szorulnak az ilyen jellegű kioktatásra.
Idézet:
„Valóban ekkora csóringerek egyesek, hogy egyegy nyamvadt halott celláért bevállalnának ismeretlen kockázatot?”

Ez meg aztán a legalja. Hidd el, nem csak ez vezetheti azokat, akik kipróbálnak a hobbijukban mindenféle ötletet, lehetőséget.
(#) nemgyuri válasza Régi motoros hozzászólására (») Jan 1, 2023 /
 
Idézet:
„. Egy gyárban mérnökök által megtervezett és kalibrált lemezdarabról lévén szó, ha egyszer kipattan és deformálódik, onnantól kezdve már nem felel meg az elvárt követelményeknek.”

Ebben annyira biztos vagy? Az a kalibrált lemezdarab! kb ugyanaz mint a hőkioldós biztonsági kapcsolók, amiket minden további nélkül alaphelyzetbe lehet állítani mikor már visszahűltek.
Abban igazad van, hogy ha további deformációt szenvednek már valószínűleg nem látják el megfelelően a feladatukat. Csavarhúzós nyomkodást én sem támogatom, de megfelelően elvégzett javítás nem ördögtől való.
(#) mex válasza nemgyuri hozzászólására (») Jan 1, 2023 /
 
Idézet:
„de megfelelően elvégzett javítás nem ördögtől való.”


Ez igaz. De az is, hogy egy ilyen cellát megfelelően javítani nem lehet... Roncsolás nélkül nem tudod visszapattintani a lemeztárcsát. A felét levágta a "fizikus" hölgyemény - szóval gány az egész az én meglátásom szerint.
(#) Suba53 válasza mex hozzászólására (») Jan 1, 2023 /
 
Szerintem ez nem arról szól, hogy gány vagy nem, mert valóban az.
Inkább azt akarta demonstrálni, hogy a cellának az áram megszakító mechanizmusa hogyan működik, és azt egy korrekt rajzon elmagyarázta, majd egy jó kísérleti fizikushoz méltóan be is mutatta, hogy tényleg.
Szerintem úgy általában nagyon sokan nincsenek tisztában a Li-Ion cellák felépítésével, védelmi megoldásaival, de ez a kis videó szerintem nagyszerűen demonstrálta a CID működését, és azt, hogy ettől még a cella lényegi része, az energia tárolás működik. Ez egy kiváló oktató videó.
(#) Régi motoros válasza nemgyuri hozzászólására (») Jan 1, 2023 /
 
Hogy biztos vagyok e benne? Mert szerinted valaki csak hasraütésre lerajzolt egy metszetet, és olyanra préselték azt a lemezt? Szerintem ez nem így működik (legalább is NAGYON remélem).

Ui.: A hőkioldós biztonsági kapcsolók tervezve vannak a visszakapcsolásra is. Ebben is biztos vagyok.
A hozzászólás módosítva: Jan 1, 2023
(#) Régi motoros válasza Suba53 hozzászólására (») Jan 1, 2023 /
 
Valóban az energiatárolás működik, csak azt nem lehet tudni, hogy a védelem valójában mitől is lépett életbe. Hiába magyarázza, hogy talán lehet attól, mert a gép túlfűti a cellát.
Viszont ez csak mendemonda, erre nem lehet alapozni.
(#) mex válasza Suba53 hozzászólására (») Jan 1, 2023 /
 
Az eredeti kérdés arról szólt, ha jól értelmeztem, hogy érdemes-e a videóban látott módon feltámasztani a halott, illetve tetszhalott cellákat. Hát szerintem a látott módon sem.
(#) nemgyuri válasza Régi motoros hozzászólására (») Jan 1, 2023 /
 
Idézet:
„valaki csak hasraütésre lerajzolt egy metszetet”

Csak tájékoztatásul: A "fizikus hölgyemény" ahogy Te írtad, szerintem ennél többet érdemel, segíteni - tudást átadni akart!
Azt a bizonyos metszetet nem a kisujjából szopta ki. Ha a neten jobban körülnézel még gyári honlapon is felfedezheted...
(#) Régi motoros válasza nemgyuri hozzászólására (») Jan 1, 2023 /
 
Igen tudom, (csak azt nem, hogy ezzel most mit akartál mondani).
A lerajzolást (ha figyeltél) egyébként egyáltalán nem rá és nem is a videójára értettem.

De ha már említetted, akármelyik netről letöltött képet is bevághatta volna a rajzolás helyett.
Következő: »»   288 / 312
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem