Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Villanyszerelés
 
Témaindító: kumpl, idő: Júl 16, 2008
Témakörök:
  1. A témában tilos, a villamosenergia termelésének, elosztásának, nagyipari alkalmazásának kitárgyalása! A mélyreható szakmai kérdések, magyarázatok kitárgyalása: Szakmai.
  2. A forrasztott / rossz a wago / jó a wago kötés témakörök többször kitárgyalásra kerültek, ezért arról kérjük ne nyissatok új vitákat. Műszaki tény, hogy gyári vezetékösszekötők (pl. rugós/csavaros kapcsok, stb) a szabvány megfelelősség miatt kerülnek alkalmazásra (MSZ EN 60204-1:1995 15.1 szakasza, illetve MSZ HD 60364-5-52:2011 szabvány 526.2. pontjának 1. megjegyzésében felsorolt követelmények/indokok a forrasztott kötés elkerülésére épületvillamosság esetében) mert tanusítottak, míg a forrasztott kötés alapesetben nem tanusított, csak és kizárólag akkor ha külön bevizsgáltatod az adott forrasztott kötést. Ide kapcsolódó általatok írt hozzászólások: #1, #2, #3, #4, #5
Lapozás: OK   904 / 958
(#) Laca13 válasza gyuszo hozzászólására (») Dec 30, 2022 /
 
Akkor ezek szerint az enyém 6-os vezeték lesz, tehát ha jól nézem, akkor max 25A mehet rá. Végül is az az 5A is több mint a semmi.
Köszönöm.
(#) ötfelezős válasza Laca13 hozzászólására (») Dec 31, 2022 /
 
Mivel a 6 mm2 az papíron 2,76 mm átmérő, hát lehet, hogy 6-os.
A 6-os alumínium alapterhelhetősége a már visszavont magyar szabvány szerint elhelyezési körülményektől függően 27-45 A közötti.
(#) Bakman hozzászólása Jan 14, 2023 /
 
Estét!

Létezhet, hogy egy digitális fogyasztásmérő elromlik?

Ismerősöm ehavi leolvasáskor esett majdnem hanyatt. Kb. 9x nagyobb fogyasztás jött ki, mint a korábbi megszokott, értve ezt a mutatott kWh-kra. Szivárgást keresvén, körbemértünk mindent ÉV műszerrel, eredmény nélkül.

Vizsgálat lesz az ügyből az már biztos de kiváncisak vagyunk, mire lehet számítani.
(#) erbe válasza Bakman hozzászólására (») Jan 14, 2023 /
 
Létezik. Nálam cseréltek hiba miatt oda-vissza mérőt. A visszatáplálás szépen növekedett, a fogyasztás 1-2 napig nőtt, aztán visszaesett és kezdte elölről.
Elég furcsa, de így volt. Szerencsére (talán) hamar észrevettem és jelentettem. Pedig várhattam volna néhány évet.
(#) Ferkógyerek válasza Bakman hozzászólására (») Jan 14, 2023 /
 
Smart mérő vagy csak "sima" digitális?
(#) Bakman válasza Ferkógyerek hozzászólására (») Jan 14, 2023 /
 
Egyszerű, egyirányú digitális.
(#) Ferkógyerek válasza Bakman hozzászólására (») Jan 14, 2023 /
 
Kár, smart mérő esetén lehetőség lett volna a mérő hibáján kívül, a szubjektív és akár a belső hibák felderítésében is.
(#) Audience hozzászólása Jan 15, 2023 /
 
Sziasztok!


Lehet egy kérdésem egy H tarifával kapcsolatban? (Hogy ezt egy nyugdíjas néni, hogy intézi, elképzelni sem tudom!)

 
Diktálni kellene és persze az MVM oldalán véletlenül sem az van, hogy ide írja a fűtési időszak fogyasztását, ide meg a nyárit hanem....

 

- Hatásos, csúcsidő

- Hatásos csúcsidőn kívül
 

Na most fűtési időszak van és a H tarifa aktív, akkor ez ebből a szempontból a csúcsidőszak és a nyári a csúcsidőszakon kívüli, vagy fordított a logika és a nyári drága a csúcsidőszak és a téli fűtési a csúcsidőszakon kívüli?
A hozzászólás módosítva: Jan 15, 2023
(#) _BiG_ válasza Audience hozzászólására (») Jan 15, 2023 /
 
A "csúcsidőn kívül" megnevezés a vezérelt ("éjszakai") áram jelölésére szolgálna - logikusan, bár én nem diktálgatok, tarifás mérőm sincs.

A H-tarifa mindig csúcsidős, csak a tarifaváltó átkapcsolja a mérőt, hogy télen kevesebb impulzust számoljon. Így olyan,mintha kisebb lenne az áram tarifája.

A "hatásos" a wattos teljesítményt jelöli, szemben a látszólagos (VA) és a meddő (Var) teljesítménnyel szemben. Van mérő, ami a meddőt is méri, de ez lakossági fogyasztónál nem fizetős.
A mérőn szerepelnie kell egy táblázatnak, hogy melyik kijelzett kódon (pl. 1.8.1, 1.8.2) melyik értéket mutatja éppen a mérő.
(#) Bakman válasza _BiG_ hozzászólására (») Jan 15, 2023 /
 
A1: normál, állandó.
B: vezérelt, "éjszakai", napi 8 óra
A2: két tarifás, csúcs- és völgyidőszak, időponttól függően
H: hőszivattyú és társai
B komfort: vezérelt, "éjszakai", napi 12 óra
(#) Audience válasza _BiG_ hozzászólására (») Jan 15, 2023 /
 
Ez az állításod nem felel meg a valóságnak!
Idézet:

A H-tarifa mindig csúcsidős, csak a tarifaváltó átkapcsolja a mérőt, hogy télen kevesebb impulzust számoljon. Így olyan,mintha kisebb lenne az áram tarifája.”



Pontosan méri a fogyasztást csak másik regiszterbe teszi, és ez alapján számolják el a díjat. Az, hogy 1.1.1 illetve 1.8.2-ben mit mér az terület és szolgáltató függő sajnos. És a diktálós oldalon nem egyértelmű, hogy mit hová kell írni.
(#) Audience válasza Audience hozzászólására (») Jan 15, 2023 /
 
Hátha valakinek segít megvan a válasz az ELMŰ/BP és néhány agglomerációs település tekintetében:

1.8.0 vételezett hatásos energia (ez a szumma)
1.8.1 Csúcsidőszak (T1)
1.8.2 Csúcson kívüli időszak (T2)

a "csúcsidő" megy nyáron (áprilistól októberig)
a "csúcsidőn kívül" meg télen, a fűtési időszakban (októbertől áprilisig)

remélem segítettem
(#) bencikusz hozzászólása Jan 16, 2023 /
 
Tisztelt Kollégák!
Létezik olyan lépcsőházi automata, ami nem hagyományos relés, hanem szilárd test relés a kimenete ?
Nem nagyon találtam ilyet.
A válaszokat előre is köszönöm!
(#) pipi válasza bencikusz hozzászólására (») Jan 16, 2023 /
 
A szilárdtest relés kimenetet a ledes lámpák nem nagyon fogják szeretni... Kis teljesítménynél vibrálhatnak. Az SSR-ek kikapcsolt állapotban is "kicsit" átvezetnek, a ledes lámpák ettől időnként felvillanhatnak, vagy halványan világíthatnak...
(#) kameleon2 válasza bencikusz hozzászólására (») Jan 16, 2023 /
 
Ha gondolod én kicserélem a relét SSR-re. Mi gyártunk ugyan 8 relés panelt, ami tudja ezt az üzemmódot és az SSR-t i, de relésből eladtunk 3000-et, szilárdtest relés változatból 10db-ot. Valóban igaz, amit írnak a derengésről, vagy ledes fényforrások be-bevillanásáról, mivel az SSR-nek van szivárgó árama is. Azonban, ha a fényforrással párhuzamosan kapcsolsz egy 100nF X2-es kondenzátort, megszűnik a jelenség. Findernek van olyan 3A terhelhetőségű SSR-je ami a 40-es sorozatú elektromechanikus relékkel lábkompatibilis, de csal 3-24V-os a vezérlése. Azaz a 12V vagy 24V-os relé helyére épíhető be.
(#) bencikusz válasza pipi hozzászólására (») Jan 16, 2023 /
 
Érdekes, hogy ezt mondod, mert pont emiatt akarnám. A ledek amikhez használni akarom, összeégetik a relét. Mivel egy kis kapcsolóüzemű táp van bennük felépítve (nem kapacitív feszültség csökkentés) elég nagy ívet húz a relé, és emiatt összeég... Persze megoldás, hogy kicserélem simán, de viszonylag hamar előjött ez a jelenség.
(#) bencikusz válasza kameleon2 hozzászólására (») Jan 16, 2023 /
 
Köszönöm szépen a felajánlást, próbáltam megúszni, hogy egyedit kelljen csinálni. Reméltem, hogy létező dolog az ilyen.
(#) proba válasza Audience hozzászólására (») Jan 16, 2023 /
 
Számomra már csak egy kérdés van, muszáj diktálni?
Nálunk is feltettek ilyen okos mérőt, ami ilyen számokkal kommunikál velem. Legnagyobb meglepetésemre, a szolgáltató oldalán ha beregisztráltam, az okosmérő menüpont alatt naprakészen mutatják a fogyasztásmérő állásait. Lehet a Néninek nem is kellene diktálni. Egy telefonhívást megérne megkérdezni.
A hozzászólás módosítva: Jan 16, 2023
(#) pipi válasza bencikusz hozzászólására (») Jan 16, 2023 / 1
 
Próbára kicserélheted ssr-re a relét, mi akadálya? ezért nem kell új vezérlést venni.
De barkácsolhatsz is magadnak egy MOC30xx optotriak + triak + pár ellenállás (lásd a MOC adatlap). Az "igazi" SSR-ben is kb ez van. Ma érkezett a jlcpcbs moc+triak nyákom
(#) kameleon2 válasza bencikusz hozzászólására (») Jan 16, 2023 /
 
(#) Atis57 válasza bencikusz hozzászólására (») Jan 16, 2023 / 1
 
Szia!
S egy megfelelő soros ellenállása fázisban? Izzóval !
Igy sem ég össze a relé pogácsája.

Tudom nem világszinvonalú.(Ezt már 1910ben ..)
(#) bencikusz hozzászólása Jan 16, 2023 /
 
Köszönöm szépen mindenkinek a segítséget. Majd kitalálok rá valami megoldást!
(#) tothgyula hozzászólása Jan 21, 2023 /
 
Joule-integral.
Az a kérdésem a Tisztelt Kollégákhoz,hogy egy 160A-es gG/L késes biztosító után közvetlenül beépíthető-e egy C16A-es kismegszakító?Ennek névleges zárlati megszakítóképessége 6kA.
A jellegsávokat nézegetve a 160A-es betét joule integrálja (100000A2s).A megszakítási idő 10msec(0,5Hz) lenne megfelelő.
(#) Atis57 válasza tothgyula hozzászólására (») Jan 21, 2023 / 1
 
Szia!
Ha az előtét biztositó 160A és gG/gL --Akkor megfelel a 6kA-s
(#) tothgyula válasza Atis57 hozzászólására (») Jan 22, 2023 /
 
Most pontosítok,hogy jobban megnéztem a késes betétet.
VNO 0/gL 100kA Azt hiszem,hurokmérés (L1-PEN=0,11 OHM) után számítgatnom kell.
(#) VIM hozzászólása Jan 26, 2023 /
 
Nem is tudtam hogy ilyen kötést is alkalmaznak ilyen helyen.
https://youtube.com/shorts/UUVDRXUZg2A?feature=share
(#) _BiG_ válasza VIM hozzászólására (») Jan 26, 2023 /
 
Termitkötés... Vasúti síneken használják, de villanyszerelésnél...
A hozzászólás módosítva: Jan 26, 2023
(#) VIM válasza _BiG_ hozzászólására (») Jan 26, 2023 /
 
A kötési módot azt ismerem de ezen a helyen ahol bemutatják, no meg vörösrézsodronynál .... Nekem ilyen (100mm2) anyag van leütve földelésnek de én forrasztottam hozzá a földelő vezetéket.
(#) erbe válasza VIM hozzászólására (») Jan 26, 2023 /
 
Érdekes. Magnézium és rézoxid keverék lehet.
(#) teglascs hozzászólása Jan 27, 2023 /
 
Sziasztok,
ez Schneider Asfora lehet, ugye?
Köszönöm.
Következő: »»   904 / 958
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem