Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » PLC kérdések
 
Témaindító: Thomas10100, idő: Nov 12, 2005
Témakörök:
Lapozás: OK   124 / 127
(#) Mate78 válasza menyus hozzászólására (») Jan 15, 2023 /
 
Logo 8 nem programozható LAN csatin keresztül?
(#) bundibacsi válasza menyus hozzászólására (») Jan 15, 2023 /
 
Szia!
Siemens szám alapján megtalálod melyik Logosoft verzió kell neked. A programozása sima Ethernet kábellel történik.
(#) menyus hozzászólása Jan 16, 2023 /
 
Koszonom mindenkinek a valaszokat a LOGO! val kapcsolatban. Nos, azert nem valtanek masik tipusra mert ebbol tobb is van nekem is nem kerult penzembe. Lattam tutorialt amin ETHERNET kabellel programozzak, de akkor minek hozza a kulon USB adatkabel? A masik, a MSD kartyan ketesztul programozni is tudom vagy az csak a firmware frissiteshez hadznalatos? Esetleg loggolni is tud arra valamit ha akar? Van egy "olyan" szoftverem de az 7.4 es, a keszulek leirasban viszont ki van emelve hogy lehetoseg szerint 8.xx es programmal kene programozni. Mondjuk ez kehet marketing fogas is, "vedd meg az uj verziot"
(#) bundibacsi válasza menyus hozzászólására (») Jan 16, 2023 /
 
Ehhez nem kell USB kábel, a régiekhez kellett. Logolni elvileg tud, van erről is tutorial. Régebbi szoftverrel nem fog működni, nem ismeri az új LOGO!-kat.
(#) Moderátor hozzászólása menyus hozzászólására (») Jan 19, 2023
 
A fórum teljes felületén az árusítás, hirdetés szigorúan tilos.
(#) Peter65 hozzászólása Jan 23, 2023 /
 
Sziasztok!
Segítséget kértek tőlem egy Siemens S7-200-as családhoz tartozó PLC-vel kapcsolatban. A pontosabb megjelölése 6ES7 214-1BD21-0XB0. A PLC tönkrement, de a programját nem mentették le. Korábban valaki más is próbálta javítani. A tápegységeket rendbe tette, van +5V is, de több IC, köztük a processzor is forrósodik. Lehetséges, hogy korábban a +5V-ra valami nagyobb került, ami tönkre tett sok mindent. A processzortól nem messze van egy AT24C128N EEPROM. Ez lehet hogy megúszta.
Van valakinek információja arról, hogy ez a PLC hol tárolhatja a programot? Van értelme egy donor készüléket keríteni, és áttenni az EEPROM-ot abban a reményben, hogy ott az működni fog, és a program lementhető lesz?
(#) kendre256 válasza Peter65 hozzászólására (») Jan 23, 2023 /
 
Donor készülék helyett egy EEPROM olvasóba is bele lehetne tenni, és megnézni, hogy egyáltalán működik-e. Ha működik, utána már ki is lehet olvasni a tartalmát.
Az S5-ös más kialakítású, abban külön EEPROM modul van, azoknál csináltam ilyen módon mentéseket (ugyanis valahogy eltűntek az EEPROM modulok...). Az S5 egy lítium elemmel táplált memóriában tárolja a programját, ha abban nem talál programot, akkor tölti be az EEPROM-ból. Ha van tápfeszültség, vagy jó a lítium elem, a program nem veszik el, EEPROM nélkül sem. Az S7 nem tudom hogyan tárolja a programot...
(#) Petii39 hozzászólása Feb 11, 2023 /
 
Sziasztok!
Hol tudom letölteni a fia portál v14-et?
Előre is köszönöm !
(#) dB_Thunder válasza Petii39 hozzászólására (») Feb 11, 2023 /
 
Idézet:
„fia portál v14”

Ez valami új forma 1 szimulátor??
(#) Thomas10100 válasza Petii39 hozzászólására (») Feb 13, 2023 /
 
Siemens oldala
Természetesen TRIAL verziók.
A hozzászólás módosítva: Feb 13, 2023
(#) Petii39 hozzászólása Feb 13, 2023 /
 
Termékkulcsom az van, akkor a trial verziót tudom korlátlanul használni?
(#) Thomas10100 válasza Petii39 hozzászólására (») Feb 13, 2023 /
 
Letöltöd és tudod aktiválni license managerben (ha nem lenne akkor 30napos próbaverzió ez). Van Prof és Basic is.
Illetve az SP1 tölthető le már csak.
(#) Zsugabubus hozzászólása Feb 20, 2023 /
 
Sziasztok!

Egy Kinco gl070e-t szeretnék összehozni egy Schneider 241 és M221-el etherneten keresztül.
Valakinek ezt már sikerült összehozni? Hiába választom ki a HMI-ben a Schneider PLC-t nem kommunikál.

Előre is köszi a választ!
(#) Gombszem hozzászólása Feb 28, 2023 /
 
Ma hallottam, hogy a BGYH Lukács fürdő (de a több is) keres PLC programozót. Az élményelemek vezérlése evvel történik, és aki csinálja/csinálná egyedül van, és nem nagyon akarja.
Én csak segíteni szeretnék nekik hátha akad valaki, aki ért hozzá, és vállalja a segítséget.

Többet nem tudok, de hátha összejön. Talán még nekem is jó lesz, mint oda járó vendégnek, mert az élményelemek majd rendben működnek.
(#) bundibacsi válasza Gombszem hozzászólására (») Feb 28, 2023 /
 
Kíváncsi lennék a bérezésekre. Azért egy PLC programozó alkalmazott nem olcsó mulatság.
(#) dB_Thunder válasza Gombszem hozzászólására (») Feb 28, 2023 /
 
Általában oda nem találnak embert, ahol az adott környékhez viszonyítva nem sikerül virítani a lóvét, vagy katasztrofálisak a munkakörülmények, elvárások...
A másik hogy nem értem minek ehhez állandó PLC alkalmazott? Programot 1x kell megírni jól, ha ez nem sikerült, akkor kérni kell a berendezésgyártótól egy módosítást... De én nem látom az ottani problémákat!
(#) Gombszem válasza bundibacsi hozzászólására (») Márc 1, 2023 /
 
@ bundibacsi
@ dB_Thunder

Én nem tudok több információt, a PLC-hez nem értek. Csak hallottam, hogy gond van a Budapest Gyógyfürdő cégnél evvel. Talán megéri rákérdezni, elég nagy a vállat, sok fürdővel. Pénzük biztos, hogy van. A többi rajtatok múlik.
(#) wbt hozzászólása Márc 2, 2023 /
 
Sziasztok!
Létradiagramnál a bal oldali (vagy felső, kinél-hogy), tehát indulóvonalban szokás / vagy lehet-e érintkezőt tenni? Ha igen (én nem nagyon láttam ilyet), akkor az az értelme, hogy az alatta lévő dolgok végre sem hajtódnak, ha nem "kapcsoljuk be" ? (nem vagyok PLC-s)
(#) dB_Thunder válasza wbt hozzászólására (») Márc 2, 2023 /
 
Igen és igen!

Ugye a létra a gyakorlati vezetékes szerelés elveit követi.
A kezdő vonal a betáplálás (hogy ezt most 230 vagy 24 voltként értelmezzük az mindegy)...
(#) wbt válasza dB_Thunder hozzászólására (») Márc 2, 2023 /
 
Értem... Csak feltűnt más dolognál, hogy volt ilyen. Köszönöm!
(#) kistee válasza wbt hozzászólására (») Márc 2, 2023 /
 
Igen, van ilyen. PLC tipustól függ, hogy miként oldják meg. Allen-Bradley-nél (PLC-5, SLC-500) úgy működik, hogy két --(MCR) utasítás közötti részt akkor hajtja végre, ha az első MCR utasítás feltételei igazak.

  1. Feltétel1  Feltétel2        Master Control Reset
  2. |---| |-----|\|---------------(MCR)--|
  3.  
  4. (Ide kerül a programrészlet, amit feltételesen hajtunk végre)
  5.  
  6. |-----------------------------(MCR)--|


Vagy Siemensnél írsz egy külön funkcióblokkot, amire vagy elugrik, vagy nem.
(#) wbt válasza kistee hozzászólására (») Márc 2, 2023 /
 
Aha.. Nekem az volt a furcsa, hogy az első zöld zárójelednél 90 fokkal elforgatva volt egy "érintkező". De akkor logikailag ugyan ez.
(#) szendi001 hozzászólása Máj 18, 2023 /
 
Sziasztok!
A Ki mit épített topicból, ide hoznánk az ott felmerült ipari PLC / arduino egyedi plc vezérlő kérdéseit. Mindenféle volt, a zavarástól a szabványig, itt megbeszélhetnénk.
(#) dB_Thunder válasza szendi001 hozzászólására (») Máj 18, 2023 /
 
Nem támogatom!
Van neki egy egy saját topicja, ott pont jó helyen van!!
Ez a topic nekem értesítésre van jelölve, hátha valakinek segíteni kell, már meglévő PLC típusokon.
A másik témára nem vagyok kíváncsi, véleményemet kifejtettem, nekem az elég is volt!
(#) szendi001 válasza dB_Thunder hozzászólására (») Máj 18, 2023 /
 
Melyik topicra gondolsz? Vigyük oda. A vélemény kinyilatkoztatása és szakszerű érvelés és egyeztetés két különböző fogalom. MOD: rendben Arduino plc topicba megyek.
A hozzászólás módosítva: Máj 18, 2023
(#) dB_Thunder válasza szendi001 hozzászólására (») Máj 19, 2023 /
 
Kedves Szendi!
Még a neve is az:
https://www.hobbielektronika.hu/forum/arduino-alapu-programozhato-l...ezerlo

Itt nyugodtan dolgozhattok a spanyol viaszon!
(#) Tie hozzászólása Szept 18, 2023 /
 
Sziasztok,
A házi fűtésrendszer vezérlését alakítom át éppen, korábban relékkel volt megoldva, és azokat kiváltjuk egy APB -24MRDL PLC vezérlővel.
Maga a vezérlés logika változatlan marad, viszont egy kicsit kényelmesebb lesz az egész, különösen, ha esetleg bővül a fűtésrendszer pl egy hőszivattyúval.

Igazándiból egy dolog nem tiszta ezzel a APB vezérlővel, a bemenetek bekötése. Eddig ugye a sorkapcsokra voltak kötve a bemenetek, amik az adott relét vezérelték, viszont nem vagyok biztos benne, hogy ugyanezeket a bemeneteimet milyen módon kell bekössem a PLC-be.
Van ugyebár egy rakás bementi jelem, egészen konkrétan az alábbiak:
- Egy 230V feszültségű jel, amin akkor van áram, ha a vegyeskazánom szivattyúja forog (azt a kazán magának indítja, ez az “input” ami arról mesél, hogy épp a vegyeskazán fűt)
- Egy szobatermosztát a földszinten, ami elméletileg annyit csinál, hogy a belékötött két vezetéket összekapcsolja, gyakorlatilag zárja az áramkört
- Ugyanolyan működésű szobatermosztát az emeleten
- Három digitális termosztát kapcsolójele (amiből kettő a puffertartály hőmérsékleteit mérik adott pontokon, illetve a harmadik a HMV bojler hőmérséklétét méri), ezek is egyszerűen áramkört zárnak, ha a mért hőmérséklet alatta ill felette van a beállítottnak

A kimeneteim sem túl bonyolultak (de azoknak a bekötése amúgy nem kérdés, mindegyik egy plusz relével lesz bekötve, hogy ne a PLC kimenetét terheljem, azaz a PLC kimenete csak az adott indítórelét húzza be):
Földszinti padlófűtés szivattyú
Emeleti padlófűtés szivattyú
Gázkazán indítás,
Gázkazán váltószelep mozgatása

Szóval, ami nem egészen tiszta, pedig már háromszor elolvastam az APB mini PLC vezérlő magyar leírását, hogy hogyan kötöm be pl.
A vegyeskazán szivattyújáról levett Fázis és Nulla az tiszta. Ahhoz van egy 230V-os relém (ami eredetielg is benne volt a vezérlésben), azt meghagyom. Annak a vezérlő oldalra (A1, A2) megy a szivattyúról a nagyfesz, a relé vezérelt oldalán meg a 24V-os tápegységről kapcsolok 24V pluszt és minuszt a PLC első bemenetére. Amikor a kazán szivattyúja jár, akkor behúzza a relét, a relén keresztül pedig a PLC első kétlábú bemenetén megjelenik a 24V +-.

A szobatermosztátom felől érkező két vezetéket viszont már nem vágom, hogy hogy kötöm be. Mármint hogy egy plusz relé beiktatása nélkül hogy kötöm be? A 24V-os tápegységemből a 24V pluszt viszem ki a szobatermosztátig, ott az rákapcsolja a visszatérő szálra, és azt a vezetéket kötöm be a PLC bemenetére? Tehát gyakorlatilag egy 24V pluszt kapcsolok oda a szobatermosztát kapcsolóján keresztül? Mer ugye az APB első két bemenete kétpólusú, a többi meg csak egy pólus.

APB-22MRDL kép
(#) HeZ válasza Tie hozzászólására (») Szept 18, 2023 /
 
Az egyszerűbb dolgokat kérdezted - a sokkal bonyolultabb szoftver-működési program megvan?
A szobatermosztátot úgy kötöd be, ahogy írtad és ahogy a relét - a szobatermosztát kontaktja adja a PLC bemenetére a termosztátra kötött 24 V-ot.
Miért épp APB vezérlőt választottad? Nem sokkal drágább pl a Siemens Logo! aminek előnye, hogy ethernetre köthető és webszerver funkciója van, azaz pl mobiltelefonról láthatod azt a honlapot, amit beleprogramoztál (skálák, hőmérsékletek, mutatós műszeres kijelzések, beállítások, stb).
(#) dB_Thunder válasza HeZ hozzászólására (») Szept 18, 2023 /
 
Idézet:
„Miért épp APB vezérlőt választottad?”

Ez úgy szokott lenni, hogy először cselekszünk, azután kérdezünk!
Másodsorban mindegy mennyibe kerül, csak olcsó legyen!!

Egy valamire való fűtésvezérléshez, a sok kacat helyett, inkább analóg bemenetek kellenének!
(#) Tie válasza HeZ hozzászólására (») Szept 18, 2023 /
 
Köszi a választ
Hát, kinek mi az egyszerűbb. Villanyszerelést csak ugatom (drótokat össze tudok dugni), programozás viszont megy, úgyhogy azzal szerintem nem lesz gond, gyanítom, hogy egyszerűbb lesz összerakni a programját a pár faék bemenetemmel, meg néhány IF függvénnyel, mint egy machine learning predictive modelt pythonban, szóval attól a felétől nem tartok.

Hogy miért az APB? Mert ezt csencseltem a haverommal ingyé’, és szerencsére van hozzá ethernet-es programozó adapter is. Annyira menet közben már nem izgat, hogy lássam élőben, tudjam felprogramozni, oszt rácsukom a doboz ajtaját, és részemről ennyi.
Alapvetően annyi dolga lesz, hogy elindítsa a padlófűtések szivattyúit, ha az adott szinten a szobatermosztát kér hőt, elindítsa a gázkazánt, ha üres a puffer, és leégett a vegyeskazán, vagy ha valamiért nincs gázkazán sem, és kiürült a puffer, akkor leállítsa a padlószivattyúkat, hogy ne keringjen a hideg víz, kihűtve a padlót. Meg hogy átállítsa a gázkazánon lévő váltószelepet a bojler felől érkező hőmérséklet jel alapján, hogy ha kér a bojler hőt, akkora gázkazán fűthessen oda. Szóval nem nagy kunszt, csak a vezetékezés nem az asztalom száz százalékig, de ha értem hogy mit, akkor megoldom.
Következő: »»   124 / 127
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem