Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Li-Po - Li-ion akkumulátor és töltője
 
Témaindító: yokesz, idő: Máj 30, 2006
Témakörök:
Lapozás: OK   289 / 312
(#) Suba53 válasza mex hozzászólására (») Jan 1, 2023 /
 
Nyilván nem érdemes, mert én sem tennék be egy ilyen cellát sehova.
De ami végül is a lényeg, hogy nagyon sok a téma iránt érdeklődő embernek, akik nem akkumulátor gyártásban utaznak, közérthetően és az elméletet gyakorlati úton is bemutató kis videóval elmagyarázta a cella védelmét. Én is tudtam, hogy van benne védelem, de nem böngésztem gyári katalógusokat arról, hogy ez hogy van a gyakorlatban megvalósítva.
Viszont most már tudom, és ez volt benne a lényeg, az ismeret terjesztés, amit csak becsülni tudok a fizikus lány munkájában. Remélem oktat is valahol fizikát, mert akkor a diákjai jó kezekben vannak.
(#) mex válasza Suba53 hozzászólására (») Jan 1, 2023 /
 
Idézet:
„fizikus lány”

Látom megfogott..

Amúgy én drukkoltam, hogy a "szakszerű bemutató" közben ne szúrja szét a kezét a csavarhúzóval...
A hozzászólás módosítva: Jan 1, 2023
(#) Suba53 válasza mex hozzászólására (») Jan 1, 2023 / 1
 
Mindig szeretem, ha értelmes, okos fiatalok többet tudnak nyújtani holmi Tiktok videónál.
(#) 24bitponthu válasza sector99 hozzászólására (») Jan 1, 2023 /
 
"Sajnos az angol tudásom az hiányos, és akkor még nagyon finoman fogalmaztam. De a felirat fordítása alapján majd megpróbálom a lényeget leszűrni és megérteni."
Pedig egyszerű , kérsz feliratot, majd automatikus fordítást , kivalasztod a magyart.
A hozzászólás módosítva: Jan 1, 2023
(#) sector99 válasza 24bitponthu hozzászólására (») Jan 2, 2023 /
 
Pontosan ezt tettem... Csak nem jól fogalmaztam meg a mondandómat...
(#) Massawa válasza Suba53 hozzászólására (») Jan 2, 2023 / 1
 
Csak a fizikus kisasszonynak a fizikában vannak eléggé hiányos ismeretei. Az a kiugro CID dugo, eredetileg némi nyomással ült a cella pozitiv polusán. Ezt a nyomást ha egyszer megszünt ( amikor kioldodott a CID biztositék, ugy nem lehet visszaállitani, hogy egyszerüen visszanyomod a helyére.
Ugyanaz az effektus mint pl egy relé ( vagy kapcsolo) kontaktusnál, ha az nem ül rendesen a az állo fegyver eten, akkor azt ha valamivel odanyomod akkor megjavul kontaktus, de ha megszünteted a nyomást, akkor megint megszünik. ( azért volt valamikor a villanymozdonyvezetök második legfontosabb szerszáma a gyufa), mert a rakoncálkodo kontaktusok mellé odadugták a gyufaszálat, és folytatták az utat.)
Szoval a kisasszony megnézhette volna a LiIom cellák gyártási lépéseit, ahol elöször összerakják a pozitiv részt a rugos CID-vel és az egész egységet igy dugják be a csöbe a cellák fölé, majd összenyomják az egészet és nyomás ( fizikai) alatt hajlitják rá a csö peremét. Pontosan ez fizikai feszültség ( rugozás) nyomja ki a dugot ha felmelegszik a ragaszto körülötte, azaz a rugos perem a cella felé ( lefelé) mozdul el igy már a rugoban nem lesz semmi nyimoerö, ami a visszanyomott dugot tisztességesen a cellához nyomná. Arrol nem is beszélve, hogy a légmentes ragaszto sem lesz már többé légmentes igy már a belsö elektrolit nyomása sem a dugot fogja kinyomni, hanem szépen elszáll mellette a felsö kamarába, majd onnan ki szerkezetbe ahol az akku éppen van.
(#) Suba53 válasza Massawa hozzászólására (») Jan 2, 2023 /
 
Na látod! Csinálhatnál te is ilyen "elmagyarázom" videókat, ha ennyire értesz hozzá.
Nem ledorongolni kell azt, aki segíteni akar a legjobb tudása szerint, hanem ha jobban tudod, csinálj jobbat!

Elhiszem, hogy úgy van, ahogy mondod. Annyi rossz cellám van, hogy most már felcsigázott annyira a dolog, hogy szétbarmolok párat.
A hozzászólás módosítva: Jan 2, 2023
(#) mex válasza Suba53 hozzászólására (») Jan 2, 2023 /
 
Idézet:
„Nem ledorongolni kell azt, aki segíteni akar a legjobb tudása szerint”

Az megvan hogy,
Idézet:
„A pokolba vezető út ís jó szándékkal van kikövezve.?”

Rávesz pár gyereket, hogyan keltsék életre a kidobásra ítélt cellákat, aztán meg jön a bajság...
(#) Suba53 válasza Massawa hozzászólására (») Jan 2, 2023 /
 
Úgy tűnik, hogy eléggé terjed ez a fajta "javítási" módszer.
Ezen a videón ugyanezt a visszadöfködési módszert mutatja be a srác, több cellánál is, egy fecskendő hegyével.

Biztosan nem lesz az így megreparált cella gyári állapotú, pontosan amiatt amit említettél, hogy a kioldó védelmi mechanizmusban már nincs meg az az előfeszítettségi állapot, ami szükséges.

Egy kis vacak akku cellához mennyi műszaki ötlet van felhasználva, zseniális!
(#) Suba53 válasza mex hozzászólására (») Jan 2, 2023 / 2
 
Igaz is, meg nem is. A világot nagyon sokszor a szabályokat, akadémikus tudományt felrúgó feltalálók vitték előre. Persze, ésszel kell az ilyesmit is próbálgatni, de tiltással, ledorongolással eddig még senkinek sem sikerült lebeszélni azokat, akik az IG Nobel díjra, vagy a Darwin díjra pályáztak.
(#) Massawa válasza Suba53 hozzászólására (») Jan 2, 2023 /
 
Érdekes, amikor megnyitottam a fizikus lány videoját, mellette ott volt “CID reset Do Not Do It” video, azt is nézzëtek meg. A srác mühelyében ezernyi 18650- ös cella van.
A hozzászólás módosítva: Jan 2, 2023
(#) Massawa válasza Suba53 hozzászólására (») Jan 2, 2023 /
 
Tudod vannak azért némileg elfogadott fizikai alapszabályok, amiken a parlamenti politikusok játszva tullépnek, (igaz, még egy sem kapott ezért Nobel dijat), de egy fizikusnak nem válik éppen a dicsöségére, hogy tudja a szabályokat mégis az ellenkezöjét állitja. A porcelán biztositékot is bátran meglehet javitani egy méretre vágott szöggel, mégsincs rola egyetlen hasonlo video sem.
Szo sincs ledorongolásrol, csak figyelmeztetés, hogy az elmélet sincs nagyon rendben, hát még a kivitel.
(#) Suba53 válasza Massawa hozzászólására (») Jan 2, 2023 /
 
Megnéztem, eléggé szenvedélyesen próbálja lebeszélni az embereket a CID resetről, és rendesen mellé teszi az érveket, mérésekkel is.
Ez az internet szabadsága sajnos. A fizikus lány videója odáig lehet érvényes, hogy elmagyarázta a CID védelmi mechanizmus működését, és én például ebben láttam először a lényegét.
Az arcát nem adta hozzá, és ez azért gyanús lehet, mint a fecskendővel operáló sem.
(#) erbe válasza Suba53 hozzászólására (») Jan 2, 2023 /
 
Idézet:
„Az arcát nem adta hozzá, és ez azért gyanús lehet, mint a fecskendővel operáló sem.”

Lehet, hogy látszanak rajta a korábbi kísérletek nyomai?
(#) Massawa válasza Suba53 hozzászólására (») Jan 2, 2023 /
 
Én meg karácsony elött láttam egy porrá égö e-autot.
A tüzoltok meg a zsaruk egyböl ott voltak, de az országban csak egyetlen oltokontener van ( az is vagy 100 km-re volt az esettöl).
Abszolut semmit nem tudtak kezdeni az égö autoval, benne az akkukal.
Alig fél ora mulva már söpörték az utat.
A hozzászólás módosítva: Jan 2, 2023
(#) Suba53 válasza erbe hozzászólására (») Jan 2, 2023 /
 
Májad hogy van?
(#) Suba53 válasza Massawa hozzászólására (») Jan 2, 2023 /
 
Mivel lehet oltani az E-autók akku tüzeit?
Mert egy belső égésű is ki tud égni rendesen, de ha azt időben észlelik, akkor talán van esély megmenteni.

De egy Lítiumos akku tömb ha begyullad az menthető lehet egyáltalán?
(#) Massawa válasza Suba53 hozzászólására (») Jan 2, 2023 /
 
Gyakorlatilag semmivel, mert az égés folyamán állitolag oxigén szabadul fel. Állitolag van valamilyen kontener amiben le tudják kötni az oxigént ( a tüzoltok mondták).
Vagy tiz éve volt egy oktato film a tüzoltoknak, de ott is csak arrol volt szo, hogyan korlátozzák az
tüz terjedését, egy szigonyt löttek az égö kocsiba és ugy huzták ki a garázsbol, hogy az ne égjen le.
A hozzászólás módosítva: Jan 2, 2023
(#) mogyoro42 válasza Kovidivi hozzászólására (») Jan 4, 2023 /
 
Idézet:
„3.2V névleges helyett 3.7V névlegest használva valószínűleg benne vagy még mindenféle toleranciában... Esetleg a lekapcsolási feszültségek nem fognak stimmelni, de BMS-sel itt sem lesz gondod.
Amúgy google rengeteg 18650 méretű lifepo4 cellát kínál, BMS is van hozzá passzoló, lehet, csak nem találtad meg?

LiFePO4 cella van, talán még 6A-os is lenne itthon. A BMS-t a Google kiadja, de általában kínában fellelhető készletekről van szó.
Rápróbálok a 3,7 v-ra, így úgyis csak egy papírnehezék. Igaz van benne kamera is, ami egy Wi-Fi modullal kommunikál, de gondolom a modul saját táp része megvédi a processzorokat, ha sok lenne neki a 2x4,1=8,2V tényleges.
A 3,7-es akksikhoz meg könnyen szerzek BMS-t, az megvédi a túlmerítéstől, ahogy írtad.
A hozzászólás módosítva: Jan 4, 2023
(#) Jonni hozzászólása Jan 4, 2023 /
 
Ennél a tőltőmodulnál honnan lehet tudni ,hogy a cellák fel vannak töltve? Led-et nem raktak rá. Esetleg az ic valamelyik lába nem tudja ezt a funkciót? Útólag nem lehet jelzést rakni rá?
(#) uniman válasza Jonni hozzászólására (») Jan 4, 2023 /
 
Ez nem "töltőmodul" ! Bár itt is annak nevezik...
Helyesen: "Ez az áramkör megvédi a két soros Li-ionnal töltött cellát a túltöltéstől, a túlterheléstől, a rövidzárlattól és a mélykisülésektől": Bővebben: Link
A hozzászólás módosítva: Jan 4, 2023
(#) Suba53 hozzászólása Jan 14, 2023 /
 
Sziasztok!

Használja valaki ezt a power bank modult ?
Van rajta balancer, töltéskor, illetve kisütéskor?
Szimpatikus az a lehetőség, hogy ha lemerült, nem kell vacakolni a töltéssel, az ember csak bepattint két töltött cellát, és megy a munka tovább. A cellákat meg sima töltővel lehet tölteni ettől függetlenül is.
(#) Régi motoros válasza Suba53 hozzászólására (») Jan 14, 2023 /
 
Biztos vagy benne, hogy ez 1P2S elrendezés? Jó lenne nagyobb kép róla.
Ilyenek általában 2P1S elrendezésben szoktak lenni StepUp konverterrel, úgy meg nem kell balansz.

Ui.: Egyébként én nem látok rajta balanszer ellenállást. Keresd meg itt, hátha van róla nagyobb kép.
A hozzászólás módosítva: Jan 14, 2023
(#) Suba53 válasza Régi motoros hozzászólására (») Jan 14, 2023 /
 
Van ugyanitt hasonló, amibe 4db cella tehető. Annak jobban látszik a nyák rajzolata, és úgy tűnik simán párhuzamosan vannak kötve a cellák. Ebben meg a két cella lehet párhuzamosan.
Vagyis csak kapacitás növelés miatt van a több cella, balancer ezért nem is kell.
A rajta lévő elektronika meg a töltő, a töltöttség kijelző, és a kimeneti stab lehet.
(#) Tomi20 hozzászólása Jan 15, 2023 /
 
Sziasztok. Van egy régi Straus akksis behajtóm, elég gyengécske gép, de amire kell jó lenne. Tönkre mentek benne a 18650-es cellák, (3S) amit itthon találtam bontottakat, azok 8A-rel terhelhetőek, nem ideálisak ebbe a gépbe, a kérdésem az lenne, hogy mi történik, ha nagyobb árammal terhelem? Az akku belső ellenállása miatt leesik a feszültség, és megáll a motor, hogy lemerült? Károsodnak a cellák, akár tüzet is okozva?
A hozzászólás módosítva: Jan 15, 2023
(#) Régi motoros válasza Tomi20 hozzászólására (») Jan 15, 2023 / 1
 
Ha rövid ideig használod impulzus szerűen, menni fog, legfeljebb jobban melegszik, és hamarabb lemerül. Ha sorozatgyártásban csavarozol vagy fúrsz vele, érdemesebb új azonos cellákat venni bele.
(#) Jonni hozzászólása Jan 16, 2023 /
 
Vetttem egy ilyen kütyüt. Csak nem ismerem a műkődését. Ez , hogy védi meg az aksikat? Honnan tudja ,hogy mikor kell védeni a túltőléstől és a túlmerűlést is hogy akadályozza meg? Mikor mit csinál?
(#) Régi motoros válasza Jonni hozzászólására (») Jan 16, 2023 / 1
 
A kis 6 lábú IC -k mérik az egyes cellák feszültségeit. Ha sok vagy kevés, akkor a négy FET lezár, azon keresztül megy a töltés és a terhelés. Ha ez a négy FET ki van kapcsolva, nem tudod tölteni és meríteni se.
(#) Jonni válasza Régi motoros hozzászólására (») Jan 16, 2023 /
 
Köszi
(#) llaczo hozzászólása Jan 20, 2023 / 4
 
Sziasztok.
Van egy zacskó használt Li ion 3,7 voltos akkum. Hogy megtudjam melyik mire képes vettem egy akku tesztert, ami jól is működik.
A gondom az volt vele hogy előtte és utána, mérési és tárolási okokból fel kell tölteni az akksikat. Sok óra a töltésnél is és kisütésnél is. Ez három külön művelet minden cellánál.
Gondoltam tervezek egy combo-t. Berakom a cellát és másnap leolvasom a mAh értéket majd kiveszem a tárolásra kész akkut. Ez lett a végeredmény.
A kapcsolást leegyszerűsíti a PIC kontroller, de így is bonyolultabb lett mint gondoltam.
5 voltal működik. Csak jó kábelozású 2 amperos telefon töltő használható. Én külön 5 voltos, vastag kábelozású tápot biztosítottam csak neki.
Nyákot tervezek neki egy rendeset, de dobozt nem hiszem.
Raktam rá csipeszeket is tömbökben lévő akkuknak.
Ha valakit érdekelnek a részletek szívesen segítek.
Következő: »»   289 / 312
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem