Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » STM32 - Blue Pill
 
Témaindító: Skori, idő: Dec 19, 2019
Témakörök:
Lapozás: OK   9 / 12
(#) szikorapéter hozzászólása Jan 30, 2023 /
 
Sziasztok. STM32F103 csak stm linkel programozható?
(#) ha1drp válasza szikorapéter hozzászólására (») Jan 30, 2023 /
 
Nem. Akár soros porton is (PA9,PA10 lábak pl.). Van beépített saját bootloader-e. A boot lábon tudod aktivizálni.
(#) szikorapéter válasza ha1drp hozzászólására (») Jan 30, 2023 /
 
Akkor elviekben egy usb-rs232-vel is programozható? Néztem hasonlóról videót de annyira nem találtam a lényeget.
(#) vargham válasza szikorapéter hozzászólására (») Jan 30, 2023 /
 
USB serial 0 és 5 volt közötti feszültséggel.
Az RS232 nem jó, +-15 voltos feszültséget használ.
(#) bbalazs_ válasza vargham hozzászólására (») Jan 30, 2023 /
 
Szerintem ő az FTDI-s RL232-re gondolt. Ma már szinte senki sem használ hagyományos értelemben vett soros portot, ha mégis, akkor tápfeszen (3.3V/ 5V).
(#) szikorapéter válasza bbalazs_ hozzászólására (») Jan 30, 2023 /
 
Igen és köszönöm a kihelyesbítést csak munkából írtam.
Kaptam páromtól egyet karácsony előtt és ki szeretném próbálni.
Ha jól rémlik ő 3.3V-os jelszinten működik nem 5V-on mint az arduino dip tokos társai igaz?
(#) kameleon2 hozzászólása Jan 30, 2023 /
 
Köszönöm az instrukciókat! Első körben van egy meglévő STM32-es fejlesztőpanelem, amit sajnos már nehéz bárhol fellelni. Azonban van rajta CAN buszos csatlakozás. Hogyan tudnám legegyszerűbben kideríteni, hogy egyáltalán működőképes-e? Vagy menjen a kukába? Erről van szó konkrétan. Még szinte semmim sincs hozzá, USB-n keresztül nem látom, a Segger programozóm kínai, amit nem támogat az eredeti gyártó érthető okokból, A másik programozóm szintén nem látja, illetve a soros portot legalább felismeri, de itt meg is álltam.
(#) ha1drp válasza kameleon2 hozzászólására (») Jan 30, 2023 /
 
Mivel a 32F103 szériának USB bootloader támogatása nincs, csak akkor fogod látni, ha programot töltesz bele. Soros porton érdemes próbálkozni, például az stmcubeprogrammer programmal. Előtte boot módba kell rakni a chipet. Ha ekkor látja a gép, valószínűleg működik.
(#) vargham válasza kameleon2 hozzászólására (») Jan 30, 2023 / 1
 
Az USB csatlakozó több helyre is be lehet kötve, ellnőrizd le!
- Csak táp. Ekkor nem lesz rajta kommunikáció.
- USB soros adapter, például CH340, és azon keresztül az MCU soros portja. Telepítsd a driverét, és fogsz tudni kommunikálni vele.
- Az MCU natív USB perifériája. Amíg nincs rajta firmware, ami ezt kezeli, nem csinál semmit.

Használj hozzá ST-Link programozót! Vagy egy klónt, vagy vegyél egy Nucleot, azon van beépített debugger, ami külső mikrokontrollerhez is használható.
(#) Skori hozzászólása Feb 3, 2023 /
 
Vásárolt már valaki ilyen BluePill-t: Bővebben: Link?
Mi a tapasztalat a CKS32F-el, mennyire kompatibilis az ST procival, használható?
(#) Skori hozzászólása Feb 15, 2023 /
 
Erre a hozzászólásra válaszolok itt Bővebben: Link
Úgy lehet szorozni a frekvenciát, hogy az MCU-n belül van komplett PLL áramkör, meg egy halom frekvenciaosztó.
(#) sonajkniz válasza Skori hozzászólására (») Feb 15, 2023 /
 
Ezt tudom.
Azt nem tudom, mit csinál az a PLL áramkör, hogy egy beérkező, megadott frekvenciájú négyszögjelnek megtöbbszörözi a frekvenciáját.
Mert számlálókkal leosztani nem nagy pukk, (persze itt sem lehet akármilyen osztást csinálni)
de szerintem felszorozni egy frekvenciát csak úgy lehet, ha jelen van egy nála nagyságrendekkel nagyobb frekvencia.
De vélhetőleg ez nem így van.
Hanem akkor hogyan?
(#) Gafly válasza sonajkniz hozzászólására (») Feb 15, 2023 /
 
Ezt az oktató anyagot nézd meg szerintem elsőként.
(#) benjami válasza sonajkniz hozzászólására (») Feb 15, 2023 /
 
Néz meg itt. A 13. oldalon a frekvenciaszintézer részen szerintem egész jól le van rajzolva a blokkvázlata. Annyival egyszerűbb a kontrollerben levő ettől, hogy az "n" osztó hiányzik (azaz ott 1-el oszt). A felszorzott frekvenciájú kimenet pedig az fvco pontról vehető le.
A hozzászólás módosítva: Feb 15, 2023
(#) sonajkniz hozzászólása Feb 15, 2023 /
 
Ezek szerint jól gondoltam, nem varázslat teszi, hanem egy jóval nagyobb frekvenviájú oszcillátort szabályoz az eredeti frekvencia.

Köszönöm a válaszokat.
(#) Skori válasza sonajkniz hozzászólására (») Feb 15, 2023 /
 
Van a PLL-en kívül más módszer is amúgy.
- Pl. a bemenő négyszögjel felfutó, és a lefutó élére is előállítunk egy impulzust (ez egyszerű kizáró-vagy kapuval is megoldható). Az impulzusok szélességét is be lehet lőni - és így gyakorlatilag 2x-es frekvenciát kapunk. Több ilyen fokozat is egymás után köthető.
- Egy másik lehetőség a jel felharmonikusait kihasználó frekvencia-sokszorozó. Mondjuk egy 1MHz-es négyszögjelet átengedünk egy 5MHz-es szűrőn akkor ennek az 5. felharmonikusa lesz a kimeneten, ami akár újra négyszögjellé alakítható. Akár több fokozat lehet ilyenből is. RF technikában közkedvelt megoldás.

Csak érdekességképpen: egy 50Hz-es trafó után bekötött graetz kimenetén 100Hz-es a jel hullámossága. A DC komponenst levonva majd újabb graetz: 200Hz. A 3 fázisú graetz kimeneti feszültségének hullámossága 300Hz (50Hz-es trafó esetén) - és még sorolhatnák pár változatot.
A hozzászólás módosítva: Feb 15, 2023
(#) Skori válasza benjami hozzászólására (») Feb 15, 2023 /
 
Ez a tananyag jó, de a PLL a 10. oldalon kezdődik.
(#) mixi4 hozzászólása Feb 16, 2023 /
 
Sziasztok.
Itt olvastam az ST-linkV2 klón hibákról.Nekem is van problémám vele.
Hiába frissítettem nem akar jól működni. Kicseréltem a CPU-t egy ST-64k-ra.
Több bit fájlal próbáltam és frissítés után ezt írta ki Updrate sucful.
Utána ha használni akarom ezt írta ki St-link is not in the DFU mode.Please restart.
Kérdésem valamit elbénáztam és inkább vegyek egy másik klónt hát ha az jól működik.
(#) Jonni válasza mixi4 hozzászólására (») Feb 16, 2023 /
 
Milyen stm MCU-t akarsz használni?
(#) vargham válasza mixi4 hozzászólására (») Feb 16, 2023 /
 
Vegyél egy Nucleo-t! Azon van egy ST-Link, ami máshoz is használható. Olcsó, eredeti, működik.
(#) Jonni válasza vargham hozzászólására (») Feb 16, 2023 /
 
Pont ezt akartam én is ajánlani
(#) mixi4 válasza Jonni hozzászólására (») Feb 16, 2023 /
 
STM32F103C8T6-ra cseréltem. Nagyon sokat nem akarok rákölteni Hestore-ban jó ára van az
ST-Link-nek.
(#) Jonni válasza mixi4 hozzászólására (») Feb 16, 2023 /
 
Azért ajánlottuk vaghammal a nucleót mert azokon szokott lenni ST-link amivel meg gyűlt a bajod de ha PL EZT A NUCLEOT használod akkor nem lesznek ilyen gondjaid. Valamint ez a panel jó árba van, ha azt nézed hogy már egy arduino uno klón is 4000 ft-től kezdődik.
(#) vargham válasza mixi4 hozzászólására (») Feb 17, 2023 /
 
Nem tehetsz rá ST-Link firmware-t. Illegális. (Elvileg a kínai klónok árusítása is az...)
Szóval az ST a gyárban tesz egy bootloadert az F103 mikrokontrollerre. A FW update szoftver pedig ezzel a bootloaderrel beszélget, és autentikálja a folyamatot.
Az általad boltban vásárolt F103 nem tartalmaz ST-Link bootloadert, így a FW update szoftver sem fog rátölteni neked semmit.
Szóval vegyél egy Nucleo-t. Vagy egy ST-Link V3 minit.
(#) vargham válasza mixi4 hozzászólására (») Feb 17, 2023 / 1
 
Idézet:
„Nagyon sokat nem akarok rákölteni Hestore-ban jó ára van az ST-Link-nek.”

1500 ft a kínai verzió, ami olyan mikorokontrollert (F101) tartalmaz, amiben hivatalosan nincs USB periféria. Ezért olcsó. A gyárban még F103-nak készül az F101, csak a minőségellenőrzésen bukik az USB. Vagyis valójában benne van, de bizonytalanul működik, és egy idő után tönkre megy. Tapasztalat.
Ezek után még 2000 forintért vásárolsz egy igazi F103-at, és az idődet nem sajnálva kicseréled. 3500 forintnál tartasz, és van egy olyan debuggered, amihez még szerezned kell egy bootloadert. Ha a net valamelyik sötét bugyrában találsz is ilyet, valahogyan fel kell rá töltened... Igen, egy ST-Link kell hozzá.
Szóval sok macerával lesz egy olyan V2 ST-Linked, ami
- Nem kezeli a resetet. Sleepben lévő MCU-t nem tudsz vele programozni. (A kínai klón reset kivezetése STM8-hoz van.)
- Nincs rajta SWO.
- Nincs rajta debug soros port.
- Nem kezeli az újabb mikrokontrollereket, amikhez már V3 kell.
(#) Skori válasza vargham hozzászólására (») Feb 17, 2023 /
 
Azért hozzá tenném, hogy hobbi célra az olcsó ST-Link is használható. Nekem 3db van, pár éve vettem, és még mindhárom működik. Nyilván nem ezzel dolgozom napi szinten, csak hobbi - arra viszont elég lehet egy ilyen is.

Egy kísérlet kedvéért rátöltöttem egy kínai BluePill-re is, egy neten fellelhető, régi ST-Link firmware-t, majd rányomtam a frissítésre. Frissült, és utána működött is, azaz tudtam vele a többi BluePill-t programozni.
(#) benjami válasza Jonni hozzászólására (») Feb 17, 2023 /
 
Én ezt a 32 lábú kontrollert tartalmazó nucleo-t nem javasolnám, mert ott nem bontható szét jumperokkal a kapcsolat az st-link és a cél-kontroller között. Inkább valamelyik 64 lábú kontrollert tartalmazót javasolnám helyette, pl ezt vagy ezt.
(#) vargham válasza Skori hozzászólására (») Feb 17, 2023 /
 
Nem mondtam, hogy nem lehet a neten fellelni bootloadert. Fel lehet. És utána több lépcsőben ugyan, de frissül, mintha eredeti lenne. Kérdés, megéri-e a macerát.
Mi is vettünk többet ezekből, hogy milyen jó lesz, nem kell lehúzni sosem a debuggert a targetről. Aztán jött a csalódás. Például a reset kezelésének hiánya. Mélyen alvó MCU-t nem tud felébreszteni, nincs connect under reset. (Egyiken átkötöttem az STM8 reset helyére. Macera az is.) Aztán a 90 százalékuk forrósodni kezdett és megszűnt az USB kapcsolat. Az MCU-k jók, külső programozóval elérhetőek továbbra is, a kód is fut rajtuk, csak az USB döglött meg.
És olyan is volt, hogy hosszabb idő elment a debugra, mire kiderült, hogy a debugger rakoncátlankodik. Azóta inkább kerülöm az F101 MCUs klónokat.
(#) Jonni válasza benjami hozzászólására (») Feb 17, 2023 /
 
Én is kizárólag a mérete miatt javasoltam. Az emberek döntő százalékának az STM32-ről a bluepill jut eszébe és méretbe ez áll hozzá leközelebb.
(#) Skori válasza vargham hozzászólására (») Feb 17, 2023 /
 
Igazad van, de Te professzionális felhasználónak számítasz ebben a tekintetben, a kérdezőnek pedig vélhetően hobbi célra kellene.

Idézet:
„....nincs connect under reset...”
Erre egy rövid reakció - ha BluePill programozásához kell, akkor azon van manuális reset gomb, és ilyenkor a Resetet megnyomva működik a connect under reset - használtam már ezt a funkciót.

Az ST-Link-et én pl. szinte kizárólag BluePill panelekhez STM32F10x procihoz használom, nincs is másmilyen ST procim, tehát számomra pl. annak sincs jelentősége, hogy kezel-e más procit ez a (kínai klón) programozó.
A hozzászólás módosítva: Feb 17, 2023
Következő: »»   9 / 12
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem