Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Villanyszerelés
 
Témaindító: kumpl, idő: Júl 16, 2008
Témakörök:
  1. A témában tilos, a villamosenergia termelésének, elosztásának, nagyipari alkalmazásának kitárgyalása! A mélyreható szakmai kérdések, magyarázatok kitárgyalása: Szakmai.
  2. A forrasztott / rossz a wago / jó a wago kötés témakörök többször kitárgyalásra kerültek, ezért arról kérjük ne nyissatok új vitákat. Műszaki tény, hogy gyári vezetékösszekötők (pl. rugós/csavaros kapcsok, stb) a szabvány megfelelősség miatt kerülnek alkalmazásra (MSZ EN 60204-1:1995 15.1 szakasza, illetve MSZ HD 60364-5-52:2011 szabvány 526.2. pontjának 1. megjegyzésében felsorolt követelmények/indokok a forrasztott kötés elkerülésére épületvillamosság esetében) mert tanusítottak, míg a forrasztott kötés alapesetben nem tanusított, csak és kizárólag akkor ha külön bevizsgáltatod az adott forrasztott kötést. Ide kapcsolódó általatok írt hozzászólások: #1, #2, #3, #4, #5
Lapozás: OK   905 / 959
(#) rolie válasza teglascs hozzászólására (») Jan 27, 2023 / 1
 
Igen, az.
(#) Atis57 válasza _BiG_ hozzászólására (») Jan 27, 2023 / 1
 
Szia!

Nem csak Európa létezik villanyszerelés terén.

Ázsiában ,Afrikában, Dél Amerikában ma is a csavart kötések a nyerők. !!
Gyártanak is hozzá adaptert a csavarbehajtóval.

A másik; A vasúti sin Kétféle áramkörben is vezeték!
A Felsővezeték /vontatásnál a földelt visszavezető.
A biztositó berendezésnél meg ,érzékelő....
(#) teglascs válasza rolie hozzászólására (») Jan 27, 2023 /
 
Köszönöm!
(#) Villanymozdony hozzászólása Feb 1, 2023 /
 
Sziasztok!
Lenne egy kérdésem:
A közvilágítást jelenleg mi kapcsolja általában? Létezik még a hálózatra feladott HFKV hangfrekvenciás jel? Arra gondoltam, hogy kéne egy ilyen vevő, és akkor egyszerre gyújtana a kerti lámpám a közvilágítással.
(#) alex0 válasza Villanymozdony hozzászólására (») Feb 1, 2023 /
 
Nem kell azt bonyolitani! Alkonyatkapcsolót kell berakni, és ha jól van beállítva, akkor szépen tesz a dolgát.
(#) Gafly válasza Villanymozdony hozzászólására (») Feb 1, 2023 /
 
(#) GPeti1977 válasza Gafly hozzászólására (») Feb 1, 2023 /
 
Az időn kívül az adatok titkosak.
2022-01-20, 2022-01-21
Napkelte: 07:19
Napnyugta: 16:24

Mod: adatok mellékletbe helyezve.
A hozzászólás módosítva: Feb 1, 2023
Moderátor által szerkesztve

adatok.txt
    
(#) ötfelezős válasza Villanymozdony hozzászólására (») Feb 1, 2023 /
 
Ha HFKV (mert Lakihegy nem az), akkor létezik, három helyről veszi a megvilágítást, valamilyen átlagot képez, majd ha eléri a megadott értéket, akkor adja ki a táviratot.
(#) mugab hozzászólása Feb 1, 2023 /
 
Üdv!

Tudja valaki, hogy a Traconnnak háromállású kapcsolóban, miért csak nem világítósban van 2xNO? Világítósban csak 1xNO + 1xNC van.
Ez valami tervezési specialitás?
A hozzászólás módosítva: Feb 1, 2023
(#) elektroncso válasza mugab hozzászólására (») Feb 1, 2023 /
 
Ezekre gondolsz? Mert valamiért gyárilag így konfigurálták össze. Annyi plusz érintkezőblokkot rakhatsz rá amennyit csak akarsz (na jó 3 emeletnél többet nem ajánlott). A rajta lévőket is leveheted és kicserélheted.
Érintkezőblokk
A hozzászólás módosítva: Feb 1, 2023
(#) Alkotó hozzászólása Feb 1, 2023 /
 
Létezik olyan írott, vagy akár íratlan szabály, ami megköti hogy a dugalj melyik érintkezője a fázis, és melyik a nulla? (Pl. helyzettől függően bal/felső legyen a fázis?)
(#) proli007 válasza Alkotó hozzászólására (») Feb 1, 2023 / 1
 
Alapvetően nincs.. Mivel a villásdugó szabadon megfordítható. Csak szokások vannak. Egyet szoktak betartani, hogy egy ingatlanban lehetőleg egységes legyen a bekötés mindenhol.
(#) Tomi20 válasza Alkotó hozzászólására (») Feb 2, 2023 / 2
 
Szia

Nincs rá szabály, de szemből nézve a dugaljat, bal oldalra szoktam kötni a fázist, egy szaki egyszer elmagyarázta Nekem, hogy az átlag ember jobb kezes, és hogy ezért kell bal oldalra kötni, akkor sem foglalkoztam ezzel a gondolatmenettel túlságosan, mert dolgoztam, most belegondolva sem látom értelmét, de így szerelek.
(#) steve25 válasza Alkotó hozzászólására (») Feb 2, 2023 /
 
Vannak olyan dugaljak aminek a védőföld egy tüske , inkább nyugaton találkoztam ezekkel, és azok hszosszabíttókkal, ahoz való dugvillákat csak egy féleképpen lehet belehelyezni, a makita gépeknél is nagyrészt ezekbe a dugaljakba csak egyféle módon lehet bele dugni.
Gondolom ha így módon van kivitelezve az egész hálózat, akkor tényleges vezeték színen van a fázis, és olyan gépeknél aminél valamilyen előny hogyan kapja fázist..
Vagy passz
(#) uniman válasza steve25 hozzászólására (») Feb 2, 2023 /
 
Meg tőlünk északra is ilyenek vannak : SK, CZ
(#) Alkotó hozzászólása Feb 2, 2023 /
 
Köszönöm a válaszokat. Kaptam Proli007 jóvoltából néhány 3 fázisú csatlakozót, és ha már ezeket felszerelem, akkor tennék mellé néhány 1 fázisú dugaljat is. Ezért kérdeztem van-e ajánlás az irányokra.
Nem, a fogyasztó szempontjából, mert ha az nem földelt dugaljal csatlakozik (hanem a lapossal), akkor azt bárhogy be tudom dugni. Inkább a szerelés, javítás okán gondoltam valamilyen kialakult szokásra.
(#) mugab válasza elektroncso hozzászólására (») Feb 2, 2023 /
 
Köszi. Akkor ezek szerint csak a kapzsiság miatt van így...
(#) teglascs hozzászólása Feb 3, 2023 /
 
Sziasztok,
mi annak a kis, C-sínre pattintható eszköznek a neve, ami a kisautomatához kapcsolódik, és egy zárókontaktot ad akkor, amikor az automata elejt? Köszönöm.
(#) Johnycorp válasza teglascs hozzászólására (») Feb 3, 2023 / 1
 
Szia.

Kismegszakító segédérintkezőnek szoktuk hívni.
A kismegszakító oldalára pattintható fel.
(#) teglascs válasza Johnycorp hozzászólására (») Feb 3, 2023 /
 
Segédérintkező, ez az, köszönöm.
(#) Vacok hozzászólása Feb 3, 2023 /
 
Sziasztok!
0,75mm2 sodrott kábelt behúzhatok védőcsőbe 1,5mm2 mcu mellé? Illetve biztosíthatom-e külön a vele készült köröket? Mondjuk 4A kismegszakítóval.
A hozzászólás módosítva: Feb 3, 2023
(#) ötfelezős válasza Alkotó hozzászólására (») Feb 3, 2023 / 1
 
A szocializmusban kiadott hatféle Ipari Szakkönyvtáras villanyszerelési szakkönyvből kettőben volt fázis jelölés a bal oldalra, négyben meg semmilyen utalás.
De a kettő közül az egyikben a jelölés zárójelben volt, megemlítve a szövegben, hogy felcserélhető.
(#) ZagorNoNF hozzászólása Feb 3, 2023 /
 
Lényegében tökmindegy, hiszen a váltóáram működési elve miatt nem lehet különbség (értelemszerűen 1 fázisú dugalj esetén). Amit konkrétan meg tudnék nevezni, hogy pl egy villamos hálózat kiépítésekor - például egy lakás felújításánál - sokkal egyszerűbb végigszaladni a legvégén egy műszerrel úgy, hogy biztosan tudod, pl bal a fázis, mert akkor a műszer egyik végét mindig a bal oldalo nyílásba szúrod, a másikat meg egyszer a jobb oldaliba, egyszer a földre. így pikk pakk végig lehet ellenőrizni egy teljes épületet, hogy mindenhol minden működik.

Egyébként csak szokások vannak. Semmi jelentősége, habár még ma is tanítják okj képzéseken, hogy "a fázis mindig bal oldalon van" ami szerintem baromi nagy marhaság, mert magyarázatot sem szabályozást nem tesznek mögé az oktatók - mivel nincs ilyen. "így kell és kész" ...
(#) Macsek71 válasza Alkotó hozzászólására (») Feb 4, 2023 /
 
Érdekesség a témához :
Még gyerekkoromban egy nógrádi kis faluban nyaraláskor figyeltem meg, hogy házakban a dugaljak* egyik nyílása kékkel meg van jelölve. Kérdésemre elmondták, hogy a rádióvétel javítása miatt a legtöbb rádiókészüléknek arrafelé van egy plusz farkincája amit oda csatlakoztatva jobb vétel érhető el ... az elemeseknek is

* főleg a konyhaasztal, polc mellettiek, a teraszon levők - a könnyen hozzáférhetők .
(#) ötfelezős válasza ZagorNoNF hozzászólására (») Feb 4, 2023 /
 
a váltóáram működési elve miatt nem lehet különbség
Amiatt akkor nem lenne, ha földeletlen egyfázisú rendszer lenne, de Magyarországon általában földelt csillagpontú háromfázisú rendszer van, egy fázisa és a nulla van a konnektorban, annál meg piszok nagy különbség van (földeletlen csillagpont esetén is piszok nagy különbség lenne).
(#) proba válasza ZagorNoNF hozzászólására (») Feb 4, 2023 / 1
 
Idézet:
„Lényegében tökmindegy, hiszen a váltóáram működési elve miatt nem lehet különbség”

Ott fontos a fázis vezető helyzete, ahol a védőföldhöz képest érzékelnek valamit. ( pl lángőr.) Bár azok a készülékek legtöbbször fix bekötésűek, de igazad van, külön a baloldaliságot nem tesztelik. A lengő hosszabbítóval bajban lennének....
(#) _BiG_ válasza Macsek71 hozzászólására (») Feb 4, 2023 /
 
Az a villanyantenna.
(#) urhvadasz hozzászólása Feb 4, 2023 /
 
Sziasztok, érdekelne, hogy a wago-s megoldás helyett,
számomra elegánsabb fali kötődobozba való T-elégazás létezik-e, ha igen hol találok ilyet ?

A google nem a barátom a témával kapcsolatban.

A válaszokat előre is köszönöm.
(#) mugab válasza Vacok hozzászólására (») Feb 4, 2023 /
 
Hálózati feszre nem használhatsz 1mm2 alatti vezetéket, ha meg törpefeszre kell, akkor meg nem viheted hálózatival egy csőben, csak ha megfelel a legnagyobb fesz szigetelésének.
(tudtommal)
(#) antiktelefon válasza urhvadasz hozzászólására (») Feb 4, 2023 /
 
Milyen T elágazás s mi a baj a wagoval?
Konkrétan T alakú kötőelemet nem fogsz találni, mert nem helytakarékos és nem praktikus.
Következő: »»   905 / 959
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem