Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Villanyszerelés
 
Témaindító: kumpl, idő: Júl 16, 2008
Témakörök:
  1. A témában tilos, a villamosenergia termelésének, elosztásának, nagyipari alkalmazásának kitárgyalása! A mélyreható szakmai kérdések, magyarázatok kitárgyalása: Szakmai.
  2. A forrasztott / rossz a wago / jó a wago kötés témakörök többször kitárgyalásra kerültek, ezért arról kérjük ne nyissatok új vitákat. Műszaki tény, hogy gyári vezetékösszekötők (pl. rugós/csavaros kapcsok, stb) a szabvány megfelelősség miatt kerülnek alkalmazásra (MSZ EN 60204-1:1995 15.1 szakasza, illetve MSZ HD 60364-5-52:2011 szabvány 526.2. pontjának 1. megjegyzésében felsorolt követelmények/indokok a forrasztott kötés elkerülésére épületvillamosság esetében) mert tanusítottak, míg a forrasztott kötés alapesetben nem tanusított, csak és kizárólag akkor ha külön bevizsgáltatod az adott forrasztott kötést. Ide kapcsolódó általatok írt hozzászólások: #1, #2, #3, #4, #5
Lapozás: OK   906 / 959
(#) urhvadasz válasza antiktelefon hozzászólására (») Feb 4, 2023 /
 
én ilyenre gondolok, de csak külföldi oldalon találok, számomra szebb megoldás lenne a wago helyett
(#) Audience válasza urhvadasz hozzászólására (») Feb 4, 2023 / 1
 
Ez nem szigetelt, hogyan rakod be egymás mellé? Másrészt a csavar érvég nélkül nyomja a vezeték elemi szálait...nagyon nem egészséges. Egyetlen előnye, hogy nem kell megszakítani a vezetéket a leágazáshoz.
(#) Gafly válasza urhvadasz hozzászólására (») Feb 4, 2023 /
 
Hacsak nem így.

T_leag.PNG
    
(#) Audience válasza Gafly hozzászólására (») Feb 4, 2023 /
 
Te ebben megbíznál? A fene tudja...
(#) antiktelefon válasza Gafly hozzászólására (») Feb 4, 2023 /
 
Ez az, ami miatt a legtöbb autó elektromos gondokat szed össze. Nemcsak amit rátűzöl, az eredeti kábelt is elvékonyítja és idővel nedvességtől elrohasztja.ez csak arra jó, ha valamit végleges bekötés előtt gyorsan összepróbálnál.
(#) Gafly válasza Audience hozzászólására (») Feb 4, 2023 /
 
Én ezt nem mondtam, de árulják...
(#) urhvadasz hozzászólása Feb 4, 2023 /
 
akkor a következtetés: magyarországon nem lehet kapni hasonlót
egyébként szigetelt, csak nem volt kedvem több képet letölteni, 2,5-es tömör vezetékhez néztem, akkor várok pár hónapot mire megérkezik
(#) antiktelefon válasza urhvadasz hozzászólására (») Feb 4, 2023 / 1
 
Azért okkal nem kapni. A Wago folyamatosan feszíti a vezetéket, a csavaros kötéseket meg időnként után kell húzni. Ebben lemez sincsen, tehát ha éles a csavar, elvágja a vezetőt és oldalra is kieshet belőle, a burkolat meg pontatlan pattintós műanyag. Biztosan nem használnám lakásban és hivatalosan nem is lehet az összes minősítés hiánya miatt.
(#) Bakman válasza Gafly hozzászólására (») Feb 4, 2023 / 1
 
Ne mutogasd, mert az ilyen rossz példák a fényél is gyorsabban terjednek.
(#) Bakman válasza urhvadasz hozzászólására (») Feb 4, 2023 / 1
 
Idézet:
„várok pár hónapot mire megérkezik”
Addig van időd jelezni a tűzoltóknak, készüljenek.
(#) maTaKee válasza Gafly hozzászólására (») Feb 4, 2023 /
 
Pár évvel ezelőtt vettem egy ilyet kipróbálásra. 3 vezetékkel próbáltam ki, abból 2-t annyira elvágott h már csak pár elemi szál tartotta, ugyh ki is hajítottam a kukába az egészet. Esetleg kis fúró/maró fejjel lehetne tágítani a befogó pofát, de hát csinálja ezt az akinek két anyja van, én maradok inkább a wagonál
(#) pipi válasza urhvadasz hozzászólására (») Feb 4, 2023 /
 
Ez a fajta nem szimpi? Bár nem tudom itthon kapni-e.
https://www.aliexpress.com/item/1005003828197736.html
(#) vargham válasza urhvadasz hozzászólására (») Feb 5, 2023 / 1
 
Ne használj ilyet.
A Wago a megoldás a problémádra.
Bónusz info: Ha elektromos tűz üt ki a lakásodban, és a tűzvizsgáló olyan kötőelemet talál, aminek nincs európai (CE) forgalmazási engedélye, akkor jó eséllyel a biztosígtó sem fog fizetni.
(#) vargham válasza pipi hozzászólására (») Feb 5, 2023 /
 
Ez Wago klón. Bemegyek bármelyik villanyszerelési boltba, és veszek Wagot.
Én nem szerelnék villanyt Aliról vásárolt komponensekkel. Egy másik hozzászólásban leírtam, miért.
(#) szs válasza urhvadasz hozzászólására (») Feb 5, 2023 /
 
Érdekes, gelkeltette a figyelmem, ezért nézelődni kezdtem.
A Conrad-nál találtam "hálózati t elosztó" néven, csak elég drága (2000 ft-nál olcsóbbat nemigen láttam), és mintha még külön csatlakozó is kéne hozzá. Viszont 20A-ig jó, és nem annyira esetleges csatlakozásnak néz ki.

t elosztó
A hozzászólás módosítva: Feb 5, 2023

image-2.jpg
    
(#) urhvadasz válasza szs hozzászólására (») Feb 5, 2023 /
 
csak van valami, én ezt nem találtam, viszont ez tényleg elég nagy darab, köszönöm
(#) szs válasza urhvadasz hozzászólására (») Feb 5, 2023 /
 
Nézd csak! :
Ezt "t wago" kereséssel találtam:
Bővebben: Link
Ez után, erre keresve kéne nézelődni talán. De nekem már kezd más dolgom lenni, rád marad a keresés
A hozzászólás módosítva: Feb 5, 2023
(#) még1MbR válasza urhvadasz hozzászólására (») Feb 5, 2023 / 1
 
Az a legjobb, ha nincs is kötés a kötődobozban, csak átmegy rajta a vezetékhalmaz.
Én igyekszem mindent úgy behúzni a lakásban, hogy a kismegszakítótól elindul és a kapcsolónál/fogyasztónál/dugaljnál érjen véget.
Nincs kötés, nincs probléma.
(#) vargham válasza még1MbR hozzászólására (») Feb 5, 2023 /
 
Idézet:
„a kismegszakítótól elindul és a kapcsolónál/fogyasztónál/dugaljnál érjen véget”

Tehát ha egy szobában van 6-8 db dugaljad, akkor mindegyikhez külön viszel vezetéket a lakáselosztótól? Nem tűnik életszerűnek. Külön kismegszakítót kapnak? Vagy mégis van rajta valamilyen elágazás?
Vagy ha egy villanykapcsolóval 3-4 lámpatestet is kapcsolsz? Még csak be sem tudsz kötni ennyi vezetéket egy villanykapcsolóba...
(#) még1MbR válasza vargham hozzászólására (») Feb 5, 2023 /
 
"Igyekszem"
Tehát ahol lehet eszerint járok el.
Irodaházaknál ez teljesen megszokott, hogy konnektoronként van kismegszakító.
Odahaza azért ennyire nem veszem komolyan, mert a 2-3-4-es összesorozott dugaljaknak egy betáp vezetéket vittem a kismegszakítótól.
A lámpatestek esetén meg igyekeztem úgy megoldani, hogy ne 4 kötődoboznál legyen leágaztatva, hanem csak 1-nél.
(#) Audience válasza még1MbR hozzászólására (») Feb 5, 2023 /
 
Én úgy szereltem, hogy minden helyiségben van egy kötődoboz, az elosztóból megy oda a dedikált vezeték, ott van egy kötés és innen mennek a vezetékek csillagpontosan a dugaljakhoz. Van egy külön doboz a világításnak. így az elosztóban helyiségenként van megszakító a dugaljaknak és egy külön a világításnak. Természetesen 2db. FI egy a dugaljaknak egy a világításnak szintenként, plusz egy a kültéri berendezéseknek egy a kazánnak és egy a hűtőknek. Amikor csináltam sokan "csodálkoztak", olyan magyar módra, de nekem bevált.
(#) Zsolt 73 hozzászólása Feb 5, 2023 /
 
Sziasztok !

Az idei első gyöngyszem. Gagyi kötőelem összeolvadva és 2 Amper a gázóra EPH vezetékén.
(#) elektrorudi válasza szs hozzászólására (») Feb 5, 2023 /
 
Ezt nem arra találták ki, amire ő szeretné használni. Ezt leginkább üzletek, irodák elektromos hálózatának (első sorban világítás) gyors és "olcsó" szereléséhez találták ki.
Kb. 15 évvel ez előtt kipróbáltuk 2-3 üzletnél, de akkora bukta volt, hogy felhagytunk vele. Ezekhez vannak 1-2-3... akárhogy méteres előre szerelt vezetékek, két végükön csatlakozóval, és csak össze kell dugni őket. Szuper! Csak éppen fajlagosan 2x 3x annyiba kerül a vezetékezés, mintha egy szerelő hagyományos vezetékekből és csatlakozókból készítené el a munkát.
(#) ötfelezős válasza mugab hozzászólására (») Feb 5, 2023 /
 
Hálózati feszre nem használhatsz 1mm2 alatti vezetéket
Nem szerencsés így fogalmazni, mert nem felel meg a tényeknek. Erőátviteli ccélokra 1,5 a minimum, jelző-vezérlő célokra meg 0,5.

törpefeszre... ...csak ha megfelel a legnagyobb fesz szigetelésének
Így igaz.
(#) ötfelezős válasza vargham hozzászólására (») Feb 5, 2023 /
 
Mindentől függetlenül ez egy nagy igazság:
Az a legjobb, ha nincs is kötés a kötődobozban, csak átmegy rajta a vezetékhalmaz.
Az egyik oka annak, hogy sokat és éjjel-nappal üzemelő fogyasztóknak külön áramkör van.
(#) Audience válasza ötfelezős hozzászólására (») Feb 5, 2023 /
 
Kíváncsi vagyok ez fog-e változni annak a fényében, hogy a világítási áramkörök 1A alatti áramfelvétele nem indokol 1,5-es vezetéket.
(#) pipi válasza Audience hozzászólására (») Feb 5, 2023 /
 
A "gyári" éjjelilámpámnak a madzagja sem vastagabb szemre a 0.5-től
(#) Audience válasza pipi hozzászólására (») Feb 5, 2023 / 2
 
A berendezések szerelt bekötőkábelére nem vonatkozik ötfelezős által említett szabvány.
(#) Vacok válasza ötfelezős hozzászólására (») Feb 5, 2023 /
 
Akkor az a kérdés, hogy három szobatermosztát és egy zónavezérlő önálló tápáramköre minek számít, illetve minek számítanak az ezekhez kapcsolódó vezérelt szelepmozgató motorok?
Jelenleg 0,75mm^2 H05V-K vezetéket húztam be. A csőben még 1,5mm^2 MCU van.
A szabvány és biztonsági okoból tervezem cserélni a 0,75mm^2 vezetéket 1,5mm^2 MKH vezetékre.
A 0,75-össel üzembe sem helyezem.
Mivel a teljes rendszer (termosztátok, zónavezérlő, szelepmozgatók) össz teljesítménye nem éri el az 50W-ot, ezért indokolatlannak tartottam 1,5mm^2 vezetéket behúzni.
A hozzászólás módosítva: Feb 5, 2023
(#) szs válasza elektrorudi hozzászólására (») Feb 5, 2023 /
 
Persze! Én is csak az első (eléggé nem olcsó) találatként írtam...
Ellenben ez a T-Wago talán már közelít a kívánthoz:

https://www.hobbielektronika.hu/forum/topic_post_2541837.html#2541837

Csak meg kell találnia, itthon hol árulják.
Következő: »»   906 / 959
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem