Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » ST151 végerősítő
 
Témaindító: Dzsoni, idő: Szept 5, 2007
Lapozás: OK   92 / 93
(#) reloop válasza vtsoftware hozzászólására (») Feb 12, 2023 / 1
 
A T6 lehet átment szakadásba.
A tranzisztorokat átfésülheted kiforrasztás nélkül a multiméter diódavizsgálójával. A bázis-emitter és a bázis-kollektor is diódaként kell viselkedjen, tehát az egyik (a tranzisztor P/N-nek megfelelő) mérőcsúcsot a bázishoz érintve, az emitteren és a kollektoron is 700-nál kisebb értéket kell észlelned. A P-s és N-es tranyókon ez a mérés mérőcsúcsok felcserélésével végezhető el. Ha kipróbálod egy ismert jó tranzisztoron akkor könnyen belejössz ebbe. A 700-nál kisebb érték a környező alkatrészektől is lehet és így átsiklunk egy hibás alkatrészen. A mérés során ki kell várnod míg beáll az érték, ha elkó van a közelben.
Ha nem találsz semmit, ne kezdj el találomra alkatrészeket kiforrasztani, méréssel fogjuk behatárolni a hibát.
(#) vtsoftware válasza reloop hozzászólására (») Feb 12, 2023 /
 
Kiforrasztottam az említett tranyót, rendben van, ~640mV-t mérni BC, BE lábakon.
Hamár kiszedtem, cserélem; s megállok, várom a további instrukcióid.

Csere után a kimeneten lévő feszültség 34,5V-ra csökkent.
(#) reloop válasza vtsoftware hozzászólására (») Feb 12, 2023 / 1
 
Úgy gondoltam átfutsz valamennyi tranzisztoron.
Vedd ki a biztosítékokat! Egy huzaldarabkával kösd össze T4 kollektort a kimenettel! Ezzel a teljesítmény-félvezetők használata (kockáztatása) nélkül létre jön a visszacsatolás, amivel a kimenetnek 0 V-ra be kéne állnia.
Helyezd áram alá!
Ha továbbra is marad a pozitív táp a kimeneten, akkor a következő ellenállásokon eső feszültségeket mérd meg: R3, 4, 11, 13. Ebből számolhatók az áramok, amit össze fogunk hasonlítani az elvárható értékekkel.
Váratlan siker esetén ne felejtsd kivenni az átkötést!

Mérés.gif
    
(#) vtsoftware válasza reloop hozzászólására (») Feb 12, 2023 /
 
Az összes tranzisztort megmértem az általad írt módon, sehol sincs rövidzár.

Az instrukcióidat holnap munka után ejtem meg, mára ehhez már fáradt vagyok, lehet még többet ártanék mint használna a szervíz.

Jelentkezem; köszönöm szépen!
(#) vtsoftware válasza reloop hozzászólására (») Feb 13, 2023 /
 
Kivett biztosítékkal és a kábeldarabkával is megvan a kimeneten a +35,5V.
(Nem tudom fontos lehet-e, de a pufferkondikon hagyva a kapcsolást miután lekapcsolom a trafót a hálózatról, a kimenetén -10,2V-ig lecsökken a feszültség, majd itt megáll és szép lassan elkezd felmászni 0V-ra. [+0,1V/5mp] Nem vetettem össze pufferen mért feszültséggel... de ha kell megmérem úgy is)

A mért értékek:
R3: 1,25V
R4: 0,6V
R11: 0,51-0,52V ingadozó
R13: 0,64V
A hozzászólás módosítva: Feb 13, 2023
(#) reloop válasza vtsoftware hozzászólására (») Feb 13, 2023 / 1
 
Az R4 és az R13 ellenállásokon közel azonos feszültség esik annak ellenére, hogy ugyan annyi áram folyik rajtuk és jelentősen eltér az értékük. Ebből az következik, vagy az értékük nem jó, vagy valamerre szivárog az áram. Mérd meg ezeket az ellenállásokat a helyükön, feszültségmentes állapotban!
A korábban említett zárlat a panel melyik részét érintette?
(#) reloop válasza vtsoftware hozzászólására (») Feb 13, 2023 / 1
 
Feszültség alatt mér meg testhez képest a T1, T2 bázisainak és a közös emitterük feszültségét, mert ott is hiba van.
(#) vtsoftware válasza reloop hozzászólására (») Feb 13, 2023 /
 
Sajnálom, már nem tudom megmondani, hol volt a rövidzár.
Sejtem, hogy jelentős kérdés, de már nem tudom felidézni...

Kérlek alássan, R4 értéke 47,2Ω, R13-on pedig 99,4Ω-ot találtam.
A tranzisztorokon:
T1 B-E feszültség: 64,5V
T2 B-E feszültség: 71V
A hozzászólás módosítva: Feb 13, 2023
(#) reloop válasza vtsoftware hozzászólására (») Feb 13, 2023 / 1
 
A tranzisztor mérés érdekesre sikerült, de így sem rossz.
Testhez képest vártam három feszültségértéket, de amit mértél az egyértelműen mutatja T1, T2 hibáját. A bázis és emitter közötti félvezető átmeneten ebben a környezetben nem eshet több 0,7 V-nál. Mindkettő kiforrasztás - mérésé - csere.
(#) vtsoftware válasza reloop hozzászólására (») Feb 13, 2023 /
 
Eszembe nem jutott a testhez képes mérés, rosszul, de azt hittem itt nem így kell mérnem.
Tanulságos.

De szerencsére rosszat úgy sem csináltam vele, a méréshatára a multimnak 20-200-750 lépésekből 200-ra beállva; még mázli is valahol. Egy 50V-os méréshatárú műszert lehet megviselt volna a méricske.

A tanulság miatt megmértem testhez képest mérve is a tranzisztirok lábain mért feszültségeket:
T1 GND-B: +29,6V
T2 GND-B: +36V
T1,T2 GND-E: -35,6V

Jöhet a csere.
A hozzászólás módosítva: Feb 13, 2023
(#) vtsoftware válasza reloop hozzászólására (») Feb 13, 2023 /
 
Tisztelettel a távgyógyítás sikerrel járt.
Hálás vagyok! Nagyon!

Még a kisvezetékkel próbáltam, s a kimeneten már nincs +35V, csak 0V.

Most kiszedem az átkötést és beteszem a biztosítékokat.

(dejó!)
(#) vtsoftware válasza reloop hozzászólására (») Feb 13, 2023 /
 
Az ideiglenes kábeldarab eltáolítása és a biztosítékok visszahelyezése után is 0V van a kimeneten, azaz pár mV. (13,5 és 9,6mV a két panelen)

Tisztelettel, nagyon szépen köszönöm a segítséget, a tanító jellegű "vezetést"!
Tanulságos, sok szempontból...
(#) reloop válasza vtsoftware hozzászólására (») Feb 13, 2023 /
 
Szóra sem érdemes.
(#) blasz hozzászólása Okt 30, 2023 /
 
Sziasztok azt vettem észre hogy zene közben mértem a kimeneti egyenfeszt és néha néha belecsap az 1vDc-be,talán 1.3 volt a legtöbb amit mértem.Merre kereshetném a hibát? Vagy melyik alkatrész okozhatja a hibát?Ha megküldöm 1Khz sinussal generátorról ott nem jön elő az egyenfesz a kimeneten még padló hangerőn sinus törésig hajtva. Köszönöm előre is.
Még annyit hogy alapból 0.3vDc van beállitva, a nyugalmi 5mv az emmitereken mérve.
(#) Ódenka válasza blasz hozzászólására (») Okt 30, 2023 /
 
A zenei spektrum nem szimmetrikus szinuszokból áll, basszusnál is előfordulhat rövid ideig az aszimmetriából fakadó rövid látszólagos DC a kimeneten...De tévedhetek is.
(#) blasz válasza Ódenka hozzászólására (») Okt 30, 2023 /
 
Lehet persze,de régóta küzdök olyan problémával hogy egy bizonyos hangerőnél elkezdenek kattogni vagy ilyesmi hangot kiadni magából a hangsugárzó,amit nyilván a végfok táplál.Kivégezte a Preludium páromat.Mintha egy egy tized másodpercre kapná a tápot a hangsugárzó,.De ez csak feltevés. rajz szerint átnéztem már oda-vissza mindent,de nem találok semmit.Mértem "a kattogás" alatt kimeneti egyenfeszt,és váltót is hátha mutat valamit a müszer de semmi.Kb.8-10vAc jön ki amikor elkezdi a rosszalkodást,egyen fesz pedig olyankor 100mv max.
(#) Ódenka válasza blasz hozzászólására (») Okt 30, 2023 /
 
Digitális műszer mp-enként 2-3 mérést végez, egy rövid jelet nem lehet megmérni rendesen, hitelesen. Ha rövid ideig kiül valamelyik tápra az erősítő, az kivégezheti a hangszórót, az igaz.
A hiba kereséshez én szkópot ajánlanék, vele egy olyan ismerőst, akinek van...
(#) reloop válasza blasz hozzászólására (») Okt 30, 2023 /
 
Szia! A tizedmásodperces feszültségugrást csak szkóppal tudod nyomonkövetni. A multiméter kevéssé alkalmas hangfrekvenciás jel egyenfeszültségű átlagának kimutatására.
(#) Karesz 50 válasza blasz hozzászólására (») Okt 30, 2023 /
 
Sok minden okozhatja ezt a kattogást. Lehet benne hibás tranzisztor. A nyáron hasonló "kattogós" hibával én is két hétig szívtam amikor egy jFET időnként átütött, de az ilyen időszakos félvezető hiba nagyon ritka.
Az is okozhat kattogást, hogy valami miatt elfogy a nagyjelű erősítő árama az egyik félperiódusban. Teljesen lezár a tranzisztor de mégsem megy ki a végfok pozitív tápfeszig.
Ez lehet attól, hogy kicsi a nagyjelű fokozat nyugalmi árama.
Ha túl nagy a Miller kondi kapacitása, vagy ez üt át, akkor is kattoghat.
Lehet valamelyik végtranzisztor meghajtónak túl kicsi a bétája, emiatt is elfogyhat a nagyjelű fokozat árama.
Ha van benne túláram védelem, az is okozhatja.
Szivároghat egyik irányban a visszacsatolókör 100 µF-os hidegítő kondija, ettől feltöltődhet DC szintre, de ez is csak egy lehetőség.
Termikusan is megfuthat T3 ha nincs megfelelő hűtése.
A tápegységben is lehet hiba. Kontakt hiba is lehet.

Mindkét oldal kattog egyszerre, vagy csak az egyik? Vagy időszakosan bármelyik?
(#) blasz válasza Karesz 50 hozzászólására (») Okt 31, 2023 /
 
Szia a tranziszrorok bordán vannak,nem melegednek túl.Kondikat cseréltem már,mindet,a védelmet még nem piszkáltam,de kifogom kötni időlegesen,kiveszem a tranzisztort hogy úgy produkálja e a hibát.A Végtranyók bétáját nem mértem bevallom,MJ21193-94 van benne 4 pár oldalanként,85vDc ről üzemelnek.A táp maga a toroid egy 2Kw darab,csatornánként 10db 2200uf kondi van szürésnek.A graetz hid hütve 50A.A nyugalmi 5mv az emmitereken mérve.
De rákötöm majd szkópra ha lesz amin hallgassam mert ahogy irtam kivégezte a preludiumokat.És nem volt szét hajtva.Ha 30w amit kaphattak talán.
(#) Karesz 50 válasza blasz hozzászólására (») Nov 1, 2023 /
 
Visszaolvastam néhány oldalt, megnéztem a fotókat. Nem emlékeztem rá, hogy hosszú küzdesz ezzel a problémával. Nem akarlak elkeseríteni, de ez a nyákterv szerintem nem jó. Valószínűleg a reaktív terhelés hatására, pillanatszerűen megjelenő gerjedés okozza ezt a "kattogást". Nem tudom hogyan tudnád egyszerűen és hatékonyan orvosolni ezt a problémát.
Úgy kísérletezgetni, hogy közben bármelyik "módosítás" a hangszóróid életébe kerülhet elég veszélyes. Oszcilloszkópot mindenképpen szerezned kellene és 8 Ohm/10-47-100nF-os műterheléssel megvizsgálni a gerjedési hajlamot. De ha gerjed kapacitív terhelés hatására - ami elég valószínű - ezzel a méréssel egy pillanat alatt kinyírhatod a végfokot. Tehát a mérés idejére szükséged lenne egy 70-80 V körüli kis teljesítményű/áramú rövidzár biztos (vagy védett) tápegységre. Ha nincs kéznél ilyen, első körben próbálkozhatsz a primerkörrel soros 100W-os izzóval is, de itt fennáll a veszélye annak, hogy a pufferekben tárolt energia is elég a végfok tönkretételéhez. Egy 10-47nF-os kondival terhelt kimenet, 1 kHz-es négyszöggel már jelzi a gerjedési hajlamot.

A fotókat nézve - az a 47pF 50V Miller-kondi 120-140 Vpp-re - sem tűnik jó választásnak. A meghajtó fokozat 100uF+47nF(?) szűrése is alkothat önálló rezgőkört. A 47nF-ot inkább kihagynám. De ilyen messziről "távjavítani", vagy bármilyen holtbiztos tippet adni nagyon nehéz. A túláram-védelem kiiktatásával is próbálkozhatsz, de ez szerintem nem fogja megoldani a problémát.
(#) Karesz 50 válasza Karesz 50 hozzászólására (») Nov 1, 2023 /
 
Senkit nem buzdítanék ilyen színvonalú kókányolásra csak, mint ötletet mutatom azoknak akik gyakran javítanak erősítőt. Évtizedek óta ezzel a "tápegységgel" vizsgálok/élesztek végfok paneleket villámgyorsan és atombiztosan. 50VA-es toroidra tekertem "0.4-es" zománchuzalból szekundereket, így a rövidzárlati áram max. néhány 100 mA és ezt bírja néhány másodpercig... ami elég a gyakorlatban. Rácsippantom a végfok panelre a tápfeszt és csak feszültséget mérek. Ha 1-2 V-ra leesik, akkor zárlat van a végfokban. Ha gerjed akkor sem megy tönkre semmi, de látom szkópon a gerjedést és a multiméteren a feszültségesést. Szerintem sokkal hasznosabb szerkezet a labortápnál, mert nem kapcsolgat mérés közben a túláram védelem.

CAM03459.jpg
    
(#) blasz válasza Karesz 50 hozzászólására (») Nov 1, 2023 /
 
Szia van szkópom,és 6ohm 10A müterhelésem. 47pf kondik ha jól emlékszem 100v.Régóta van ez a probléma de nem sokat kérdeztem róla csak amikor már az én csekély tudásomat már meghaladta.Ma van időm felkötöm szkópra müteherre és figyelek.De nagyon hálád vagyok a segitségért.
(#) Karesz 50 válasza blasz hozzászólására (») Nov 1, 2023 /
 
Oké, csak óvatosan, nyugodtan és körültekintően mérj.
(#) blasz válasza Karesz 50 hozzászólására (») Nov 1, 2023 /
 
Ezek vannak müszerek amikkel szoktam javitgatni mérni.nem profik de nekem elég az én tudásomhoz.Csak hobbi pákász vagyok.

müszerek.jpg
    
(#) Karesz 50 válasza blasz hozzászólására (») Nov 1, 2023 /
 
Teljesen jó, ez bőven elég. És én is csak hobbi pákász vagyok.
(#) blasz válasza Karesz 50 hozzászólására (») Nov 1, 2023 /
 
Ez van megépitve betüről betüre.Csak a végtranzisztorok T03
A hozzászólás módosítva: Nov 1, 2023
(#) Karesz 50 válasza blasz hozzászólására (») Nov 1, 2023 /
 
Nem tudom megnyitni a fájlt. Nekem csak SprintLayout 5.0-ám van.
(#) blasz válasza Karesz 50 hozzászólására (») Nov 1, 2023 /
 
Ez is 5.0 magyar verzió
A hozzászólás módosítva: Nov 1, 2023

123.JPG
    
(#) Karesz 50 válasza blasz hozzászólására (») Nov 1, 2023 /
 
Oké, benéztem. Megnyitotta. Majd átnézem.
Következő: »»   92 / 93
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem