Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Elektronikában kezdők kérdései
- Ez a felület kizárólag, az elektronikában kezdők kérdéseinek van fenntartva és nem elfelejtve, hogy hobbielektronika a fórumunk!
- Ami tehát azt jelenti, hogy a nagymama bevásárlását nem itt beszéljük meg, ill. ez nem üzenőfal!
- Kerülendő az olyan kérdés, amit egy másik meglévő (több mint 17000 van), témában kellene kitárgyalni!
- És végül büntetés terhe mellett kerülendő az MSN és egyéb szleng, a magyar helyesírás mellőzése, beleértve a mondateleji nagybetűket is!
Lapozás: OK   3831 / 3950
(#) Gafly válasza madzagos hozzászólására (») Feb 14, 2023 /
 
Ha a hosszára gondolsz, akkor igen, ha a gyakoriságára, akkor nem.
(#) madzagos válasza Gafly hozzászólására (») Feb 14, 2023 /
 
A gyakoriságára gondolok, túl sűrűn villan.
(#) proli007 válasza madzagos hozzászólására (») Feb 14, 2023 /
 
Nem tudod növelni, mert azt a gyertya Led vezérli. A kondi csak leválasztja a változó jeleket az állandóról, mert a gyertya "nem alszik ki sosem", csak a fényereje modulálódik. Láthatod, hogy teljesen máshogy villog mint a kék Led. Sajnos ezzel, ennyit lehet elérni.
(#) madzagos válasza proli007 hozzászólására (») Feb 14, 2023 /
 
Köszönöm. Még kisérletezek vele.
(#) JZoli válasza proli007 hozzászólására (») Feb 15, 2023 /
 
Van olyan hely ahol ilyen LED-et lehet venni? Érdekelne, de ezen a néven én csak megépített mécsest találok.
(#) Gafly válasza JZoli hozzászólására (») Feb 15, 2023 /
 
Itt
(#) vrbr válasza Gafly hozzászólására (») Feb 15, 2023 /
 
(#) JZoli válasza vrbr hozzászólására (») Feb 15, 2023 /
 
Köszönöm mindkettőtöknek a segítséget. Ezek jók is lesznek nekem!
(#) madzagos válasza proli007 hozzászólására (») Feb 15, 2023 /
 
Esetleg tudnál ajánlani valami időzítőt ami 2-3percenként adna egy jelet kb 20-30sec-ig?
A hozzászólás módosítva: Feb 15, 2023
(#) proli007 válasza madzagos hozzászólására (») Feb 15, 2023 /
 
Nem túl szép, de így pld meg lehet oldani.. Bekapcsol C1*R1, kikapcsol C2*R2
A hozzászólás módosítva: Feb 15, 2023
(#) pumpa válasza tufatofu hozzászólására (») Feb 15, 2023 /
 
Ezt a kazán tetejére szánom egy menetes szárat hajtana. Itt csak max. 30-40c°-van.
(#) madzagos válasza proli007 hozzászólására (») Feb 15, 2023 /
 
Köszönöm összerakom a villámimitátorral.
(#) harcipocok hozzászólása Feb 16, 2023 /
 
Sziasztok!

Használok egy GPS modult, egészen pontosan egy Neo M7 modult. Ez a chip 3,3V-on működik. A modult egy Arduinoval olvasom, aminek az IO lábain 5V van, tehát nem lenne szerencsés direktbe kötni a GPS modul 3,3V-os IO lábaival. Sima passzív feszültségosztót (2K + 1K 0,6W-os ellenállás) iktattam a GPS modul bemenetére hogy védjem az 5V-tól. Így működik.

Viszont a napokban olvasgattam az eladó leírását, és ott az olvasható, hogy üzemeltethető 5V-on és 3,3V-on is (ez stimmel) ráadásul az IO lábai is 5V toleránsak... Na ez volt nekem kicsit zavaros.

1. Ezt hogy tudták megoldani? Ha 5V-ot küldök rá és van ott is egy passzív feszosztó akkor okés, az 5V-ból lesz 3,3V. De ha alapból már 3,3V-ot küldök rá, és az megy át a feszosztónk akkor kritikusan alacsony lesz a feszültség, nemde?



2. olvastam valami olyat, hogy nem mindegy milyen ellenállást használunk. Vannak lassúak és gyorsak. Gyakorlatilag UART-on keresztül kommunikálok a modullal, 38400-as bitrátával. Ehhez jó lehet az 1K+2K 0,6W-os kombó?

1.JPG
    
(#) Lamprologus válasza harcipocok hozzászólására (») Feb 16, 2023 /
 
Milyen adatokat küldesz Te a GPS modul felé?
Én ami modullal találkoztam, az másodpercenként küldte az adatokat a mikrovezérlő felé. Nem kellett a GSM modul felé küldeni semmit.

Hogy oldottad meg a szint illesztést a GSM modul 3,3V-os kimenete és az arduinó 5V-os bemenete között? Gondolom sehogy, mert az arduinó simán elfogadta a 3,3V-os szintet is logikai 1 nek.

Na azt a gyors, meg lassú ellenállást inkább felejtsük is el!
(#) harcipocok válasza Lamprologus hozzászólására (») Feb 16, 2023 /
 
Konfigurálom a modult, azért kell a modul felé is kommunikálnom.
A vissza irányba nem csináltam illesztést pont amiatt amit írtál is, az ardu simán HIGH-nak veszi a 3,3V-ot.

Idézet:
„Na azt a gyors, meg lassú ellenállást inkább felejtsük is el!”

Pedig erre határozottan emlékszem, hogy olvastam róla. Talán pont ezen a fórumon. Nem maga az ellenállás lassú természetesen, hanem talán a méretezéssel lehet összefüggésben.

Az 1-es kérdésemre van esetleg valami ötleted?
A hozzászólás módosítva: Feb 16, 2023
(#) Lamprologus válasza harcipocok hozzászólására (») Feb 16, 2023 /
 
Mit lehet / mit érdemes konfigurálni egy GPS modulon?
Én is játszottam már vele, de a "gyári" konfigurációval küldött adatcsomagba minden benne volt amire csak szükségem lehet.

Ha a GPS bemenetei 5V toleránsak, akkor és abba az irányba sem vacakolnák a szintillesztéssel.
Hogy oldják meg? pl egy soros ellenállás a bemeneten, utána a föld felé egy 3,3V-os zener ...
(#) harcipocok válasza Lamprologus hozzászólására (») Feb 16, 2023 /
 
Idézet:
„a "gyári" konfigurációval küldött adatcsomagba minden benne volt amire csak szükségem lehet.”

Hát én azért pár dolgot bütykölök rajta.. De ez nem ide tartozik...

Idézet:

Ha a GPS bemenetei 5V toleránsak, akkor és abba az irányba sem vacakolnák a szintillesztéssel.”

Elképzelhető hogy felesleges. Bár így hogy nem tudom milyen elven működik, inkább 3,3-ra állítottam be a szintet.

Bocsásd meg ha hülye a kérdés, de hozzá nem értő vagyok

Amit te mondasz az egy szimpla feszültség osztó, amilyet én most is használok, nem? Ha nem, akkor miben különbözik? Hogy oldják meg azt, hogy ha 5V megy rá akkor 3,3 lesz bőle, ha 3,3-at küldenek rá akkor meg nem piszkálja?
A hozzászólás módosítva: Feb 16, 2023
(#) Bakman válasza harcipocok hozzászólására (») Feb 16, 2023 /
 
Egy-két kapcsolási rajzot találtam ilyen modulról, ott egy-egy soros ellenállás volt a TX és RX vonalakon, a gyári ajánlás szerint. Ugyanakkor az adatlapokban nem szerepel, hogy 5 V toleránsak lennének a bemenetek. A GPS vevő belső kapcsolási rajzát homály fedi.

Valószínűleg a tápfeszültség lehet 5 V is (LDO), de a bemenetek nem. Nem biztos, hogy az eladó tudja, miről van szó.

Lassú ellenállást el kell felejteni, nincs olyan.
(#) Gafly válasza Bakman hozzászólására (») Feb 16, 2023 /
 
Szerintem a "gyors" és "lassú" ellenállás a "high" és "low" béna fordításából jön.
Analógia:
High speed -> gyors
Low speed -> lassú
(#) Lamprologus válasza harcipocok hozzászólására (») Feb 16, 2023 /
 
A "feszültség osztó" alsó tagja egy zener, a kimeneten max a zener feszültsége jeleni meg. Ha kisebb a bemenő feszültség mint a zener feszültsége ekkor csak egy soros ellenállás kerül az áramkörbe.
(#) Lamprologus hozzászólása Feb 16, 2023 /
 
GPS modullal kapcsolatban lenne kérdésem...
Több helyen is olvastam hogy oda-vissza kommunikálnak a modullal.
Én PIC-el próbálgattam egy GPS modult, de megfelelő volt számomra az az adatcsomag amit a gyári beállításokkal küldött a GPS modul, abban benne volt minden szükséges információ.
Milyen extrákat lehet elérni a modulból, ha én is küldök felé adatokat?
(#) Gafly válasza Lamprologus hozzászólására (») Feb 16, 2023 /
 
Itt egy példa.
Tökéletesen igazad van, legtöbbször pontosan elég amit magától kiad alapértelmezésben. Akkor nem is kell foglalkozni a másik oldali szintillesztéssel, sokszor elég csak az egyik oldalt közvetlenül öszzekötni. És nehezebb elrontani is.
De tudsz bitsebességet állítani, hideg/meleg restartot csinálni, elaltatni, power save-t állítani, megmondani hogy milyen adatot küldjön, stb...
(#) harcipocok válasza Bakman hozzászólására (») Feb 16, 2023 /
 
Idézet:
„Valószínűleg a tápfeszültség lehet 5 V is (LDO), de a bemenetek nem”


Igen, ezt tartom én is valószínűnek. Csak az zavart meg, hogy ő kifejezetten kiemelte, hogy a logikai szint is lehet 5V... És amint azt az előzőleg csatolt képemen látni van egy-egy ellenállás a TX/RX lába előtt. Gondoltam ott lehet valami mágia.

De mindegy, akkor nem szenvedek vele, a bemeneti oldalán marad a feszültség osztó, a kimeneteni meg direktben az ardura
(#) asch válasza Bakman hozzászólására (») Feb 16, 2023 / 1
 
A legtöbb mikrovezérlőn például a bemenet egy diódán keresztük a VCC-re van kötve belül. Tehát ha túlfeszültség kerül rá, akkor a VCC felé indul áram. Ha a bemenetre tett ellenállás eléggé lekorlátozza az áramot, akkor szabályos lehet ez a megoldás. Sokszor az adatlap a teljes túlfeszültségből adódó áramot korlátozza (1-2-3mA amikre emlékszem különböző csipeken), nem a rákapcsolható feszültséget. Ha mondjuk 1,4kOhm a védő ellenállás és a belső dióda nyitófeszültsége 0,3V, akkor 1,4V jut az ellenállásra, tehát 1mA lesz az áram. Ha ennyit elvisel a csip, akkor 5V toleráns a rendszer, az adatlapon belüli működik. Ennek az áramnak a korlátját szerintem az adja, hogy a nyitófeszültség miatt teljesítmény esik a diódára és túlmelegedhet, ugye ebben az esetben például 0,3mW hőteljesítmény esik a csipre.

Szerintem elvben megvalósítható olyan 5V toleráns bemenet is, hogy ne induljon el áram az 5V hatására. De nem vagyok biztos benne, hogy hogy működik egy ilyen megoldás, és hogy csinálnak-e ilyet.
A hozzászólás módosítva: Feb 16, 2023
(#) Bakman válasza asch hozzászólására (») Feb 16, 2023 /
 
Idézet:
„A legtöbb mikrovezérlőn...”
A GPS vevő adatlapjain nem találtam kapcsolási rajzot, vagy legalább egy blokkvázlatot, mi van/nincs a bemeneten, ezért nem mertem ajánlani a soros ellenállást.
(#) harcipocok hozzászólása Feb 16, 2023 /
 
Szerintetek 22AWG kábelen 5V-on van jelentős feszültségesés?
Eddig 20-30 cm-es kábeleket használtam jeltovábbításra és tápellátásra, kérdés hogy 40cm még belefére-e a biztonságos működtetésbe? Vagy ezt még röhögve kibírja?
(#) bbb válasza harcipocok hozzászólására (») Feb 16, 2023 /
 
Röhögve ki fogja bírni.
(#) Lamprologus válasza harcipocok hozzászólására (») Feb 16, 2023 / 1
 
Egy fontos, és néhány kevésbé fontos paraméter hiányzik!
Fontos: mekkora áramerősség?
Kevésbé fontos, de lényeges lehet: mekkora tápfeszültség csökkenést visel el a berendezés, milyen jeltovábbítás, milyen adatátviteli sebesség, mekkora hibatűrése van a rendszernek, mi történik ha hibás adat érkezik ( pl felrobban egy atomerőmű, vagy hibásan jelenik meg egy pixel a kijelzőn )
(#) harcipocok válasza Lamprologus hozzászólására (») Feb 16, 2023 /
 
Áramerősség max. 3A a betáp részén, az adat részén PWM jel van többnyire.
Ha hibás jel érkezik az gebasz
A hozzászólás módosítva: Feb 16, 2023
(#) Lamprologus válasza harcipocok hozzászólására (») Feb 16, 2023 /
 
Ha jó táblázatot néztem akkor 50cm-en 3A mellett kb 160mV a feszülstég esés. Az szerintem bele kell hogy férjen ...
Az adatátvitel sebességéről, módjáról még továbbra sem tudunk semmit!
Következő: »»   3831 / 3950
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem