Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Elektronikában kezdők kérdései
- Ez a felület kizárólag, az elektronikában kezdők kérdéseinek van fenntartva és nem elfelejtve, hogy hobbielektronika a fórumunk!
- Ami tehát azt jelenti, hogy a nagymama bevásárlását nem itt beszéljük meg, ill. ez nem üzenőfal!
- Kerülendő az olyan kérdés, amit egy másik meglévő (több mint 17000 van), témában kellene kitárgyalni!
- És végül büntetés terhe mellett kerülendő az MSN és egyéb szleng, a magyar helyesírás mellőzése, beleértve a mondateleji nagybetűket is!
Lapozás: OK   3835 / 3947
(#) tbarath hozzászólása Feb 24, 2023 /
 
Sziasztok,

Egyik haver kamionból szeretne notebook-ot táplálni. Filmnézés a cél, semmi extrém dolog, a gyári táp 65 Wattos, de lehet, hogy csak 45 W, az is elég erre.
A kamionban névleges 24V van, ennek valahol 30V körül lehet a vége, egy 2-3 A terhelhetőségű LM2596 modul el kellene, hogy vigye. Viszont ha megy a motor, akkor azon a névleges 24V tápon elég csúf jelek jöhetnek, erre keresek egy védelmet. Ha ilyen esetben lekapcsol, és mondjuk akár gombnyomásra, akár áramtalanításra kapcsol vissza, az is megfelel.
Hasonló lenne a cél a stepdown kimenetén, hogy ha a névleges 19-20V körüli feszültség fölött érkezik bármi, akkor kapcsoljon le. Erre keresek egy egyszerű és biztonságos kapcsolást.

Az nem baj, ha nem tölt az akku, évekig használtam Dell notit HP töltővel. Kicsit más volt a feszültség, nem töltötte az akkut, mert nem tudta beazonosítani. De amit fogyasztott, azt a tápról vette fel, nem az akkuról. Itt is ez lenne a cél.

Köszi a segítséget,
Tamás
(#) toth1996 válasza Régi motoros hozzászólására (») Feb 24, 2023 /
 
Szia rendben akkor átnézek oda.
(#) Ferkó69 hozzászólása Feb 24, 2023 /
 
Sziasztok! Segítséget szeretnék kérni. Van egy olajégő vezérlés, és ki szeretném váltani a katódcsövet és a fényellenálást. Erre szeretnék megoldást találni.
(#) Skori válasza tbarath hozzászólására (») Feb 24, 2023 /
 
Szerintem a step-down bemenetét egy izmosabb tranziens szupresszor hatékonyan meg tudja védeni, nem kell lekapcsolgatni sem. Ha biztosra akarsz menni akkor esetleg még sorosan lehet kötni a 24V-os ágban néhány tized ohmot (még a szupresszor előtt), vagy valami tekercset ami egyúttal zavarszűrő is, egy soros schottky dióda is mehet visszáram ellen, meg persze egy olvadóbizti sem árt...
A kimenő oldalon meg egy izmosabb triak (zener vagy TL431 gyújtja be) mint túlfeszvédelem, ami rövidzárat okoz túlfesz esetén, és kicsapja a biztit.
A hozzászólás módosítva: Feb 24, 2023
(#) vision61 válasza Ferkó69 hozzászólására (») Feb 24, 2023 /
 
Szia!

Egy kazánban, vagy egyéb más helyen üzemelő eredeti lángőr elektronikáját nem kéne átalakítani.
Akkor már inkább cseréld le pl. egy LGB21 vezérlőre, az már ionizációs lángőrrel működik.
A hozzászólás módosítva: Feb 24, 2023
(#) afp válasza tbarath hozzászólására (») Feb 24, 2023 /
 
Szia!

Nem tudom mennyire lenne segítség de nekem van egy 24V -> 12V, 5A konverterem.
Elvileg 0 kilométeres, sosem próbáltam.
Ha van 12V-os adapter a laposhoz, akkor jó lehet.

Üdv:
Péter

konverter.jpg
    
(#) tbarath válasza Skori hozzászólására (») Feb 24, 2023 /
 
Szerintem ilyesmi kellene ehhez, csak teljesen kuka vagyok a témához, sose foglalkoztam ilyesmivel. Próbáltam keresgélni, de a gugli most nem igazán volt a barátom.
(#) tbarath válasza afp hozzászólására (») Feb 24, 2023 /
 
Köszi, de nem tudok róla, hogy lenne 12V táp a laposhoz.
(#) Kovidivi válasza domel hozzászólására (») Feb 24, 2023 /
 
Valószínüleg a bekötés rossz. 20V a maximum gate feszültség, ennél magasabb nem is nagyon lehetne! De mihez képest méred? A Drain-hez képest, vagy csak úgy valamihez képest? Mert a gate feszültség definíciója V_gs, vagyis a gate és a source között.
A hozzászólás módosítva: Feb 24, 2023
(#) macsi01 hozzászólása Feb 24, 2023 /
 
Sziasztok
7912 - t hogyan kell bekötni melyik pin a gnd melyik az in és melyik az aut .
A gnd - t azt gondolom hogy a középső mert a tokozáson ott vann a pont .
2 db 2n3055 van a tápban 26 V a pufferfesz és 13.8 kell a kimeneten .
Egy piros led volt a kimenet előtt ,a 12 V igy lett 13.8 - ra emelve .
Elszállt az egyik 2N3055 .
(#) proli007 válasza macsi01 hozzászólására (») Feb 24, 2023 /
 
Hello! A 79-es sorozat, (ami negatív tápot stabilizál) nem azonos a 78-as sorozattal. Itt nem a középső láb a GND, hanem az a bemenet. A baloldali a GND és a jobboldali mind két fajtánál a kimenet.
Stabik
A hozzászólás módosítva: Feb 24, 2023
(#) Patópali válasza macsi01 hozzászólására (») Feb 24, 2023 / 1
 
Szia!
Rosszul tudod!
A7912 bekötése nem azonos a 7812 bekötéssel!

https://datasheetspdf.com/pdf-file/1080979/InchangeSemiconductor/7912/1

Üdv.
A hozzászólás módosítva: Feb 24, 2023
(#) macsi01 válasza macsi01 hozzászólására (») Feb 24, 2023 /
 
A régi bal oldali lábán volt a piros led gondolom akkor ez volt a kimenet ,közepén a 3055 bázisa ,jobb oldali lábon a kollektorok .
A feliratok egyeznek ami ki lett véve is 7912 .
Hogyan lehet megmerni multival hogy 78 vagy 79 ?
(#) proli007 válasza macsi01 hozzászólására (») Feb 24, 2023 /
 
Ha ez így volt bekötve, akkor az jó volt. Mert a 7912 GND lába van megemelve a Led feszültségével. De ekkor a táp a negatív ágban van, tehát a kimenet (ami a 2N3055 kollektora is) nem közös a puffer negatív pontjával (ami a 2N3055 emittere felé megy.)
(#) macsi01 válasza proli007 hozzászólására (») Feb 24, 2023 /
 
Az van hogy ugyanugy kötöttem mindent a 7912- re ( lefotóztam ) mielőtt bontottam .
Mégis 26 V van a kimeneten 13.8 helyett ...
(#) macsi01 válasza macsi01 hozzászólására (») Feb 24, 2023 /
 
Így mostmár végképp nem tudom .
Akár a 7912 is lehet rossz ..jártam mar úgy is .
(#) proli007 válasza macsi01 hozzászólására (») Feb 25, 2023 /
 
Hello! Végsősoron azt sem mondtad meg, hogy mi is ez, hogy néz ki, miből van még felépítve.
Csak azt, hogy megpusztult az egyik 2n3055. Mert feltehetően, nem csak ebből áll az áramkör.
A stabilizátornak kb. minimum 5mA alapterhelés kell. Ha ez nincs rajta, lehet a kimeneti feszültség magasabb. A 3055-öknek áramkorlát, elégséges hűtés mindháromnak. És ha rövidrezárod megpusztulhat ha ezek nincsenek. De alapból sem célszerű ilyesmit tenni.
(#) macsi01 válasza proli007 hozzászólására (») Feb 25, 2023 /
 
A 3055 áteresztőtranzisztorként üzemelt, 2 db van rajta ,negatív ágban szabályozott tápegység volt ,10 A terhelhetőségre lett méretezve 13.8V feszültség mellett
(#) proli007 válasza macsi01 hozzászólására (») Feb 25, 2023 /
 
Én ezt gondoltam, de feltételezhetően nem csak ebből a három alkatrészből van a táp.
Egyébként CB adó-vevőknél használtak ilyen képességű tápokat anno.
(#) AZoli hozzászólása Feb 25, 2023 /
 
Sziasztok!

A vörösréz lágyításával (felmelegítés és gyors hűtés) megváltozik annak vezetőképessége? Nem találok semmi infót róla a neten.
(#) Gafly válasza AZoli hozzászólására (») Feb 25, 2023 /
 
Szerintem nem igazán.
Annó sokszor csináltunk hasonlót apámmal, de soha nem az elektromos paraméterek miatt, hanem mert könnyebb volt tekercselni utána...
(#) Gafly válasza Ferkó69 hozzászólására (») Feb 25, 2023 1 /
 
Közben körbenéztem a kérdést, mivel több topic-ban is megkérdezted ugyanazt, a válasz másik felét ide teszem:
Idézet:
„Aá aó oa aío eúó oaéőe. É e oa ei a aaéee eő. ai ée e o á "ő" a eéée (iaán oan eéé e i áu/a), e a éeeááo áő a o. A uoó a ö ée oa i, éeeáá e e a "őőöe".
áőe e aáoé, ioái uiót á e!”
(#) Gafly válasza Gafly hozzászólására (») Feb 25, 2023 /
 
@Ivan93: Igazad van , benne maradt egy "t" .
Helyesen így van:
Idézet:
„Aá aó oa aío eúó oaéőe. É e oa ei a aaéee eő. ai ée e o á "ő" a eéée (iaán oan eéé e i áu/a), e a éeeááo áő a o. A uoó a ö ée oa i, éeeáá e e a "őőöe".
áőe e aáoé, ioái uió á e!”
(#) granpa válasza Gafly hozzászólására (») Feb 25, 2023 /
 
És 2 "n" is!
A hozzászólás módosítva: Feb 25, 2023
(#) Gafly válasza granpa hozzászólására (») Feb 25, 2023 / 1
 
Neked is igazad van, javítottam.
Idézet:
„Aá aó oa aío eúó oaéőe. É e oa ei a aaéee eő. ai ée e o á "ő" a eéée (iaá oa eéé e i áu/a), e a éeeááo áő a o. A uoó a ö ée oa i, éeeáá e e a "őőöe".
áőe e aáoé, ioái uió á e!”
(#) nagym6 válasza Gafly hozzászólására (») Feb 25, 2023 /
 
Idézet:
„könnyebb volt tekercselni utána...”
Hogyan, lágyítás után azon szigetelés nem volt.
(#) Gafly válasza nagym6 hozzászólására (») Feb 25, 2023 /
 
Köpper szalag akkor neked teljesen kiesett.
Pont egy hegesztő trafónyira elég, ami végigéri az udvart. Mármint szekunderből, nem köpper szalagból (abból több kell).
(#) toth1996 hozzászólása Feb 25, 2023 /
 
Sziasztok.
Ezt a modulos tápot tesztelgettem egy autós izzoval.
Néztem hogy elég lesz e a hűtő ventilátor , hűtő borda stb.
Azt csavargattam aramkorlatotozot stb
Es hirtelen 0.220 uf el posszent .
Sárga kapszulás kondi volt .
Hát így sajnos nem tudom megmondani hogy miért. Lehet hogy 25v volt vagy passz..
Max kimenom 25v.

Csatoltam a kapcsolást is.
C5 kondenzátor a kapcsolason.
A hozzászólás módosítva: Feb 25, 2023
(#) toth1996 válasza toth1996 hozzászólására (») Feb 25, 2023 /
 
Annyit csináltam hogy a fehér LED helyére pirosra cseréltem.
(#) Jonni válasza toth1996 hozzászólására (») Feb 25, 2023 /
 
És a ledhez tartozó áramkorlátozó ellenállást is ki cserélted?
Következő: »»   3835 / 3947
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem