Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Általános antennás kérdések, válaszok
Lapozás: OK   79 / 87
(#) pucuka válasza Régi motoros hozzászólására (») Márc 11, 2023 / 1
 
Idézet:
„ha én egy BiQuad antennát akarok építeni, de nem telibe lemezelt reflektorral”

Ha a rács mérete a hullámhossz 1/10 -nél kisebb, már megfelel. De 100 MHz körül (3 m) már elegendő egy 3 db, egymástól kb 30 cm távolságra elhelyezett, a sugárzó vastagságával megegyező rúd is.
(#) Régi motoros hozzászólása Márc 11, 2023 /
 
Jó, tehát akkor a lényeg, hogy a hullámhossz tizedénél valamivel kisebb legyen a rácsméret.
Erre voltam kíváncsi.
A hozzászólás módosítva: Márc 11, 2023
(#) szs válasza Régi motoros hozzászólására (») Márc 11, 2023 /
 
A "már megfelelő" és a jó közt nagyságrendbéli különbség van.

Ahogyan az 1/10 és az 1/20 közt is. Az 1/20 az már közelít a "teli" lemezhez ebből a szempontból a hajlított dipólnál is írtam, hogy az 1/20, vagy annál kisebb távolság a jobb.
Helyettünk kísérletezték ki.

De most nem értem a dolgot. Onnan indultál, hogy azzal a rádióddal is szeretnél műsort hallgatni, ami egyszerű drótantennával erre kevésbé képes. Most irányított antenna felé mennél - de az pont arra fog szolgálni, hogy csak a kitüntetett irányból vegyen jól. A nem kívánt irányt elnyomja.
Inkább tedd fentebb az antennád (nem kell hozzá létra, egy szabványos 6m-es szálra kell rögzítni, a megmutatott rögzítési pontnál fogva, magad felállítod), és az lesz a jó, ha mindent hallasz - te válaszd ki, melyiket többször. De a kizárás káros.
A hozzászólás módosítva: Márc 11, 2023
(#) szs hozzászólása Máj 9, 2023 / 1
 
Nem is tudom, nem-e a viccesbe kéne írnom ezt. De ha vételi hibával küszködve keres megoldást egy kedves (akárcsak leendő) fórumtárs, hát olvassa csak.
Az úgy volt, vasárnap elment a UPC-Direct (azaz DirectOne már). Nyaggattam a kábelt, fel.ásztam a padlásra (nem-e egérfoggyanú), minden okosságot és szerencsétlenkedést végigcsináltam.
Végül ma legyőztem az iszonyt, felmásztam a tetőre.
A parabola vevőjének a pici kis szemére épített a darázs fészket. Elővettem a szerencsepénzem (20felléres), lelökdöstem (miközben támadott a darázs), no, lett TV.
Vicces, hogy erre a pár négyzetcentis dologra nem gondoltam két napig.
(#) Joe_001 válasza szs hozzászólására (») Máj 9, 2023 /
 
Szia!
Akkora kábellel szerelem a tükröt, hogy beérjen a padlásra, és teszek rá egy toldót. Amúgy az F csati az Mexikói vendégmunkás szint, hidd el a 3. után meg lehet tanulni jól felrakni. tehát nem az a hiba. Mindenesetre ha gond van akkor felviszem az X-Findert, és ha nincs kép akkor fejcsere. Amúgy régebben voltak olyan fejek, amiknek a műanyag eleje bizonyos dátum körül kiégtek,(a nap a beesési szöge miatt a fókuszba világított), és a tápvonalban találtak menedékeket az állatkák. A megoldás a folpack volt, szükség setén cserélve.
(#) szs válasza Joe_001 hozzászólására (») Máj 9, 2023 /
 
No, ezt a Folpack-ot lehet, ki fogom próbálni. A darázs sem talál fészeknekvaló üreget, és igen, a DirectOne parabolája dél felé néz. Lehet, igazad lesz, főzheti is akár a nap is...

(Zsogorfólia minden sofőrnek akad... Azt (még) nem vágom, hogy a napsütést mennyire védi, de szófogadó gyerek vagyok ém )
A hozzászólás módosítva: Máj 9, 2023
(#) teglascs hozzászólása Jún 2, 2023 /
 
Sziasztok,
az lenne a kérdésem, hogy a fekete színű koaxok a kültériek?
(#) kadarist válasza teglascs hozzászólására (») Jún 2, 2023 / 1
 
Szia! Igen, a fekete pigment védelmet nyújt az ultraibolya sugárzás ellen.
(#) teglascs válasza kadarist hozzászólására (») Jún 2, 2023 /
 
Köszi!
(#) Joe_001 válasza szs hozzászólására (») Jún 3, 2023 /
 
Csak évente kétszer süt oda a nap a fókuszba, ha nem épp felhős az idő.
(#) Régi motoros hozzászólása Jún 27, 2023 /
 
Üdv!

Látott már valaki ilyen autós kombinált antennát? Leírás aszongyahogy WiFi GPS és FM antenna egyben.
Az érdekelne, hogy pontosan milyen antennák vannak benne? És megéri e beruházni egy ilyenbe? Esetleg utángyártható alin vásárolt PCB antennákból? Valamint mennyire szerencsés elhelyezés az, hogy egymás nyakában vannak? Okoz ez a közelség problémákat, vagy szerencsésebb elrendezés, ha távolabb kerülnek egymástól az antennák?
(#) Doky586 válasza Régi motoros hozzászólására (») Jún 27, 2023 /
 
A wifi vajon mire jó egy autóban? 5m kábel végén?
FM-hez meg túl kicsi az antenna.
(#) Régi motoros válasza Doky586 hozzászólására (») Jún 27, 2023 /
 
Nem tudom, azért kérdeztem.
(#) Doky586 válasza Régi motoros hozzászólására (») Jún 27, 2023 /
 
Nekem van mágnestalpas GPS antennám, de már vagy 15 éve nem vettem elő mert felesleges és nincs mibe bedugni. Már nincs se telefonon, se PDA-n se lapton gps antenna csatlakozó. Ma már csak 1cm ólomüveggel rendelkező páncélozott járművön tudom elképzelni a használatát. Oda meg ez túl gagyi.
Wifi antennát mibe dugnád? szintúgy el nem tudom képzelni.
A hozzászólás módosítva: Jún 27, 2023
(#) Gafly válasza Doky586 hozzászólására (») Jún 27, 2023 /
 
Abból szerintem NMEA soros jel jön ki, én is ilyennel kezdtem.
(#) HA5AWS válasza Régi motoros hozzászólására (») Jún 27, 2023 /
 
Szia!
Szereltem már hasonló antennát. Nagyon hasznos szerkezet. Annyi különbséggel rendelkezik amit én raktam fel, hogy az FM antenna pálca cserélhető illetve a felhasználás frekvenciája alapján méretezhető. Amatőrök szeretik 2m 70cm kombinált pálca jól használható. A GPS antenna szokásos aktív vevő antenna, a WIFI lényegében egy nyák antenna. Az újabb autós fejegységekre ráköthető kiválóan működik. Jobb elhelyezés mint a kocsin belüli GPS készülékek. A WIFI is jól működik vele. Amikor hazaérek vele rögtön csatlakozik a lakás hálózatra. Free WIFI szintén használható. Autóban megosztott WIFI jól működik. Amit mutatsz abban szerintem erősítős FM antenna van szerintem nem a legjobb hatásfokú de egyre több autón használnak ilyet, több kevesebb sikerrel. Német autómárkák előszeretettel teszik fel. Az hogy közel vannak egymáshoz nem okoz problémát, frekvenciában nagyon messze vannak egymástól nem zavarják egymást. Vannak ennél több antennát is egybeszerelt változatok. Lényeg, hogy az autó tetejéből ne kelljen ementálit készíteni. Remélem tudtam segíteni.
Üdv: Gábor
(#) Régi motoros válasza HA5AWS hozzászólására (») Jún 27, 2023 /
 
Persze. A GPS antenna gondolom valami hasonló lehet.
Inkább a wifi antenna érdekelne. Nem emlékszel véletlen, milyen PCB antenna van/volt benne?
(#) HA5AWS válasza Régi motoros hozzászólására (») Jún 27, 2023 /
 
Szia!
A GPS antenna pont ilyen, sajnos a tokot nem tudtam szétszedni meg nem is akartam mert utána már nem lenne vízmentes.
Üdv: Gábor
(#) Doky586 válasza Régi motoros hozzászólására (») Jún 27, 2023 /
 
Amíg az FM és GPS egyirányú így lehet aktív erősítő benne, addig a wifi kétirányú így nem erősíthetik, csak passzívan elvihetik azon 5m vékony koaxon a 2,4GHz frekit ami jó sokat csillapít.

Gafly: Nem, nincs benne gps, ez csak aktív antenna. Koaxon nem szokás soros/uart jelet vinni. Olyasmi amit Régi motoros mutat.
A hozzászólás módosítva: Jún 27, 2023
(#) HA5AWS válasza Doky586 hozzászólására (») Jún 27, 2023 /
 
Szia!
Igazad van a WIFI tényleg nagy csillapítással érkezik de az antenna sokkal jobb pozícióban van mint a kocsiszekrényen belül. Néha a rálátás jobb erősítő.
Üdv: Gábor
(#) Doky586 válasza HA5AWS hozzászólására (») Jún 27, 2023 /
 
És mire jó a wifi?
A sztádán v főúton menet tudjanak sreaming videót nézni vagy internetrádiózni wifin az utasok???
Nem hiszem hogy ennyire sűrű a free wifi lefedettség.
A hozzászólás módosítva: Jún 27, 2023
(#) HA5AWS válasza Doky586 hozzászólására (») Jún 27, 2023 /
 
Szia!
A WIFI-t ki mire használja azt találja ki maga, a lehetőség adott. Vannak még több csatornás antennák is ami a 3, 4, 5, G-s lehetőséget biztosít a fejegységnek. Menet közben online navigáció vagy bármi online kapcsolat stabilabb mint a műszerfal alá betett kb.: 2cm hosszú darab dróttal.
Üdv: Gábor
(#) Doky586 válasza HA5AWS hozzászólására (») Jún 27, 2023 /
 
200dB/100m csillapítású kábelen el tudom képzelni az eredményt.
(#) HA5AWS válasza Doky586 hozzászólására (») Jún 27, 2023 /
 
Szia!
Szerencse, hogy nem használunk 100 métert.
Üdv: Gábor
(#) Régi motoros válasza Doky586 hozzászólására (») Jún 28, 2023 /
 
Pontosan. Tehát a kérdés, hogy mégis mi okoz nagyobb csillapítást akkor? A 3m koax amin keresztül kocsiszekrényen kívül helyezik a WiFi antennát, vagy maga a teljes kocsiszekrény, ha bent van az antenna? Erre jön még rá maga a fejegység, mert természetesen a kínaiak az alján lógatták ki azt a hangolt drótdarabot, és így a fejegység két fémlemeze (alap és tető) is felette van.
Tehát elvileg jobb volna a helyzet, ha műszerfalon lenne egy antenna, akkor legalább az ablakon "kilátna" szerencsétlen. Persze ha a tetőn van, akkor feltételezem lehet még jobb a helyzet, vagy nem?

Csak nyilván olyan PCB antennát kellene választani, ami be is fér egy cápauszony antenna dobozába,
és lehetőleg jobb vételt biztosítson, mint a "faraday kalitkába" (értsd kocsiszekrénybe) zárt drótdarab.

Egyébként a WiFi-t nyilván nem menet közben használja az ember, hanem ha a ház mellé vagy elé állok, a sajátomat, vagy a munkahelyi hálózatot normálisan lehessen használni.

Az hogy épp te semmi értelmét nem látod, vagy nem veszed hasznát, jelen esetben nem releváns.
A hozzászólás módosítva: Jún 28, 2023
(#) Régi motoros válasza HA5AWS hozzászólására (») Jún 28, 2023 /
 
Igen gondoltam, de a tokban szerintem valami ilyesmi lehet. Azt mondja, hogy állítólag minden irányú, de biztos van ennek is valami optimális elhelyezési pozíciója. Gondolom a talpára kellene tenni egy vízszintes felületre, pl műszerfal tetejére. Nálam most jelenleg az első szélvédőn van ugyan fejjel lefelé az üvegre ragasztva, de így is működik. Bár ha lombos fákkal benőtt úton haladtam, néha eldobta a kapcsolatot. Gyanítom a tetőn elhelyezve a talpán talán ez is szerencsésebb volna.
A hozzászólás módosítva: Jún 28, 2023
(#) Doky586 válasza Régi motoros hozzászólására (») Jún 28, 2023 /
 
Nyilván 5m vékony koax sokkal többet csillapít 2,4 GHz-en mint amennyi jel bejut az ablakokon. Ezért írtam hogy szerintem értelmetlen. Még egy fél méteres kábelre tett kis kis dipól az ablak szélén is jobb nála.

Hogy a gps antennája erősítős-e? Jó kérdés. Valamire kér 12V-ot..
(#) szs válasza Régi motoros hozzászólására (») Jún 28, 2023 /
 
Ilyesmi GPS antennám, amilyet linkeltél nekem is van (amíg laptoppal navigációztam, ilyesmit használtam. Az viszont USB-n csatlakozott), ez valóban úgy működik helyesen, ha a "talpán van", azaz vízszintesen a műszerfalon, a szélvédő alatt. Nem kéne kitenni a tetőre , az enyém zártabb (látszatra legalábbis), azt sem szabad.
A hozzászólás módosítva: Jún 28, 2023
(#) HA5AWS válasza Régi motoros hozzászólására (») Jún 28, 2023 /
 
Szia!
Igen a GPS antenna pont ilyen. A koaxon keresztül 5 vagy 3.3V feszültséggel távtáplálva. Ebből nagyon sokat szereltem már be és kiválóan működnek. A mentők összes járműve ilyen antennával van ellátva. A tokban egy GPS aktív antenna és a tetején egy 400 MHz-es negyedhullámú antenna.
A WIFI antenna és a készülék között nem kötelező a teljes 5m-es kábelhosszt használni, egy SMA csatlakozó felszerelése nem okozhat gondot. Jó esetben 1,5 m kábel elég. Abba gondolj bele, hogy egy laptoban is a WIFI modul és az antennája között egy 50 cm hosszú kb. 1mm átmérőjű kábel van aminek a csillapítása is sokszorosa az RG174-nek. Mégis kivezetik a készülékből mert jobbak a sugárzási feltételek. A kijelző mellett sem ideális az antenna mert a merevítő fém nem segíti a sugárzást, de jobb pozíció nincs a készülékben.
Üdv: Gábor
(#) HA5AWS válasza HA5AWS hozzászólására (») Jún 28, 2023 /
 
Javításra már letelt az idő...
Az RG 174 kábel csillapítása azon a bizonyos 5m-en 2400 MHz-en 9.881dB.
Coax Calculator
Egy rosszul elhelyezett antenna sokkal nagyobb veszteséget okoz.
Üdv: Gábor
Következő: »»   79 / 87
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem