Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Elektronikában kezdők kérdései
- Ez a felület kizárólag, az elektronikában kezdők kérdéseinek van fenntartva és nem elfelejtve, hogy hobbielektronika a fórumunk!
- Ami tehát azt jelenti, hogy a nagymama bevásárlását nem itt beszéljük meg, ill. ez nem üzenőfal!
- Kerülendő az olyan kérdés, amit egy másik meglévő (több mint 17000 van), témában kellene kitárgyalni!
- És végül büntetés terhe mellett kerülendő az MSN és egyéb szleng, a magyar helyesírás mellőzése, beleértve a mondateleji nagybetűket is!
Lapozás: OK   3842 / 3948
(#) reloop válasza Fidel hozzászólására (») Márc 28, 2023 /
 
Az adatlapi 1M szabályzó ellenállásból arra következtetek, szabadon hagyott 1,7 lábaknál maximális az erősítés.
Mellékelem milyen NYÁK-ot fabrikáltam hozzá.

TDA7057.JPG
    
(#) Fidel válasza reloop hozzászólására (») Márc 28, 2023 /
 
Akkor az enyémen valószínűleg kifeküdt az IC, mert minimális hang jön ki belőle kb 20dB.
Nem tudom, esetleg valamelyik kondi csinálhat ilyen hibát?
(#) Udvari Zsombor hozzászólása Márc 28, 2023 /
 
Van egy csak töltésre alkalmas microUSB kábelem, ami ma elkezdte azt csinálni, hogy ha van a kábelre csatlakoztatva bármi, akkor abnormálisan magas áramfelvételt generál!
Hogyan romolhat el egy egyszerű kábel, ami még nincs egy éves se?
(#) kendre256 válasza Udvari Zsombor hozzászólására (») Márc 28, 2023 /
 
Régen használatra tervezték a termékeket, mostanában fogyasztásra. A te kábeled ezt szó szerint csinálja...
(#) Lamprologus válasza Udvari Zsombor hozzászólására (») Márc 29, 2023 /
 
Mi az, hogy abnormálisan magas áramfelvétel? Hány mA?
Mi "veszi fel" az áramot? Maga a kábel, vagy amit rádugsz?
(#) Gafly válasza Fidel hozzászólására (») Márc 29, 2023 / 1
 
Ez a teljes adatlapja, hogy világos legyen miről beszélunk.
Vonatkozó része ez, meg a kép amit reloop mester csatolt, meg még ez a kettő, amit én.
Idézet:
„The maximum gain of the amplifier is fixed at 40.5 dB.
The DC volume control stages have a logarithmic control
characteristic. Therefore, the total gain can be controlled
from +40.5 dB to −33 dB. If the DC volume control voltage
falls below 0.4 V, the device will switch to the mute mode.
...
The DC volume control can be applied in several ways.
Two possible circuits are shown below the main
application diagram. The circuits at the control pin will
influence the switch-on and switch-off behaviour and the
maximum voltage gain.”

Röviden:
Olyan 25 uA folyik ki belőle, ezért lehet csak egy ellenállást használni a GND felé. Nulla ellenállásnál némítva van, majd egy érték után eléri a maximumot. Tehát kis ellenállás -> kis erősítés.
Kívülről is lehet rá vezérlő feszültséget adni, de 5V-nál magasabbat semmiképpen sem.
VC kivezetés és a GND közé kötött kapcsolóval némítani lehet.
Ugyanide kötött kondenzátorral (értéke a kívánt gyorsaságtól és ellenállás értéktől (is) függ), koppanásgátlás és lágyindítás is elérhető.
Szerintem ennyi információval tudsz dolgozni, illetve behatárolni az esetleges IC hibát.
Sok sikert!
(#) Udvari Zsombor válasza Lamprologus hozzászólására (») Márc 29, 2023 /
 
Úgy tűnik, hogy maga a kábel rendetlenkedik: látszólag úgy reagál az általa csatlakoztatott eszköz, mint ha megkapná az 5V-ot "rendesen", de mindez abnormálisan magas áramfelvétellel történik, mert már a számítógépem is szólt, hogy "valami az egyik USB porton nagyobb teljesítményt próbál felvenni, mint amennyit a port szolgáltatni képes". Próbáltam sima USB adapterrel is, de az ~1-2 óra alatt csúnyán felmelegedett a teljesítmény felvételtől, gyorsan eltávolítottam a kábelt, az adapter túlélte, de így a kábel használhatatlan.
Ez csak egy csak töltésre alkalmas USB kábel, nem tudom, hogy mi romolhat el benne ennyire váratlanul...
A hozzászólás módosítva: Márc 29, 2023
(#) bitmixer válasza Udvari Zsombor hozzászólására (») Márc 29, 2023 /
 
Hát mi romolhat el egy sima kábelben? Nyilván rövidzárba került a táp két ága. Még ha pl. a távoli végen tökéletes is a rövidzár, a drótok ellenállásán így kialakulhat egy nagy áram, amelyet a táp még éppen kibír.
Éppen a napokban mértem meg 8 különböző micro USB kábelem ellenállását, mert nagyon zavart, hogy pl. egy Rpi állandóan panaszkodik az alacsony táp miatt. Hát valóban csak 4,7-4,8 V-ot kap többnyire, úgyhogy jogos. A mérést 1 amper áthajtásával csináltam a kábel 1-1 erén. Magam is meglepődtem, hogy a tipikus 1 méteres kábelek 1 erének ellenállása átlagosan 0,25-0,28 Ohm. A legrövidebb, 40 centis, vastagabb kábelnél is 0,07-0,08 Ohmot mértem.
A másik dolog, ami szintén meglepett, hogy a micro USB dugó/aljzat mennyire bizonytalan kontaktust ad. Vadiúj aljzattal végeztem a méréseket. mindent megkezeltem kontaktsprayvel is, mégis enyhe mozgatásra jól mérhető átmeneti ellenállás-ingadozást tapasztaltam.
Ezek után én nagyon szkeptikusan állok hozzá a 20V/5A USB csatlakozás kérdéséhez...
(#) Lamprologus válasza Udvari Zsombor hozzászólására (») Márc 29, 2023 / 1
 
Na jó ... hoztad a szokásos formádat ... a kérdésekre pont nem válaszoltál!

Azt lehet tudni hogy mi volt az eszköz amit rádugtál?

Ha a kábel zárlatos lenne, akkor az eszköz nem működne.
Nekem úgy tűnik inkább abból a zagyvaságból amit leírtál, hogy az eszközzel lehet a probléma, vagy csak egyszerűen több mint 500mA az áramfelvétele, és a saját adapterével érdemes használni.
(#) nedudgi válasza bitmixer hozzászólására (») Márc 29, 2023 /
 
A csatlakozó(k) átmeneti ellenállása megnőhet.
A hozzászólás módosítva: Márc 29, 2023
(#) Gafly válasza nedudgi hozzászólására (») Márc 29, 2023 / 2
 
Sodrott vezetéknél elszakad egy szál, tömörnél kicsit megreped, vagy erősebben meghúzzák, stb...
Amióta bíbelődök a mOhm-mérővel, szembesültem azzal a gyakorlatban is, hogy mekkora szívások vannak a kis ellenállások birodalmában (is).
(#) nagym6 válasza bitmixer hozzászólására (») Márc 29, 2023 /
 
Idézet:
„A másik dolog, ami szintén meglepett, hogy a micro USB dugó/aljzat mennyire bizonytalan kontaktust ad.”
Telefonomat töltőre dugva egyre gyakrabban kiírja, hogy bizonytalan az USB kontaktus. Nyilván a tápfeszültség változásokat méri, és van is az öregedő koszolódó bizonytalan kontaktus miatt.
(#) Régi motoros válasza bitmixer hozzászólására (») Márc 29, 2023 /
 
A microUSB csatlakozó töltésre kb 500mA -ig lehet megfelelő véleményem szerint. Amikor annak idején elterjedt, nem nagyon volt jellemző, hogy több Ah-s akkuk lettek volna az akkori eszközökben (pl telefon, gps ilyesmi), kb 800-1500mAh volt az átlag akkukapacitás egy ilyen készülékben. Na most képzeld el, azt a hangyafasznyi "0.0000001 mm²" területű érintkezőt, ami ezekben van. Gyakorlatilag ha töltés közben mozgatod a csatlakozót, már nincs meg a megfelelő érintkezés vagy kontakt, olyannyira, hogy akár le is állhat a töltés ha olyan pozícióba mozdítod.

Aztán ahogy szükségessé váltak az egyre nagyobb akkuk, úgy nőtt az igény a töltés gyorsítására is, tehát növelték a töltőáramot. Persze arra senki nem gondolt, hogy az átmeneti ellenállás és kontakt problémáját evvel tovább növelik.

Az meg már egyenesen agyrém, hogy egy 6Ah -s akkuval rendelkező tabletbe mi a francnak tesznek microUSB csatit a töltésre, mikor abba a normál USB A csati is elfér. Úgy akár még egy normál USB keyboard -ot vagy egeret is rá lehetne dugni, ha nagyon muszáj.

Az összes tervezőmérnök fejét verném az asztalba akik microUSB -t terveznek nagyobb áramigényű készülékbe.

A tabletemmel mostanában már én is épp így szívok, hogy ha nem jó poziban van a csati, nem tölti megfelelő árammal. Van benne 6Ah akku, természetesen microUSB csatival ez is. Csak hát ugye mikor megvettem, fene se gondolta, hogy ez később probléma lesz. Egyébként 3A töltőáramot pumpál bele rendesen, nem is az a gond, hanem a csatlakozó a szűk keresztmetszet. Szóval már én is arra jutottam, hogy faragok bele egy normális USB A csatit. Csak azért szívom a fogam, hogy ugyebár a microUSB csati forrpontjaira elég nehéz vezetéket ráforrasztani.
De nem biztos, hogy sokáig bírom még ezt az állapotot szóval előbb utóbb csak rászenvedem valahogy.

Ui.: Mielőtt még jól lehurrognátok, amúgy értem én, hogy a gyártósorról levett vadonatúj microUSB is elbírja a 3A-t labor körülmények közt.
(#) reloop válasza Fidel hozzászólására (») Márc 29, 2023 /
 
Ha nem hídban kötöd rá a hangszórót, akkor redukálja az erősítést, mert fejhallgatónak gondolja. Persze ennek feltétele a kimeneti csatoló kondenzátor.
(#) antiktelefon válasza Régi motoros hozzászólására (») Márc 29, 2023 /
 
Erre van az USB-C, csak te is megvetted amin microB volt, mert olcsóbb előállítani így a gagyi cuccokra azt rakják.
Amúgy 2A-t kell bírjon, annyit meg tud is, most hogy régebben a Huawei meg a raspberry berakta nagyobb terhelésre, az más dolog...
(#) Régi motoros válasza antiktelefon hozzászólására (») Márc 29, 2023 /
 
Igen megvettem, mert akkor még nem létezett USB-C. Szóval erről ennyit.
(#) antiktelefon válasza Régi motoros hozzászólására (») Márc 29, 2023 /
 
2014 novemberében jelent meg az első USB-C tablet. Akkor az elavult, ha ennél régebbi. Ha meg újabb, akkor áll amit írtam. De a szabvány 2A-t ír elő, az hoyg bizonyos gyártók ennél többet akarnak átvinni, az nem a csatlakozó hibája. Az aljzat elég tartós, a dugó meg minőség függő.
(#) Udvari Zsombor válasza bitmixer hozzászólására (») Márc 29, 2023 /
 
Az a furcsa, hogy reggel újra bepróbálkoztam és azóta ismét hiba mentesen működik a kábel, pedig semmit se csináltam vele (azon kívül, hogy ki volt húzva). Ezt nem tudom mire vélni...
(#) Pethical válasza antiktelefon hozzászólására (») Márc 29, 2023 /
 
Azért időbe tellett, amíg minden kategóriába beszivárgott az USB-C.

Egyébként én egyikre se mondanám, hogy nagyon tartós. Pl. a 3 éves telefonom most épp el kellene vinnem szervízbe, mert kontaktos lett az USB-C csati rajta, pedig normál használatnak volt kitéve ebben az időben, igazán vigyáztam is rá. Papíron 10000 csatlakozást visel el, ehhez 3 év alatt minden kb. tízszer kellett volna beledugni valamit, de, ha meg is tettem esetleg, akkor se tűnik extrém használatnak ahogy használtam.

Az biztos, hogy sokkal jobb élmény C-vel töltögetni, mint microval, arról nem is szólva, hogy vannak mellette azért extra funkciók is ennek köszönhetően. Szerintem is a microusb tervezésekor senkinek se jutott olyan eszébe, hogy évek múlva ezzel akarnának egy 5Ah-os akkut feltölteni fél óra alatt, miért is jutott volna.
A hozzászólás módosítva: Márc 29, 2023
(#) antiktelefon válasza Pethical hozzászólására (») Márc 29, 2023 / 1
 
Nyilván időbe telt, de 2015-2016-ban már mindenen volt és egy 2018-as tablet is falhozvágósan rohadt lassúnak számít már. Azért a csatlakozók ciklusszámába nehéz beleszámolni az oldalirányú rángatást, a belement retek miatti erőltetést, esőt, izzadságot. Meg amilyen sebességet tudnak már meg USB-C alakban több generációs Thunderbolton akár pci-e laneket és displayportot is, össze nem hasonlítható a kettő. Egy csatlakozó csere meg magában nem túl nagy szám, van hogy külön panelen van, de a forrasztósakat sem sok idő kicserélni, akkor inkább az egymás mögött 2 soros microhdmi meg ilyesmi ami szenvedősebb, mert annak nincsenek pozicionáló lábai és amik fedésben vannak, nehéz pontosan lerakni, főleg ha felszakadt padokat is javítani kellett előtte.
(#) Pethical válasza antiktelefon hozzászólására (») Márc 29, 2023 /
 
Ezzel maximálisan egyet tudok érteni.
(#) granpa hozzászólása Márc 29, 2023 /
 
Jobb híján ide írok: Új gyerek-projektorban villog, mint a stroboszkóp, a LED. Nagy fényű, 5 mm-es, fehér. Semmi alkatrész nincs; 3 db. 1.5 V-os AA elem, kapcsoló, LED. Így romlik el a LED? Egy darabig működött rendesen.
(#) Fidel válasza Gafly hozzászólására (») Márc 29, 2023 /
 
Köszönöm, nekifutok majd még egyszer a témának, ha lesz időm rá!

"VC kivezetés és a GND közé kötött kapcsolóval némítani lehet"

Zárt állapotban némít, vagy nyitottban, ezt meg tudod mondani?
(#) Gafly válasza Fidel hozzászólására (») Márc 29, 2023 /
 
Zárt állapotban, mert 0,4 V alatt némít.
(#) Gafly válasza granpa hozzászólására (») Márc 29, 2023 /
 
Igen, ez az egyik tipikus módja.
Ez egy jó cikk a LED hibákról.
Röviden arról szól a villogás, hogy a melegtől kitágul valami, és megszakad az áramkör. Amikor kihül, megint érintkezik...
Tettem fel egy képet, hogy szerintük hol szokott, és miért (már ugye ha az alulméretezést mint fő ok, nem számoljuk)...
(#) MrBrown hozzászólása Márc 29, 2023 /
 
Sziasztok,
Azt szeretném kérdezni, hogy megoldható-e, hogy egy NE556-os IC egyik feléből kialakított astabil multivibrátor csak addig menjem míg a másik feléből kialakított monostabil multivibrátor egy külső 1 másodperces triggert 5 másodpercesre "nyújt"?
Az a gondom, hogy azonos tápon vannak a közös tokozás miatt.
Köszönöm.
A hozzászólás módosítva: Márc 29, 2023
(#) proli007 válasza MrBrown hozzászólására (») Márc 29, 2023 /
 
Hello! Nem biztos hogy teljesen értem, de a monostabil kimenetét az astabil Reset bemenetére kötve az astabil addig villog, míg a monostabil ideje telik.
(#) MrBrown válasza proli007 hozzászólására (») Márc 29, 2023 /
 
Ha ez így van (miért ne lenne így) akkor a problémám megoldva. Köszönöm!
(#) granpa válasza Gafly hozzászólására (») Márc 30, 2023 /
 
Akkor nyekk. Csak azt nem tudom, hová tettem a (fehér) LED-jeimet.
(#) antiktelefon válasza granpa hozzászólására (») Márc 30, 2023 / 4
 
Nálam van ingyen vihető fehér LED, csak összecsomagoltam pár tonna szénnel.
Következő: »»   3842 / 3948
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem