Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » 12V - 5V a legegyszerűbben
 
Témaindító: Lozsa, idő: Szept 21, 2008
Témakörök:
Lapozás: OK   5 / 5
(#) rettung válasza proli007 hozzászólására (») Aug 20, 2019 /
 
Köszönöm a választ! Majdnem teljesen amatőr vagyok...HE-t olvasgatva talatám ezt az alkatrészt. Leginkább az építési örömért szeretnék mokólni vele. Jó lenne egy saját mobil töltő!!! A legstabilabbat úgy értem, hogy nem teszi tönkre a telefonomat, mondjuk túlfeszültséggel (nem értek hozzá, h egyátalán tudna-e ilyet). Kezdem kapisgálni, ahogy itt olvasgatok, hogy talán nincs túl jó hatásfoka......
Tehát szeretnék egy saját készítésű mobiltöltőt....
(#) proli007 válasza rettung hozzászólására (») Aug 20, 2019 /
 
Egy 7805 akkor tud nagyobb feszültséget kiadni, ha a GND (középső) lába leszakad a negatív tápról. Túlfeszültség ellen csak túlfeszültség védő áramkörrel lehet védekezni, 5V-ra gyártanak (vagy gyártottak) külön is ilyen áramkört. Nem tudom, de gyanítom hogy a telefonban is van olyan védelem, hogy nem indítja el a töltést ha az előírtnál magasabb feszültséget kap.
De így is meg lehet oldani a problémát.
(#) rettung válasza proli007 hozzászólására (») Aug 20, 2019 /
 
Koszonom! Hestorbol mar megrendeltem......a youtubon annyi egyszerunek "tuno" legszereleses video van fenn. Nekem, egyszerunek tuntek ezek a kapcsolasok, de az esetleges buktatoit, mint a veszteseg nem ismertem...... segitenel nekem a kondik meretezeseben, ha mas nem kell hozza.....
....ja TO220hoz valo kicsi hutobordat.....
(#) rettung hozzászólása Aug 20, 2019 /
 
..vettem..
(#) Joe_001 válasza proli007 hozzászólására (») Aug 21, 2019 /
 
Szia!
A 7805 az jó kezdetnek. Van 78S05 is belőle ami igaz hűtéssel 1,5 A-t is tud. Igaz ha USB gyorstöltést akar, ami 3A, akkor hamar túl fog lépni rajta.
A hozzászólás módosítva: Aug 21, 2019
(#) proli007 válasza rettung hozzászólására (») Aug 21, 2019 /
 
A legtöbb videó ami ilyen, csak a népszerűség kedvéért van. Néha nézd meg, hogy milyen eszközökkel dolgoznak és hogyan. De a légszerelés, nem éppen az általad áhított "biztonság" záloga. Persze egy ilyen egyszerű áramkört, meg lehet építeni egy darab nyákkal is "felület szerelt kivitelben". Aksi táplálásnál kondi nem sok kell hozzá, bőven elég két 100nF és két 10µF a ki és bemeneteken. A TO220-hoz való "kis hűtőborda" messze nem lesz elegendő, mint írtam, kb. 7..9W-ot kell elfűteni az aksi feszültségétől függően. De 1A feletti töltéshez én már nem javasolnám a 7805-öt bármely típus is legyen az, a fűtés már ez egekbe növekszik. Ehhez is már kb. 3,5K/W-os borda kell, de a környezeti hőfokot és a szellőzést is figyelembe kell venni. A borda pld. ilyen kell hogy legyen, vagy egy procihűtő kis ventilátorral. A 3,5K/W azt jelenti, hogy 9W esetén 9*3,5=31,5 fokkal fog nőni a borda hőmérséklete a környezetéhez képest. Ha az 30 fok, akkor már is 62 fokon van a borda.
Egyébként néhol kapható a 7805-öt helyettesítő kapcsolóüzemű stabi is. Az nem fog nagyon izzadni.
(#) rettung válasza proli007 hozzászólására (») Aug 21, 2019 /
 
https://images.app.goo.gl/cU6MzRhqe97L5gEh8
Ez a helyes kapcsolas? Azert megepitem, mert nagyon egyszerunek tunik. Es inkabb csak modellekhez hasznalom, az alacsony terheles miatt!

Koszonom a segitseget!
(#) proli007 válasza rettung hozzászólására (») Aug 21, 2019 /
 
Igen, ez az alapkapcsolás. Célszerű még egy diódát tenni a bemenete, nehogy fordított polaritással kösd az aksira. Bár nem tudom hogy fogod elkövetni, hogy az lehetséges-e. Feszültség minden esetre van bőven, tehát a dióda nyitófeszültsége "belefér".
(#) rettung válasza proli007 hozzászólására (») Aug 21, 2019 /
 
Köszönöm! a napokban jönnek meg az alkatrészek, ez lesz, az első amit megépítek! Mégegyszer Köszi!
(#) rettung válasza rettung hozzászólására (») Aug 25, 2019 /
 
Szervusz!
A kondenzatorok elrendezese igy jo?
(#) proli007 válasza rettung hozzászólására (») Aug 25, 2019 /
 
Jó, de a C2 inkább 10µF legyen. A diódát pedig a biztivel sorba tedd, úgy nem veri ki a biztit, de megvédi az áramkört. Feszültség van itt bőven, nem kell ilyen védelemhez folyamodni.
(#) rettung válasza proli007 hozzászólására (») Aug 25, 2019 /
 
Koszonom! Igy csinalom!
(#) zumo válasza (Felhasználó 1947) hozzászólására (») Márc 27, 2023 /
 
Szeretnék egy GPS készüléket üzemeltetni egy motoron. Itt találtam egy linket ahol találtam néhány darabot amelyek szerintem megfelelőek lehetnek. Bővebben: Link
Azt szeretném megkérdezni,hogy valóban használható valamelyik erre a célra? 14.5v-ról kellene 5 voltra.
(#) uniman válasza zumo hozzászólására (») Márc 27, 2023 /
 
"Legegyszerűbben..."...ha pl. mini USB a tápja (és meg lenne nevezve a GPS típusa).
De akár megmutathatom neked egy ilyennek a belsejét is...
A hozzászólás módosítva: Márc 27, 2023
(#) uniman válasza uniman hozzászólására (») Márc 28, 2023 /
 
A belseje (12-24V/5V-1A):
(#) Udvari Zsombor válasza zumo hozzászólására (») Márc 28, 2023 /
 
Hogyan akard táplálni? A külső táplálás mellett benne van-e az akku is a GPS-ben? Csak mert nehogy instant elsötétüljön, mikor lekapcsolod a gyújtáskapcsolót (slusszkulcs).
(#) zumo hozzászólása Márc 28, 2023 /
 
Ez egy motoros Gps. Van néki olyan tartókonzolja amelyen keresztül táplálja is . ezt be kell kötni a motor elektromos rendszerébe,és minden ok. Viszont én ezt használtan vettem,és a vezeték nem lett az eladó motorjából teljesen kifűzve,hanem (najdnem tőben) el lett csípve.És így meg kell oldanom,hogy öt voltot kapjon a készülék. Ezért kérdem,hogy azok a step-down készülékek amelyeket linkeltem alkalmasak-e erre a célra?
(#) Inhouse válasza zumo hozzászólására (») Márc 28, 2023 /
 
Tudni kéne az áramfelvételét, de nagy valószínűséggel ezek jók lehetnek.
(#) zumo válasza Inhouse hozzászólására (») Márc 29, 2023 /
 
Ez egy Garmin zumo XT készülék. Én már kerestem,de nemigen találtam ilyesféle leírást.
(#) uniman válasza zumo hozzászólására (») Márc 29, 2023 /
 
A Garmin zümo XT-n is van közvetlen mini USB tápcsatlakozó...

USB.jpg
    
(#) Inhouse válasza zumo hozzászólására (») Márc 30, 2023 /
 
Találtam egy érdekességet:
A készülék általában lemerült állapotba érkezik, ekkor csak csepptöltéssel és kizárólag számítógépről lehet az akkumulátorát feltölteni. Kb. 15-30 perc töltés után már felrakható bármilyen töltőre. Ez a jelenség akkor is, ha több hónapig nem használták és lemerült a Zumo XT.
Ez nekem azt sugallja, hogy tud többféle töltőáramot. Viszont ha sima USB töltést kap, akkor elegendő neki az 500mA, hiszen a PC-k ennyit tudnak USB-n. Tehát, ha nincs a D+/D- lábaknál semmi átkötés, ellenállás, akkor ez az üzemmód áll fenn. Magyarán egy bármilyen szivargyújtó->5VDC átalakító jó lehet. A szivargyújtó fejben van az elektronika, ezt kirakhatod egy dobozba. Ezek zömében 34063 van, ami 800mA folyamatost tud és ennek dupláját rövid ideig. Az jó kérdés, hogy egy hosszú út alatt ez mire lesz elég neked.
A hozzászólás módosítva: Márc 30, 2023
(#) zumo hozzászólása Ápr 3, 2023 /
 
Köszönöm a válaszokat. Még egy kis segítségre lenne szükségem. Megvettem Ezt: STDN-25W-5V. viszont az alábbi képeken láthatjátok,hogy nem egyértelmű a +12V. Szerintem a kék csatlakozó mellé kell balra bekötbi,de ott csak felül van vezető,és le van lakkozva.Az lehet az?
(#) robis01 válasza zumo hozzászólására (») Ápr 3, 2023 /
 
Úgy tűnik mindkét csatlakozási pont ugyanoda van bekötve, tehát mehet a csatlakozó "IN" bemenetére a 12 V.

De túl van misztifikálva ez a töltő dolog. Kell egy lengő aljzat,l meg valami jobb féle autós telefon töltő, akár a már ajánlott is jó. Aztán oda lehet gyorskötözni valahová hogy ne lötyögjön, és ne csússzon szét.
(#) dokidoki válasza zumo hozzászólására (») Ápr 3, 2023 /
 
Nem nem. Az felerősítőfurat. A 3 csatlakozópont közepén a gnd két vezeték csatlakozik, ez a közös pontja a bemenetnek és a kimenetnek. In pontra megy a pozitív 12V, out-on jön ki az 5 volt.
(#) uniman válasza zumo hozzászólására (») Ápr 4, 2023 / 1
 
Netes kép:

In_Out.jpg
    
(#) Inhouse válasza zumo hozzászólására (») Ápr 4, 2023 /
 
El van csúszva a felirat. Uniman rajza szerint kösd be!
Akit megtévesztene, az IN+ forrpont körül nincs rézfólia, nincs GND-n.
(#) zumo hozzászólása Ápr 4, 2023 /
 
De srácok !
néztétek a nyák oldalt is? Amire azt írtátok,hogy nyugodtan mehet oda a 12v+ az a nyák oldalon közös a gnd-vel. Vagy én látom rösszul?
(#) proli007 válasza zumo hozzászólására (») Ápr 4, 2023 /
 
Hello! "Messziről, minden olyan távolinak tűnik!"
Ha megnézed a forrpont körül van egy szigetelő gyűrű. Igen, megspóroltak egy sorkapocs pontot, elég helytelenül. De mi értelme lenne két GND-nek egy bemeneti csati nélkül?
(#) uniman válasza zumo hozzászólására (») Ápr 4, 2023 /
 
Persze...sőt "látjuk" is!

InOut.jpg
    
(#) zumo válasza uniman hozzászólására (») Ápr 4, 2023 /
 
Igazatok volt. Bekötöttem, műkszik.
Köszönöm mindenkinek.
Következő: »»   5 / 5
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem