Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Léptetőmotorok (vezérlése)
Lapozás: OK   158 / 162
(#) mex válasza kila hozzászólására (») Jan 18, 2023 /
 
Hát ez inkább csak ötletadó. Ha túlfedéses az illesztés, és alumínium a szíjtárcsa, akkor ennek reccs a vége.
Nekem is gondott okozott, gyártottam hasonló méretekre használható, variálható karmos lehúzót.
(#) Bakman válasza kila hozzászólására (») Jan 18, 2023 /
 
Mutatja a szerszám "megbízhatóságát" az, hogy kamerán kívül működik megbízhatóan.

Aki csak egyszer is húzott le tengelyről csapágyat vagy valamilyen kereket, azonnal látja, hogy ez egy vicc. Kivéve akkor, ha laza az illesztés.
A hozzászólás módosítva: Jan 18, 2023
(#) Bakman válasza SzilCsong hozzászólására (») Jan 18, 2023 /
 
Keresd meg azt a cimborád, akinek van csapágylehúzója. Ha kicsi a rés a kerék és a motor között, arra is van megoldás, lásd melléklet. Ha máshogy nem megy és alumínum kerék van a tengelyen, egynes csiszolóval le lehet faragni. A végén kézi reszelővel lehet elvékonyítani annyira az anyagot, hogy a tengely ne sérüljön de a szoros illesztés miatt elpattanjon a kerék.
(#) Massawa válasza mex hozzászólására (») Jan 18, 2023 /
 
Ez jo, csak a csak a külsö keretnek kell masszivabbnak lennie. Amikor megfeszül a csavar gazlanggal egy kicsit meg kell melegiteni a fogaskereket és gond
nélkül lejön. Ha jol emlékszem 1/2colos csöböl alakitottam. Ki
A hozzászólás módosítva: Jan 18, 2023
(#) mex válasza Massawa hozzászólására (») Jan 18, 2023 /
 
10x3 mm a keret. Kisebb tárcsákhoz, (ami belefér) tökéletes, jópár darabot lehúzott már. Porszívó motorok csapágycseréjéhez a hoszabbik keret való, azokat is lehozza.
A melegítést általában nem preferálom, sokkal nagyobb csapágyaknál alkalmaztuk, mert ott elengedhetetlen volt, és akkor is az összeépítés során.
(#) KBal76 válasza SzilCsong hozzászólására (») Jan 18, 2023 /
 
Nekem eddig számtalanszor bejött a melegítés, szúrólángos öngyújtóval, vagy konyhai "zsebsárkánnyal" pár másodpercnyi hevítés után mindenféle méretű bordáskerék lejött. Hevítés után alányúltam vékony csavarhúzóval vagy lemezzel.
(#) SzilCsong válasza KBal76 hozzászólására (») Jan 19, 2023 /
 
Ezt próbáltam, de nem jött be
(#) Pali79 válasza SzilCsong hozzászólására (») Jan 19, 2023 /
 
Egy darab zártszelvényből pár perc alatt lehet faragni egy ilyet. Én is úgy szedtem le annó.
(#) SzilCsong válasza kila hozzászólására (») Jan 20, 2023 /
 
Pár hónapja nyomtattam, központosítatlan tengelyhez adaptert lehúzóhoz. hát azt nem bírta, pedig csak annyi lett volna a dolga, hogy nem engedi oldal irányba kifordulni.
(#) SzilCsong válasza Bakman hozzászólására (») Jan 20, 2023 /
 
Tegnap sikerült vennem olyan lehúzót, ami, miközben húzza, a pofáit is szorítja össze, így nem tud leugrani (yato)
(#) kila válasza SzilCsong hozzászólására (») Jan 20, 2023 /
 
Csak érdekességnek szántam, néha a műanyag meglepően erős, főleg ha szénszálas kompozit. Nekem a gömbfej kinyomóhoz hasonló esztergált lehúzóim vannak, hátrányuk hogy csak kis mérethatáron belül használhatók , de még a mosógép motor tengelyről a hosszbordás szíjtárcsát is leropogtatja a hozzávaló lehúzó.
(#) SzilCsong válasza kila hozzászólására (») Jan 20, 2023 /
 
Egyébként érdekes, hogy minél kisebb átmérőjű tengelyről kell lehúzni valamit, árányaiba véve annál nehezebb.
Esetembe acél (nem alu) szíjtárcsákat kellett leszedni és vért izzadtam mire lejött.
Az előbb pedig 24V-os ablaktörlőmotor 608-as csapágyát kellett, és a leve facsarodott szegény lehúzónak mire lejött.
Föl nem bírom fogni, mire jó ez a vadállat +-os illesztés
(#) giskard válasza SzilCsong hozzászólására (») Jan 20, 2023 /
 
A szoros illesztéseket pl. az autószerelők melegíteni szokták.
(#) Bakman válasza SzilCsong hozzászólására (») Jan 20, 2023 /
 
Általában azokat illesztik ilyen szorosra aminél nem számolnak azzal, hogy valaha szét lesz szedve szakszerűen.
(#) SzilCsong válasza giskard hozzászólására (») Jan 20, 2023 /
 
Írtam is, hogy nem alu, hanem acél, jelentéktelen a hőtágulása érdemben.
Amúgy próbáltam azt is, oda is lett az egyik léptető mágnesessége
(#) SzilCsong válasza Bakman hozzászólására (») Jan 20, 2023 /
 
Így van!
(#) mex válasza SzilCsong hozzászólására (») Jan 20, 2023 /
 
Lehet, hogy ragasztva is van a kerék, akkor is nagyon megfogja a lehúzót. Erősebb lupéval látszanak a ragasztási nyomok. Ilyenkor segíthet a gyors helyi melegítés, a legtöbb ragasztó ~150°C felett elenged.
(#) mgy hozzászólása Ápr 4, 2023 /
 
Hozzám került több darab 8 vezetékes léptetőmotor. Típusa SM-40 IMI (ikladi gyártmány) . A tekercspárok kivezetéseit azonosítottam, de a tekercselési irányt és az elhelyezkedési sorrendet nem tudom azonosítani. A haverom (gugli) nem segített. Ha itt akadna egy másik "haver" , segítségét megköszönném. Üdv mgy
A hozzászólás módosítva: Ápr 4, 2023

IMISM-40.jpg
    
(#) Massawa válasza mgy hozzászólására (») Ápr 4, 2023 /
 
Gyakorlatilag pár kisérlettel. Adsz 12 V DC az elsö tekercsre és figyeld meg merre fordul. Most adj 12 V- t a másik tekercsre és ujra ugyanarra kell fordulni, ha nem akkor fel kell cserélnia. Vezetéket.
Igy szépen kiderited a tekercsek sorrendjét és a polaritását.
Általában lesz szinkod is, pl a sötétebb szinü huzal a pozitiv.
A hozzászólás módosítva: Ápr 4, 2023
(#) Elektro.on válasza mgy hozzászólására (») Ápr 5, 2023 /
 
Ez egy állandó mágneses BLCD motor.
Ha kézzel forgatod dinamóként működik.
Tudsz mérni. Sorrendet és polaritást is.
(#) Massawa válasza Elektro.on hozzászólására (») Ápr 5, 2023 /
 
Az biztos nem, mert a BLDC motornak 3 kivezetése van

Ez egy sima 4 tekercses léptetö motor ( már a neve is erre utal SM - Stepper Motor, rajta a lépési szög is 9 fok).
A léptetö motor is müködik generatorként.)
A hozzászólás módosítva: Ápr 5, 2023
(#) Bakman válasza Massawa hozzászólására (») Ápr 5, 2023 /
 
Leget, hogy egymáshoz képest elforgatva vannak benne a tekercsek, így felezhető az elfordulás. 9° és 4.5° is szerepel rajta.
(#) Massawa válasza Bakman hozzászólására (») Ápr 5, 2023 /
 
Mert a 8 kivezetés az 4 tekercset jelent. Ha mind a négyet egyenként használod ( hajtod meg ) (8 kivezetés) akkor 4,5 fokos lépest kapsz, ha a szembelevö tekercseket sorba kötöd, akkor meg 9-t. ( 4 vezeték).A lépések a rotor meg a sztator kivetelétöl függenek.
A tekercsek nincsenek elforgatva, azok mindig 90 fokban vannak egymáshoz viszonyitva.
(#) Longa György hozzászólása Ápr 11, 2023 /
 
Sziasztok! Kezdő lajikus kérdésem lenne. Adott egy távcső mechanika aminek a függőleges tengelyét lassan, 1fordulat/24óra sebességgel kell forgatnom. Ugyan azzal a lassító áttétellel, léptetőmotorral lehetne oylan gyórsan is mozgatni előre-hátra, hogy különböző objektumokat tudjak keresni elég gyórsan? Tehát, lehet lassítani, illetve fel lehet gyórsítani a motort úgy hogy meg legyen a nyomatéka egy böhönc távcső mozgatására? Nem foglalkoztam még léptetőmotorokkal, talán nem is fogok, ha meg lehet venni hozzá vezérlőt meg szabályzót. a mechanikát megoldom. Előre is köszönöm a segítséget.
(#) Massawa válasza Longa György hozzászólására (») Ápr 12, 2023 /
 
Elöször pontosabban meg kell határozni milyen sebességtartományra van szükséged.
A mezei léptetömotor nem igen tud tul gyorsan forogni, ha meg tul lassan hajtod, akkor meg gondoskodni kell az alacsony tekercsáramrol. A vezérlök többsége ezt nem tudja, igy a motor nagyon alacsony fordulaton tulmelegszik és akár le is éghet, ha ilyen hosszu ideig kell igy müködtetni.
Lehet, hogy jobban jársz egy sima DC motorral, nagy áttétellel meg egy optikai tárcsával a tengelyen. A mozgás is simább lesz és sokkal nagyobb a sebességtartomány, és lassu mozgásnál sincs veszély.
Áttételnek egy oramechanikát is használhatsz abban van mindjárt egy precizios 1:3600 áttétel vagy 360 fordulatra (60x12) 1:720 áttétel, amit tovább lassithatsz egy külsö fogasszij áttétellel már a függöleges tengelyre. A DC motor sebességátfogása nagyobb mind 1:1000 azaz akár 1000x gyorsabban is forgathatod a leglassubb forgáshiz viszonyitva.
Egy zárt hurku elektronika meg pontosan vezérli a forgást, ha ilyenre van szükséged (1 ford/240 ora).
Ezt pontosan ki kell számolnod, s abbol kiderül milyen motor jobb a feladatra.
(#) Bakman válasza Longa György hozzászólására (») Ápr 12, 2023 /
 
A léptetőmotorral le lehet menni 0 rpm-re is. Ha jól van beállítva a vezérlő, időtlen időkig így maradhat, nem lesz semmi baja. A nagyobb fordulatszám (600 - 700 rpm) már sokkal több gondot jelenthet.

A forgás pontos beállításához már mikrokontroller ajánlott, különben csak szenvedés lesz az analóg vezérlés pontos beállításával.

Alapvetően megoldható a feladat, nem is nehezen csak több elektronikai ismeret kell hozzá.
(#) Longa György válasza Massawa hozzászólására (») Ápr 12, 2023 /
 
Köszönöm a gyors választ. Meg tudom oldani 2 dc motorral csak gondoltam léptetőmotorból egy is megoldja a gondom. Vannak komoly távcső vezérlések drágán, de nálam nem volna kihasználva. Fényképezni nem akarok, csak szabanszemes megfigyelések lesznek.
(#) Longa György válasza Bakman hozzászólására (») Ápr 12, 2023 /
 
Az elektronikát nem én oldanám meg, de ha bonyolultabb mint dc motorral akkor marad az. Köszönöm.
(#) Massawa válasza Longa György hozzászólására (») Ápr 12, 2023 /
 
Megoldaná, de messze nem ugy ahogy te leirtad.
Ahogy a kolléga irta a léptetö motor max 4-500 rpm-mel forog.

Neked meg a leirás szerint napi 1 fordulat, azaz 1 fordulat 1440 perc alatt, ami 0,0007 RPM.

Ha viszont gyorsitani akarod, mondjuk 1 ford/percre ( már az is lassu lehet, ha ott ülsz mellette - nézz a másodpercmutatora az orán és várd ki mikor fordul meg) akkor 1RPM kell.
A léptetö motorok többsége 200 lépést tud 1 fordulathoz, azaz kb 7 percig áll minden lépés után és a tekercsen egy un. tartoáram folyik ( ami nem kevés) és ez ismétlödik napi 24 orában. Lehet, hogy jobban jársz, ha ilyen hajtáshoz egy önzáro áttételt épitesz ( csigakerék) és a motort szekvenciálisan vezérled, azaz, 7 percenként kapcsolod áram alá. Ha meg gyorsitani kell, akkor meg a tipikus motorvezérlés hajtaná a léptetö motort.

Számold át mégegyszer, hogy pontosan milyen tartományban szeretnéd forgatni a távcsövet.
Ha nincs igény az aktuális forgási szög helyzetre, akkor talán egyszerübb, ha a forgó tengely meg a távcsö közé egy kuplungot épitesz, azaz kézzel bármikor oda és olyan gyorsan fordithatod, ahova akarod, ha meg nem kell, akkor meg forog magátol 1/24 ora sebességgel.
(#) Peter65 válasza Longa György hozzászólására (») Ápr 12, 2023 /
 
Szia!
Akár DC motor, akár léptetőmotor, nem éppen kezdőknek való feladat.
Amit leírtál, abból nekem az jön le, hogy igazából 2 sebesség kell neked, egy lassú, meg egy gyors. Ha a felvetett 1 perc és 24óra arányát kiszámoljuk, akkor 1 : (24*60)= 1 : 1440 arány jön ki, de nyilván jobban örülnél nagyobb aránynak.
Magam részéről inkább léptető motorral oldanám meg. A további becslésnél én most a lépésszámból indulok ki. Egy léptető motorral egyszerűbb esetben kb. 1000 lépés/sec-ig lehet elmenni, ez lehetne a gyors sebesség. A lassú sebességet 0,1 lépés/sec-re választva így el lehetne érni kb. 1:10000-es sebesség arányt. Ha 200 lépéses motorból indulunk ki, ez 300rpm illetve 0,03rpm, az utóbbi egy napra vetítve 43,2 ford/nap. Ha egy ilyen 43,2-es lassítási arányú áttételt ki tudsz alakítani, akkor elvileg 8640 lépéssel érne körbe egy nap alatt, ami remélhetőleg elég finom felbontás. A gyors menet kb. 9 sec lenne.
A 0,1 lépés/sec, azaz 10 sec-enként egy lépéses üzemet, a többiekkel egyetértve úgy kellene létrehozni, hogy csak szakaszosan kerüljön áram alá a motor.
A hozzászólás módosítva: Ápr 12, 2023
Következő: »»   158 / 162
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem