Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Crystal radio - detektoros rádió
Lapozás: OK   149 / 152
(#) Gafly válasza sany hozzászólására (») Jan 12, 2023 / 1
 
A siker kulcsa ezeknek az összefüggéseknek a feltárása.
(#) sany válasza Gafly hozzászólására (») Jan 12, 2023 /
 
Siker már van, mert ezzel még soha nem "játszottam".
A potméter értékek között keresem a kulcsot. Könnyebb,mint egy konstans ellenállás cserélgetni. Az áramot kiszámolom, mérem. Meglesz az.
(#) Solymossi hozzászólása Jan 16, 2023 / 2
 
Sziasztok!
Eladóvá vált pár (6 db) detektoros rádió fejhallgatóm! (20-as, 30-as és 50-es évekből)
Akit érdekel írjon nyugodtan ************@gmail.com email címemen!
Üdv.!

Mod: E-mail cím törölve a hozzászólásból. Ha nem feltétlen szükséges, ne etesd a fórumokat pásztázó email spam botokat.
A hozzászólás módosítva: Jan 17, 2023
Moderátor által szerkesztve
(#) sany válasza Gafly hozzászólására (») Márc 6, 2023 / 1
 
Találtam kistrafót. Teszem is a kosárba. Ezzel pontosabb lesz majd a mérés.
A hozzászólás módosítva: Márc 6, 2023
(#) bigrobi hozzászólása Máj 4, 2023 /
 
Akarok csinálni egy fejhallgatót detektoros rádiónak pizó hangszórókból. A leírás szerint 2 pizeó, mind kettővel márhuzamossan 10K ellenálás és azok is párhuzamossan kötve így 5K a hangszóró. Szerintetek jó megoldás e vagy jobb sorba kötni a 2 hangszórót esetleg nagyobb ellenálást tenni. De az 5K az jó mert más készülékhez is passzol. A leírás: Bővebben: Link
(#) Gafly válasza bigrobi hozzászólására (») Máj 4, 2023 / 1
 
Az az ellenállás azért kell, mert nélküle a piezo mint egy kondenzátor csucsfeszültésgre töltődne, utána nem folyik áram, így nem is szól. Viszont az eredetileg a detektorosban lévő néhány nF kondenzátor nem kell, helyette ott lesz a piezo kapacitása.
Szerintem jó a két betétet párhuzamosan kötni, és mindegyiket 10 k-val blokkolni.
(#) bigrobi válasza Gafly hozzászólására (») Máj 4, 2023 /
 
Köszönöm.
(#) bigrobi válasza Gafly hozzászólására (») Máj 5, 2023 /
 
Megépítetem de én mind a 2 ellenálást egy fejhalagtóba tettem es azon töprengek direkt a fejjhallgatónál kell hogy legyen és nem e eleég ha párhuzamossan van kötve a 2 hangszóró es csak egy 4.7K ellenálást teszek, kulönben jól működik merem ajanlani.
(#) gg630504 válasza bigrobi hozzászólására (») Máj 5, 2023 / 2
 
Ha mono, akkor elegendő egy ellenállás.
Én betennék egy 10 kiloohmos potmétert ( ahogy írták, a kimenettel és a hallgatókkal párhuzamosan ).
Aztán vagy helyettesíteném fix ellenállással az optimális hangnál beállított helyettesítésére, vagy lusta maradnék és nem
(#) Gafly válasza bigrobi hozzászólására (») Máj 5, 2023 / 2
 
Igazán ha meg tudnád mérni a kapacitását, akkor lehetne jobban "tudományoskodni" az ellenállással. De detektorosnál az a lényeg hogy szóljon.
Valóban elég egy ellenállás is.
Ha viszont szembe kötöd a két fülest, akkor is szól, csak másként. Egyszer próbáld ki, vicces.
(#) Gyantáscin válasza Gafly hozzászólására (») Máj 5, 2023 / 3
 
Na, hogy tudományoskodjunk: 20mm átmérőjű piezo elem (27mm átmérőjű sárgaréz lemezen 18 nF. (kínai PROSTER BM4070 műszerrel mérve)
A hozzászólás módosítva: Máj 5, 2023
(#) Gafly válasza Gyantáscin hozzászólására (») Máj 5, 2023 / 2
 
Hihető.
1 / (2 x 3.14 x 0.000000018 x 5 000) = 1 800
Akkor esetleg lehetne nagyobb is az ellenállás, bár az a piezó nagyon kicsi.

Nagyságrendileg teljesen rendben van a dolog, szerintem...
(#) bigrobi válasza Gyantáscin hozzászólására (») Máj 5, 2023 /
 
27.73nF az én kb 27mm átmérőjű piezo hangszórómnak akinai kis muszerrel emrtem meg. Belső lemez olyan 18mm.
(#) bigrobi válasza Gafly hozzászólására (») Máj 5, 2023 /
 
27.73nF Kinai LCR méter az a kis 9V os zold kijelzős, tranyót, meg mést is mér.
(#) Kera_Will válasza bigrobi hozzászólására (») Máj 6, 2023 / 2
 
Multiméter kondenzátor mérés esetén szépen fütyürészik a mérő frekvenciákon.
Végig is fülelhető 200pF - 200µF közt . Mikros kondiknál már eléggé mélyen brummog avagy kattog csak.

Más tudománykodást is vihetünk be kiváltképpen a tényleges burkológörbe AM demodulátor tekintetében.

A lényeges szempont a detektor körben lévő R C tagok arányainak az értéke.

az R*C tau értéknek a legnagyobb vételi hangfrekinél 5-10 szer nagyobbnak kell lennie , de a vett legkisebb frekvencia pedig 5öd - 10ed részének.
Persze szuper vevő fix KF esetében könnyebb ezt teljesíteni.
Detektoros esetében némi kompromisszum.
Ezt az időállandót jelen esetben a piezzo kapacitása és a vele párhuzamosan kötött ellenállásnak kell teljesítenie.

ezt már itt 1szer csatoltam vagy 3 éve
A hozzászólás módosítva: Máj 6, 2023
(#) bigrobi válasza Kera_Will hozzászólására (») Máj 7, 2023 /
 
Mondjuk amit nem értek abban amit megoszottam miért jobb a kétt hangszórót egy - egy külön ellenálásra kötni, majd parhuzamossan őket, mint egy rögtön párhuzamossan és egy ellenálást rakni. Ha nem csak detektorosnak használjuk a 4.7K nagyon jó megoldásnak tűnik.
(#) Atis57 válasza bigrobi hozzászólására (») Máj 7, 2023 / 2
 
Szia!

Igaz ,hogy hangfrekvencia ,de már jól mérhető a vezeték "hosszanti induktivitása" meg a kapacitása is. Tehát egy komplex rezgőkör? Ami adott frekvenciákon kiemelést okoz.
(#) bigrobi válasza Atis57 hozzászólására (») Máj 7, 2023 /
 
Köszönöm. Kükönben megpróbáltam 4.7K val, simám párhuzamossana 2 piezőt es a kabel eggyik gete az ujjamal fogtam a másikat a földeléshez érintettem és recseget vagysi szerintem jó így is. MEglátom mennyire leszek lusta a 2x10K val megpróbálni, külön a hangszóróhoz téve.
(#) Kera_Will válasza bigrobi hozzászólására (») Máj 8, 2023 /
 
Ez kulon kulon ellenallas a piezzokra akkor lehet jo,
Ha netan veletlenul elszakad valamelyik vezetek , akkor az ronthatja a burkologorbe levalasztast.
Tehat kozvetlen a piezzokon legyenek az ellenallasok.
Akkor kevesbe fognak "elveszni" egymastol.
A hozzászólás módosítva: Máj 8, 2023
(#) Gafly válasza bigrobi hozzászólására (») Máj 8, 2023 /
 
Ha csak egy praktikus szempontot nézünk: "Ott úgy jobban elfér".
(#) pucuka válasza Atis57 hozzászólására (») Máj 8, 2023 /
 
Igen, van induktivitása, de
Egy 10 cm egyenes drót induktivitása 0,15 nH
Szerinted ez mennyit számít?
(#) Kera_Will válasza bigrobi hozzászólására (») Máj 8, 2023 /
 
Azzal az alkatresz teszterrel mit hallottal a piezzon keresztul?
Vhol lattam mar errol vmi irast csak nem remlik mar , hogy mit csinal ha kolondert sejt a kapcsi kozott.
Vmi kattogas felenek kellene azert lennie ottan rajta a meres idejen.
Aztan lehet olyan gyorsan tortenik., hogy nem is eszlelheto a klatyok.

(#) Gyantáscin hozzászólása Máj 8, 2023 /
 
Lehet még ezt fokozni! 230/néhányvoltos adapter primerjének induktivitása 50-100H nagyságrendben van, ilyenformán ennek impedanciája hangfrekvenciára nem igazán jelent terhelést, mint az ohmos ellenállás, az érzékenység nőni fog. Arról nem is beszélve, hogy a szekunderéről akár egy kisohmos hallgatót is meg lehet hajtani.
A hozzászólás módosítva: Máj 8, 2023
(#) Atis57 válasza pucuka hozzászólására (») Máj 8, 2023 /
 
Szia!
Ezt mivel mérted--s milyen frekvenciával--? Nagyon kicsinek tartanám.


Az 5kHz ig terjedő sávban azért 5 dB-lt meghaladó hullámossággal lehet számolni.
Ezt már nem tartanám elhanyagolhatónak.
S igy már érdekes az átvitele, bár lehet hogy 15db piezón akár 20 féle értéket is mérhetünk?
Meg nagyon jelszint függő ....
(#) pucuka válasza Atis57 hozzászólására (») Máj 8, 2023 /
 
Nem mértem, számoltam. (amúgy mérni nem lenne egyszerű)
Egyébként az induktivitás nem frekvencia függő mert a levegő sem az ami a környezetében van, a fizikai méretekből következik. Ezért a frekvencia közömbös.
A reaktanciája frekvencia függő.
De ha érdekel, számold ki, hogy a legnagyobb kapacitású piezóval, milyen frekvencián ad rezonanciát. (gyanítom, bőven túl van a hangfrekvenciás tartományon) Amúgy még a piezó kapacitása söntölve van ellenállással, ami szintén csökkenti a kiemelést.
Idézet:
„Az 5kHz ig terjedő sávban azért 5 dB-lt meghaladó hullámossággal lehet számolni.”

Ezt kifejtenéd bővebben?
(#) Kera_Will hozzászólása Máj 28, 2023 / 9
 
Kipihenős hosszú 7vége másnapján elővettem ezt a befejezendő keretet.
Gyorsan rátekertem a drótot, felfúrtam a forgót, majd a régi bat schottky + piezzo detektoromat rabiggyesztettem.
1. Kissé néma volt, amit a piezzo mögötti zebracsíkok közötti ónpacák okoztak, ezek eltávolítása után remekül szólt a Kossuth rajta.

Keret : ~ 65 cm oldalhosszú átló ~ 92cm
14 menet ~0.3 CuZ ~ 362 uH kicsit sok a menet , 420 pF VEF forgónak a 2/3 állásában szól rajta az 540kHz .
falso ~ 400kHz ffelso ~ 1MHz
Jóságát 60 - 50 körül saccoltam generátorral és szkóppal.
Vannak megcsapolások tudok váltani majd.
800 900kHz körül hallottam vmit gyengén még 873 kHz lenne valszín valamikori Calipso frekijén.
QRA: Soroksár
A hozzászólás módosítva: Máj 28, 2023
(#) Atis57 válasza pucuka hozzászólására (») Máj 29, 2023 / 1
 
Szia!
--- Az idézetethez----
Régebben végig is mértem , valami hasonló lett , illetve füllel is hallható kiemelések.

Igy ismert zenét végighallgatni? ........ még a beszéd is zavaró ---szerintem.
A hozzászólás módosítva: Máj 29, 2023
(#) pucuka válasza Atis57 hozzászólására (») Máj 29, 2023 / 1
 
A KH adók 4,5 kHz -nél magasabb frekvenciát ki sem sugározzák, sugározhatják már csak a 9 kHz -es csatornaosztás miatt sem, mert a szomszéd csatornába sugárzott jel zavart, áthallást okoz.
(#) bigrobi válasza pucuka hozzászólására (») Máj 29, 2023 / 1
 
Elméletileg az egyenes vevők előnye hogy nem vágják le a 4.5kHz-etés szebb a hangjuk. De azt ki sem tudjak sugarozno elméletileg.
(#) bigrobi válasza Atis57 hozzászólására (») Máj 29, 2023 /
 
Jó lett. Én a piezot beépítettwm fejhallgatóba és van benne párhuzamossan egy 4.7K ellenalas. Az ilyen rádiómon meg van egy kis kimeno trafo 230/9V? Így szépen szól a 2x250ohmos telefonfejjhallgatóval is.
Következő: »»   149 / 152
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem