Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » 3D nyomtatás
 
Témaindító: KBal76, idő: Jún 9, 2010
Lapozás: OK   196 / 199
(#) benjami válasza roland9 hozzászólására (») Jan 5, 2024 /
 
Vajon csak mindegyik Ender 3-ban ez a kijelző van (költői kérdés) ? Én több firmware-t is kipróbálnék. Először pl. a Ender-3Marlin2.0.6HW4.2.7.bin -t.
(#) roland9 válasza benjami hozzászólására (») Jan 5, 2024 /
 
Ezt is próbáltam már, meg még kb. 5-6-ot, de sajna egyikkel sem megy.
(#) benjami válasza roland9 hozzászólására (») Jan 5, 2024 /
 
A kijelző vajon működőképes? Ha ugyanonnan kapja a tápot mint a proci, esélyes, hogy az is megpusztult a túlfesztől.
(#) roland9 válasza benjami hozzászólására (») Jan 5, 2024 /
 
A kijelző jó, mert azt kipróbáltam az eredeti (V1.1.4) alaplappal, azzal működik.
A V4.2.7 alaplapon az IC jól van felforrasztva (nincs fent egy láb sem, nincs zárlat sem), 5V és a 3.3V rendben vannak, szóval nemtudom mi lehet vele.
(#) benjami válasza roland9 hozzászólására (») Jan 5, 2024 /
 
Akkor innentől bonyolódik a helyzet. Szkóp és/vagy logikai analizátor a kijelző felé menő adatvonalakra. Ja és más alkatrész nem halálozhatott még el azon az alaplapon a procin kívül?
A hozzászólás módosítva: Jan 5, 2024
(#) roland9 válasza benjami hozzászólására (») Jan 5, 2024 /
 
Most nézem, hogy van rajta egy EEPROM is (24C16F), nyilván a 3.3V-ra kötve, valószínűleg ő is a menybe ment bár zárlat nincs rajta és elméletileg a 5.5V-ig bírja a feszt is, hacsak nem a többi lábán kapott valamit.
EEPROM-ot levettem, de így sem működik (szerintem enélkül nem is fog elindulni).
(#) benjami válasza roland9 hozzászólására (») Jan 5, 2024 /
 
Szerintem az csak a gépparaméterek tárolására van használva. Persze lehet hogy nem működik nélküle. Le kellene valahogy tesztelni jó-e a kivett eeprom. Van még valami buszmeghajtó szerű ttl tok is a panelen. Az vajon jó?
(#) roland9 válasza benjami hozzászólására (») Jan 5, 2024 /
 
CH340G van rajta ezt a PC fel ismeri COM portként.
Közben találtam egy kapcs rajzot is a panelhez.
(#) Pethical válasza roland9 hozzászólására (») Jan 6, 2024 / 1
 
Mielőtt tovább keresed a hibát érdemes ráfugni egy usb kábelt és megnézni, hogy lehet-e vele soros porton kommunikálni. Ha ott szóba áll veled a marlin, akkor biztosan tudod, hogy az stm és az oda vezető út jó. Ki tudod próbálni, hogy működnek-e dolgok különböző GCode parancsokkal. Ha nem áll veled szóba, akkor meg az stm vagy a táp körül lesz a bibi. Talán így lehet szűkíteni a kört.
(#) Régi motoros hozzászólása Jan 14, 2024 /
 
Mit tippeltek, miért néz ki úgy ez a nyomat, mintha kevesebb anyagot nyomna a kelleténél?
Mint látható a nagyított képen, a szálak közt üres helyek vannak. Ez 1mm-es fúvókával készült, egybefüggő sima lap, mondjuk hogy egy doboz alaplemeze. Hasonló barázdák vannak a sorok közt mint a hanglemezen. Üveglapra 50°C-os asztalon 210°C-os fejjel készült, sima PLA anyag. Eldugulva nincs, üresjáratban akadás mentesen nyomja az anyagot. A szeletelés RepetierHost-ban CuraEngin-el készült, rétegmagasság 0.2mm.

De ha az oldalfalat megnézem, ott is feltűnik ez a szál hullámosodás.
(#) mnyugger válasza Régi motoros hozzászólására (») Jan 14, 2024 /
 
Szerintem kevés az extrudált anyag. Lassítsd a gépet, vagy adj neki több anyagot.
(#) Régi motoros válasza mnyugger hozzászólására (») Jan 14, 2024 /
 
Kb ide jutottam én is, de az anyagmennyiséget nem magának kéne beállítania aszerint,
milyen átmérőjű fúvókát választottam? Hogy adjak neki plusz anyagot?
(#) kameleon2 válasza Régi motoros hozzászólására (») Jan 14, 2024 /
 
flow... Én is bele szoktam nyúlni nyomtatás közben, ha még menthető. 100%-ról 165-re is felvittem párszor, mire jó lett. De az nem lehet, hogy párát is kapott az anyag?
(#) Régi motoros válasza kameleon2 hozzászólására (») Jan 14, 2024 /
 
Na de az melyik beállítás? A modell struktúránál van Kitöltés átfedés ami mindig 15% volt, nem piszkáltam. Vagy a Szál fülön a Folyás ami 100% szintén nem állítottam sose.
Ezt a két százalékos értéket találtam.

Ui.: Ja jól van megvan, angolra állítva értem. (Javítanom kell a magyar szöveget.)

A páráról csak annyit, hogy amennyit itt a szobában összeszed.
Nincs bedobozolva, csak a nyomtatón tartom.
A hozzászólás módosítva: Jan 14, 2024
(#) Massawa válasza Régi motoros hozzászólására (») Jan 14, 2024 /
 
Nyáron nekem is volt hasonl9 gondom.
Két dologra lettem figyelmes.
1.
Akkoriban marha meleg volt, a helységben joval több mint 30 fok. Ez lehet, hogy kizárta, hogy a szál lehüljön.
2.
kipucoltam mindent, a düzni lyukát megfelelö furoval az ujjaim között pörgetve kitisztitotatm, és amint lement a hömérseklet 30 fok alá ujra hibátlanul nyomtat.
(#) Régi motoros válasza Massawa hozzászólására (») Jan 14, 2024 /
 
Nem értem, miért okozna ilyen hibát a 30° feletti hőmérséklet.
De ha van is köze hozzá, jelenleg mivel max 24° van a szobában, nem feltétlen ez lehet a hiba oka.
A hozzászólás módosítva: Jan 14, 2024
(#) Massawa válasza Régi motoros hozzászólására (») Jan 14, 2024 /
 
Mert a szálnak oda kell ragadnia a felüelthez amire éppen rányomta düznu. Arra vannak a fejben a ventillátorok. Az egyik a fej hütését csinálja a másik meg lefelé fuj és hüti a kinyomott forro szálat. Ha tul meleg van akkor ez nem elég és a düzni a kinyomott forró szálat magával huzza. Nekem késöbb mindenféle csomok keletkeztek, amik az alkatrész további részét is gyakran megkárositották..
Ha szerinted nem ez a hiba akkor más tippem nincs.
A hozzászólás módosítva: Jan 14, 2024
(#) Régi motoros válasza Massawa hozzászólására (») Jan 14, 2024 /
 
Nem is tudom, nyomtattam nyáron is, de nem emlékszem, hogy a melegtől lett volna ilyen hibám.
(#) Sinike válasza Massawa hozzászólására (») Jan 24, 2024 /
 
Nem beszélve arról, hogy az első 3 rétegnél alapból nincs tárgyhűtés...

Régi Motoros, a gépen, nyomtatás közben a Tune menüpont alatt van a Flow. Tekergesd felfelé lassan, míg jónak nem látod..
(#) micky777 hozzászólása Jan 27, 2024 /
 
Sziasztok! A segítségeteket szeretném kérni. Adott egy Creality Ender3 S1 nyomtató. És felfűtési gondok jelentkeztek. A nyomtatót most vásároltam, úgyhogy sokat nem tudok róla....de bekapcsolás után minden oké, de amint elkezdem az asztalt fűteni kb. 10 másodperc után a hotend is beindul és fűt mindaddig amíg az asztal el nem éri a hőfokot. Utána kezd visszaesni a hőfok. Ha a hotendnek állítok be hőfokot az rendben fűt és tartja a hőt. Lehet ez valami firmware beállítás vagy gyanakodjak inkább MOSFET hibára? A jelenségről készítettem egy videót is azért ott talán jobban látszik. Ha valaki tud valami tanácsot azt szívesen venném. Köszönöm Ender3 S1 fűtés
(#) Pethical válasza micky777 hozzászólására (») Jan 27, 2024 /
 
Szia!
Ez elég érdekes probléma, nem szabadni így működnie.
Az első javaslat, mivel most vásároltad, így ne keresgélj rajta hibát, erre való a garancia. Ha erre nincs mód, akkor:

Firmware beállítás semmiképpen sem okozhatja, a Marlin külön kezel minden fűtőelemet

Firmware hiba esetleg lehet, de nem tudok ilyen jellegű hibáról. Érdemes megnézni, hogy a legrissebb van-e rajta. Ha használtan vetted, akkor azt, hogy a gyári van-e rajta.

Ezen kívül azt érdemes megnézi, hogy a vezérlőre jól vannak-e bekötve a vezetékek, de elég pici a valószínűsége, hogy nem, mert a hotendet külön is tudja fűteni és mind a kettő hőmérsékletét jól méri.

Idézet:
„vagy gyanakodjak inkább MOSFET hibára”

Az STM32 PA7 kimenetére van kötve az ágyat hajtó FET. Az ágy melegszik, meg is áll a melegedés amikor kell, tehát ez jó. PA1-re a hotend, ez is melegszik, amikor elérte a cél hőmérsékletet akkor megáll, tehát ez a FET is jó szerintem. Valahol máshol van a bibi. A PA1 és a PA7 között nem lehet zárlat, mert akkor a hotenddel együtt az ágy is melegedne, nem csak az ággyal a hotend. Ugyanígy a hotend és az ágy vezetékei között sem lehet zárlat, mert megintcsak oda-vissza működne.

Tehát valamiért amikor a PA7-en megjelenik a PWM jel akkor megjelenik a PA1-en is, de fordítva nem. Szóval valami egzotikus a firmware hiba lesz szerintem, vagy az STM32 van megbolondulva.
(#) micky777 válasza Pethical hozzászólására (») Jan 27, 2024 /
 
Nagyon köszönöm a válaszod! A probléma, hogy használtam vettem így gari nincsen. Tehát nekem kéne megoldások a problémát. Bekötési gond biztos nincs, mert ezen a nyomtatón a hotendhez már szalagkábel négy, a régebbi modelleken ez még máshogy volt megoldva. Egyébként próbáltam a MOSFET eket is kinézni, persze leszögezném, hogy nem vagyok nagy elektronikai zseni. Kettő MOSFETet biztos hogy találtam, aminek köze lehet a fűtéshez. Ezen a Drain |és a Source között oda vissza is mértem értékeket a videók szerint csak egy irányba kéne lennie. Persze mondom, hülye vagyok hozzá.
(#) Pethical válasza micky777 hozzászólására (») Jan 27, 2024 /
 
Áh, igen, valóban a szalagkábelt el is felejtettem. Szemre ezeknek nincs baja. Esetleg próbáld meg rá feltenni a legfrissebb gyári firmware-t: https://www.crealitycloud.com/software-firmware/firmware/ender-series
(#) micky777 válasza Pethical hozzászólására (») Jan 27, 2024 /
 
Köszönöm. Megpróbálom és visszajelzek.
(#) micky777 válasza Pethical hozzászólására (») Jan 30, 2024 /
 
Fent van az új firmware, de a helyzet ugyanaz. Úgy látszik valami különleges hibába futottam.
(#) dB_Thunder válasza micky777 hozzászólására (») Jan 30, 2024 /
 
A fűtés szabályzást általában PID algoritmus kezeli! Ha ennek az algoritmusnak rosszak a paraméterei, működhet rendellenesen!
Nincs a menüben auto PID tuning funkció?
(#) Pethical válasza micky777 hozzászólására (») Jan 30, 2024 /
 
Akkor legalább a szoftver hibát kizárhatjuk. Sajnos nincs ötletem erre.
A PID azért nem lehet a hibás, mert az azért felel, hogy stabil legyen a hőmérséklet, azaz olyan teljesítménnyel menjen a fűtés amekkora szükséges, ne melegedjen se túl, se hűljön le. Ez akkor játszik, ha mondjuk túl nagy az ingadozás. Jelen esetben az egyik fűtőelemnek nem is szabadna áramot kapni.

Most így egy dolgot lehet szerintem csinálni, végigmérni az stm-től a fetekig az utat és a fetet is. Ha minden jó, akkor az STM32 doglött, ha nem akkor megvan a ludas. De reménykedem, hogy hátha valaki tud okosabbat mondani, lehetséges, hogy érdemes lenne egy másik topicban is feltenni a kérdést, mert ez már nem 3d nyomtatás, hanem vezérlő hiba keresés és javítás, másik topicban hátha látná valaki aki jobban képben van.
(#) micky777 válasza Pethical hozzászólására (») Jan 31, 2024 /
 
Nagyon köszönöm, hogy próbálsz segíteni, látom azért kened vágod a témát. Én sajna ehhez már nem nagyon értek. Az út kimérésben nem tudom hogy induljak el. Nincs semmi kapcsolásirajzom hozzá. Próbáltam keresni, de csak felületes rajzokat találtam a csatlakozásokról. De igazad van, megpróbálok keresni egy másik topicot ahol fel tudnám rakni a problémát. Néztem egy új alaplap kb 60-70 € körül mozog előtte azért még megpróbálnám körül járni a dolgot.
A hozzászólás módosítva: Jan 31, 2024
(#) benjami válasza micky777 hozzászólására (») Jan 31, 2024 /
 
A mosfet mérésekor kikötötted a rájuk kötött fogyasztókat (fűtőszálakat) ? Amúgy elég lazán adják elő, hogy a hűtést is lespórolták már róla. A régebbi alaplapokon azért még volt a mosfet-en hűtés.
(#) micky777 válasza benjami hozzászólására (») Jan 31, 2024 /
 
Az alaplapot kiszereltem úgy mértem. Nekem is furcsa hogy ezeken nincs hűtőborda a V2 -ön még volt. Még egy más gyártmányút sem tudok beletenni a szalagkábel miatt, mert azt meg külön kéne vezetékekre bontani, ráadásul nem tudom hogy a gyári kijelzőt tudja-kezelni.
Következő: »»   196 / 199
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem