Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » LED-es index
 
Témaindító: Einstein21, idő: Márc 29, 2006
Témakörök:
Lapozás: OK   26 / 28
(#) ITI47 válasza szs hozzászólására (») Feb 26, 2024 /
 
Köszönöm hogy feltetted ide ezt, nagyon hasznos mindannyiunk számára. Egy dologra azonban szeretnék reagálni:
Idézet:
„6/1990
115. § (2) Segédmotoros kerékpárra csak jóváhagyási jellel ellátott fényszórót, helyzetjelző lámpát és irányjelző lámpát szabad felszerelni. Segédmotoros kerékpáron mind a segédmotoros kerékpárhoz mind a gépjárműhöz jóváhagyott lámpák alkalmazhatók.

Az első mondat egyértelmű, ami az újonnan felszerelésről szól. A második mondatban azonban már nem szerepel a jóváhagyási jel, ami azokra a régebben gyártott SMKP-kre vonatkozik amiken még nem volt ilyen. Pl: Simson, Babetta, Puch, stb. Az idézett paragrafus szerint ezekre utólag csak jóváhagyási jellel ellátott készülékeket szabad felszerelni, ami akár LED-es is lehet.
(#) szs válasza ITI47 hozzászólására (») Feb 26, 2024 /
 
De, ott van a második mondatban is az, hogy csakis jóvájagyott. Es jól értelmezed, bármilyen gépjárműhöz jóváhagyottat fel szabad tá szerelni, így LED-est is akár.

És tudhatod, nem ellensege vagyok a dolognak, sőt, eddig is úgy besuéltem, hogy ha többé-kevésbé igyekszünk a szabály betűjét betartani, akkor kisebb (nem ordító) változtazás is elcsúszhat. Nem baj az, ha JÓL barlácsol az ember.
(#) uniman válasza bbb hozzászólására (») Feb 26, 2024 /
 
Igen, csak nem ebben az országban...
"Az StVZO engedély Németországon belüli legális használatot jelent az Osram által megjelölt autó típusok esetében.
A termék a jelenleg érvényes jogszabályok szerint kizárólag Németországban használható legálisan.": Bővebben: Link
A hozzászólás módosítva: Feb 26, 2024

txt.jpg
    
(#) bbb válasza uniman hozzászólására (») Feb 26, 2024 /
 
Ne a kauffer oldalnak higgy, hanem az osramnak. Nem csak a németeknél használhatod legálisan, az eu-n belül van még pár ország, ahol ez működik (kb. rajtunk kívül mindenhol): országlista.
(#) ITI47 válasza szs hozzászólására (») Feb 26, 2024 /
 
"Nem baj az, ha JÓL barlácsol az ember."
Én ezt ugyanígy gondolom. Már 6 éve ledes világítás van a kismotoromon, semmi gond nem volt még vele, se nekem, se a szemből jövőknek, még a rendőröknek sem.
Csak nappal járok vele, ezért nekem az a legfontosabb hogy látnak.
Talán 2x fordult elő hogy sötétben értem haza, de akkor is tapasztaltam hogy nagyon jól világít, sokkal jobban, mint a 35W-os halogén.
(#) ITI47 válasza ITI47 hozzászólására (») Feb 26, 2024 /
 
Elnézéseteket kérem, de nagyon elkalandoztunk a fórum témájától.
Engem az érdekelne hogy sikerült bárkinek csinálni egy jól működő LED-es indexet? Akár barkácsoltat is? Főleg inkább az érdekel, nem a gyári megoldások.
(#) uniman válasza bbb hozzászólására (») Feb 27, 2024 /
 
"Rajtunk kívül"...ez a lényeg. De átnéztem/letöltöttem a cseh listát: ott is eléggé bonyolult, az újabb kocsik pontos évjárata és a fényszórójuknak pontos E-száma ha stimmel, akkor jó bele.
Persze az Osram kifizeti-e vajon a büntetést, ha mégis megkapjuk? Vagy küldi az ügyvédgárdáját a pereskedéshez...
(#) uniman válasza ITI47 hozzászólására (») Feb 27, 2024 /
 
Ezt jobb lenne 2 részben tárgyalni: külön a LED világítótestet és külön a ledes index relét (ez akár készen is megvásárolható)
(#) ITI47 válasza uniman hozzászólására (») Feb 27, 2024 /
 
Igazad van. A LED-es világítótestet nehezebb beszerezni, mint az indexet. Index relé, meg a lámpa beszerzése már nem probléma. Ebben a fórumban szerintem is maradjunk a fórum témájánál.
(#) kaqkk válasza ITI47 hozzászólására (») Feb 29, 2024 /
 
Ennek a fórumnak a "problémája" az első 4 oldalon megoldódott , az a 3-4 kapcsolás lefedi a probléma 99% át . Mit is tárgyalunk mostmár ? Csináljunk inteligens mikrovezérlős indexrelét ?
(#) kaqkk válasza uniman hozzászólására (») Feb 29, 2024 /
 
Minden megvásárolható készen , világítótest és az indexrelé is , már csak ízlés kérdése ki mit szerel a cangára . Van amit szerelni sem kell Tökéletesen látható és nem szólhat érte a rendőr sem
A hozzászólás módosítva: Feb 29, 2024
(#) kaqkk hozzászólása Feb 29, 2024 /
 
A maradék 1% ban el tudnék képzelni (és ha valaki benne van) megvalósítani egy mikrovezérlős kétgombos giroszkópos relét . Ez e kormányon lévő két gomb megnyomásával indítja leállítja a villogást de ha elfelejtenéd kikapcsolni a bedőlés (kanyar)és 30 s eltelte után kikapcsolna .Félreértés ne essék , nekem nem kell de segítenék a tervezésben (kapcsirajz-picprogram) csak a vicc kedvéért
A hozzászólás módosítva: Feb 29, 2024
(#) uniman válasza kaqkk hozzászólására (») Feb 29, 2024 /
 
Szia! Na, ez tényleg teccik (még nekem is )!
Tehát, ha "fényhacukában" közlekedünk (hazafelé a diszkóból), akkor az rendben lenne? Némi kétségem volna ugyan...de ez nem "kéken" villog.
(#) kaqkk válasza uniman hozzászólására (») Feb 29, 2024 /
 
Ha "fényhacukában " közlekedsz akkor látnak ... Ha a nyíl kék-zöld sárga kit érdekel ha mutatja az irányt amerre valószínűleg fordulni akarsz ?? 100* jobb mint fekete ruhában vodkásüveget lóbálva nagyhangon énekelni a felezővonalnál (találkoztam ilyennel, az isten mentett meg mindkettőnket)
A hozzászólás módosítva: Feb 29, 2024
(#) kaqkk válasza uniman hozzászólására (») Feb 29, 2024 /
 
Ez egy régebbi Projektünk
(#) ITI47 válasza kaqkk hozzászólására (») Feb 29, 2024 /
 
Nem az első 4 oldalon, de még a 14-dik oldalon sincs egyetlen használható kapcsolás. Amit én tettem fel, az működik. Inkább azt nézd meg és arról írj véleményt.
(#) kaqkk válasza ITI47 hozzászólására (») Feb 29, 2024 /
 
Holvan ? Miért véleményezzem ? Ha működik akkor jó , inkább azok véleményét kérd ki akik megépítették .
A hozzászólás módosítva: Feb 29, 2024
(#) kaqkk válasza ITI47 hozzászólására (») Feb 29, 2024 /
 
Egy 555 meg egy relé és készen van a cuccos , lényeg hogy a kitöltés 50% és a frekvencia 1Hz legyen .Nincs ebben semmi mágia .
A hozzászólás módosítva: Feb 29, 2024
(#) még1MbR válasza kaqkk hozzászólására (») Feb 29, 2024 /
 
Led-es indexnél már nem kötelező a gyorsabban villogás, ha nem működik valamelyik irányjelző?
Régebben volt valami ilyen előírás, de nem tudom a mostani CAN-buszos világban még érvényes e.
(#) ITI47 válasza kaqkk hozzászólására (») Feb 29, 2024 /
 
Nincs nekem semmi bajom Veled. Én úgy gondolom hogy Te egy értelmes, hozzáértő szakember vagy. Azok a régebbi kapcsolások semmire nem jók. Elszaladt velük az idő. Ha megnéznéd, amit én építettem ( Jul.8 2020 Hsz), ami nálam ma is működik. Kíváncsian várnám a véleményed. Egyébként sokaknak megépítettem, nekik bevált.
(#) kaqkk válasza még1MbR hozzászólására (») Feb 29, 2024 /
 
A ledeseknél , sőt szerintem a régi mechanikus reléknél sem kötelező (csak mellékes + ) De szerintem ha zárlatos valamelyik világítótest akkor gyorsul a bimetálos relé működése .
(#) kaqkk válasza ITI47 hozzászólására (») Feb 29, 2024 /
 
Legalább azt megmondhatnád hányadik oldalon keressem ne kelljen 2006 tól végignéznem .
Idézet:
„Azok a régebbi kapcsolások semmire nem jók. Elszaladt velük az idő”
Ezt viszont nem értem . Ha valami jó akkor mindegy mikor tervezték (szerintem) .
(#) furko válasza kaqkk hozzászólására (») Feb 29, 2024 /
 
Idézet:
„Egy 555 meg egy relé és készen van a cuccos , lényeg hogy a kitöltés 50% és a frekvencia 1Hz legyen .Nincs ebben semmi mágia .”


Így van, de ehhez még hozzátenném azt is hogy ha kapcsolok, akkor rögtön világítással kezdjen, ne sötéttel.
Ja és a villogás frekvenciája percenként 90 ±30.
A hozzászólás módosítva: Feb 29, 2024
(#) kaqkk válasza furko hozzászólására (») Feb 29, 2024 /
 
Bocs ! Lehet hogy a frekvenciára nem jól emlékeztem . Az azonnali világítást szerintem "nem nagy durranás" megoldani addig világít a led amíg a relé el van engedve . De mint írtam ha kell tervezek (sőt már terveztem is) mikrovezérlős kapcsolást ami azt fogja tudni amit a kedves megrendelő kér . Akár gombnyomással indítható és időzítve vagy giroszkópra kikapcsoló megoldás is elképzelhető (de minek ?)
(#) szs válasza még1MbR hozzászólására (») Feb 29, 2024 /
 
Soha nem volt kötelező a gyorsabban villogás, -csak az volt, és ma is a kötelező: visszajelezzen a működésről és a hibáról. A gyorsabban villogás is visszakelzés, és a relé működésével együttjáró visszajelzést ad. De ha másként van megoldva a vossuajelzés, az is megfelelő.
Ezt a szabályrészt hadd ne kelljen már bemásolnom.
(#) ITI47 válasza kaqkk hozzászólására (») Feb 29, 2024 /
 
19-dik oldal.

A régebbi kapcsolásokkal az a baj hogy nagyon gyengék. Még hagyományos izzókkal is. A ledes 3W-os ledekkel lényegesen nagyobb a fényerő. Magas fényerejű ledekből 30 db kell, ami eléri a 3W-os COB led fényerejét. Én ilyent építettem be az indexlámpáimba. Nappal is jól láthatók.
(#) szs válasza furko hozzászólására (») Feb 29, 2024 /
 
555-el úgy is meg lehet csinálni, hogy rögtön világítással kezdjen, és úgy is, hogy sötéttel kezdjen. Ízlés szerint.
De a szabál szerint 1 másodpercen belül kell megkezdődni a bekapcsolás után a villogásnak -tehát mindkettő szabályos.
(#) uniman válasza kaqkk hozzászólására (») Feb 29, 2024 /
 
Itt van az a rajz: Bővebben: Link
Nem azért, de én már a 70-es évek végén hasonló kapcsolásokkal villogtattam az első csehszlovák ledeket...
Egy előnye van a kapcsolásnak: sorosan van kötve az "izzókkal", mint a bimetálos szaggató.
(Sajnos az akkori beírásokból az is kiderül, hogy hiába győzködjük közel 5 éve a kollégát.)
Külön dolog a ledes világítással kiguruló új járgányok, és megint más dolog a gyárilag izzólámpás világítótestekbe beszerelt "powerledek"-kel kigurulni a közutakra...
De témánál maradva, én inkább a fényforáshoz raknám a villogtató elektronikát, külön-külön minden egyes lámpához.
Szereltem amcsi autók ledes lámpáit, azokban is a lámpa elektronikája végezte a villogtatás, az indexkapcsolóról fix táp érkezett.
A hozzászólás módosítva: Feb 29, 2024
(#) kaqkk válasza uniman hozzászólására (») Feb 29, 2024 /
 
Nagyon jó de az első oldalon lévő 555 ic vel készült rajz is beköthető ugyanígy , és még a frekvenciája is tökéletesen kézbentartható . A kéttranzisztoros ütemadó sem profibb" mint az 555 ös időzítő . Mindkettő tökéletes a feladatra , nem kell egyiket sem favorizálni .
(#) szs válasza ITI47 hozzászólására (») Feb 29, 2024 /
 
Semmi baj a régebbi kapcsolásokkal, ugyanazzal az 555-el, vagy egyszerű astabillal ugyanúgy lajet vezérelni azt a COB LED-et is. Csak nem bc337-en keresztül -de azt már megoldja az emberfia, ha már hobbizik.
Következő: »»   26 / 28
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem