Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Erősítő mindig és mindig
Mielőtt kérdezel, a következő két dolgot ellenőrizd! I. A helyes tápfeszültségek megléte. II. A kimeneten van-e egyenfeszültség. Élesztés.
Lapozás: OK   2482 / 2487
(#) diamik válasza Gafly hozzászólására (») Márc 8, 2024 /
 
Írtam az elején. Egy erősítőt szeretnék építeni, amivel BH görbét mérnék, 0-5V tartományban, az áram meg kb. 10A legyen (a 2N3055 és a komplementer pár tudja ezt).

Nyilván az embernek ki kell indulnia valamiből. Ez egy cikkben van benne, amit a szerző meg is épített.

Elfogadom, ha valami nem oké, csak nyilván a megoldás lebeg a szemem előtt.
A legtöbb ilyen kapcsolásban valóban nem trimmerrel van beállítva a munkapont. De ez akkora baj?
A hozzászólás módosítva: Márc 8, 2024
(#) Gafly válasza diamik hozzászólására (») Márc 8, 2024 /
 
Nem látom a cikket
Látatlanból az mindkét irányban 5 Volt?
Szerintem igen. És miről táplálnád?
A tíz amper rendben, ez is egy információ...
(#) diamik válasza Gafly hozzászólására (») Márc 8, 2024 /
 
Parancsolj (:

Első körben ezt szeretném megérteni majd esetlegesen módosítani.

BH_measuring_cikk
A hozzászólás módosítva: Márc 8, 2024
(#) Gafly válasza diamik hozzászólására (») Márc 8, 2024 /
 
Érteni vélem, bár a célját nem igazán.
Függőleges tengelyt mivel indikálod az oszcilloszkópon?
Tényleg akarod a frekvenciát (első körben felesleges) változtatni?
(#) diamik válasza Gafly hozzászólására (») Márc 8, 2024 /
 
Nem ástam még bele magam egyenlőre a mérésbe, persze megnézem majd, amint lesz rá idő. Csak a paramétereket tudom.

Az én feladatom az erősítő elkészítése. A cél az, hogy a gerjesztő jellel irányíthassuk a kimenetet.

Csak azért vetettem fel, mert hátha valaki lát benne olyat, amit érdemes másképp csinálni (vagy el tudja mondani amit nem értek a kapcsolásban).
(#) reloop válasza diamik hozzászólására (») Márc 8, 2024 /
 
Szia! A "Not great, not terrible" -jut eszembe a kapcsolási rajzról. Ami igazán laikus benne, az a végtranzisztorok párhuzamos kapcsolása. Ahhoz, hogy a terhelés valamelyest arányosan oszoljon el a párhuzamos tranzisztorok között, emitter-ellenállással kell őket ellátni. Mintaként szolgálhat a témájában alaposan kitárgyalt ST151-re keresztelt erősítő.
A kérdéseidre a válaszok:
- a TR8-at nagyjelű erősítőnek nevezzük. A bázisa és kollektora közötti kondenzátor célja, a visszacsatolt erősítő fázismenetének olyan korrekciója, hogy az egységnyi erősítés határáig a fázistolás 180° alatt maradjon, azaz ne váljon az áramkör oszcillátorrá.
- az R1, R2, R5 ellenállások az őket meghajtó tranzisztorok munkapontját stabilizálják. A rajtuk folyó áram miatt kisebb mértékben változik a tranzisztorok árama azzal szemben, ha mindössze a következő fokozat bázisáramával terhelnénk. Eredménye a lineárisabb működés lesz.
- A TR7/R4 a végtranzisztorok nyugalmi áramát állítja be és stabilizálni is képes, ha a TR7 együtt melegszik a végtranzisztorokkal. A hozzászólásom elején említett végtranzisztor emitter-ellenállások abban is segítenek, hogy korlátozzák a nyugalmi áramot míg a termikus egyensúly ki em alakul.
- a műveleti erősítő kimenete rosszul viseli a kapacitív terhelést, az R12 választja le róla TR9 Miller-kapacitását.
- az R10 a bemenetnek ad referecia-feszültséget arra az esetre, ha a műveleti erősítőt leválasztanánk róla véletlen/szándékosan.
- R6,R13 szokványos negatív visszacsatolás. Az erősítés 1+R6/R13.
- a C4+R11 a terhelés impedanciamenetét javítja, bővebb információt Zobel-tag, Boucherot-cella keresésre találhatsz.
- a soros R8, R9 határozza meg a differenciál erősítő emitter-áramát. Azért van két részre osztva, hogy C5 szűrje a táp hullámosságát.
(#) diamik válasza reloop hozzászólására (») Márc 8, 2024 /
 
Mindig van hova fejlődnöm.
Nagyon szépen köszönöm a segítséget!

Ha a kimenetet mondjuk Darlingtoba kapcsolnám?

Alkalmas lehet a kívánt célra az áramkör?
(#) Gafly válasza reloop hozzászólására (») Márc 8, 2024 /
 
+/- 5 V és 10 A
Ehhez lehet nem a hifi erősítők sémáját lenne célszerű követni.
Amúgy jó lenne tudni a frekvenciát, ami gondolom nem túl nagy, és talán nem nagyon változik...
(#) diamik válasza Gafly hozzászólására (») Márc 8, 2024 /
 
Abban igazat kell adjak, hogy a HIFI nem valószínű, hogy jó út. Voltak hasonló próbálkozások (audio erősítő), de azt hiszem tönkre is ment a cucc.

Az Epstein keretekkel lemezelt vasmagokat szoktak tesztelni (M530, M330 stb.).
Itt 3D nyomtatott vasmagokról lenne szó, max 10kHz-ig kellene ezt tudnia. Az egy fél audio erősítő tartomány
(#) diamik válasza reloop hozzászólására (») Márc 8, 2024 /
 
Az emitter ellenállásokat mi alapján tudom méretezni? A bázis emitter feszültség (ami mondjuk 0,6 osztva a kimeneti áram fele)?
A hozzászólás módosítva: Márc 8, 2024
(#) Gafly válasza diamik hozzászólására (») Márc 8, 2024 / 1
 
Akkor ennyivel is közelebb vagyunk, ez egy jó anyag, aki nem akar egyedileg keresgélni.
(#) reloop válasza diamik hozzászólására (») Márc 8, 2024 / 1
 
Használj 0,1 Ω 5 W-os ellenállásokat.
(#) reloop válasza diamik hozzászólására (») Márc 8, 2024 / 1
 
A jelalak megőrzése érdekében az erősítőnek kb. 50 kHz-ig kell egyenletesen átvinnie, ha 10 kHz-ről járatod. Ahogy a szerzőnek, úgy neked is meg fog felelni.
(#) reloop válasza diamik hozzászólására (») Márc 8, 2024 /
 
Begépeltem a kapcsolást szimulátorba. Milyen a vizsgálójel, háromszög?
(#) diamik válasza reloop hozzászólására (») Márc 8, 2024 /
 
Ezt szinusszal szokás csinálni.

Én is megnéztem egyébként Ltspice-al.

De egyébként köszönöm, ha nem mondtam volna! (:
(#) reloop válasza diamik hozzászólására (») Márc 8, 2024 / 1
 
A C3 jelű kondenzátor 4,7 nF-os értéke falsnak tűnik, 10 kHz szinuszhoz az inkább 470 pF.
A C4-gyel soros ellenállás pedig 10 Ω-os.
(#) Suba53 válasza diamik hozzászólására (») Márc 9, 2024 / 1
 
Idézet:
„Ha a kimenetet mondjuk Darlingtoba kapcsolnám?”

Az már Darlington struktúrájú így is. Azzal a módosulattal, hogy a nagyáramú tranzisztor két párhuzamos darab.
Javaslom az "Egyperces: Darlington és Sziklai-pár" cikk elolvasását.
Itt találod a cikkek között.
(#) feccus hozzászólása Márc 10, 2024 /
 
Üdvözletem.
Kölcsönadtam egy buliba az erősítőmet és persze visszakaptam..hibásan.(apollon ar-550)
Elvileg valami folyadék beleömlött, az összes végfok(2sb688,2sd718) hibás volt a biztosítékkal együtt. Kicseréltem az említett alkatrészeket, bekapcsol az erősítő de a relé nem húz be.
Van esetleg valakinek ötlete hogy mi lehet még a probléma?
Előre is köszönöm.
(#) hapro válasza reloop hozzászólására (») Márc 10, 2024 /
 
Mostanra mind a négy végfok megszólalt, úgy tűnik hogy a negyedik valami gyári hibával érkezett, mert semmi olyat nem láttam, mértem a nyákján, ami az én hibámra utalt volna. Lenne még valami tanácsod a végjátékra vonatkozóan? Innentől a második szekundert is csatlakoztathatom, és a 3k3 nélkül együtt már indítható a 4 végfok, vagy tudnék még más óvintézkedést is beiktatni?

Köszönöm
(#) reloop válasza hapro hozzászólására (») Márc 10, 2024 /
 
A második szekunder bekötéssel és az előtét ellenállás felszámolásával még várnék.
A CON7 csatlakozóról induljon el híd másik fele. A kimenetén legyen 0 V.
Ezután mehet rá a két slave panel.
Indítás előtt még érdemes ellenőrizned a master/slave párokon a 6, 11, 12 IC lábak kifogástalan kapcsolatban állnak-e egymással. A 6, 7, 8 csatlakozó köti össze őket. Ha nincs jó kontakt nem szinkronizálnak egymással a párhuzamos panelek és egymásra nyithatnak a végtranyók.
Ha még mindig jó, visszaalakíthatod a szekunder rákötését és végül kiveheted a primer közi izzót (ha volt benne).
(#) Suba53 válasza feccus hozzászólására (») Márc 11, 2024 /
 
Jó kis vintage cucc. Kár, hogy semmi rajz nem lelhető fel a neten róla. Legalább is én nem találtam. Nélküle meg csak vak vezet világtalant.
(#) feccus válasza Suba53 hozzászólására (») Márc 11, 2024 /
 
Sajnos én sem találtam semmit róla,pedig nagyon jó kis erőteljes hangja van.
(#) dB_Thunder válasza Suba53 hozzászólására (») Márc 11, 2024 /
 
Idézet:
„Nélküle meg csak vak vezet világtalant.”

Igen! Ezért jó, ha legalább félszemű, aki javít!
A hozzászólás módosítva: Márc 11, 2024
(#) diamik válasza reloop hozzászólására (») Márc 11, 2024 / 1
 
A bordára a meghajtó tranzisztorokat is rá szokták tenni, hogy együtt melegedjenek termikusan, azaz TR5, 6 és 8-as tranzisztorok.

Jól gondolom?
(#) reloop válasza diamik hozzászólására (») Márc 11, 2024 / 1
 
A TR7 bázisa ellenállásosztóra van kötve, az ellenállások arányában (ahogy a trimmert állítod) sokszorozódik a bázis-emitter feszültsége. A TR7 kollektor-emitter feszültsége négyszerese a bázis-emitter feszültségének, ebből következik, hogy a nyugalmi áram akkor lesz viszonylag stabil, ha a meghajtók és a végtranzisztorok a TR7-tel együtt melegednek. Az R4 trimmernek jó minőségűt válassz, mert a csúszka érintkezési hibája végzetes az erősítő számára.
A TR8 nagyjelű erősítő a nyugalmi áram kialakulásában nem vesz részt. Az R3 értékéből következőn kevesebb mint 10 mA folyik rajta, 11 V feszültségesés mellett. Ez 0,1 W disszipációt jelent, nincs igénye hűtésre.
(#) Davidd hozzászólása Márc 11, 2024 /
 
Sziasztok! Kezembe került egy, NORDMENDE PA1200. Sajnos STK IC-s. Mind a kettő kuka, szerencsére a relés védelem tette a dolgát. Úgyhogy ick kifele, korszerűsítés végett kapott két darab lm3886os ict. Betápoltam a régi stk ic helyéről, minden működik, tényleg az analóg deprez műszerek, előfok, minden, viszont brummal szenvedek, már kipróbaltam a házrol levenni a jelkábelek gnd pontjat, a kis panelek direkt gndt kapjanak a trafó középkivezetéséből. Esetleg valami ötletetek mit tehetnék? Megjegyzem a dugvilla természetesen földelés nelküli. A brum leginkább jel hiányában hallható, de hát nektek ezt a csodálatos “földhurkot” nem kell bemutatnom.
(#) dB_Thunder válasza Davidd hozzászólására (») Márc 12, 2024 /
 
Hűtőbordán keresztül lehet földhurok?
Nem találtam utalást az LM adatlapjában, hogy hűtőzászló mivel van kapcsolatban...
(#) tothbela válasza dB_Thunder hozzászólására (») Márc 12, 2024 / 1
 
A hűtőfelület rendszerint a negatív tápsín, de a földhurkot nem ez okozza. Az ilyen kész modulokon szinte kivétel nélkül a nagyáramú föld a bemeneti jel földdel össze van kötve. Ebből ered a gond.
(#) Gafly válasza dB_Thunder hozzászólására (») Márc 12, 2024 /
 
Ha ugyanazt az adatlapot nézzük, akkor a második oldal alsó része:
Idézet:
„The LM3886T package TA11B is a non-isolated package, setting the tab of the device and the heat sink at V− potential when the LM3886 is directly mounted to the heat sink using only thermal compound. If a mica washer is used in addition to thermal compound, θCS (case to sink) is increased, but the heat sink will be isolated from V−.”
(#) dB_Thunder válasza Gafly hozzászólására (») Márc 12, 2024 /
 
Ezt kerestem de elsiklottam felette! Tehát negatív tápon van a hűtőfelület, akkor gondolom ment alá szigetelő lemez.

Idézet:
„Az ilyen kész modulokon szinte kivétel nélkül a nagyáramú föld a bemeneti jel földdel össze van kötve.”

Valahol találkozniuk kell, de csak egy helyen. Kérdés, hogy ennél ez erősítőnél ezt eredetileg hogy találták ki.
Következő: »»   2482 / 2487
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem