Fórum témák
» Több friss téma |
Fórum » FET vezérlése
Tisztelt Urak !
Rajzolna valaki nekem egy kapcsolást IRF4905 P-csatornás FET-hez konkrét alkatrész értékekkel ! 28 V egyenáramot szeretnék kapcsolgatni viszonylag nagy áramerősséggel induktív terhelés mellett ( egy nagy mágnestekercs ). A vezérlő fesz. ugyanaz a +28 V lenne ! Csak ritka, általában néhány másodperces, maximum pár perces bekapcsolásokra van szükség ! Egy rajzzal is illusztráltam, mire is lenne szükségem, a piros vonalon belüli részt kéne megtervezni !. Ha valaki segítene nagyon megköszönném !
Lásd melléklet.
D1 zener, R1 és R2 ellenállás 0.5 W-os. Ha nagyobb teljesítményt bírnak, nem baj. D2 valamilyen 1N400x, amilyen kéznél van. D1 nem feltétlen kell bele, biztonsági elem, ha netán R1 megszakadna. Ha a kapcsoló nyitva van, a tekercs nem kap áramot. Ha zárva, kap.
Látom megelöztek, de ha már megrajzoltam felrakom:
Még annyi kérdésem lenne, hogy kb 25 ampert kell kapcsolni, jó nagy hűtőbordán elég egy FET, vagy akár két FET-et is párhuzamosíthatok simán, azonos láb azonos lábhoz ?
Ez biztos? Az adatlapja szerint kb. 30V kb.12A 10ms ideig. Adatlap 5. oldal.
D2 helyére azért 5-10 amperes diódát tegyél - nagy energiát ( áramtüskét ) kell elnyelni neki kikapcsoláskor.
Az se baj, ha gyors.
Minek az adatlapját nézted? A FET 74 A folyamatos, 200 A impulzust bír. IR adatlap, első és második oldal. 100 fokon 52 A.
Mennyi idő alatt töltődik fel / sül ki a Gate fenti kapcsolásban? Ciss = 3.4 nF.
Ennek a feltöltődésnek - kisülésnek gondolom az én felhasználásom esetén nincs jelentősége !
Viszont,ha nem vagyok szemtelen még egy kérés lenne. A kapcsolás egy meglévő helyre kerülne, ahol a bekapcsolási vezérlés a tápfesz. ( +28 V ) ! Itt meg testtel van vezérelve. Egy kis relével meg tudnám oldani magam is, de gondolom egy tranzisztorral elegánsabb lenne, és pont az a cél, hogy kizárjam a mechanikát ! Ezt kéne még megrajzolni, konkrét adatokkal ! Előre is köszi ! ![]()
Minden felhasználásban van jelentősége, ha túl lassan nyit ki a FET, tönkremehet már az első bekapcsoláskor. Nálad ilyen veszély nincs, ezek a dolgok elsősorban PWM vagy analóg üzemmódban és/vagy a FET-hez képest a SOA határán mozgó áramok kapcsolásánál jelentenek problémát.
Nem biztos, hogy jól értem a kívánságod, de talán ez kell neked, lásd melléklet. A hozzászólás módosítva: Dec 6, 2024
Pontosan ez ! köszi, már csak az R3 értéke kellene !
![]()
Mekkora a vezérlőfeszültség, ami R3 bal oldalára kerül?
Ugyan az a +28 V ami az egészet táplálja !
FET kapcsolóÜdv!A mellékelt rajz alapján kérnék tanácsot. Az áramkör egy sémából van kiragadva... Az 1-es bemeneten haladó HF jelet a 2-es bemenet felől érkező jelnek kapcsolnia kellene a FET-et, ezzel gyakorlatilag lezárja az 1-es jel továbbhaladását... Ha szükséges, van negatív feszültség is, az egész építmény +/- tápról jár.
Szervusz! Én nem kritizáltam az illető oldal megfejtéseit, mert eddig nem is tudtam róla. Viszont így köszönettel, valószínű benne van a megfejtés, egyelőre a relénél tartok az olvasásban, amit nem szeretnék, le is írták, miért nem optimális. Több évtizede én egy erősítőmnél, hangosításnál megoldottam, mint zajzárt a mikrofon jelére, de közben elröppent 30 valahány év, így már nem tudom hirtelenében reprodukálni.
Ui.: Látom már a megoldást a leírásban, nekem is van negatív feszültségem is, próbáltam is modellezni az asztalon tegnap, de kb. 3 db KP303 orosz FET feláldozása után valami konkrétat kerestem. Köszönöm a segítséget... A hozzászólás módosítva: Feb 16, 2025
Na igen, feszültségosztóra kell tenni a gate-et, az úgy korrekt.
Szervusz!
Szinte az első FET-es megoldás (majdnem) jó. Alapból kell hozzá egy szint áttevő, akár tranzisztoros megoldás, ami az alapból bekapcsolt állapotot megfordítja. Tegnap próbáltam 1 db FET-el, mert az irányultságát így is megbecsülhettem. Kb - 3V-nál már lezárt a FET. Arra gondoltam, hogy a mikrofon jelét,ami felerősítve feszültség 2x-ezővel és némi elkóval szűrve talán működhetne a kapcsolás viszonylag lágy feléledéssel...Valami lágyítás szükséges lenne, különben félvezetős relés kapcsolás lesz "csak". Ezen még elmélkednem kell.
LED+ fotoellenállás egészen finom szabályozást is tud.
Kerestem már, de a lomba biztosan nincs. Csak tranyó, tirisztor, gyors műveletieket, kimenetűeket láttam az itthoni boltban. Vagy csinálok...vagy úgy használok egy OPA-t, hogy negatívba térjen ki vezérléskor. Negatív csúcsfeszültség-kimenettel.
A hozzászólás módosítva: Feb 19, 2025
NSL-32SR3 Hestore. Sajnos drága...
A hozzászólás módosítva: Feb 19, 2025
Találtam egyetlen fotoellenállást, ellenállása egy orosz kis rizsszem izzóval 5V-ról ca.. 300 Ohmra lecsökkenthető a kb nagyobb, mint 20 kOhmról.(ha jó az árnyékolás, több 100 k)
Össze házasítom őket...Még a meghajtást kell kitalálni, cs-cs 50mV-tól nagyjából izzítson az izzó, 1V-nál is már néhány k-ra csökkenti az ellenállást. Az előny, a polaritás nem érdekes és majd valahol egy "C" taggal lassítom a kikapcsolódást...
Valamikor, évtizedekkel ezelőtt elkezdtem használni a munkámhoz az 555 IC-t.
Kísért a múlt. ![]() Készítettem egy skiccet a FET-el való némításhoz egy impulzus hiány detektorként használható timerrel. A vezérlése a mikrofon 100x-os felerősítéséből származó jel lenne. Alapból a FET-es kapcsolás a timerrel vezérelt f.fordító tranzisztor segítségével zárt, nincs leosztás. Ha bebillen a timer - mikrofon él - a FET kinyit és leosztja a műsorzenét pl. Remélem jól gondolkodtam... |
Bejelentkezés
Hirdetés |