Fórum témák
» Több friss téma |
Fórum » RFID Miértek és hogyanok
Témaindító: adamhollos, idő: Jún 18, 2011
Témakörök:
Valahol arrafelé belinkeltem a vonatkozó szabványt is.
Idézet: „Nem, nem lesz plusz szuri.” Érdekes...amúgy is egy bolhacsípés nekik, de ha a műtét miatt el is lesz altatva, még ennyi sem. Semmit nem venne észre az egészből.
Ugyan nem a szabvány, de meglehetősen részletes.
Végül chipes lett a macsek és gyári ajtót kapttott. Egy baj van csak vele, az hogy ha gyorsan be akar menekülni, akkor lefejeli az ajtót, mert lassan reteszeli ki az elektronika. Lehet vajon ezt a kütyüt gyorsabb működésre bírni?
Szerintem sehogy.
Majd megtanulja, hogy ez ilyen. ![]()
Nem a tanulással van gondja, hanem azzal amikor megkergeti a nagy kandúr. Egyébként kivárja amíg kinyílik, csak van hogy nincs ideje várni.
![]() A hozzászólás módosítva: Aug 30, 2024
Szétszedtem a kütyüt, de nem igazán értem. Van a fő panel, amire az RFID antenna csatlakozik, meg van egy egész kicsi, ami szerintem csak egy PIR szenzor van. Nem tudom hogy a mozgásérzékelőnek mi a funkciója, de azt sejtem, hogy az éleszti fel az egész kütyüt. Mert ha állandóan menne az egész, akkor a négy ceruza elem hamar lemerülne. Viszont a mozgásérzékelő, az és próbálgatásaim alapján eléggé ad-hock működik. Az elképzelésem az volt, hogy a mozgásérzékelő ébreszti az RFID olvasót, ezért lassú a nyitása. De így, hogy az hol érzékel, hol nem, nem tudom hogy mi a funkciója. Olyan elképzelésem is volt, hogy csak arra szolgál, hogy átment-e a macsek az ajtón, vagy sem, zárhatja vagy nem.
A lényeg hogy tele a hócipőm az egésszel. Azon töprengtem hogy kiváltom az egész elektronikát egy arduinoval, RFID olvasóval, vagy csak ahogyan Gafly írta, simán chip érzékeléssel és nem olvasással. Úgy gyorsabb lenne a rendszer? Mert szegénykém jány, így még ha ivartalanítva lesz is, akkor is kell időnként menekülnie a kandúrok elől. Nem jó hallani, hogy olyankor rendre lefejeli az ajtót. ![]() A hozzászólás módosítva: Aug 30, 2024
Szerintem neked igazad van.
A PIR szenzorok úgy szoktak működni, hogy a szenzor előtt van egy speciális lencse, fizikailag egy fura mintás fehér izé. Ami előtt különösen keresztben mozogva egy meleg tárgy, különböző hullámokat kelt az egyenáramú kimeneten, amit sokféle módon lehet értékelni. Tehát ha a PIR szenzor kimenetét nézed, nem egy olyan jelet kapsz, hogy mondjuk: 0 -> Nincs macska, 1 -> Van macska. Szerintem is a PIR ébreszti fel. Sokat szerintem nem lehet rajta tuningolni, ez ilyen. Bár ha úgyis átépítés a terv, akkor elem helyett adnék neki fix tápot, esetleg átverném egy folyamatos "van macska" jellel, vagy valami megbízhatóbb/nagyobb hatósugarú macska detektorral.
Okíts mester, mert én csak egy elektronika kedvelő, de ritkán értő, szobafestő vagyok, aki időnként kedvtelésből megépít ezt-azt, ha sikerül megjavít ezt-azt és még egy-egy egyszerűbb C++ kóddal is elboldogul hatvanon túl. Ez nem gúny, nem irónia, hanem valódi kérés.
Szóval a PIR szenzor ha kisebb módosításokkal is, de maradna, vagy fix táp esetén akár mehetne is. Bár van egy gyanúm, hogy azt is az nézi, hogy ment-e macska vagy sem, zárható vagy sem az ajtó. Mindegy. A lényeg hogy azt kellene megcsinálni, amit régebben javasoltál, hogy nem kiolvasni, csak érzékelni a chipet. Igazad volt, a helyi állatorvos szerint összesen még egy chipes macska van a környékünkön. Kéne néhány instrukció hardver ügyben. Természetesen arduinora építve A szoftverrel szerintem elboldogulok. A lényeg hogy gyors legyen, ha kell a cicó akár be is tudjon ugorni az ajtón. ![]()
Aludtam rá, és reggelre arra jutottam, hogy ha már megvetted és felszerelted, akkor már nagyon nem építeném át. Nálam szempont szokott lenni, hogy amennyire lehet, maradjon meg eredeti állapotában, és pár mozdulattal visszaalakítható legyen. Ha úgyis szétszedted, akár le is fényképezhetted volna.
Magát a működési sémát egy multiméterrel lehet tisztázni, az elemekkel sorbakötve. Elképzelésem szerint: - Nincs macska -> nagyon kicsi áram (alaphelyzet) - Van macska (te is tudod utánozni mászkálással) -> nagyobb áram (figyeli az RFID-t) - Van/volt macska érvényes RFID kóddal -> nagyon nagy áram, a zár működtetéséhez Kis szerencsével: - Az elemes táplálás (4 x 1.5 V) kiváltható feleslegessé vált USB telefontöltővel - Macskát lehet szimulálni egy villogó LED-el sorbakötött IR LED-el (soros védőellenállás!), ami a PIR szenzorra irányul. Elképzelésem szerint, így sokkal gyorsabb lesz, mert amint érzékeli a macskában lévő érvényes RFID azonosítót, azonnal nyit. Maga a macskaszimulátor három alkatrész, ha nincsen a fiókban, akkor sem egy nagy beruházás. Ugyanakkor soha nem csináltam ilyet, ez csak egy elméleti okoskodás (garancia nélkül). Idézet: Olvasol a gondolataimban. „Ha úgyis szétszedted, akár le is fényképezhetted volna.” ![]()
Ha a PIR "adat"/érzékelés madzagjának a szintjének változását tudod mérni a mozgolódások hatására akkor csak azt kell fixen tovább adnia az rfolvasó panel felé.
Jobb esetben az a fekete lesz de lehet a kék is ![]() Piros az valószínű a táp pozitív ága. Jobb esetben látszik a 2 panelen merre hova megy a 3 vezeték. De műszerrel is mérhetőek a táp és adat jelek. 2 eset lehetséges , vagy közel 0 vagy közel tápfesz értéket mérhetsz rajta(adat/jel vezeték) ha nyugalom van ha nincs mozgás. Ha mozgás van akkor ennek ellenkezőjét kell mérni.(rosszabb esetben meg impulzusokat) Ekkor a PIR kiiktatható és állandóvá tehető az olvasás , úgy hogy a jelző vezetéket fixen tápra vagy testre kötöd. (jobb a békesség alapon pár 100 ohmos ellenálláson keresztül föld vagy test, ha ezzel az ellenállással bizonytalan lenne akkor hagyd el) Ezután mivel az RFid olvasó közel mindig energiát kér akkor tegyél rá külső fix tápot avagy esetleg egy 6V zselés akkut és azt csepp töltve folyamatosan táplálod. Így áramszünet esetén sincs kicsukva a macsek. Az rfolvasó működése esetleg 1 hosszú/közép/rövid hullámú rádióvevővel érzékelhető is , avagy áram felvétel mérés mint Galfy írta. A rádióból klattyogás vonyítás szerűek szűrődnek ki. Elvileg ritmikusan ismétlődve, mivel négyszög jelekkel rugdossák az gerjesztő/olvasó tekercset úgy annak a felharmonikusai is érzékelhetők lesznek. (120-140 kHz pl a középhullámon 1200-1400kHz között 10. vagy ötödik 600-700kHz közt. 13.56MHz esetén RH világvevő rádió kellene az érzékeléséhez) . A hozzászólás módosítva: Aug 31, 2024
Segítség! Újabb probléma adódott.
![]() A hozzászólás módosítva: Dec 6, 2024
Mérj áramfelvételt az elemekből, majd a dugasztápon, lehet elemek több áramot tudnak leadni mint a tápod, a vékony odavezető drót is megviccelhet, illetve ha csak elemesre tervezték akkor nem készítették fel táp felől érkező zavarjelre. Tegyél a pufferkondikra 100n és 1n kondikat is.
Nem követtem igy telórol a sztorid, de tippre a macska 125kHz vagy azkörüli chip van, ezek méretükből adódóan nem hidalnak nagy távot át.
Megmértem az áramfelvételt, max 30mA (legfeljebb 40 a digitális műszerem késése miatt)de ez csak induláskor. Nyitáskor 15-20mA. Érdekes megfigyelést tettem, mert csináltam külső elemtartót hogy ne a hideg ajtóban legyenek az elemek, amíg nem sikerül megoldani a tápot. Véletlenül úgy forrasztottam rá az elemtartót a vezetékre, hogy benne voltak az elemek, de amíg a forrasztással bajlódtam, valószínűleg egy pillanatra megszakadt a táp, és az ajtó ledje pirosan villogott, mint a kifogyóban lévő elemnél, hiába sikerült közben a forrasztás. Egészen addig úgy maradt, amíg ki nem vettem és visszatettem egy elemet. A dugasztápok ezt az áramot mindenképp tudják, és a vásárolt 6v-os táp, még a feszültséget is. De mivel ezek kapcsoló üzeműek, azt gyanítom hogy vagy zajosak és kiütik az RFID olvasót, vagy valamiért a táp figyelő áramkör kevésnek érzékeli. Puffer, szűrő kondi megvolt, semmit sem változtatott. Még az RC szűrésen gondolkodtam, de azt nem tudom kiszámolni.
![]()
Nyilván 134 kHz-et akartál írni.
Ha van olyan táp amivel megy, és van amivel meg nem, akkor nyilván a tában van a hiba továbbra is. Tehetsz a tápra még ferritgyűrűt pár menettel, hátha fog segíteni. Nyilván nem vagy eléggé felmûszerezve hogy kimérd milyen frekvencián megy a táp invertere. Remélem a szűrő kondikat az elem helyére forrasztottad fel, és nem a táp után. Próbáld ki hogy NiMH akkukkal megy-e (ha vannak otthon) azt olcsóbb tölteni mint elemeket vásárolni. (Mivel azoknak alacsonyabb a kapocsfeszültségük, simán lehet hogy nem mûködik majd.) Ezek az RFID olvasók azért ennél több áramot szoktak üzem közben felvenni, gyanús. Van nekem is itthon két féle 125kHz-s, majd ha megtalálom, rámérek holnap. ![]() ![]() ![]() Köszi az instrukciókat!
És tényleg!
![]()
Még mindig szívatom magam az RFID-s macskaajtóval. Zabálja az elemet és ha egy kicsit is csökken az elemek feszültsége, nem olvassa a macsek chipjét. Ez sajnos így anyagi csőd, vagy kikapcsolom és akkor jön a "vendég" macska is, ahogyan ez meg is történt. Nem a macsek kajáját féltem, csak így be tud jönni a lakásba bármelyik macska mert az ajtó a lakásba vezet. Már próbáltam UPS modullal is működtetni, aminek az eredménye, hogy a teszteléshez vett chipet a markomba fogva is jól olvassa, de a macskában lévőt nem. Igaz, az elemeknél is volt hasonló érdekesség. Előfordult hogy a macskát nem engedte be, miközben a tesz chipre kinyitott. Ötlet? A fő gond, hogy a legkisebb tápzajtól is megbolondul az olvasója. Már mindenféle szűrést kipróbáltam, de semmi nem tud annyira sima egyenáramot, hogy ne hülyítse meg az olvasót.
Klasszikus analog tapot csinaljal neki.
Valami kis trafo max 30VA 5-12 V secunder feszultseggel, amit egyeniranyitasz, pufferelsz es 7805 vagy 7806 stabilizatorral fixalod a kimeno feszt 5 vagy 6 voltra. Avagy ha mindezt szunetmentesre szeretned akkor kell 1 zseles akku (riaszto) 12 vagy 6 voltos kapacitasra eleg 1 2 Ah is . Alap a kis teglanyi meretu 7Ah akkuk . Ezt is egy hasonlo analog tapegysegrol folyamatosan toltheted . A hozzászólás módosítva: Jún 28, 2025
Pl ilyesmi:
https://www.hestore.hu/prod_10046208.html Vagy 12 voltos . Ha jol remlik 4db ceruza elemrol jar a macskajtod. Akkuhoz ugyan ugy egy klasszik analog tolto aramkort kell kesziteni. https://www.hestore.hu/prod_10034146.html Errol akar napokig is eljarhat aramszunetkor is 7Ah keszenletben vegyenfel max 20 mA + atereszto stabler resze még 20mA legyen 50mA folyamatos igény ... 7000/50 = 140 ora ~5 nap ... Igen csak tul meretezve az aramigenyt. Ha meg idonkent ki be jar a macska 100 mA irtal . Akkor kozel 70 oran at jarhat korbe korbe korbe a macska az ajton. Ha mostohabb pince homersekletet is figyelembe vesszuk akkor meg veszitsunk 20%nyi kapacitast. Kb ilyen uzemi es mukodesi parametereket saccolok . Akkukra 5 10 evet adnak meg gyartok elettartamra. Ezekszerit jo par elemgarniturat csereltel mar. 12 voltos akkura kell egy ateresztos stabilizator 7805 v 7806 az macskajtos aramkor ele. Uzemi parametereket ha irsz akkor konyebb meretezni. Bocsi nem olvastam vissza mindent. ![]() Idézet: „Már próbáltam UPS modullal is” Ez mit jelent ?
Most nem erre fókuszálok, de lehet hogy transzponderek (fene tudja mit tartol a kezedben) között hatótótávolságban lehetnek különbségek.
Cirmibe ültetett chip eredetileg arra szolgálna, hogy állatorvos lapocka mellé érintve a leolvasót, kitalálja, ki/kié a jószág...
Köszi az instrukciókat. Az UPS modul alatt egy Alin vett két 18650 lítiumaksi töltésére alkalmas szünetmentes táp értendő, sajnos az sem tetszett neki csak ha nem volt hálózatról töltve. Analóg tápot már csináltam neki, graetz, 6600uf + 100nano kerámia, de eddig ez sem vált be. A következő próbálkozásom a 7806 lesz, jó hogy te is megemlítetted. Egyébként szerintem a zaj a gerjesztő jel frekvenciáját cseszi szét, így nem indukálódik elég feszültség a macsekban lévő chipben, hogy "válaszoljon".
Idézet: „(fene tudja mit tartol a kezedben” Pontosan olyan chippel tesztelek, mint amilyen a macsekba lett ültetve, ISO 11784/85 FDX-B 134.2khz, mindössze annyi különbséggel, hogy ami a macsekban van, az még nagyobb is mint amit én vettem.
A chip beszerelése egy nyakörvbe nem jöhet szóba? Ott kevésbé árnyékolt lenne, mint a macsek bőre alatt.
Esetleg az megoldható, hogy az érzékelőt "előrébb" vinni? Vagyis nem az ajtónál, hanem még az ajtó előtt látja a macskát, így mire odaér, már nyitva lesz. (Mondjuk ismerve a macskák szokásos menekülési sebességét lehet, hogy túl messze kellene tenni... és akkor már az is számíthat, hogy pontosan milyen irányból érkezik.)
|
Bejelentkezés
Hirdetés |