Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Számláló IC
 
Témaindító: fureszk, idő: Máj 25, 2006
Témakörök:
Lapozás: OK   1 / 13
(#) fureszk hozzászólása Máj 25, 2006 /
 
Hy all!
Szeretnék egy olyan dolgot építeni, hogy ha kap 9v-ot akkor "számoljon" egyet felfele, azaz a 9 áramkörből amihez csatlakoztatva van kapcsoljon a következőre.
Remélem érthető amiről beszélek
Kérlek segítsetek!
Thx!
Fureszk
(#) vegyészmérnök válasza fureszk hozzászólására (») Máj 25, 2006 /
 
Neked a 4017 IC-re van szükséged. Csatolom az adatlapját.

IC_4017.pdf
    
(#) vegyészmérnök válasza vegyészmérnök hozzászólására (») Máj 25, 2006 /
 
Itt van hozzá egy rajz is, amivel LED-et lehet léptetni (melyik világítson).
(#) fureszk válasza vegyészmérnök hozzászólására (») Máj 25, 2006 /
 
de így a led csak addig világít, amíg nyomom a gombot, de nekem olyan kéne hogy amíg nem nyomok következőt addig világítson!
(#) vegyészmérnök válasza fureszk hozzászólására (») Máj 25, 2006 /
 
Akkor olyan gomb kell, ami benyomáskor megszakítja az áramkört...
(#) eSDi válasza fureszk hozzászólására (») Máj 25, 2006 /
 
Kösd le a RESET lábat a testpontról. Szerintem akkor jó lesz.
(#) fureszk válasza vegyészmérnök hozzászólására (») Máj 25, 2006 /
 
de nem lehetne megoldani másképp? meert mondjuk jópofa lenne ajtóhoz! hányan jöttek ma be?
(#) vegyészmérnök válasza fureszk hozzászólására (») Máj 25, 2006 /
 
Ez kiválóan működne ajtónál...
(#) fureszk válasza vegyészmérnök hozzászólására (») Máj 25, 2006 /
 
tudom de ugye a led nem világítana folyamatosan csak felvillanna ha becsukódna, nem? ésha kinyitom az ajtót akkor is mutatnia kéne...
(#) vegyészmérnök válasza fureszk hozzászólására (») Máj 25, 2006 / 4
 
Nem. A LED folyamatosan világít! A jel csak a léptetést végzi. Hidd el, ez az IC kell neked...
(#) fureszk válasza fureszk hozzászólására (») Máj 25, 2006 /
 
vagy miután kapott jelet világítana az aktuális led úgyis ha nem nyomom a gombot?
(#) fureszk válasza vegyészmérnök hozzászólására (») Máj 25, 2006 /
 
ok, ezer thx és a másik témában is intézkedek a pontod ügyében!
(#) vegyészmérnök válasza fureszk hozzászólására (») Máj 25, 2006 /
 
Kösz!
(#) Marco_HUN válasza vegyészmérnök hozzászólására (») Máj 26, 2006 /
 
De mi lenne ha egy bináris számléálót építenél digitális módon?
(#) fureszk válasza Marco_HUN hozzászólására (») Máj 26, 2006 /
 
az milyen?
(#) Marco_HUN válasza fureszk hozzászólására (») Máj 26, 2006 /
 
Hát igazából az egy digitális óra le1szerűsített kapcsolása volt ami nek a helyére egy jelgenerátorral nekünk teccő frekit és ez nálad lehet aaz ajtón belépő ember is..
De mivel csak kezdő vagyok és csak tanulom még a szakmát ezért ha nem jó e haragudjatok rám
(#) vegyészmérnök válasza fureszk hozzászólására (») Máj 26, 2006 /
 
(Itt egy hibás link volt.) van olyan számláló kapcsolás (az oldal alján) ami egy 7 szegmenses LED kijelzőn kiírja számot, pl. hogy hányszor nyitották ki az ajtót. Ez egy számjegyet tud (9-ig számol), de ilyenből kettőt egymás után kapcsolva már 99-ig számol, 3-nál 999-ig, és így tovább.
A hozzászólás módosítva: Jan 25, 2021
Moderátor által szerkesztve
(#) fureszk válasza vegyészmérnök hozzászólására (») Máj 27, 2006 /
 
énis kijelzővel oldom meg, de előbb kipróbálom ledekkel!
(#) Marco_HUN válasza fureszk hozzászólására (») Máj 27, 2006 /
 
J-K tároloval létrehozod a szükséges értékeket azt meg rákötöd a led vezérlőre
(#) fureszk válasza fureszk hozzászólására (») Máj 29, 2006 /
 
amúgy hogy lehet megoldani, h magától számoljon fel?(gondolom 555-ös ic-vel, de hogyan?) és ez most 10nél nullázza magát? a kapcs rajzon a hetes és 14-es nyíl mit akar jelenteni?
(#) gtk hozzászólása Jún 29, 2006 /
 
Hello.

Van 2 sorbakapcsolt 4040 tipusu szamlalo. A szamlalasi cikluson kellen roviditeni.(neha.)

Utannaneztem(800 oldalas konyvben),hogy hogyan lehet ezt megvalositani;azt irja,hogy a AND kapus visszacsatolassal lehet es a CL -be kell visszakotni.
En 4040 -nel RST -t lattam,valoszinu hogy oda is vissza lehet csatolni?(hiszen ha reszetel akkor elolrol kezdi a szamlalast...)
Mondjuk ha 8-ig akarok szamolni ,utanna reset,akkor egyszeruen atszamolom kettesbe a 8-at es azokat a kimeneteket csatolom vissza AND -el?Vagy hogy kell?

Meg kellene annyi AND kapu (IC), hogy a 2 db. 4040 kimeneteit 'mind' tudjam visszacsatolni ,(annak fuggvenyeben hogy mennyit kell visszacsatolni, DIP kapcsoloval tortenne..)


Koszi elore is.
(#) jon@ válasza gtk hozzászólására (») Jún 29, 2006 /
 
Igen az AND kapura kell kötni a megfelelő helyiértékű lábakat. Az AND kapu kimenetén megjelenő magas szint fogja 0 ba állítani a számlálót. De akkor pl. 8 mint utolsó érték nem igazán fog megjelenni, mert az AND kapu szinte azonnal reseteli a számlálót.
(#) Kera_Will válasza gtk hozzászólására (») Jún 30, 2006 /
 
Tehetsz diodat is mint diodas es kapu !

ha pl olyan sok bitet kell kimaszkolni ami már sok AND kaput kell ekkor olcsób diódákból.

igaz van 8 bemenetű AND ic is ... nem használt bemenetek legyenek felhuzva plusz tápra ...

abban a 800 oldalas könyyvben találhatsz példát dióda- dióda logikára is remélhetőleg

ha nem akkor rajzolok 1et.. ...

HA macerás a pontos szint illesztés akkor IC AND kapu kell de ha ez nem okoz gondott akkor ólcsóbb diódával és 1 felhúzó ellenállással megoldani
(#) Kera_Will válasza Kera_Will hozzászólására (») Jún 30, 2006 / 4
 
diódás AND ÉS kapu 12 bites választási lehetőséggel
(#) gtk válasza Kera_Will hozzászólására (») Jún 30, 2006 /
 
Koszi mindenkinek!
Koszi a rajzot.

Idézet:

De akkor pl. 8 mint utolsó érték nem igazán fog megjelenni, mert az AND kapu szinte azonnal reseteli a számlálót.

Nem baj ha nem jelenik meg,akkor allitom egyel mindig nagyobbra.

Ujraolvastam a dolgokat es NAND kapuval van csinalva.Kellene egy ilyen tipusu IC (emlitetted hogy van 8 bemenetu IC).
Ezek szerint 3 IC re lenne szuksegem,mert ketto nem fedi le a 18-20 cimvonalat..Ekkor meg ezeket az IC-ket ossze kell kotni ,ez MINDENKEPP erdekelne!

A diodast is kirpobalom. Tenyleg olcsobb igy(de meg nem latom at hogy hogyan mukodik,meg NAND kell,lehet hogy azt maskeppen kell?)


Szoval epitek egy EPROM egetot,amelyen busz illesztessel vannak az adatvonalakon LEDek,555 orajel generator stb a futofenyhez.Szeretnek egy kiegeszitot csinalni hozza,egy fent emlitett visszacsatolast,hogy tudjam allitani ,hogy mennyi byteot olvasson ki LEDekre.
(#) gtk válasza gtk hozzászólására (») Jún 30, 2006 /
 
Az en szamitasaim szerint pl : 1100 eseteben AND kapuval 0 szint jon ki nem?igy pedig nem RESETel.
Talan ezert van NAND-al csinalva.
Van diodas NAND is?

Hu mennyit kell meg tanulnom...http://www.hobbielektronika.hu/forum/ujtopic.php?id=30473&act=mod&pop=1#
(#) nauszika5 válasza gtk hozzászólására (») Jún 30, 2006 /
 
Én is igy gondoltam
(#) Kera_Will válasza gtk hozzászólására (») Jún 30, 2006 /
 
Diódás "AND ÉS kapu" működése

Amíg a diódák bármelyik bitje alacsony szinten van akkor az ellenállás diódákkal közös pontja is alacsonyan van "L" közel 0 volt 1 diódányi nyitó fesz lesz a közös ponton (~0,6V Si esetben).

Amikor minden bit "H"ba kerül akkor a 1ik dióda se tudja lehúzni az ellenállással közös pontjukat "L" -re így aztán az R és D-k közös pontjuk is "H" szintű lesz az ellenálláson keresztül közel tápfesz értékű. Ekkor meg a számláló 4040 reset lába lesz magas és nullázódik a számláló.

NAND kapuval is lehet ést csinálni
1 kis Boole algebrai ismeretettel megoldható a dolog!
Mivel ha 1 nand / nor kapu bemeneteit közösíted akkor 1 inverterként fog működni.
Ami eddig NAND volt utána AND műveletté válik .
(#) Kera_Will válasza gtk hozzászólására (») Jún 30, 2006 /
 
Diódás nadhoz kell 1 trantisztor is

Mivel a tranzisztor FE kapcsolásban tud invertálni ...
(#) Kera_Will válasza gtk hozzászólására (») Jún 30, 2006 /
 
diódás és kapu a legócsób

NAND al is kavaroghatsz ... csak elne felejtsél a végén invertálni ..

Van kifejezetten több bemenetű ÉS kapu is ... pl 8 de láttam olyat is hogy melléraktak 1 invertert is a tokba.

CMOS család leírásai közt keresgéljél kapukat(40xx).
Érdeklődnék mi volt az a 800 oldalas mű amit tanulmányoztál ?

Na jó most 7végén elveszek de vas este hétfőn reggel megint leszek ..

A nand kapu akkor kellene ha a reset lábad alacsonyra aktiválódna ... tehát amig minden bit nem 1 addig magas és ha minden bit 1 lesz akkor megy 0 ba --->>> a reset lábad vele 1üt 0 lép és előről számol.

Ha meg a számlálód "H"-ra aktiv akkor meg AND művelet kell a bitek közé.
Jó lenne pontosan látni milyen feltétel rendszert akarsz beéllítani a számlálón akkor konkrétabban írhatnék. Most csak az elvi működést feszegetem.
1 példán keresztül talán többet tudnál tanulni ...
a müködésről.
Következő: »»   1 / 13
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem