Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » LED mátrixos kijelző
Lapozás: OK   1 / 28
(#) Satterhand hozzászólása Aug 20, 2005 / 1
 
Sziasztok!

Téma indításához vicsys nagyon ötletes "propeller clock"-ja adta az 5letet!

A lényeg az hogy ollan jellegű kísérletnek nem mondható próbálkozásaim voltak abban az irányba hogy a az óra PIC-je folyamatosan felülírható legyen és úgy működjön mint 1 fényújság (led mátrixos kijelző)!

Nagyon érdekelnek az illesmik de sajna még kevés hozzá a "szaktudásom". Nagyon megköszönném ha valaki jó 5letekkel vagy bármillen infoval tudna szolgálni

Élőre is kösz a segítséget!
Sziasztok!
(#) source2 válasza Satterhand hozzászólására (») Aug 20, 2005 /
 
hali

Engem is érdelek ez a téma, ugyhogy ketten várjuk a hozzá értő kezeket

Köszke mindenkinek a válaszokat elére is
(#) mspike válasza source2 hozzászólására (») Aug 21, 2005 /
 
Nem igazán tiszta nekem a kérdés... a propeller clockot akarjátok átírni fényújsággá ? Vagy egy nagy rakás LED-et akartok kevés kimenetre rákapcsolni ?
(#) Satterhand válasza mspike hozzászólására (») Aug 21, 2005 /
 
Kedves mspike!

A kérdésed nagyon jó mert még én magam se tom bár a faliújságba értem el eredményeket!

Engem igazán a propeller clock érdekel mármint az átalakítása!
(#) matrix0110 válasza Satterhand hozzászólására (») Aug 21, 2005 /
 
Engem a másik variáció
A propeller bajba vok, mert megcsináltam csak nincs elég fesz a tekercseken, videófej tekercsét használtam, de azon a műszer szerint 3V van (egyenáramítva), de a legd amit rákototteem alig világit,szóval nincs 3 V és sz egyenáramítás sem megy, mert vibrál a led ha forgatom (habár erre már megvan a megoldás, valami gyorskapcsolású diódát kell használni)

Szóval mosat ott járok hogy szeresztem 0,3mm vezetéket és az esztergályossal bemaratok a videófejbe egy peremes részt és oda tekercselek (így nem ugrik le,...stb) Csak a méreteket kell megtervezni de az is lassan meg lesz, itt főleg arra lennék kíváncsi, hogy milyen mély bemarást kell tenni nehogy túl sok legyen a hézeg a tekercsek között :? A videófej átmérője 6,2 cm magassága: (ezt nem mértem) kb 2~2,5 cm
(#) Satterhand válasza matrix0110 hozzászólására (») Aug 22, 2005 /
 
Kedves mátrix0110!

nem erre keresünk megoldást ezzel fordulj vicsys-hez ő benne a profi!

Szerintem ki lehet számolni (aránylag könnyen) ha gondolkodik rajta az ember!

Mindenesetre sok szerencsét!

Szia!

(#) source2 válasza Satterhand hozzászólására (») Aug 22, 2005 /
 
nem megy nem tud segíteni ő sem
(#) Satterhand válasza source2 hozzászólására (») Aug 22, 2005 /
 
Akkor még1 lehetőség: http://propellerclock.uw.hu/
esetleg itt kell érdeklődni!
(#) gtk válasza Satterhand hozzászólására (») Okt 31, 2006 /
 
Helo.

Sikerult mar valakinek fenyujsagot csinalni ledmatrixxal?
Ha valaki tudna irni nehany alapveto dolgot a cimzessel -es karakter -megjelenitessel kapcsolatosan,nagyon megkoszonnem.

Mondjuk ha ervenyes itt is a sor es oszlop szerinti cimzes akkor van vmi elkepzelesem rola,de ilyen formaban multiplexalni kell mert egyszerre csak egy ledet tudok cimezni,nem?
Ne meg a rengeteg cimvonalat mivel 'egyszerusititek' le,hiszen egy 15*15 matrixnak sincs elegendo IO egy uC-n pl.

Koszi.
(#) _JANI_ válasza gtk hozzászólására (») Okt 31, 2006 /
 
Idézet:
„Mondjuk ha ervenyes itt is a sor es oszlop szerinti cimzes akkor van vmi elkepzelesem rola,de ilyen formaban multiplexalni kell mert egyszerre csak egy ledet tudok cimezni,nem?”


Csak az oszlopcímeket kel dekódolni (n-1), azaz a sok osszlopból mindíg csak egyet.
A sor
Idézet:
„adatok”
párhuzamosan kerülnek a LED-mátrix megfelelő pontjaira...


Idézet:
„Na meg a rengeteg cimvonalat mivel 'egyszerusititek' le,...?”


Például az olszlopcímzést a 74154-es (4- ről 16-ra) demultiplexerrel lehet egyszerüsíteni. Ekkor négy vonalat kell feláldozni az oszlopok kiválasztására. /Nincs megkötés a bináris címek kiadásának sorrendjére!./

A Shift regiszteres (léptető-tárolós) változatnál csak két kimenetet kell feláldozni az oszlopok kiválasztására.
Kikell adni egy JELET ami aktiválja az oszlopszegmenst és ezt kell egy órajellel továbbléptetni, természetesen a sorokra menő "adatokat" szinkronizálni kell az orajellel.
/(! Ha sok shift-regisztert teszel egymás mellé és mögé, már készen is van a fényujságod... !)/
/A szinkronizálásra figelni kell... de a ciklikus jelkiadás miatt könnyen visszaáll a normális szinkronizáció./

Vagy a számlálós változat. Ez
Idézet:
„CSAK?”
egy lábat köt ke az oszlopok megcímzésére (kiválastására). Ennél a változatnál a kimeneti láb egy számlálót léptet, és a számláló egy PL: 74154-es (4- ről 16-ra) demultiplexert vezétel. De lehetne akár egy 4017-es Johnson sámláló is. A soradatokat itt is sinkronizálni kell. Hártánya ennek a változatnak az, h. könnyen ( :nemtudom: ) elkószálhat a szinkronizáció. A visszaellenőrzés nehézkes... Esetleg egy ciklusos törlőjellel lehetne biztosítani a megfelelő szinkronizációt, de erre egy másik kimeneti portot is fel kell áldozni....

Sok sikert...
(#) gtk válasza _JANI_ hozzászólására (») Nov 1, 2006 /
 
Koszonom.

Huha..na ennek meg hagyok egy kis idot amig letisztul..
Nem tudom mennyibe kerulnek ezek a matrixok,lehet hogy erdemes csinalni?Nekem nem kellene nagy..
(#) Balázs válasza gtk hozzászólására (») Nov 1, 2006 /
 
Nem tudom, Te milyet akarsz, de én a múltkor a Lomexben vettem egy 8*8-as mátrixot. Marhaerős fényerejű piros LED-ek (30mA!!!) vannak benne. Kb. 1500 Ft volt. És jó nagy, rendes 5mm-es LED-ekkel! Vagy 8cm*8cm. Egy PIC16F84-essel hajtom meg, nagyon jól néz ki! De létezik ugyanennyiért kétszínű is (zöld + piros), az is jó lehet, egyszer majd kipróbálom.
(#) mspike válasza Balázs hozzászólására (») Nov 1, 2006 /
 
Én készítettem egy 10x10-es LED mátrixot.
PIC-el hajtom meg (18F452) És egy órát is tud... barinőmnek készül, csak még be kell dobozolni, meg most éppen nincs 18F452-esem be kellett rakni egy másik projectbe, ha érdekel valakit írok róla egy cikket hamarosan, persze csak ha van érdeklődés... (megjegyezem C-be írtam...)
(#) Balázs válasza mspike hozzászólására (») Nov 1, 2006 /
 
Igen, igen, van érdeklődés! Bár én mindent ASM-ben írok, de attól még a hardver meg a vezérlési elv érdekel!

Egyébként a mátrixkijelző gyári vagy te rakosgattad ki?
(#) Topi válasza mspike hozzászólására (») Nov 1, 2006 /
 
Én is építettem már. Igaz az enyém egy kicsit komolyabb cucc, SPI buszos, és központi vezérléssel vannak ellátva a modulok...
Mindegyik modul csak annyit csinál, hogy a memóriájában lévő bitmátrixot egyfolytában frissíti. Ezt a memória területet lehet címzéssel elérni SPI-n.
Már ide is tettem fel még a kezdeti verzióról pár videót.
Hozzászólás 1
Hozzászólás 2
Hozzászólás 3

Ez a kijelző igazából egy nagy táblához készült és előnye, hogy ilyen modulokból annyit építesz meg amennyit akarsz...
(#) MaSTeRFoXX válasza Topi hozzászólására (») Nov 1, 2006 /
 
Egszer majd én is csinálni akarok ilyen mátrixos kijelzőt... A nyáron szereztem hozzá 350 darab glimm lámpát. Csak még nem tudom mivel hajtsam meg....
(#) gtk válasza mspike hozzászólására (») Nov 1, 2006 /
 
Engem is nagyon erdekelne a cikk..
Sok segitseget kaptam mar,de jo lenne egy kesz projektet atnezni,foleg hogy C-ben van irva!
(#) Topi válasza gtk hozzászólására (») Nov 1, 2006 /
 
Az egyszerűsítésről annyit, hogy én 5x8-as LED matrix modult használtam. Az oszlopok adatait, vagyis a 8-at egy latchel tudod megoldani. Így egy 8bites adat buszod van, és az x darab latch ugyan arra a 8 IO ra csatalkozik a PIC-en, de a PIC-nek van külön x darab IO-ja ami az egyes latch-eket kapcsolja be. Pontosabban a latch clockjára csatlakozik. Az oszlopokat 10-esével érdemes összefogni. Vagyis tulajdonképpen két modul van egybe.
És ha kiadod az egyes címet, akkor így minden második modulon becímzed az első oszlopot.
Ha pl adatot akarsz rá kiíratni, akkor a következő a menet:
- Kiteszed a 8 bites adatot.
- Beállítod a címet (1-10)
- És megrángatod a megfelelő latch clock-ját.

Amire figyelj oda, és amiért érdemes így megépíteni.
HCT típusú CMOS latcheket használj, mert azoknak több tíz megás is lehet az órajele. Vagyis mikor felkapcsolod és lekapcsolod a clock lábat, akkor így nem kell közötte sleepelni, mert az a mikroszek elég neki arra, hogy bebillenjen, és a kimenetén megjelenjen a bemenet.
Ha 10-et fogsz egybe, akkor így egyszerre (az én kijelzőnőm) négy oszlopot tudsz frissíteni. Ezzel eléggé leredukálódik a proci kihasználtsg, kevésbé fog villogni, és még majd menet közben rájössz miért is jobb...

Ennyi építési tanácsot tudok mondani.

A shift regiszteres léptetős megoldások még ilyen max 8 széles matrix kijelzőnél megoldás. De felette felejtsd el, mivel shift-reggel egyszerre csak egy oszlopot tudsz frissíteni.

Latch-esnél meg beállítod hogy most a kettesével összefogott modulok közül mindegyiknél az első oszlopot frissíted.
Kirakod az adatot a buszra, megrántod az első latch-et, akkor a kijelzőn megjelenik (és ami fontos) úgymarad a kijelzés.
Kirakod az új adatot, és megrángatod a második latch-et.
És így tovább amiíg vannak modulok. Ha végeztél utánna növeled egyel az oszlop számot és kezdődik minden előről.
És tényleg fontos dolog, hogy míg a shift regisztereknék egyszerre mindig csak egy oszlop világít, itt a latch-ek ugye megtartják a kimenetüket, vagyis egyszerre több világít...
(#) _JANI_ válasza Topi hozzászólására (») Nov 1, 2006 /
 
Idézet:
„...És ha kiadod az egyes címet, akkor így minden második modulon becímzed az első oszlopot.
Ha pl adatot akarsz rá kiíratni, akkor a következő a menet:
- Kiteszed a 8 bites adatot.
- Beállítod a címet (1-10)”

Akkor most két fuggetlen 5-osztopos modult hasznász?
Vagy két összefüzött 5-osztopos modult hasznász ami 10 oszlopossá válik?
Idézet:
„- És megrángatod a megfelelő latch clock-ját. ...”


Hogyan szeparálod el a két modult amikor közös adat és cimvonalakat használsz?


Idézet:
„Így egy 8bites adat buszod van, és az x darab latch ugyan arra a 8 IO ra csatalkozik a PIC-en, de a PIC-nek van külön x darab IO-ja ami az egyes latch-eket kapcsolja be.”


Vagy mindem modult független vezérlőjellel válaszotl ki? Ha így van, ez nem mondható lábkimélő megoldásnak .


Idézet:
„És tényleg fontos dolog, hogy míg a shift regisztereknék egyszerre mindig csak egy oszlop világít, itt a latch-ek ugye megtartják a kimenetüket, vagyis egyszerre több világít...”


A mátrix kijelzés eleve multiplexált!? Hogyan fog egy modulon bekül egyszerre több világítani ( 2*5 OR 1*10 ? ) azonos soradatokkal ?

Még egy párszor átolvasom, h. hátha csak elsiklottam valami fontos mellett... :awink:
(#) gtk válasza Topi hozzászólására (») Nov 1, 2006 /
 
Koszi Topi.

Le kell bennem ez tisztuljon.
A karakterekre van valami szabvany ,vagy mindenki sajatot definial,es azt hasznalja?
(#) _JANI_ válasza gtk hozzászólására (») Nov 1, 2006 /
 
Szabványosan a ASCII karakterkészletet (vagy annak különböző nyelvi verzióit) alkalmazzák...

Szerintem az ASCII karakterkészlettel való kompatibilitás csak akkor fontos ha egy másik eszközzel pl: PC, kommunikál az egység és ez csak az adatkapcsolatra vonatkozik. Ha van elég memoria, akkor különböző saját karalterkészletet is definiálhatsz...
(#) _JANI_ válasza Topi hozzászólására (») Nov 1, 2006 /
 
Idézet:
„A shift regiszteres léptetős megoldások még ilyen max 8 széles matrix kijelzőnél megoldás. De felette felejtsd el, mivel shift-reggel egyszerre csak egy oszlopot tudsz frissíteni.”


Szerintem a te kapcsolásodbam is csak egy oszlopszegmenst tudsz egyszerre firssíteni, de azt nagyon gyorsan ! S a címekkel sem kell sokat vacakolni, mert :

-Kiadsz egy címet.
-Kiteszed az uj adatot.
-Érvényesíted az első független átvitelt.
Idézet:
„...PIC-nek van külön x darab IO-ja ami az egyes latch-eket kapcsolja be...”


-Cim nemváltozik.
-Kiteszed az új adatot.
-Érvényesíted a második független átvitelt.
/Így végiglépteted (frissíted) az aznos című oszlop-szegmenseket.
/A cim értékét növeled eggyel és a folyamat kezdődik előröl...

Gondolom én .....

Szóval a shift regiszteres is működne. Csak azt nehezebb kontrolálni hogy hol tart a folyamat...
(#) mspike válasza Topi hozzászólására (») Nov 2, 2006 /
 
Hello Topi, bár én nem pakoltam bele SPI-t, de nálam is van "vidi ram" amit állandóan kint tart a kijelzőn és minden más csak C-parancsokkal megy egyszerűen. Tehát pl. van egy olyan parancs ami X adatot tesz bele a video memóriába (mostantól ez a neve). Aztán van ami beúsztatja föntről lentről balról jobra ...stb. Xal nagyon könnyű másoknak implementálni.... (ez benne a lényeg.) Én csináltam a kijelzőt próbanyákból... (melós volt,) De ha van rá érdeklődés én szeretnék rendelni Kétoldalas furatgalvános nyákot amint a ledeken kívül rajta van a fesz stab, és a sorok vagy az oszlopok felöl egy "közösítés". Pl. az én verzióm úgy nézz ki, hogy 10 I/o a soroknak és 4 i/o az oszlopoknak. Így elég jó, nem vibrál és "csak" 14 láb kell a 100 LED-nek. (persze ez nem kevés, de így nagyon jól megy). Szóval ha esetleg többen összeállunk és kell sok embernek ilyen kijelző (10*10) akkor rendelnék hozzá nyákot... (esetleg beszerzem a LED-et is ha szeretnétek, ezt a nem pesti kollegák szokták kedvelni ) Keresetek emailon, subjact : LED. Üdv mindenkinek.
(#) Pulyka válasza Topi hozzászólására (») Nov 2, 2006 /
 
Syasztok

Én ezzel a "forgó ledekkel" kapcsolatban az jutott az eszembe,hogy a ledsor oda-vissza villoghatna,mikor forgatná pl. egy motor ezt a ledsort,és egy spirál lenne belőlle,ami a levegőben forogna
(#) _JANI_ válasza mspike hozzászólására (») Nov 2, 2006 /
 
Egy sematikus rajzot a te változatodrol fel tudnál tenni ide? Bár én 8*8 vagy 16*16-os alap-elrendezésben gondolkodom, de érdekel a te megoldásod is...
(#) MaSTeRFoXX válasza _JANI_ hozzászólására (») Nov 2, 2006 /
 
Meg esetleg egy fényképet?
(#) Topi válasza _JANI_ hozzászólására (») Nov 2, 2006 /
 
Na megpróbálok mindenkinek egyszerre válaszolni.
A két modult nem akarom elkülöníteni. Két LED matrix modult úgy kezelem egybe hogy a soros alapból egybe vannak kötve, az oszlopok meg úgy vannak mintha egy darab 8*10-es LED matrix modult vettem volna.

Hogy hogy világít egyszerre több oszlop különböző adattal? Mellékeltem a képet. Vagy 10 percembe került mire ilyen szépen megcsináltam photoshopban

Asszem így megválaszoltam minden kérdést, így látszik hogy folyik a frissítés...
Ebből az ábrából látszik, hogy hogy lehet egyszerre több oszlopot is megjelenítani különböző adattal.
Shift regisztert végülis tudod kontrollálni, csak kell egy clear... mert én szerintem az bármennyire is stabil, el fog az csúszni... nem hiszek én ebben
(#) andra_s válasza Topi hozzászólására (») Nov 2, 2006 /
 
csá
nekem van rajzom asszem 500ledes led mátrix rádió és technikából igaz szkóp kijelzónek akarták ajánlani ha lesz rás nagyobb érdeklődés akkor megkeresem
(#) _JANI_ válasza Topi hozzászólására (») Nov 2, 2006 /
 
Erre az eredményre jutottam én is. :yes:
(#) Albundy válasza andra_s hozzászólására (») Nov 2, 2006 /
 
Sziasztok!

Tetszik ez a téma, csak ez miatt reggeltem. Építettem jóbarátommal egy 3072 ledből álló PC vezérelt kijelzőt, úgyhogy szívesen megosztom veletek a tapasztalatokat....
Teljesen részletekbemenő dolgokat nem írok le, mert azzal magunknak teremtenék konkurenciát, de általános információt szívesen adok: mit hogy szoktak, mik a buktatók, mit érdemes otthon, és mit nem stb.
szal kérdezzetek...
mellékletben a készülő második tábla egy modulja:

08080001.JPG
    
Következő: »»   1 / 28
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem