Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » AVR - Miértek hogyanok
 
Témaindító: pakibec, idő: Márc 11, 2006
Témakörök:
WinAVR / GCC alapszabályok:
1. Ha ISR-ben használsz globális változót, az legyen "volatile"
2. Soha ne érjen véget a main() függvény
3. UART/USART hibák 99,9% a rossz órajel miatt van
4. Kerüld el a -O0 optimalizációs beállítást minden áron
5. Ha nem jó a _delay időzítése, akkor túllépted a 65ms-et, vagy rossz az optimalizációs beállítás
6. Ha a PORTC-n nem működik valami, kapcsold ki a JTAG-et
Bővebben: AVR-libc FAQ
Lapozás: OK   112 / 837
(#) vtsoftware válasza Dudus hozzászólására (») Márc 23, 2009 /
 
Hát erre én is kíváncsi leszek. Nekem nem jött semmi tőlük.
(#) Slope válasza vtsoftware hozzászólására (») Márc 23, 2009 /
 
Kérj az MSC-től
(#) vtsoftware válasza Slope hozzászólására (») Márc 24, 2009 /
 
Tán Te kaptál tőlük???
Bár elképzelhető mert ők az Atmel magyar disztribútora, vagy rosszul tudom?
(#) Slope válasza vtsoftware hozzászólására (») Márc 24, 2009 /
 
Nagyon is jól tudod!

Az xMega-t tőlük lehet kérni, lásd. általam belinkelt PDF (#401590)
Igazából úgyis csak ezt van értelme kérni, mivel nem hivatalos forgalmazás még.
Aki egy ATtiny2313-at akar FreeSample-ként rendelni az megérdemli h ne kapjon...
(#) vtsoftware válasza Slope hozzászólására (») Márc 24, 2009 /
 
Tényleg... Köszi.
Van 44-es TQFP tokozásban, amit lehet otthon forrasztani, ráadásul van is TQFP-44 -> DIP adapterem, még jó hogy "régen" csináltam vagy 10 darabot.

Ezt az új X kiadást is lehet pl. Doper-el égetni ugye?
(#) Slope válasza vtsoftware hozzászólására (») Márc 24, 2009 /
 
Szerintem a programozása semmit sem változott, ha régebbi GCC-d van akkor azt frissítsd.
(#) vtsoftware válasza Slope hozzászólására (») Márc 24, 2009 /
 
Okés. Köszi szépen.
(#) Dudus válasza vtsoftware hozzászólására (») Márc 24, 2009 /
 
Nem kizárólagos képviselők, több disztribútor is van. AZ ATMEL honlapján megtalálod őket.
(#) kiskacsa2009 hozzászólása Márc 24, 2009 /
 
Sziasztok!
Szeretmék egy min. 20 kimenetes avr-t, amihez egyszerű megcsinálni a környezetét,
Valamint ez az égető jó hozzá vagy valami mást kell használnom??

Válaszotokat előre is köszi!!!
(#) ATtiny válasza GTI hozzászólására (») Márc 24, 2009 /
 
Én is elkezdtem szervezni az 1db xmega128 -as beszerzését. Kiváncsi vagyok MSC-nek van-e még. A 0.7V-os AVR is nagy okosság. Aki 1 elemről működő cuccot akar tervezni, annak kötelező darab. Mindenesetre én most nem ilyesmin töröm a fejem, hanem egy jól működő AVR alapu VGA megoldáson. Ehez pedig adja magát az xmega család.
(#) wg_kezdo hozzászólása Márc 24, 2009 /
 
Tud valaki segíteni abban, hogy hol találok egy VGA speckót ami a 320x200-as képre vonatkozik?
A Tv-ét most néztem át, ha nem tévedek akkor meg is értettem. Viszont nincs TV-m amin tesztelgethetek ellenben itt áll 4 monitor a padláson.
Ha jól gondolom a VGA hasonlóképpen működik csak más "időzítéssel"?
(#) vtsoftware válasza ATtiny hozzászólására (») Márc 24, 2009 /
 
Sajna már nincs nekik.
1-2 hét múlva kapnak "nem mintát".
(#) ZPKing hozzászólása Márc 24, 2009 /
 
Sziasztok!
Szeretnék csinálni egy külső belső hőmérőt készíteni AVR-el amihez egy 3510 LCD-t (nem szines) kapcsolnék ami kijelzi a hőmérsékletet órát esetleg egy napi hőmérséklet memóriát és átlaghőmérsékletet!
Aki tudna nekem ebbe segíteni azt nagyon megköszönöm.
Előre is köszi.
(#) szilva válasza wg_kezdo hozzászólására (») Márc 24, 2009 /
 
A standard VGA 640x480-as felbontású, 31.5kHz-es sor- és 60Hz-es képfrekivel dolgozik. Ebből kiszámolható, hogy egy sor 31.75us "hosszú" és 525 sor fér el egy képbe. A sorszinkronjel szélessége kb. 10%-a a sor idejének, a képszinkron relatíve sokkal rövidebb, a kép idejének kb. 0.5%-a. Vannak még 640x400-as és 640x350-es felbontások, ezek 70Hz-es képpel mennek, de a sorfreki mindegyiknél ugyanaz. A régebbi VGA monitorok a szinkronjelek polaritása alapján ismerték fel a módot.

320x240-es képnél is a 640x480-as videobeállításokat használják, csak soron belül egy képpont kétszer olyan hosszú idejű, valamint minden sort egymás után kétszer rajzolnak ki a képernyőre. 320x200-as beállításnál a 640x400-ast alkalmazzák ugyanígy.

Itt vannak pontosabb adatok és szinkronjel-polaritások is:
Bővebben: Link
(#) ATtiny válasza wg_kezdo hozzászólására (») Márc 24, 2009 /
 
Ebbe a témába pont most ástam bele magam. A TV váltott soros rendszert használ, a VGA monitor nem. A TV a videójelbe ágyazva hordozza a szinkronjelet. A VGA-nak van külön H és V szinkronja. Ezek a főbb eltérések. VGA speckót meg netröl lehet vadászni. Én 640x480-as felbontást használnék. Erröl a felbontásról minden időzítési adat rendelkezésre áll. És ha mindenképpen kisebb felbontás kell akkor 2x2 pixelt vennék alapértelmezett egységnek így 320*240 -es valós felbontás tudna 640x480-as fizikai felbontás mellett.
(#) Sir-Nyeteg hozzászólása Márc 24, 2009 /
 
MSC: Két hét múlva érkezik hozzájuk egy olyan szállítmány, amit már nem mintának szánnak. A belinkelt hírlevél már egy éves. Ma leveleztem velük, mondták, h 2 hét múlva érdeklődjek! Nagyon kedvesek, segítőkészek! Majd meglátjuk mi lesz...
Bocsi, kicsit elkéstem a válasszal
(#) wg_kezdo válasza ATtiny hozzászólására (») Márc 24, 2009 /
 
A problémám természetesen a memória és a sebesség.
Viszont, ha belefér 16Mhz-be akkor jó a 640x480 is.
(alapgondolatként arra gondoltam, hogy mivel kevés az SRAM ezért csak a képernyő közepére írok a többit egyszerűen kitöltöm feketével)
A 640x480-at megtaláltam így akkor nem érdemes keresni, hanem ezt próbálom meg.

"B" kérdés:
Létezik megoldás a memória kérdésre? Flash-t találtam olcsón, de az Video memóriának alkalmatlan.
Sima memóriát pedig alig találtam, ha volt is drágább volt, mint maga a processzor.
Csak 4-16K memória kéne megfelelő sebességgel elérve.
(#) szilva válasza wg_kezdo hozzászólására (») Márc 24, 2009 /
 
Keress régi, 386-os, 486-os alaplapokba való cache memóriákat PC bontókban! Fillérekért lehet hozzájuk jutni, általában 16 vagy 32 kByte-os, 8 bites szervezésű, standard párhuzamos hozzáférésű SRAM-ok, csak nem 70-100 ns elérési idővel, hanem 10-20 ns körülivel (nekem egy marék 62256 van otthon ilyenből). A különbség még az, hogy ezek a cache RAM-ok nem 0.6 inch szélességűek, hanem 0.3 inchesek, mint pl. a 28 lábú DIP tokos AVR-ek. Persze, ezekhez olyan AVR-t kell használni, ami képes külső, párhuzamos szervezésű memória megcímzésére és használatára.
(#) szilva válasza szilva hozzászólására (») Márc 24, 2009 /
 
Pl. ilyenre gondoltam: Bővebben: Link.
(#) gtk válasza wg_kezdo hozzászólására (») Márc 24, 2009 /
 
16 MHz-be nem fer bele.
FPGAval csinaltam 640x480/60Hz (?) es 25MHz az alapfreki .
(#) wg_kezdo válasza gtk hozzászólására (») Márc 24, 2009 /
 
És, ha felezem?
Arra gondolok, hogy ha a legkisebb frekvenciát sikerül elérni amire szüksége van akkor legfeljebb "kétpontonként" változtatok.
Akkor úgy érzékelné mivel a fesz maradna közben, mintha dupla pontok lennének.
Mekkora idő áll rendelkezésre egy sorra? (kerestem, de nem találtam egyértelműen meghatározott speckót).
(illetve mekkora a legkisebb jel amire szükség van?).

(#) wg_kezdo válasza szilva hozzászólására (») Márc 24, 2009 /
 
Ezeket könnyű használni?
Nagyon jó lenne, ha lehetne, ha tudnál egy kis támpontot adni, hogy hol találok valami részletesebb leírást arról, hogy hogyan is lehet címezni és adatot kinyerni belőle akkor meg is próbálnám.
"Laikusként" úgy képzelem, hogy egy órajelre egyszerre 8 bitet kapok meg 8 lábon.
És gondolom ott is lapokra meg mindenféle részekre osztották?
(#) gtk válasza wg_kezdo hozzászólására (») Márc 24, 2009 /
 
A szpecifikaciot Szilva belinkelte. Annal jobb anyagot nem talalsz, korabbi tapasztalatbol irom.
A legkissebb ido 25.17_uS_Active_video_time / 640_Pixel = 0.039 uS. Ha csak minden masodik keppontot rakod ki ugy sem fersz bele 16MHz -be. Tinynel probalkozhatsz 25 MHz orajellel. De azzal is a legoptimalisabb kodot kell irni C ben, vagy ASMben hogy beleferjen.

(#) kiskacsa2009 hozzászólása Márc 24, 2009 /
 
Sziasztok!!!
Szeretném megkérdezni tőlletek, hogy az ATtiny 26-nak mi kell az

"#include"

után,

valamint, szeretném azt, hogy mondjuk a "case 6; case 7; case 8; case 9;" 15x megismétlődjön.


Válaszotokat előre is köszi!

Ui.: valamint szeretnék egy avr égetőnek a rajzát.

Válaszotokat még egyszer köszi!
(#) ATtiny válasza gtk hozzászólására (») Márc 24, 2009 /
 
Nekem van elképzelésem, hogyan tudnám megoldani a pixel szintü 640x480-as képernyő kezelsét. Én külső párhuzamos bemenetü soros kimenetü shift regiszterrel próbálkoznék, aminek a clock -ja mehetne 25Mhz környékén simán. Az AVR -nek pedig csak a shift regiszter párhuzamos bemenetére kell kiadnia egyszerre 8 bitet (vagy akár 16-is ha 2db külső shift regiszter van). Ez pedig sokkal lasabban is mehet, hisz anyi idő van előállítani a következő 8 vagy 16 bitet, amíg ki nem shiftelődik az előző.
(#) wg_kezdo válasza gtk hozzászólására (») Márc 24, 2009 /
 
Megpróbáltam értelmezni, de nem sikerült (A rajz nekem nem egyértelmű).
A lényegét tekintve ugyanúgy működik, hogy balról jobbra felülről lefelé?
Vagyis:
1. 3.77us szinkron jel
2. 25.17+1.89+0.94 JEL

A 2. lépést pedig fel kell bontani 3-ra:
A. 1.89 Back porch (ez mi?)
B. 25.17 Videó jel
C. 0.94 Front Porch

Ez ismétlődik 480 soron keresztül majd kell itt is egy Vsync?

Na most ebből az derül ki számomra, hogy a legrövidebb jel a 0.94us-es Front Porch.
A 25.17-es videó jelnél pedig csak a felbontás a lényeg, mert ha mondjuk adok neki 12us ilyen és 13.17us olyan jelet akkor az is jó legfeljebb 2 pixel széles lesz .
Szóval, ha tudom produkálni a 0.94us-es Front Porch-ot akkor nincs gond.

Jó az elgondolásom? (Márpedig 0.94us jelet lehet produkálni 10Mhz-n is?).

Természetesen C vagy asm jöhet szóba, de mivel ez egy "videókártya" lenne ezt azért ki tudom magamból szenvedni .
(#) Slope válasza kiskacsa2009 hozzászólására (») Márc 24, 2009 /
 
Az utóíratodban leírt vágyadra már kaptál választ. Ennél többet nem tudom hogy kaphatnál...

Az #include-s dolog nem tiszta... nem a kontrollernek kell hanem a fordítónak. Ha olyan stílusban akarok válaszolni, ahogy a kérdést feltetted, akkor azt válaszolom, hogy egy header fájl hívása. Szerintem ez a válasz kellően korrekt. Tudod ez itt nem ovoda!

A case dolgaidat sem értem... ha a case-n belül lévő sorokat akarod többször futtatni akkor tedd be egy for, vagy while ciklusba. Szerintem vegyél C-s könyvet és ismerkedj ezzel a nyelvvel.
(#) gtk válasza wg_kezdo hozzászólására (») Márc 24, 2009 /
 
Annal a leirasnal jobban nem tudom elmagyarazni.
Idézet:
„1.89 Back porch (ez mi?)”

Ez a Vizszintes sugar visszafutas ideje, ki kell varni amig visszafut, ez ennyi idobe telik.
2 pixel szellesseggel nem fersz bele, irtam az elobb miert.
Amgy szamits meg muveletvegzesre is, az mind ido. AVRnel egy muvelet (legjobb esetben) 1 orajel ciklus !

(#) gtk válasza wg_kezdo hozzászólására (») Márc 24, 2009 /
 
Itt bovebben leirja.
Mikor mar erted az idoziteseket, fontold meg ATtiny otletet is!

(#) gtk válasza kiskacsa2009 hozzászólására (») Márc 24, 2009 /
 
Programozo STK200. Linkeltem. Az IC-vel szereltet epitsd meg.
Bővebben: Link
Következő: »»   112 / 837
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem