Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Terepasztal vezérlés, akár számítógépről
Lapozás: OK   4 / 4
(#) vasutasrics hozzászólása Márc 31, 2009 /
 
Sajnos látom a témába 2006 -óta nem irtak, de engem igazán izgat a pc -ről terepasztal téma, de sajnos nem jutok egyről a kettőre és pl:EZ SEM ELÉG ÉRTHETŐ (vagy csak én vagyok tök hülye, de azért valami felhaszn példa, vagy ilyesmi lehetett volna segitség képpen ) a digitális világ meg hát az árak :eek2: ugyhogy örülnék a segitségnek :yes: !

A segitséget előre is köszi!
(#) lidi válasza vasutasrics hozzászólására (») Márc 31, 2009 /
 
Azt kell eldönteni szerintem először, hogy milyen programmal vezérelnéd az asztalt ? Mert a kereskedelmi termékek egy adott megoldásra építenek, pl LENZ féle XpressNet, vagy DigiTrax Loconet. Ha viszont saját programot tudsz írni, akkor lehet belevágni saját fejlesztésű hardverbe.
(#) vasutasrics válasza lidi hozzászólására (») Márc 31, 2009 /
 
Köszönöm a segitséget, de ez úgyszint a digitális világba visz, és az nagyon drága elég, ha csak 1 dekódert szeretnénk 1 mozdonyba. Ugyhogy aszthiszem elállok az ötlettől, de köszönöm .
(#) HERC válasza vasutasrics hozzászólására (») Márc 31, 2009 /
 
Üdv!
Soha nem szabad feladni a reményt.
Bocsánat nem olvastam végig a témát.Azt hiszem
nem is lett volna értelme.A legelején ott van a válasz
hogy I2C vagy esetleg valamilyen még egyszerűbb a
1wire erre a problémára.Szerintem a szoftware lehetne
akár egy visual basicban írt program.PC-és sin között
akár usb vagy soros kapcsolat.(Ezek az elektronikák már nem olyan drágák)Hídnak illetve/és/vagy sorompó vezérlés,váltóvezérlés, automata sebességkorlátozás,
stb stb..-nek pl jó lehet az Atmel AVR MCU család.
(Ezek sem drágák.Nézd csak meg egy középkategóriának mondható Atmega8 4-5 száz forint.
A Tinykről nem is beszélve.)Vagy a Microchip PIC-jei.Ebben negatívum hogy komoly programozási tudást igényel,
míg az AVR-ekre ma már lehet kapni ill.demoban is
beszerezhető elég komolyan használható Basic vagy Processing nyelveket elérni.(Mint a AVRduino komolyan ajánlom keres rá a neten mire képes ez.Teljesen mintha ide szabták volna.Vezérléstechnika úgy hogy nem is kell érteni hozzá.(nagyon) ) Hát persze mondjuk
tálcán senki nem adja. De ha valaki megcsinálja...
Szerintem az alapkoncepció nagyon jó.
(#) lidi válasza vasutasrics hozzászólására (») Ápr 1, 2009 /
 
Nem mondanám drágának a mozdony dekódereket, se a vezérlőt. Jó nem 100 Ft, de a központ meg pár mozdony dekóder szerintem 5000 Ft alatt megáll kb. Egy olcsó H0 mozdony is 15000, ehhez képest szerintem nem drága.
Nem reklámozni akarom magam, de nézd meg ezt: Bővebben: Link
És számold össze, nem egy egetverő összeg az alkatrészmennyiség ami benne van.
Persze ez még csak a mozdonyokról szól, de ha mást is akarsz irányítani, az se sokkal több, ha te irod meg a pc programot, és készíted el hozzá a hardvered.
(#) vasutasrics hozzászólása Ápr 4, 2009 /
 
Köszönöm a segitséget mindkettőtőknek :vigyor5: azt hiszem szétnézek egy kicsikét igy már látok benne valamit :shocking: !
(#) clive hozzászólása Aug 30, 2009 /
 
Sziasztok!

Egy nagyon egyszerű kapcsoláshoz szeretnék segítséget kérni.
Vezérlő elektronikát szeretnék készíteni, a következő paraméterekkel.lenne két bemenet. egy kimenet.
Ha az egyik bemenet negatív impulzust kap, a kimeneten megjelenik a pozitív feszültség, ha a 2 es számú bemenet negatív impulzust kap, a kimeneten eltűnik a fesz.
Ez úgy működne mint egy váltókapcsoló, ami lényeg hogy az impulzus ami esetenként csak egy tized másodpercre jelenik meg negatív polaritásu, a kimeneten pedig pozitív jelre van szükségem.

Előre is köszönöm a segítségeteket.

(#) kissi válasza clive hozzászólására (») Aug 30, 2009 /
 
A JK flip-flop pont erre van kitalálva, keress rá a neten!

Steve
(#) clive válasza clive hozzászólására (») Aug 30, 2009 /
 
Egy terepasztal vezérléséhez szeretnék kapcsolást készíteni.
A negatív impulzust egy red relé adná ha a mozdony elmegy felette.
Elvileg mindkét bemenet egyszerre nem kaphat impulzust, de ha mégis, a később impulzust kapott bemenet kapcsolja az áramkört.
Úgy gondolom mint egy kapcsolót, az egyik "első bemenet bekapcsolja, a másik kikapcsolja.
(#) clive válasza (Felhasználó 15355) hozzászólására (») Aug 30, 2009 /
 
Szia!

Köszi a választ, de lenne még egy két dolog amit lehet hogy nem említettem.
Eddig relés megoldással működött, de a relék ahogy öregedtek és elhasználódtak, nem tudtak olyan gyorsan öntartásba kerülni. Említettem, akár egy tized mp is lehet az impulzus, ami nem elég a relék meghúzásához.
Valami egyszerű ic s kapcsira gondoltam. Régen láttam itt az oldalon egyszerű ic-s kapcsolásokat, de most nem találtam, ezért írtam a kérdést.
Úgy emlékszem, egy ic kellett hozzá ami 3 külömböző áramkör kapcsolására volt képes.
Egyik kivezetésére az egyik negatív bekapcsolóimpulzus, másik kivezetésre a kikapcsoló negatív impulzus, 3. kivezetésen a kapcsolt pozitív fesz.
Remélem nem írok sok hülyeséget, de valami hasonló az elképzelésem.
(#) Hp41C válasza clive hozzászólására (») Aug 30, 2009 /
 
Szia!

Ugyan egy kicsit bonyolultabb, mit az igény, de cserébe két ic-vel két ilyen áramkört is tudsz építeni. A tápfeszültsége 9..15V egyenfeszültség lehet (az ic-k lábaira is be kell kötni. Ld. rajz.). Ha ennél nagyobb a táp feszültsége, akkor egy 7812-vel felépített stabilizátort ajánlok elé. A relé bármilyen 12V @ 100 mA típus lehet. Ha a BE bemenetet a 0V ponttal összekötjük a relé meghúz, ha a KI bemenetet a 0V ponttal összekötjük a relé elenged. Az összekötés ideje nagyon kicsi lehet (<< 1 us). Mindig az utolsó vezérlési állapotot tartja meg.>>

ak.JPG
    
(#) clive válasza Hp41C hozzászólására (») Aug 30, 2009 /
 
Köszönöm szépen!
Valami hasonlóra gondoltam, bár nem bánnám ha kicsit egyszerűbb megoldás is létezne.
Szeretném megkérdezni milyen tipusu ic-ket kell felhasználnom?
A vezérlő feszültség 5V

Jól látom hogy az 1 es és 13 as kivezetéseken pozitív jel jelenik meg?
(#) clive válasza (Felhasználó 15355) hozzászólására (») Aug 30, 2009 /
 
Kedves simpi!

Sajnos a dsn és a hex kiterjesztéseket nem tudom olvasni, nincs hozzá megfelelő progim.

Az #503573 as válaszodban pontosan leírtad mire lenne szükségem. Nem tudom hogy a kapcs. jpg ugyanaz lenne e mint az arretáló kapcs, de ha az egy egyszerű kapcsolás, kérlek próbáld meg más formátumban elküldeni.

Köszi.
(#) Hp41C válasza clive hozzászólására (») Aug 30, 2009 /
 
Szia!

Ha a vezérlő feszültség stabit +5V, akkor van egyszerűbb megoldás is. Ebben már csak egy 74HC74 típusú ic van.

Ennek az IC-nek más a tokozása, de a BE -re jutott alacsony impulzus hatására a Q kimenet magas, a Q vonás kimenet alacsony szintre kapcsol.

Szia

ak.JPG
    
(#) ifjuhorgasz hozzászólása Nov 7, 2009 /
 
Pár haverommal szeretnénk segítséget kérni hogy kezdjünk bele egy vonatos terepasztal készítésébe.
Elég jól dolgozunk fával de az elektronika necces és kéne pár tanács vagy oldal először is a PIC programozásáról mert az sok van a terepasztalban ha jól tudom. A programozásról lehetöleg magyar leirás kéne mert 6.ikosak vagyis 12 évesek vagyunk.egészen a kezdetektöl kell a segitség.elemek nincsenek hozzá mindent mi csinálunk meg fából kivéve pár apró doolgot de aba szüleink segítenek.részben ezért kéne a segítség hogy egyáltalán mekkorára méretezzük a dolgokat hogy beleférjen az áramkör.

Előre köszönöm a válaszokat.
(#) gigant79 hozzászólása Jún 8, 2011 /
 
Bocsi!
Én is most gondoltam májusban erre az ötletre.
Párhuzamos portal próbálkoztam, de a pólusváltásnál (menetirányváltásnál) zavarok voltak. Relékkel próbálkoztam, de enyhén szólva nem jött be. Most usb-n próbálkozok sx mikrokontrollerrel.
Ha valaki ért a felprogramozásához kérem segítsev
(#) pucuka válasza ifjuhorgasz hozzászólására (») Jún 8, 2011 /
 
Javaslom ennek a topiknak a tanulmányozását is
(#) jamiki hozzászólása Szept 19, 2019 /
 
Üdv. Mindenkinek!
PIKO H0 váltót vásároltam. A régi váltókon volt az állásról visszajelzés. Ezen az új fajtán nincs semmi visszajelzés. ( A más fajtáknál ROCO stb. sem találtam.) Esetleg valakinek van valamilyen ötlete a visszajelzéshez?
Következő: »»   4 / 4
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem