Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » 555-ös IC-s kapcsolások
Lapozás: OK   27 / 188
(#) proli007 válasza mhatalyak hozzászólására (») Ápr 3, 2009 /
 
Hello!
Talán meg kellene mondani, hogyan szeretnéd, mert csak a relé meghajtást kell változtatni és az egyszerű!
üdv! proli007
(#) mhatalyak válasza proli007 hozzászólására (») Ápr 4, 2009 /
 
Hello!
Azt szeretném, hogy ha ráteszem az áramot akkor 15mp után kapcsolja be a relét és addig maradjon úgy még nem veszem le az áramot!
(#) proli007 válasza mhatalyak hozzászólására (») Ápr 4, 2009 /
 
Hello!
Nem tudom, a relédnek mekkora az áramfelvétele. Mert kb. 50..100mA-ig az 555 is meg tudja hajtani a relét. (bár én nem szeretem ha az működteti)

- Tekintve, hogy bekapcsolás pillanatában a kondiban nincs töltés, annak feszültsége nulla. Az 555 kimenete ilyenkor magas szinten van (tápfeszültség közelében).
- Tehát, ha azt szeretnénk, hogy ilyenkor a relé még elejtve legyen, akkor a relét a plusz táp és a kimenet közé kell kötni. Ha nem szeretnénk, hogy az IC hajtsa meg a relét, akkor egy PNP tranzisztorból készített emitterkövetőt kell közbe iktatni.
- A relé feszültségének, persze ilyenkor a tápfeszültséggel kell azonosnak lenni.
- A kívánt időt, az R1 és C1 megváltoztatásával lehet beállítani.
Ennyi. De megmódosítom.
üdv! proli007
(#) Kovidivi válasza proli007 hozzászólására (») Ápr 7, 2009 /
 
Üdv!
Meg van már építve a kapcsolás, tesztelni még nem teszteltem! A C2-es kondenzátor, ami az LM324 8-as lábán van, milyen polaritással álljon? Vagy polarizálatlant kellett volna vennem? Köszönöm szépen!
Itt van a kapcsolási rajz.
(#) _JANI_ válasza Kovidivi hozzászólására (») Ápr 8, 2009 /
 
Idézet:
„Vagy polarizálatlant kellett volna vennem?”

Igen. De két sorba kötött 2.2µF-os elektrolit kondenzátor is jó. Csak ekkor az azonos polaritású kivezetéseket kell összekötni a depolaridálódás megelőzésére.
( PL: ... - -II- + ... + -II- - ... )
(#) Kovidivi válasza _JANI_ hozzászólására (») Ápr 8, 2009 /
 
Köszönöm szépen!
(#) proli007 válasza Kovidivi hozzászólására (») Ápr 8, 2009 /
 
Hello!
De az alacsony töltőáramok miatt, sokkal célszerűbb lenne jó minőségű polarizálatlan kondit alkalmazni. Egyébként a rajzból egyértelműen látszik, hogy nem elkó.
üdv! proli007
(#) Lev330 hozzászólása Ápr 8, 2009 /
 
Sziasztok!

Első alkalommal írok a fórumra, így először is Üdv mindenkinek

Nagy egyetlen problémám, hogy egy 12V neon csövet kellene kikapcsolni a bekapcsolás után autoamtikusan kb. egy perc után. 555-össel gondoltam megoldani. A méretezéssel nincs gond, TINA-ban már leszimuláltam a kimenetet, viszont nem tudom milyen technikai megvalósítással lehetne ezt a legegyszerűbben megodlani. Tehát a kérdés, hogy a kimenetre hogyan kössem a neoncsövet, hogy jó legyen. Van olyan alkatrész, ami impulzusra zár? Mert a tranyó szép és jó csak ugye ha megszűnik az impulzus, megint világítana továgg a cucc. Tirisztort emiatt meg nem akarok belerakni Vagy mégiscsak az lenne a legegyszerűbb?
(#) Kovidivi válasza proli007 hozzászólására (») Ápr 8, 2009 /
 
Láttam, hogy polarizálatlan. Olyat is vettem a boltban, de az eladó srác megkérdezte, hogy biztosan ilyen kell? És akkor nem ugrott be, hogy ez az 1µF a polarizálatlan! Üdv!
(#) _JANI_ válasza Lev330 hozzászólására (») Ápr 8, 2009 /
 
Szia!

Akkor egy percig működik a neon. Ez ok!
De az ez utáni impulzusos dolgot nem egészen értem.
( Biztosan a késő esti órának köszönhető... :unalmas: )

Legegyszerűbben szerintem ezzel a kapcsolással tudod megoldani. ( 555-össel... )

Ennél a kapcsolásnál, bekapcsolás után T ideig meghúz a relé...
Amint ez az idő letelik a relé elejt és szakítja az áramkört, s úgy is marad...
Az áramkör kikapcsolásával vagy a C-időzítő kondenzátor
kisütésével lehet újra elindítani a folyamatot.
(#) Lev330 hozzászólása Ápr 8, 2009 /
 
Erről lenne szó, köszöntem

Csak a tudásszomj miatt kérdem, hogy a tranyó helyére nem jó egy sima BC182? Vagy fordítav, hogy miért pont egy BD139 kell Valamint D1 D2nek mi a szerepe az ÁK-ben? A többi tiszta
(#) _JANI_ válasza _JANI_ hozzászólására (») Ápr 8, 2009 /
 
De egy nyomógombbal kiegészítve az előző rajzot, impulzussal is vezérelhetővé tehető lesz...
[off] Lásd mellék...
(#) _JANI_ válasza Lev330 hozzászólására (») Ápr 8, 2009 /
 
Más tranzisztorok is alkalmazhatók! ( jelen esetben NPN-es. )
De a relé áramigényét ekkor figyelembe kell venni!

A D1 szerepe a C1 (időzítőkondenzátor) gyors kisütése a kikapcsolás után.
Így biztosítva a közel állandó időzítést.

A D2 az áramkört védi a relé elejtésekor keletkező feszültségtől.
Tulajdonképpen azt söntöli le... Így védi az áramkör érzékeny pontjait.
(#) vagnerjazon hozzászólása Ápr 9, 2009 /
 
Üdv! Én egy ledet szeretnék villogtatni 555-tel nem túl nagy időközönként, tud valaki egy ilyen kapcsolást?
(#) proli007 válasza vagnerjazon hozzászólására (») Ápr 9, 2009 /
 
Hello!
Szerintem ilyen kapcsolás itt van 100db. Egyszerű 555 astabil kapcsolása, egy ellenállással kiegészítve a Led számára. Nem kerestél semmit?
De összesen annyit tudunk, hogy Led-et akarsz villogtatni.
- De hányat?
- Milyen ütemben és ütem aránnyal (kitöltés)?
- Mekkora feszültségűt- áramút, vagy árammal?
- Hány voltról?

Mert ahhoz hogy valaki ajánljon valamit, talán tudni is kellene valamit arról, mit szeretnél...
üdv! proli007
(#) KipKap hozzászólása Ápr 11, 2009 /
 
Sziasztok!

Alkottam egy olyan áramkört, mint a csatolt képen látható. Működik; egyetlen problémám van vele: az időzítés lejártakor a relé prellezni kezd, mielött szétkapcsolna. Tudnátok valami ötletet adni a megoldásra? Köszönöm!
(#) _JANI_ válasza KipKap hozzászólására (») Ápr 11, 2009 /
 
A 2-es lábat húzd magas-szintre ( +UT ) egy 10K-100K -s ellenállással!
Igencsak szabadon "lógó" trigger bemenet lesz a ludas...

S javaslom köss a potenciométerrel sorosan egy ellenállást.
Mert ha 0-ohm -ra letekered a potenciométert, az IC sérülhet!
(#) KipKap válasza _JANI_ hozzászólására (») Ápr 11, 2009 /
 
Köszönöm szépen! Holnap ki fogom próbálni! :yes:
(#) KipKap válasza _JANI_ hozzászólására (») Ápr 11, 2009 /
 
És tényleg!
Ha nullába forgatom a potit, a kondi közvetlenül az ic lábára kerül! Mekkora ökör vagyok! Köszönöm az észrevételt!
(#) nikolatesla hozzászólása Ápr 12, 2009 /
 
hali tudnátok segíteni 555 ic vel erősítőt lehet csinálni?
(#) Kovidivi válasza nikolatesla hozzászólására (») Ápr 12, 2009 /
 
Az 555-ös IC kimenete alig terhelhető, hangszórót meghajtani csak minimális teljesítménnyel tudna. Egy TBA810-es IC-vel jobban járnál. 140Ft, "7W" kimenő teljesítmény. Üdv!
(#) Medve válasza nikolatesla hozzászólására (») Ápr 12, 2009 /
 
Esetleg igy...Bővebben: Link
(#) _JANI_ válasza KipKap hozzászólására (») Ápr 12, 2009 /
 
[OFF]... Azért veszélyes a potenciométer 0-ohmos állása,
mert ekkor a kondenzátort kisütő tranzisztor ( 7. láb ) a
tápfeszültséget rövidre zárja. ...
(#) vagnerjazon válasza _JANI_ hozzászólására (») Ápr 13, 2009 /
 
Köszönöm, nekem eszembe sem jutott, hogy a segédprogramok közt nézzem.
(#) gyula66 hozzászólása Ápr 13, 2009 /
 
Szeretnék véleményt kérni az alábbi rajzról. A lényeg, hogy két izzót szeretnék villogtatni külön, vagy egyszerre azonos frekvencián. Nem tudom a bázis ellenállások értéke megfelelő-e. A tranzisztorok típusa BD245C. Ez volt a fiókban. Nem tudom mennyire fognak melegedni, és kell-e hűteni őket. Elöre is köszönöm a válaszokat.
(#) lidi válasza gyula66 hozzászólására (») Ápr 13, 2009 /
 
Tudod az izzód áramfelvételét. Legyen mondjuk 1A.
Megnézed a tranyód bétáját ennél az áramnál, legyen mondjuk 80. Ez azt jelenti hogy 1000/80=12.5mA bázisáram kell. 12V az 555 tápfeszültsége, ebből lejön kb 1-1V a tranzisztor nyitófeszültsége, és az 555 -ösön is esik feszültség. Marad mondjuk 10V. I=U/R, akkor R=U/I. Azaz R=10/0.0125=800 ohm. Tehát az 1k sok lenne ebben az esetben. Ha már működik az áramkör, megnézheted hogy mekkora feszültség esik a tranzisztoron. Ezt megszorzod az áramával, és akkor kijön hogy hány wattot fűt el. Ehhez vagy tapasztalat útján, vagy a bordád adatai alapján tudsz hűtést méretezni. Volt is ilyen cikk assszem itt valahol.
(#) spepe hozzászólása Ápr 24, 2009 /
 
Hello mindenki!

Jó régen jártam erre. Egy olyan problémám lenne, hogy kéne nekem egy hiányzó jel generátor.

Azaz már találtam is ilyen áramkört de sajnos most nem tudom beszerezni a szükséges tranzisztort ezért szeretném megkérdezi, hogy nem tudjátok e, hogy nem lehetne e NPN-el helyettesíteni a PNP tranzisztort ebben a kapcsolásban:

Ezen kívül arra is kíváncsi lennék, hogy nem lehetne e megváltoztatni a kimenetet vagyis, hogy ne negatív áram jöjjön ki amikor megvan a hiányzó jel.

Köszi a választ előre is!

Bye!
(#) cseffo hozzászólása Máj 3, 2009 /
 
hello hogy lehet kiszámolni az R1 R2 és C értékeit egy boizonyos frekihez?és 50% körui kitöltési tényezőhöz!
elöre is köszi
(#) proli007 válasza cseffo hozzászólására (») Máj 3, 2009 /
 
Hello!
- A segédprogramok között van egy mely segít kiszámolni, megadott frekihez az ellenállásokat és a kondit.
- A kondi R1+R2 ellenállásokon keresztül töltődik, és csak az R2-őn keresztül sül ki. 50% köröli kitöltéshez a töltési és kisütési időnek azonosnak kellene lenni. Így értelem szerű, hogy megközelítőleg 50%-os értéket akkor kapunk, ha R1 sokkal kisebb mint R2. Mert a kitöltés mértékét (R1+R2)/R2 fogja megadni.
üdv! proli007
Következő: »»   27 / 188
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem