Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Elektronikában kezdők kérdései
- Ez a felület kizárólag, az elektronikában kezdők kérdéseinek van fenntartva és nem elfelejtve, hogy hobbielektronika a fórumunk!
- Ami tehát azt jelenti, hogy a nagymama bevásárlását nem itt beszéljük meg, ill. ez nem üzenőfal!
- Kerülendő az olyan kérdés, amit egy másik meglévő (több mint 17000 van), témában kellene kitárgyalni!
- És végül büntetés terhe mellett kerülendő az MSN és egyéb szleng, a magyar helyesírás mellőzése, beleértve a mondateleji nagybetűket is!
Lapozás: OK   539 / 3940
(#) kopaszs hozzászólása Jún 27, 2009 /
 
Sziasztok autóba szeretnék egy erősítőt csinálni kb 200wattosat ehez kellene valami jó kapcsolási rajz.
(#) Csaplar hozzászólása Jún 27, 2009 /
 
Sziasztok!

Egy nagyon érzékeny nyomás szenzorhoz kellene 4V referencia feszültség. A kapcsolásban, amit a neten találtam az MC78LC40-as IC-t használják, de ezt itthon egyik boltban sem találtam.
Esetleg tudnátok ajánlani helyette valami mást?

Köszi
(#) csikosgabi hozzászólása Jún 27, 2009 /
 
Sziasztok.Van egy házi készítésű végfokom.Akartam beletenni egy-egy kivezérlésmérőt a csatornákra.Tettem bele egy pici trafót hogy,ne a végfokéról menjen.A bementet szabályzó poti közepére kötöttem a kiv.mérőt (ahol a végfokra megy).A poti szélén volt a test.Mikor beindítottam a kiv mérővel a végfoknak kicsi,zajos,torz,erőtlen hangja volt.Mikor levettem a a kiv mérő + kábelét akkor megint jól szólt a vég.Mi lehet a gond??Esteleg az hogy,a trafó - kivezetése a potin kersztül a végfok árnyékolásával(hidegpontal)össze van kapcsolva???Mert csak így tudtam megoldani mert a kiv mérőn a hjideg pont meg tápfesz - ága egyszerre van kötve.Mi a baj???
(#) csikosgabi válasza (Felhasználó 13571) hozzászólására (») Jún 27, 2009 /
 
Milyenre gondolsz??
(#) csikosgabi válasza (Felhasználó 13571) hozzászólására (») Jún 27, 2009 /
 
Már csináltam csak az a gond hogy,paintal és bmb nem enged feltölteni
(#) csikosgabi hozzászólása Jún 27, 2009 /
 
Itt van a rajz

njdf.jpg
    
(#) feki00 válasza Sir-Nyeteg hozzászólására (») Jún 27, 2009 /
 
Hú hát én azt hittem hogy van mellé egy órajel is, akkor ez egy kicsit bonyolultabb lesz.

Órajellel be latcholni aztán egy 555öt a latch impulzusra tenni ami egy darabig nyitva hagyja a kimeneteket. De itt az nem jó sajna.

Megkérdezem de, túl egyszerű lenne Szoftveresen nem állítható a hossza?
(#) Norberto válasza Szebence hozzászólására (») Jún 27, 2009 /
 
Itt egy-két segédábra a megértéshez:

LINK_1

LINK_2

És ami a megoldást adta volna:

http://osilek.mimuw.edu.pl/index.php?title=Grafika: PS_M11_Slajd9.png

A kettőspont utáni szóköz törlendő a linkből, egyébként nem emésztette meg a HE "agya".

Tehát PCM-ről van szó az ábrán, amiről kérdeztél.
(#) Szebence válasza Norberto hozzászólására (») Jún 27, 2009 /
 
Köszönöm, tanulmányozom!
(#) Negyedik Zol hozzászólása Jún 27, 2009 /
 
Halló!

Szeretnék egy Stirling motort építeni hétköznapi tárgyakból ( műanyagflakon...).
Hogy fogjak hozzá?

Köszi
(#) Sir-Nyeteg válasza feki00 hozzászólására (») Jún 27, 2009 /
 
Állítható! De csak 1-4us között. Szerintem nekem egy 10us már jó lenne
(#) wtc hozzászólása Jún 27, 2009 /
 
Sziasztok!
Van egy nemhasználatos TV antennám, mit tudnék belőle csinálni? Esetle hangerősítőt?
Köszi előre is?
(#) feki00 válasza Sir-Nyeteg hozzászólására (») Jún 27, 2009 /
 
Értem, gyorsan méricskéltem ezt azt. A mellékelt képen levő elvi ábrával sikerült elérnem hogy nagyjából megduplázzam, megháromszorozzam egy pulzus hosszát, a kondi 1nf volt.

Egy rögtönzött négyszögjel generátor volt a bemenet, 2nf kondival már átfedték egymást a pulzusok. Játszani kell az értékekkel.

Remélem sikerül megoldani.


qwer.GIF
    
(#) Sir-Nyeteg válasza feki00 hozzászólására (») Jún 27, 2009 /
 
Hmm, ez túl egyszerű lenne
Ez nem tenne kárt a PC lpt portjában? Kicsi a kondi, de a bekapcsolás pillanatában rövidzárnak minősül, vagy ez annyira nem vészes?
(#) Izeg. válasza Negyedik Zol hozzászólására (») Jún 27, 2009 /
 
A stirling motor nem igazán árammal működő eszköz
Én azt javaslom, mivel ez egy elég kényes szerkezet, otthon megtalálható tárgyakból nehéz lesz megépíteni, ezért én meg sem próbálnám.
Persze ha ehhez a célhoz kifejlesztett gépeid vannak akkor meg lehet próbálni
És a stirling motor hirhedt a nehéz elindithatóságáról, üzemben tartásáról.Egyébként ezektől eltekintve egy hasznos dolog lehet, de sajnos túl kényes..
(#) lapose válasza parkhaz hozzászólására (») Jún 27, 2009 /
 
Szia!

Valószínű HP2231=HCPL2231.
Nálam legalábbis a HP2531 egyezett a HCPL2531-el.

HCPL2231.pdf
    
(#) Izeg. hozzászólása Jún 27, 2009 /
 
Jah és nekem pedig az lenne a kérdésem, amit már egyszer feltettem, de figyelmen kívűl csúszott
Szóval a feteknél, hogy lehet kiszámolni a gate-ra kerülő ellenállás értékét?
(#) lapose válasza Csaplar hozzászólására (») Jún 27, 2009 /
 
Szia!

Nem tudom mennyire pontos kell, LM317-ból is tudsz 4v-os stabot csinálni, vagy ha kis áramra kell referencia feszültség TL431 is jó lehet.
(#) feki00 válasza Sir-Nyeteg hozzászólására (») Jún 27, 2009 /
 
Az LPTben nem tenne kárt. A rövidzárlat nem probléma, egy-egy kimenetet probléma nélkül a földre lehet kötni, meg egy ellenállás biztos van a kimenetek előtt a nyomtatóport kártyáján/alaplapon.
(#) Sir-Nyeteg válasza feki00 hozzászólására (») Jún 27, 2009 /
 
LPT-ben tényleg nem gond a rövidzárlat? Akkor miért használnak optót? 5V-nál nagyobb feszültség nincs a vezérlőn. Akkor felesleges az optózás rajta? Mert nekem ez volt a mániám, hogy védjük, védjük
(#) feki00 válasza Sir-Nyeteg hozzászólására (») Jún 27, 2009 /
 
Az optocsatoló elsődlegesen galvanikus leválasztást biztosít, úgy működik mint egy biztosíték. Használatával elkerülhető az hogy ha az egyik eszköz rosszul működik akkor az esetleges túlfeszültség nem jut át a másik eszközre hanem az optoban lévő led/fototranzisztor ég ki.

Opto így is jó ha van, kitudja mikor borul bele a kakaó a cnc-be, jól tippeltem hogy cnc?

Ha biztosra akarsz menni akkor köss a kimenetek és a kondi közé egy ellenállást, de én szerintem biztos van beépítve is a számítógépen belül is.
(#) Sir-Nyeteg válasza feki00 hozzászólására (») Jún 27, 2009 /
 
Igen cnc, és már rohan is (egy irányban egyenlőre), egyedül ezzel a jelszélességgel szívom a fogam.
Optó okés, ismerem, de ha a csatlakoztatott eszközben is max 5V van, akkor feleslegesnek tartom.
Mekkora ellenállást ajánlanál kondihoz? Ugyebár az befolyásolja a feltöltődés idejét. Úgy tudom, hogy LPT max 10mA-t tud kiadni.
(#) feki00 válasza Sir-Nyeteg hozzászólására (») Jún 27, 2009 /
 
Igen befolyásolja, hosszabb idő alatt töltődik fel ezért később billen át a schmidt-trigger.

Az 5V nem számít, az után meg ott lesz a léptetőmotorokat meghajtó áramkör ami nem 5V szóval az is egy veszélyforrás. Engem megnyugtatna hogyha lenne benne.
(#) Dani494 hozzászólása Jún 27, 2009 /
 
Sziasztok!
A kérdésem: -Ezzel a kapcsolással ELKO-kat is lehet vizsgálni? Nem ELKO-kkal rendesen működik(ha jó a kondenzátor),de ha elkot teszek rá,azok mindig folyamatosan világítanak.



(Ha a kondenzátor jó ,feltöltődés után a glimm kialszik.Rossznál folyamatosan világít vagy pislog.)
(#) Csabessz hozzászólása Jún 27, 2009 /
 
Sziasztok!

Autónkra szeretnék csinálni ledes neont.. minden Eszközöm meg ismi megvan hozzá csak azzal vagyok gondban h hogyan kössem a ledeket(mmint hogy soros vagy párhuzamos)-hogy ugyanakkora fénerővel világítsanak... illtve a led előtét ellenálás értékét nemtudom... ebben kérném a segítségét egy olyannak aki ért ehhez...
(#) Dani494 válasza (Felhasználó 13571) hozzászólására (») Jún 27, 2009 /
 
Köszönöm a választ!
(#) Dani494 hozzászólása Jún 27, 2009 /
 
Sziasztok!
Újabb kérdés: -Adott ez a kapcsolás. Meg lett építve már kétszer is,működik is rendesen.
-Megoldható e valahogyan,hogy ezt a kapcsolást ( egy másik áramkörrel) időzítővel is ki tudjam egészíteni (bőven elég ha 99,90 vagy 60 másodperctől visszafele számlál,és mikor letelt az adott idő,egy LED világít,vagy egy astabilos sziréna megszólal) ?
(#) brato hozzászólása Jún 28, 2009 /
 
Üdv!

VQC 10 D kijelzőről kerestem adatlapot de csak ezt találtam egy Cseh levelező listán.
Valaki le tudná fordítani mert így semmit nem értek belőle?
Esetleg egy rendes adatlap lenne valakinek?

vqc10d.pdf
    
(#) norby1 válasza Dani494 hozzászólására (») Jún 28, 2009 /
 
Szia!

Ezt a kapcsolást másodpercenként tudnád léptetni egy négyszögjel generátorral, amit megfelelően a 'léptetés' gomb helyére kötsz.
Link négyszögjel generátor
Közben a 4511-esek bemeneteit ÉS kapukkal tudod figyelni, hogy mikor érte el mindkettő a 0 -t.
Az ÉS kapuk kimenete pl. 5V lesz 00-nál, amelyet továbbiakban felhasználhatsz pl. astabil sziréna bekapcsolásához.
(#) kiskacsa2009 válasza Csabessz hozzászólására (») Jún 28, 2009 /
 
Először azt mérd le, hogy hány volton pukkan el egy led, vond le a 20-25%-át, és nézd meg, (egy másik leden) hogy azon a fesz-en mekkora az átfolyó áram.
Vagy egyszerűen rakd fel a datasheet-jét...
Valamint külön aksira akarod, vagy arra, ami a motorháztető alatt bujkál?
Következő: »»   539 / 3940
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem