Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Elektronikában kezdők kérdései
- Ez a felület kizárólag, az elektronikában kezdők kérdéseinek van fenntartva és nem elfelejtve, hogy hobbielektronika a fórumunk!
- Ami tehát azt jelenti, hogy a nagymama bevásárlását nem itt beszéljük meg, ill. ez nem üzenőfal!
- Kerülendő az olyan kérdés, amit egy másik meglévő (több mint 17000 van), témában kellene kitárgyalni!
- És végül büntetés terhe mellett kerülendő az MSN és egyéb szleng, a magyar helyesírás mellőzése, beleértve a mondateleji nagybetűket is!
Lapozás: OK   611 / 3946
(#) Jihad Joe válasza aderka hozzászólására (») Aug 29, 2009 /
 
A végfok kapcsrajza ezenaz oldalon van a nyáktervemet is mellékelem de elvileg az jó.

60vég.brd
    
(#) vtnagy válasza vtnagy hozzászólására (») Aug 29, 2009 /
 
Menetközben sikerült találnom egyet, igaz 5V-ból állít elő 30V-ot, de nem baj.
Bővebben: Link
Az oldalt elnézve működőképes a kapcsolás, viszont az 1SS108 diódát nem tudom számomra elérhető helyen beszerezni. Lehet mással helyettesíteni?

Üdv
vtnagy
(#) Action2K válasza vtnagy hozzászólására (») Aug 29, 2009 /
 
Ahogy az adatlapját elnézem, bármilyen gyors dióda jó hozzá.
(#) Kinka István válasza idt103 hozzászólására (») Aug 29, 2009 /
 
Szia!
Nem ajánlom az alacsonyabb faszültségről való járatást,mert az általad említett izzó halogén izzó.
Ennek lényege:az izzószálról elpárolgó részek a speciális gáztöltetnek köszönhetően mindig a legmelegebb részre rakódnak vissza,pont oda,ahol vékonyodik.(Ott nagyobb az áramsűrűség.)
Alacsonyabb feszültségen nem melegszik fel a szál annyira,hogy az említett folyamat beinduljon,tehát hamarabb kiég.Viszont magasabb feszültségre kevésbé érzékeny,mint egy hagyományos izzó.
(#) vtnagy válasza Action2K hozzászólására (») Aug 29, 2009 /
 
Értem. Az adatlapokat nem igazán értem, de úgy fest, a BAT85-öt itt lehet használni, de majd kiderül.

Előre elnézést kérnék, ha idegesítő leszek.
Egy VFD órát szándékozom csinálni, óra:perc kijelzéssel, Atmega8 segítségével.
Megpróbáltam összedobni hozzá egy kapcsolási rajzot, bár úgy érzem van benne hiba bőven.
A csöveket multiplexelve szándékozom majd meghajtani.
230V-os feszültséggel még nem dolgoztam, így az a rész nem tudom, pontosan hogyan is kellene kinézzen, igyekeztem más kapcsolási rajzokról ellesni a módját.
(A csöveknek én csináltam meg a könyvtárát, azért néz ki kicsit hülyén.)
Működőképes lenne a kapcsolás? Ha nem, mit kellene másképp csinálnom?

Üdv
vtnagy
(#) gtk válasza vtnagy hozzászólására (») Aug 29, 2009 /
 
Milyen tipusu csovek? Szerintem a 30V-al negy cso multiplexelve nem lesz valami "fenyes". A szegmensek meghajtasa nem nagyon mukodokepes. PNP, NPN parossal kellene meghajtani a csoveket, vagy jobban jarsz egy UDN2981 ICvel. A GND kapcsolgatasaval nem ertem mi a celod..Tovabba ellenallas oszto nem szukseges 1.2V eloallitasahoz. Eleg szamolni egy elotet ellenallast. De ha mindegyik futes megy egyszerre, hatalmas lesz a disszipacio, nem fogod gyozni huteni a STAB ICt. Sorba nem kotheto egyen feszultsegre a potencial kulonbseg miatt. Viszont lehet olyat csinalni, hogy futesek sorba kotve , megfelelo elotet ellenallassal, es H-Hiddal meghajtani.
(#) Müszi válasza (Felhasználó 13571) hozzászólására (») Aug 29, 2009 /
 
öööö.... pedig most én is VFD csővel építek órát :hide:
(#) gtk válasza (Felhasználó 13571) hozzászólására (») Aug 29, 2009 /
 
VFD-t emlitett
(#) d9thc hozzászólása Aug 29, 2009 /
 
Sziasztok
Egy egyszerű de számomra fontos kérdést szeretnék feltenni. Át szeretném kábelezni a lakásban a 220as vezetékeket rézre, mert aluminium az összes. Az lenne a kérdésem, hogy hogyan jobb a vezetékeket összekapcsolni, csokival csináljam vagy az összecsavart vezetéket jól befuttatnám ónnal. Meg tudom oldani, hogy a forrasztópákám működjön, mialatt áramtalanítva van a hálózat, ezért ha biztosabb a forrasztás a csokinál, akkor inkább forrasztanék. Azért merült fel bennem a kérdés, mert tudom, hogy aluminiumot rézzel csak úgy összekötni csoki nélkűl elég rossz megoldás a melegedés miatt. Nem tudom, hogy ez fennál-e a réz/ón párosításnál. Szóval ha biztosabb/biztonságosabb és jobb összekötetést biztosítana a kábelek forrasztása, akkor úgy csinálom, ha nem akkor gondolom csokival. Természetesen az egész ház rézzel lesz átkábelezve. Szóval melyik a jobb? Csoki vagy masszív forrasztás?
Előre is köszönöm.
(#) gtk válasza vtnagy hozzászólására (») Aug 29, 2009 /
 
Itt egy sajat kapcsitap VFD-hez.Bővebben: Link
(#) gtk válasza (Felhasználó 13571) hozzászólására (») Aug 29, 2009 /
 
Na jo Nekem a "fluor"-bol nem esett le..
Amugy amit irtam VFD-re vonatkozott.
(#) vtnagy válasza gtk hozzászólására (») Aug 29, 2009 /
 
A lényeget pont nem mondtam
Szóval a csövek IV-6 VFD csövek, azokat szeretném használni. A GND kapcsolgatásával a csöveket egyenként tudnám működésre bírni, mert közös a GND. Remélem amúgy a multiplex fogalmát jól értem.
A szegmenseknek +30V-ra van szükségük (Link), azt az UDN elbírja?
A fűtési részt nem értem, hogyan gondolod. A H-hidat értem, de a megvalósítását még nem igazán.

Szerk: a kapcstápot köszi, lecserélem a "jelenlegit"
(#) gtk válasza vtnagy hozzászólására (») Aug 29, 2009 /
 
IV-6 -al van egy homerom az elobbi linken es itt tobb keppel: Bővebben: Link
A GND kozos a futessel, igy a futest GND veget fogod kikapcsolni, az anod es a szegmens a +5V fele meg vilagitani fog. Multiplexhez az anod feszultseget kell kikapcsolni. (PNP, NPN paros) Valoban 30V -ra van szuksege, de az aram multiplexnel osztodik. Ezert novelni kell a feszultseget. A futeseket sorba kotni es +5V-ra elotet ellenallassal es H hiddal. Ezzel negyszogu valtakozo aramot allitasz elo a futesnek,..Vagy mondjuk 9V, v. 7.5Vos tappal hasznalod , es akkor nem fog annyira futeni a STAB.
(#) gtk válasza vtnagy hozzászólására (») Aug 29, 2009 /
 
Meg annyit hogy a futessel nagyon vigyazz ! Ha tul futod egy pillanat alatt eleg az emisszios reteg, es lehet dobni ki a csovet!
(#) vtnagy válasza gtk hozzászólására (») Aug 29, 2009 /
 
Azt hiszem kicsit értem.
Tanulmányozom szerintem először a hőmérőd, utána jövök a többi hülye kérdéssel.
Köszöm az eddigi segítséged.

Üdv
vtnagy
(#) gtk válasza vtnagy hozzászólására (») Aug 29, 2009 /
 
Az idealis futes : 1.2V / 40mA / cso.
(#) vtnagy válasza gtk hozzászólására (») Aug 29, 2009 /
 
Szia!
A hőmérő kapcsolási rajza alapján átszerkesztettem az én rajzom is. Remélem jól értem a dolgokat.
A fűtési részét úgy meg lehet oldani nagyobb probléma nélkül, hogy nem 1, hanem 2 szekunderes lenne a trafó (2x6V), és a 2. szekunderre kötném a fűtést, megfelelő előtét-ellenállással?
Vagy inkább csináljam úgy, hogy nagyobb trafót, mondjuk 9V-osat választok, és ahhoz igazítom a fűtést?
(Egyelőre a fűtést még nem szerkesztettem be a rajzba)

Üdv
vtnagy
(#) Jihad Joe válasza Jihad Joe hozzászólására (») Aug 30, 2009 /
 
Egyébbként az a baja hogy ha bekapcsolom akkor 2-3 mp-ig jó utána csökken a jelalak amíg teljesen egyenes nem lesz(suliba néztük szkóppal meg jelgenerátorral)
(#) gtk válasza vtnagy hozzászólására (») Aug 30, 2009 /
 
A kapcsitap rajzban hiba van. a tranyo emmitere GNDn kellene legyen. Nezd at ujra.
Nem kell az orakvarcra kulso kondi.
RST: 10kval +5Vra.
A szegmens meghajto UDN szabad labat felhasznalhatod a dp -k meghajtasara (pl. masodpercre villanas, beallitasoknal jelzes, stb..)
UDN: Ez a tipus 50Vig megy. De van 80Vos valtozata is, az adatlapban megtalalhato. Bar 60V fole nem nagyon illik majd huzni a tapot a csoveknek.( az adatlapban szerintem ez is megtalalhato, - mondjuk en nem ertek oroszul)
A nyolc tranyo es a hozza tartozo ellenallasok helyett szinten lehetne UDN-t rakni. (Bocs az en otletem volt npn, pnp paros, de ICvel sokkal egyszerubb, es a nyakterv is egyszerubb lesz.) Ha marad a tranyos valtozat, a pnp B ellenallasok legyenek 33k-osak.
Nyomogombok : sda, scl labakra kell kulso felhuzo ellenallas, a tobbire nem szukseges.
Futes: egyszerubb parhuzamosan, es egy elotet ellenallassal. 25 Ohm / 1W. Itt vigyazni kell hogy mindegyik cso futes laba jol be legyen forrasztva, mert ha valamelyik "kiesik", nagyobb aram jut a tobbire es tonkremegy. 7805-ot biztosan kell majd huteni. A tobb szekunderes valtos valtozat azert nem tetszik, mert az ilyen ora jobban nez ki dugasz tappal, mint egy nagy dobozban trafoval. Akkor is inkabb H-Hiddal. De azt meg vezerelni kell.

(#) Gelez hozzászólása Aug 30, 2009 /
 
Sziasztok!

Egy 24V 1A elektromágneses szelepet szeretnék kapcsolni 5V-al. A probléma az, ha folyamatos 24V-ot kap, akkor a tekercs nagyon melegszik. Arra gondoltam az 1A csak a behúzáshoz kell, utána a behúzva tartáshoz elég lesz 0,3A is így nem melegszik. Az alábbi áramkört készítettem. Jól működik, de alkatrésztemetőnek tűnik. Van vkinek egyszerűbb ötlete erre a problémára?
üdv:zoli
(#) maTaKee válasza Gelez hozzászólására (») Aug 30, 2009 /
 
Üdv!
A 12V-os zénert, meg az IC-s rész szerepét nem értem, hogy minek kell. Ha csak annyi kell, hogy 5V-al tudd kapcsolni a relét, akkor elég a TIP120-as rész.
Rajzzal kapcsolatban: a 0-t is szokták jelölni, nem csak a +- tápot.
(#) Izeg. hozzászólása Aug 30, 2009 /
 
Sziasztok
Sürgősen kellene nekem egy oylan kép, amin a párhuzamos port kábelében a vezetékek színe is meg van adva, hogy mi tarozik a gnd-hez, mik taritoznak az adatbitekhez stb.!
Kérlek segítsetek, köszönöm szépen
üdv Izeg.
(#) HULK hozzászólása Aug 30, 2009 /
 
hello
a multivibrátornál a két led nem szabályossan felváltva villog hanem az egyik az egyik hoszabb ideig villog mint a másik miért?
(#) vtnagy válasza gtk hozzászólására (») Aug 30, 2009 /
 
A kapcstápot tényleg elnéztem, javítottam.
Megcsináltam a többi javítást is, amit mondtál.
Szerintem marad a tranyó páros, mert az UDN nem lenne teljesen kihasználva. Ha majd megtervezem a másodperc kijelzőset is, oda akkor használok UDN-t.
A DP lábakat nem szeretném használni semmire, mert elválasztónak a 2 db LED-et szándékozom betenni.
Eredetileg dugasztápos volt, csak nekem 12V-os tápom van, azzal meg a 7805 már nagyon melegedne. Viszont HEStore-ban kinéztem egyet (Link), ezt használhatnám?
Mert akkor visszateszem az eredeti tápellátásra.
A fűtési részt remélem jól értettem, hogyan kell.

Üdv
vtnagy
(#) nagy_david1 válasza Izeg. hozzászólására (») Aug 30, 2009 /
 
Szia!
Először is :google: Bővebben: Link 1 Bővebben: Link 2 És miért nem tudod kisípoltatni műszerrel hogy mi mi? Én is így csináltam mikor nekem is kellett és kb 5 perc alatt meg is volt az egész.
(#) nagy_david1 válasza HULK hozzászólására (») Aug 30, 2009 /
 
Hello!
Szerintem egy rajzot feltehettél volna hogy milyen multivibrátorral próbálkozol (555, tranzisztoros, stb). És légyszi kicsit tagold a mondatokat.
(#) kiskacsa2009 hozzászólása Aug 30, 2009 /
 
Sziasztok!

Egy VFD kijelzőt (ami a videókban szokott lenni) Hogy tudom beüzemelni?

A válaszokat előre is köszi!
(#) kendre256 válasza Gelez hozzászólására (») Aug 30, 2009 /
 
Köss a tekerccsel sorba egy néhány ohmos PTK ellenállást! ("Gyárilag" is így csinálják.)
Ha sűrűn kapcsolgatod, akkor viszont ez nem jó megoldás, mert nincs ideje kihűlni a PTC-nek.
(#) Izeg. válasza nagy_david1 hozzászólására (») Aug 30, 2009 /
 
Kedves Dávid!
1: nincs lehetőségem lesípolni, mert nem tudok hozzáférni a kábel másik végéhez.
2: ezek a képek NEM Írjáka színét akábelnek, ami nekem fontos lenne
Na mindegy , azért köszönöm a segítséget!
Údv: Izeg.
(#) nagy_david1 válasza Izeg. hozzászólására (») Aug 30, 2009 /
 
Hát ha időm lesz akkor a kedvedért újra kisípoltatom, felcimkézem s lefényképezem. :awink:
Következő: »»   611 / 3946
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem