Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Digitális hangerőszabályzás (potméter)
Lapozás: OK   6 / 11
(#) L2773 hozzászólása Okt 7, 2009 /
 
Találtam egy Integrált áramkör digitális potenciométert. MCP41100-E/SN Integrált áramkör Digital Potentiometer 100k
Bővebben: Link
a harmadik oldalon van.
Azt kérdezném meg, hogy vezérlek egy ilyet meg, mivel (feszültség,...), amennyire lehet szájbarágósan. Letöltöttem a pdf-jét, nehezen igazodok rajta...
Ez ideális volna azt hiszem. Leegyszerűsítené a munkámat.
Kérlek!!!
(#) icserny válasza L2773 hozzászólására (») Okt 7, 2009 /
 
Az MCP41100 honlapja minden szükséges információt megad. Adatlap, alkalmazási mintapélda, tanácsok, programkód...

Az adatlap mellett az AN746 alkalmazási mintapéldát ajánlom szíves figyelmedbe.
(#) bbatka válasza L2773 hozzászólására (») Okt 7, 2009 /
 
SPI soros interfészen keresztül lehet küldeni neki az adatokat. Tehát szükséges hozzá egy mikrovezérlő. Normál potméterként használható. Érdemes egy aktív potmétert készíteni vele. Duál műveleti erősítő. A második fokozat erősítés szabályozva. Illetve még annyit, hogy nagyon pontos az együtt futása. A sztereo változata MCP42100.
(#) L2773 válasza bbatka hozzászólására (») Okt 7, 2009 /
 
Köszönöm!

icserny - neked is!

(Remélem) fogok boldogulni az adatokkal.
Interfésznek egy 555-ös kapcsolás megfelel, igaz? Azokkal dolgoztam.
Kösz!
(#) bbatka válasza L2773 hozzászólására (») Okt 7, 2009 /
 
Hát én inkább PIC16F877-et javasolnék az 555 helyett.

Csatoltam egy programot, amelyet teszteléshez használtam. Az egész projektet MPLAB-ba be tudod tölteni.
És mellékeltem az MCP42XXX adatlapját.
(#) Mr.Grass hozzászólása Nov 6, 2009 /
 
valaki tud nekem segiteni hogy hogyan tudok vezérelni egy digitális potit?
(#) icserny válasza Mr.Grass hozzászólására (») Nov 6, 2009 /
 
Idézet:
„valaki tud nekem segiteni hogy hogyan tudok vezérelni egy digitális potit?”

Ennyire információhiányos kérdés esetén nem tartom valószínűnek. Vannak ugyanis SPI, I2C, vagy csak egyszerűen le/föl számláló vezérlésű digitális potméterek, s vannak feledékeny és emlékező típusok. Az sem mindegy, hogy kézzel, távirányítóval, programmal vagy mi módon akarod vezérelni.
(#) Mr.Grass válasza icserny hozzászólására (») Nov 6, 2009 /
 
bocsásd meg hogy csak igy kérdeztem de enyit tudok rolla most szeretném kiprobálni az épitésekhet és csak a hestorbol szoktam dolgozni és az ottani példányok érdekelnének
(#) lewi válasza gb197 hozzászólására (») Nov 9, 2009 /
 
Szia!

Még régebben írtál egy IC-ről, ami szerinted alkalmas lenne hangerőszabályzásra, konkrétan erről. Én megnéztem az adatlapot, bár sok mindent nem értek, de azt jól látom, hogy digitálisan kell neki jelet adni, amivel vezérlem a kapcsolást? Ha igen, akkor egy AVR-rel megoldható ez? mennyire számíthat bonyolultnak az elkészítendő program, ha én csak a fel-le-mute gombot szeretném vezérelni?
köszi: lewi
(#) szamóca válasza gb197 hozzászólására (») Nov 13, 2009 /
 
Nos pl. egy 22kOhmos 25 fokozatú ellenállásosztónak a számítását levezethetnéd.
(#) gerry válasza lewi hozzászólására (») Nov 14, 2009 /
 
Nekem van egy TC9153AP ic-m nagyon régről. Mostanában kutakodtam a fiókomban és kíváncsiságból megkerestem a neten, hogy mit is tudhat ez a kocka. Ez egy digitális hangerőszabályzó . Mi a véleményetek róla? valaki használt ilyet?
(#) pixels hozzászólása Feb 8, 2010 /
 
Üdv!

Van valakinek tapasztalata a TDA7440 jelű IC-ről? A tudásához képest elég olcsón láttam, édekelne, hogy milyen minőségű jelet produkál. Valamintezt hogyan kell bekötni? Csak mert szólótápot kap, de a hangforrások meg általában szimetrikus jelet adnak, és úgy tudom, hogy a bemenő jelnek nem szabad kívül esni a tápfesz tartományon.
(#) zotyo91 hozzászólása Márc 3, 2010 /
 
Hali szerintetek elég lenne egy 50kohm-os digit poti
hangerőszabályzáshoz?
a fajtálya ds1669 50+
(#) Kovidivi válasza zotyo91 hozzászólására (») Márc 4, 2010 /
 
Feszültség osztás miatt 10k-től 100k-ig minden jó.
(#) zotyo91 válasza Kovidivi hozzászólására (») Márc 4, 2010 /
 
Kössz a választ
(#) zotyo91 válasza Kovidivi hozzászólására (») Márc 4, 2010 /
 
Hali ez a kapcsolás jó ehhez a ic-hez is DS1669+50?

ds1669.gif
    
(#) Kovidivi válasza zotyo91 hozzászólására (») Márc 4, 2010 /
 
Igen. De ha nem vagy benne biztos, akkor google-ds1669 datasheet, és ott lesz ajánlott kapcsolás.
(#) karpi hozzászólása Márc 5, 2010 /
 
Digitalis hengeroszabalyzasra lehet egy "digitalis" potmetert epiteni .Ez abban az esetben OK ha nem talalunk megfelelo erteku digitalis potmetert keszen vagy nem tudjuk soros vezerlest megvelositani ( akarmilyen okbol kifolyolag).

Rajzoltam ket kapcsolast annak erdekeben hogy az erdeklodok tudjak mit keressenek a netten .
Tehat csak az "elkepzeles" van blokszeruen vazolva .

Mind a ket kapcsolast analog transzfer kapukkal van megoldva ( analog kapcsolok) '

Az egyiknel a visszacsatolo halozat van digitalissan vezerelve amivel 256 diszkret erositesnivot lehet beallitani egy 8 bit-es kod szerint.

A masik kapcsolas a MMC4097 egy 8 allasu potmeter kapcsolas .Az ellenallas ertekek megfelelo megvalasztasaval kulombozo lepesekbe hatarozhatjuk meg a leosztott kimenofeszultseg nagysagat.es lehet logaritmikus vagy linearis a valtozas .A kapcsolast ha valtoaramba hasznaljuk i a bemenetet es a kimenetet egy egykondenzatoron keresztul kell kapcsolni.
Van ilyen "transfer port" amelyik +/- tapfeszultseggel mukodik ennel megengedheto a kondenzator nelkuli kapcsolas valtakozo aramhoz.Peldaul a MMC4051 amit -10V /0/+15V lehet taplalni .ez is 1:8 vagy 8:1 DEMUX /MUX . 20Vpp .

A vezerlologikat le lehet masolni sok kesz kapcsolasbol .
A lenyeg egy binaris reverszibilis szamlalo ami a gombnyomasokat szamolja .Megoldhato a le es felfele szamlalas .

Mivel binaris koddal megy a vezerles ezt akar memoralni is lehet egy RAM-ba aminek kulon tapegysege egy kis akumulator.Igy lehivhato az elore rogzitett "pozicio".


MMC 4051/4052/4053 adatlap
(#) Abrakadabra válasza gb197 hozzászólására (») Márc 13, 2010 /
 
Sziasztok !

Találtam papíron egy kapcsolást 400 dpi-vel beszkennelve belefért a 2 Mbps-es limitbe.
Ez működőképes lehet ?
(#) Kovidivi válasza Abrakadabra hozzászólására (») Márc 20, 2010 /
 
[off]Ha beszkenneled a képet, utána nyisd meg egy képszerkesztő programmal (pl. irfanview ), mentsd el másként, ekkor be tudod állítani a kép méretét. Ha beállítod az egyik oldalt kb. 1000-2000 px szélesre, akkor biztosan látható lesz a kép. A másik oldal arányosan fog méreteződni. Próbálgatni kell, hogy mekkora kép az, ami kiolvasható, de nem zavaróan nagy méretű. Tömörítésnél pedig bőven elég egy 80-90%-os JPG, így 100%, hogy nem lesz nagyobb a kép 2MB-nál! A fentebb ajánlott ingyenes programot kipróbálva érthetőek lesznek a tanácsok! És a legfontosabb: ha már átméretezted a képet, mikor feltöltöd HE-ra, akkor állítsd át a méretezést a válasz küldése ablakban, különben ilyen kicsi kép fog megjelenni... [(off]
(#) gb197 válasza Abrakadabra hozzászólására (») Márc 20, 2010 /
 
Ebben a kapcsolásban több hibát is találtam , de valószínűleg csak elrajzolták , mert tudom mire gondolt a szerző. Egyébként sokkal jobb megoldás a diszkrét ellenállás osztó + analóg multiplexszer , mint a Dallas , Maxim , stb hangerő szabályozó ic-k.
Lásd Van Den Hul bácsi is a több milliós előerősítőjében ilyen osztót használ, csak a multiplexer helyett szubminiatűr relék kapcsolják a kimenetre a jelet. Evvel a módszerrel bárki készíthet tetszőleges lépésszámú h.szabályzót, ami mellesleg ellentétben minden potméterrel és ic-vel , nem rontja vissza számottevően a hangminőséget.
(#) zenetom hozzászólása Ápr 9, 2010 /
 
Hali!
Csinálok egy kis 2x50W-os erősítőt és nehogymár oda menjek az erősítőhöz ha hangosabbra ill. halkabbra akarom venni
Tehát a terv egy egyszerű IR távrinyálós (hamár PIC-ezek..) hangerőszabályzás.
Olvasgattam a digipotikról, pár témát cakkon át is néztem
Sokan szidják a DS icákat, meg hogy csak LM1036-al jó (amit értek is hogy miért), én meg nem akarok semmi hangszínszabályzást (max valami egyszerű tranyósat).
Meg az IC csak rontja szerintem a hangminőséget.
Találtam itthon valamilyen erősítő alkatrésztemetőjében egy (sőt kettő) LC7533 digitális hangerőszabályzó IC-t. Gondolom ez tökéletesen megfelel a célra, pláne hogy egy ilyen IC két csatornát tud vezérelni egyszerre.
Jól gondolom?
(#) gb197 válasza zenetom hozzászólására (») Ápr 9, 2010 /
 
Szia!
Nagyon tanulságos az lc7533 adatlapja. Ha egy műhely erősítőt akarsz építeni, abba talán megfelel , de komolyabb hifi/ high end alkalmazásba szóba sem jöhet. Egy valamire való erősítő torzítását 10-20 szorosára emeli, nem is beszélve a túlvezérelhetőségéről / befogásáról.
(#) zenetom válasza gb197 hozzászólására (») Ápr 9, 2010 /
 
Egy TDA7265-nek kéne...
A torzítása engem is aggaszt (mármint ennek a digipotinak)
(#) vicsys válasza zenetom hozzászólására (») Ápr 9, 2010 /
 
Ha csak hangerőt akarsz (és PICezel) akkor miért nem jók azok a változatok amiket én már próbáltam? Bővebben: Link Illetve a hozzá tartozó topic: Bővebben: Link
(#) zenetom válasza vicsys hozzászólására (») Ápr 9, 2010 /
 
A PGA2311-ra gondolsz?
MO-n nem nagyon lehet kapni ha jól látom, szóval gondolom nem párszáz Ft, meg ugye a posta is sokat dob rajta
(#) gb197 válasza zenetom hozzászólására (») Ápr 9, 2010 /
 
Tökéletesen tok és funkció kompatibilis vele a Crystal CS3310, és az is professzionális hangerő szabályozó ic, őt kapni lehet ráadásul.
(#) zenetom hozzászólása Ápr 21, 2010 /
 
Hali!
Van ez a PGA2311-es digitális hangerőszabályzó IC.
Az adatlapban a tápellátásról ezt írja:
Idézet:
„POWER SUPPLIES: +-5V Analog, +5V Digital”

Mellékelem a bekötési rajzot.
A kérdésem: mi az a digitális meg analóg +5V? Most csináljak két +5V-ot? Vagy csak azt jelzik hogy a digitális +5V az tokon belüli elektronikának kell, az analóg +5V pedig a tokon belüli hangfrekvenciás áramkörnek,de ha lehet azonos a forrás akkor miért nem kötötték össze a tokon belül?
Szerk.: meg ugyanez a helyzet a GND-vel is...

bekötés.JPG
    
(#) titi válasza zenetom hozzászólására (») Ápr 21, 2010 /
 
Hali!
Minden bizonnyal azért van külön a két táp, hogy a digitális rész ne okozzon zajt az audio részben.
Végfok IC-k esetében is szokták ezt alkalmazni, azonban elvileg össze is kötheted.
Ugyanez a helyzet a GND-vel is, azt is össze kötheted, de ez látszik is a rajzodon...
Mindenesetre, ha tökéletes minőségre törekszel, akkor a + tápot külön kösd, szűrd, stb.
Ha pl. stab. IC-ről akarod használni, akkor két külön stab.
(#) zenetom válasza titi hozzászólására (») Ápr 21, 2010 /
 
Értem, akkor összedobok egy stabkocka-temetőt
Köszi a választ!
Következő: »»   6 / 11
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem