Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Li-Po - Li-ion akkumulátor és töltője
 
Témaindító: yokesz, idő: Máj 30, 2006
Témakörök:
Lapozás: OK   1 / 312
(#) yokesz hozzászólása Máj 30, 2006 /
 
Li-ion akkuhoz keresek töltő kapcsolást, lehetőleg valami egyszerűbbet. Előre is köszi.
(#) Sebi válasza yokesz hozzászólására (») Máj 30, 2006 /
 
Hány voltos a cella? Egy vagy több cellát kell tölteni?
Én 1 cellát (mobiltelefonét) 600mA-es áramkorláttal 4,3V végfeszültségell töltök tápegységről.
(#) eSDi válasza Sebi hozzászólására (») Máj 30, 2006 /
 
Csá!

Li-ion akksikat nem kéne konstans árammal tölteni!!!
Konstans fesszel kell tölteni őket...... igaz áramkorlátnak kell lennie de folyamatosan csökkenteni kell a töltőáramot, hogy a fesz állandó legyen. Külömben előbb-utóbb kipurcan az akksi.
(#) Sebi válasza eSDi hozzászólására (») Jún 1, 2006 /
 
Igen, ez pont így történik... Az első kb fél órában a 600mA-es áramkorlát "fogja meg" a töltést, ekkor a műszeren látható a cellafesz növekedése, majd a 4,3V elérésekor az áramkorlát "kilép", átkapcsolok árammérésre, és látható a felvett áram lassú csökkenése kb további háromnegyed órán át, egészen a pár mA-ig.
Amúgy ez 1 utcán talált roncs teló, de már másfél éve használom így. LiIon akksiból többféle cellafeszültségűeket gyártanak, de ezen semmi jelzés nem volt.

AN-4110.pdf
    
(#) eSDi válasza Sebi hozzászólására (») Jún 1, 2006 /
 
Akkor rendben. Vedd úgy hogy nem is szóltam. Csakhát nem irtad ezt le az elején.....
(#) yokesz válasza eSDi hozzászólására (») Jún 2, 2006 /
 
Az akkuk 3,7 voltosak és 700mA-osak
(#) Sebi válasza yokesz hozzászólására (») Jún 2, 2006 /
 
Akkor megpróbálom óvatosan kipuhatolni a technikai szintedet, hogy mit ajánljak...
1.áramgenerátor(os üzemmód)
2.feszültségstabilizátor
3.tranzisztorok, zenerek
4.integrált áramkörök
5.kapcsolási rajzok olvasása, értelmezése
6.digit vagy analóg multiméter használata

Ne sértődj meg, de nem szeretném, hogy - mondjuk legrosszabb esetben - felrobbantsd az aksidat.

A mellékelt applikációban van 1 - direkt erre a célra fejlesztett - IC-s kapcsolás. A fentiekben kitárgyaltuk, hogy 1 stabilizált (a Te esetedben 4,3V-os) 500mA-es áramkorláttal bíró tápra van szükség.
Ha a spec IC-től rettegsz v. nem beszerezhető, a következő legegyszerűbb az L200 stab IC, mert ennél beállítható az áramkorlátozás külső alkatrészekkel. Ha ez sincs kéznél, következik az ősi, de megbízható LM723 +1 tranzisztor. Végül marad a diszkrét (tranzisztorból, diódából,stb) felépített áramkör, ami munkában több, de áttekinthető és tanulmányozható a működés (kezdő tanulni vágyóknak ajánlott).

Melyiket rajzoljam?
(#) raron válasza Sebi hozzászólására (») Júl 5, 2006 /
 
Nekem is kéne Egy laptop akkuhoz töltő.
Tudnál egy kapcsolási rajzot küldeni a L200 stab ic-s megoldásra?
(#) Sebi válasza raron hozzászólására (») Júl 5, 2006 /
 
Keress rá az adatlapjára, sok alkalmazás van benne. Amúgy tudod, hogy a laptop aksid milyen típusú (NiCd, NiMnH, LiIon)?
(#) raron válasza Sebi hozzászólására (») Júl 6, 2006 /
 
Li-ion -os(különben nem itt tettm volna fel a kérdést.)
8 db rúd alaku aksi van benne, ami páronként párhuzamosan, a párok sorba, vannak kötve. KB 14-16 V-ot ad le, és minden pár akku után megy egy kékony vezeték az elektronikaába.
(#) raron válasza Sebi hozzászólására (») Júl 6, 2006 /
 
Ez jó is lenne, csak nekem 16 v-os aksim van, és nem 12v-os
(#) sirály12 válasza yokesz hozzászólására (») Aug 22, 2006 /
 
Egy li-ion akku töltő rajzra lenne szükségem. Telefon akukat kellene tölteni vele, tehát 3.6V -os kell. Minél egyszerűbb, annál jobb.

Lenne egy kérédsem: több ilyen akkut lehet párhuzamosan kapcsolni? Mert nekem kb 3-4000 mA-re lenne szükségem. Ezt 750mA-es nokia akkukkal akarom elérni.

Előre is kösz.
(#) sirály12 válasza sirály12 hozzászólására (») Aug 23, 2006 /
 
Up. Senkinek nincs ilyen rajza?
(#) Pulyka válasza yokesz hozzászólására (») Aug 23, 2006 /
 
Hi

Igazitson ki vki ha nem jol tudom,de az akkuk töltéséhez csak egy képlet,és számolás szükséges!
Jelen esetben van egy 3,7 700mA akksi
ezt a kapacitású akkut max 70mA-rel lehet tölteni
A képlet: (1,5*700)/töltőáram

Erre az akkura 5V-os MAX 70mA erősségű feszt lehet rákapcsolni EGYENÁRAMBAN!
Ha ezt az akkut rákapcsoljuk 5V-ra,és az átfolyóáram(sorosan kötött ampermérővel nézem meg)töltőáram kb 40mA

akkor (1,5*700)/40=26
Tehát a jelen értékekkel 1 napig,és 2 óráig kell tölteni!

Nemtom jol magyaráztam-e el?
(#) Lucifer válasza Pulyka hozzászólására (») Aug 23, 2006 /
 
Á srácok....
A Lítiumos akksi teljesen más világ.
Ha jól tudom a töltőfesz mnem haladhatja meg a 4,2 voltos értéket cellánként. Meg még egy csomó minden másra is kell figyelni a töltés közben. De ezeket fejből nem vágom. Mellesleg megjegyzem egyszer mikor még ifjú voltam és bohó kaptam egy lítiumos laptopakksit. Akkor még számomra 3000 Mah hatalmasnak számított. Ráhajítottam egy 12 Volt 200 mah-os töltőre, mondom az szép lassan feltölti. Persze. Olyan meleg volt, hogy megfogni sem tudtam. Plusz szuszogott is. Kihajítottam a hóra másnap be az elemes kukába. Azóta kétszer meggondolom mit mivel szabad, tölteni.

Amúgy meg a google okos:
http://shdesigns.org/lionchg.html
(#) raron válasza Lucifer hozzászólására (») Aug 24, 2006 /
 
Igen a Li-ion -os aksikat elég nehéz tölteni, de találtam egy oldalt, ahol minden aksihoz, és minden töltöhöz (fajtákra gondolok) van leítás. És magyar.

Mindjárt előkeresem.
(#) Tomee hozzászólása Jan 6, 2007 /
 
Üdv!

Szeretnék építeni egy hordozható eszközt amiben li-ion akku lenne.
Az akku keresgélés közben néhány kérdésem merült fel és ezekre szeretnék némi választ kapni.
Ezen az oldalon http://www.anico.hu/anico.php?o=tudod-e/litium_ion%20akkuk%20toltese_magyar azt irják, hogy a li-ion akkuk 4.1V/cella feszültségüek.
Akkor, hogy lehet az, hogy ami a teloban illetve a PD-ban van azok mind 3.6-3.7V-osak?
A másik kérdésem pedig az lenne, hogy mekkora a maximális terhelő áram amit még simán elvisel? Az akku kapacitásából számolható vagy nics rá adat megadva.
Én egy PDA akkut néztem ki ami 3.6V-s és 1800mAh-s.

Táp meneger ic-t is néztem a kütyümhőz és a texas oldalán találtam ezt: BQ24030
Ehhez 4.2V-s Li-ion akkuk valók.
És itt akadatam meg, hogy jőn össze a 3.6V-s Li-ion akku a 4.1V-s töltő elektronikával?
(#) Tomee válasza Tomee hozzászólására (») Jan 7, 2007 /
 
Asszem már kezdem kapisgálni ezt a 3.6V vs 4.2V dolgot.
Az igaz, hogy 3.6V-s az aksi, de max 4.2V-al (egy picit sem többel) lehet tölteni.
(#) Sebi válasza Tomee hozzászólására (») Jan 7, 2007 /
 
Így van a pihent feszültség 3,6..3,7V, cellánkénti töltőfesz 4,2V, töltőáram max 1C-nél nem lehet több.
(#) Tomee válasza Sebi hozzászólására (») Jan 7, 2007 /
 
Köszönőm a válaszodat már ennyivel is okosabb lettem.
Az 1C az azt jelenti, hogy a töltő áram egy 1800mAh-s aksi esetében max 1.8A lehet?
Másik kérdésem még az lenne, hogy mekkora lehet a maximális terhelő áram ugyan ezen aksi esetében?
Gondolom az 5-600mA-t azt még lazán elviseli.
(#) tibcsi hozzászólása Márc 31, 2007 /
 
Hi!

Igen am, de nem szabad elfelejteni a azt a feszultseget amikor a cella vegso kisutott allapotba van.
Ucell min. amikor meg a cella nem karosodik.
Errol nem talaltam sommi infot.
Pedig nagyon lenyeges pont, hogy hol kell lekapcsolni a fogyasztot az aksirol.
Foleg amikor az ember sajat maganak pakol ossze valami ketyeret, persze a gyari cuccokba ez mind megvan.
(#) lelkes amatőr hozzászólása Ápr 1, 2007 /
 
Rá ment a fél estém, de csak megtaláltam. http://www.intersil.com/data/fn/fn9174.pdf
Itt van ez az IC, ezzel lehet a legegyszerübben tölteni Litiumos akksikat. Ha valaki nem akar pepecselni vele, az oldalon akkor is található hasznos infó a töltés-kisütés folyamatról.
(#) Albert-M hozzászólása Jún 14, 2007 /
 
hello mindenkinek , kene nekem egy akumulator tolto rajz egy Lithium aksirol lenne szo egy 7,2v, 8.5Wh , utana neztem 1200mAh

np-fm50.jpg
    
(#) raron válasza Albert-M hozzászólására (») Jún 14, 2007 /
 
Szia!
Itt egy másik fórum
De nem olyan egyszerű.
(#) (Felhasználó 1947) válasza Albert-M hozzászólására (») Jún 14, 2007 /
 
Szia !

Sony Infolithium?
Nem lesz egyszerű a dolog.
A gyári töltővel mi a helyzet?Tönkrement?

Üdv ! Luki
(#) Albert-M hozzászólása Jún 14, 2007 1 /
 
hat az nincs azert akarok eggyet osszerakni csak sehol sincs egy hasznalhato rajz
(#) Albert-M válasza (Felhasználó 1947) hozzászólására (») Jún 14, 2007 /
 
ja infolithium
(#) Albert-M hozzászólása Jún 14, 2007 /
 
sehol senkinek semmi otlete vagy egy jo kapcsolasi rajz ?
(#) patekw válasza Albert-M hozzászólására (») Jún 16, 2007 /
 
Helló!
Ha még nem késő, volna itt néhány ötlet.
(#) Albert-M hozzászólása Jún 17, 2007 /
 
szia , koszi szepen , nem keso eggyaltalan , sott minnel tobb valaszt varok . es meg eggy kerdesem lenne a szakertoktol .
talatam en is egy rajzot itt - http://www.siliconchip.com.au/cms/A_103659/article.html
es ezt meg is csinaltam de azt szeretnem megkerdezni hogy es egy 800mAH es aksit tolt es az enyem 7,2 V, 8,5 Wh, 1.180 mAh , es erre szeretnem bekalibralni . ha lehet , varom a valaszikat , szoval a toltesnel a miliampert szeretnem novelni , lehet ilyesmit csinalni ?
Következő: »»   1 / 312
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem