Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » NYÁK-lap készítés kérdések
A témában nincs helye a nem szakmai indíttatású vitáknak, ezért a szabályszegést elkövetők azonnali figyelmeztetés nélküli kitiltásban, vagy némításban részesülnek. Ugyan így járunk el azokkal szemben, akik "blog"-nak nézik a fórumot. Ezt mindenki tartsa szem előtt!
Lapozás: OK   414 / 1385
(#) watt válasza szabi83 hozzászólására (») Feb 12, 2010 /
 
Szépen sikerültek! Mivel kented le, hogy így csillog?
A furatokat nem állítottad be. A nyomtatásnál lehet..
Érdekes, hogy a forrszemek nem lettek tökéletesek! ??
(#) _JANI_ válasza _JANI_ hozzászólására (») Feb 12, 2010 /
 
Érdekes a jelenség! 3/4 órai folyamatos üzem után ( A szinkron motor már üzem meleg! ) S a vezérlést lekapcsolása utás a szinkron motor vidáman tovább forgott, azután is, hogy a MOC3020-ast eltávolítottam az áramkörből. A triak rövidre zárása sem segített. Csak a párhuzamosan kötött hagyományos izzóra állt meg. Nálam 100nF és 56ohm van párhuzamosan kapcsolva a triakkal. Ez az RC okozza a problémát kis terhelésnél.
(#) _JANI_ válasza _JANI_ hozzászólására (») Feb 12, 2010 /
 
[off] ( Azt hiszem én is vagy lépetőmotorral vagy DC motorral fogom megoldani a lehajtást, :gumicsirke: ha egyszer eljutok addig... )
(#) llaci56 válasza gulasoft hozzászólására (») Feb 12, 2010 /
 
Büdös a trágya, - de van még sok más is...
A klór-gáz, ami felszabadul a HCL+H2O2 maratáskor nem büdös, hanem belélegezve erősen légzőszerveket irritáló, maró hatású, tüdő ödémát okozó.
Az alatt az 1-2 perc alatt amíg a maratás lezajlik, nem fagy meg kint sem, - pláne így 0 fok fölött...
A vékony vonalakhoz kimondottan ajánlott, mert kisebb az alámaródás veszélye. P20 -as maszkolással hibátlan rajzolatű nyák készíthető. Természetesen a maratás befejeztével azonnal mosni kell a panelt, több perc, intenzív folyóvizes mosással.
(#) gulasoft válasza llaci56 hozzászólására (») Feb 12, 2010 /
 
Szerintem Te és Én két külön dolgot értünk vékony vonal alatt. Az én vékony vonalaim 5-10mil körül értenők (tehát nem mm hanem mil). Ehhez túl gyors a hidrogén peroxidos maró. A nátriumpersulf(át/id valamelyik a kettő közül egyszer már biztos megjegyzem) egy buborékos maróban egyenletesebb bár kétség kívül lassabb eredményt biztosít. A teljes maratási idő 20 perc körül van ebből az utolsó max 5 percben maratódik le a teljes felület az első lemart ponttól kezdve, de egy jól előkészített nyáknál ez az idő lehet akár 1 perc is. Sajnos egyre trágyább nyákokat lehet kapni, én most vettem nagyker áron két 60cm*80cm körüli táblát, és az első teszt alapján az egész jó minőségű volt. (Németektől hozták nyákos melókért cserébe (kifizetni ki kellett, csak a nagyon nagyker árat))
(#) gulasoft válasza (Felhasználó 15355) hozzászólására (») Feb 12, 2010 /
 
Mondtam neked, hogy nyomda. Tegnap elmentem 2 a4-es filmért. Kiderült hogy kimaradtam, mert aki elolvasta levelem az nem csinálta meg a filmet, sűrű bocsánatkérések mellett 15 perc alatt megcsinálták, úgyhogy a 2 óra teljesen reális, csak előtte MINDIG oda kell szólni kész vannak e.
Viszont olyan kasa sárga fénycsövük van, hogy evett a fene az irigységtől, megyek sárga fénycsövet keresni.
Örülök hogy sikerült vasalóval is felvinni, és sikerült előhívni. Csinálj majd egy rendes maszkkal levilágításos próbát, csak itt nem 1 perc, 2 perc x perc kell hanem 30mp 40mp 50mp....
(#) szabi83 válasza watt hozzászólására (») Feb 12, 2010 /
 
Maratás után még rajta volt a festék és a víz miatt csillogott

Magas hőmérséklet miatt lettek ilyenek, a forr szemek, valószínű nem kell 3-4 szer átengednem, elég kétszer talán, még tesztelni kell. A vezérlés még nincs kész, nem tudom beállítni a hőfokot
(#) gulasoft válasza (Felhasználó 15355) hozzászólására (») Feb 12, 2010 /
 
Igen ilyet láttam a a tungsram boltban, párszáz forint, csak a 3. kerületben van a boltjuk, de jó lenne, meg találtam egy növényekkel foglalkozó boltban sárga fénycsövet, 1500-2500 forintig wattól függően csak az is kint van a pitliben, de megnézem majd nálunk a világítástechnikai üzletben hátha van.
(#) watt válasza _JANI_ hozzászólására (») Feb 12, 2010 /
 
Idézet:
„Nálam 100nF és 56ohm van párhuzamosan kapcsolva a triakkal.”

Cseréld ki 10n-ra! (Nem különben ezek a kondik 2600V-osak ugye???)
Ha ez sem segít, akkor cseréld ki a triakot nagyobbra.
(#) janocsi válasza _JANI_ hozzászólására (») Feb 12, 2010 /
 
Szia!
Nem inkább soros lesz az a "párhuzamos" 56 Ohm és 100nF a triakkal?
(#) gulasoft válasza (Felhasználó 15355) hozzászólására (») Feb 12, 2010 /
 
Hát utánakérdeztem a kerületünkben nincs ilyen, úgyhogy ha össze tudunk futni valahol, akkor szívesen elfogadom, és persze kifizetem az árát.
(#) watt válasza janocsi hozzászólására (») Feb 12, 2010 /
 
A triakkal párhuzamosan van az RC tag. Ha túl nagy a kondi, akkor a motoron folyhat akkora áram, hogy nem áll meg. Ha a kondi nem bírja a vátót, vagy a nagyfeszt, akkor simán átüthet egy idő után és akkor sem áll meg a motor, még ha a 100n-n nem is folyhatna akkora áram alap esetben.
(#) janocsi válasza watt hozzászólására (») Feb 12, 2010 /
 
Másképpen értelmeztem az idézetből. Az 56 Ohm és a 100nF párhutuamosan kapcsolva egymással, majd ez a triakkal .
(#) watt válasza janocsi hozzászólására (») Feb 12, 2010 /
 
Valóban lehetne úgy is.
(#) alteregoopposite hozzászólása Feb 12, 2010 /
 
A tacskós gép kiváltására, igaz hogy ez A5 -öst tud...Bővebben: Link
(#) patexati válasza watt hozzászólására (») Feb 12, 2010 /
 
Én a watt féle triakos kapcsolással vezérlem a fűtést semmi gondom nincs vele! Most meg ép egy DVD tápot beleztem szét,megemeltem az 5V feszt rajt 12-re kiszórtam minden felesleges cuccot belőle megjárattam 1,5A terheléssel és jól bírja! Most visszafejtem az egészet és miniben rátervezem a vezérlőre és holnap vagy valamikor átültetem.
(#) janocsi válasza watt hozzászólására (») Feb 12, 2010 /
 
Átnéztem _JANI_ kapcsolásait a triakkal kapcsolatban. Nagyon komoly munkát fektetett be a különböző megoldások, ill. alkatrészek cseréjével az induktiv terhelések (motorok) vizsgálatára.
(#) janocsi válasza patexati hozzászólására (») Feb 12, 2010 /
 
Ha TL431 van a stabil feszültség beállításához a tápon, annak a ref. beállítását jól lehet szabályozni egy 10K trimmerrel, de csak egy soros 1K-n a referencia lábra kötve. Ez esetben a puffer kondikat nagyobb feszültségűre kell cserélni a szekunder áramkörében.
(#) titi válasza titi hozzászólására (») Feb 12, 2010 /
 
Megpróbálom emelni a hőfokot, hátha...
Tudtok esetleg valami konkrét ellenállás érteket mondani?
Mert úgy emlékszem, ezt más is írta, de értéket nem láttam.
Sajnos hőmérőm nincs, így kísérletezni nem tudok.
(#) patexati válasza janocsi hozzászólására (») Feb 12, 2010 /
 
Szia! Igen rájöttem! 2,2K-val 13,5V ez lesz és lehet menni lefelé! Most nézegettem ezt a tápot minden beszerezhető hozzá a HQ-ban is így még utánépíthető is lesz az egész nyák ha elkészül! Az egy trafó mit be kell szerezni de azt is lehet kapni meg a szemétben is sok van mert ezek egyforma kínaiak
(#) watt válasza titi hozzászólására (») Feb 12, 2010 /
 
Mérd meg a potit és tegyél bele akkorát. Ekkor a felső hőfoktól fog emelkedni ugyanannyit, feltéve ha lineáris az érzékelő, de szerintem az.
(#) titi válasza watt hozzászólására (») Feb 12, 2010 /
 
Egy négy állású kapcsoló van benne.
Közben kibontottam az elektronikát, úgy látom, SMD ellenállások vannak a különböző fokozatokhoz.
Megnézem őket, aztán meglátjuk...
(#) llaci56 válasza gulasoft hozzászólására (») Feb 12, 2010 /
 
Idézet:
„Te és Én két külön dolgot értünk vékony vonal alatt...”

Szerintem nem. Tisztában vagyok vele, hogy a mil = inch/1000, azaz 0,0254 mm, - és még a millimétert is tudom, bármilyen hihetetlen.
Én ugyan 0,3 mm -nél (cca. 12 mil) vékonyabb vonalat nem szoktam használni, nyáron mindig sósavval maratok. Ha jó a HCl és H2O2 aránya, és nem áll meg (v. lassul le) a réz oldás, akkor nincs alámaródás. (1 - 1,5 perc) Ha nyákot gyártatsz valahol, ott is ezzel a módszerrel marnak.
(#) titi válasza titi hozzászólására (») Feb 12, 2010 /
 
Úgy néz ki, hogy magasabb hőfokhoz van alacsonyabb ellenállás érték. Pedig nekem az jött le eddig a fórumból, hogy nagyobb hőfokhoz növelni kell az ellenállást.
Hogy is van ez?...
(#) watt válasza titi hozzászólására (») Feb 12, 2010 /
 
Ez a kapcsolástól függ. Ne akadj fenn ezen, csökkentsd!
(#) titi válasza watt hozzászólására (») Feb 12, 2010 /
 
Közben rájöttem, hogy van hőmérőm.
A multim tud mérni, csak elő kellett keresni a szondáját.
Max. állásban 130-140 fokot mértem a fém borításon, és 85-öt magán a hengeren. Nekem ez elég kevésnek tűnik...
Nem akadok fenn, csökkentem...csak megjegyeztem, hogy eddig itt nem ezt olvastam.
Elvileg ez van Attilának is, a drágábbik "tacskós", ezért találtam érdekesnek.
(#) _JANI_ válasza watt hozzászólására (») Feb 12, 2010 /
 
A kondik 630V-osak. S a BT139 ( 800V 16A ) több mint elég!
Az áramkörök más célra készültek a gyári kapcsolás alapján.
A MOC3061 ( ohm-os ) SSR elvi rajza. ( Baloldali kapcsolás. )
A MOC3020 ( induktív ajánlás ) SSR elvi rajza. ( Jobboldali kapcsolás. )

S megjöttek a készülékek! Ő lenne az...
A motort illetően nem sok különbség van a beépített és az általam tesztelt példány között. Persze az éles próba azért mégis csak más lesz!

(#634810) janocsi:
Körbe járjuk a témát, hogy gyorsabban menjen a "fejlesztés".
A leggazdaságosabb, legjobb és legolcsóbb megoldást keressük!
( Az sem baj ha csak két feltétel teljesül! )
(#) gulasoft válasza llaci56 hozzászólására (») Feb 12, 2010 /
 
Hát ilyet még nem hallottam hogy nyákgyártók sósav hidrogénperoxiddal keverékkel maratnának, mert ott olyan mértékű klórgáz szabadulna fel (egy nap alatt 2-3 nm lapot biztos lemarnak) hogy a környéket katasztrófa sújtotta területté nyilvánítanák. Persze biztos elszívják meg megkötik, de ennél sokkal barátságosabb maratók is vannak.
Idézek a wikipédiápól:

Az első eljárás során sósavas (HCl) vas(III)-kloriddal (FeCl3) lemarják a megvédetlen rézfóliát. A sárgaréz-ötvözet cink része a sósavval reagál, így erre nem fogy a vas(III)-klorid. A folyamat kémiai egyenlete a következő:

\mathrm{2 FeCl_3 + Cu = CuCl_2 + 2 FeCl_2}\,\!

Ha a maratófolyadékot használat után levegőn állni hagyják, a keletkezett vas(II)-klorid (FeCl2) a levegő oxigénjének hatására visszaalakul vas(III)-kloriddá. Ezzel a vegyszerrel a maratás lassú és a folyadék csúnya barna foltot hagy mindenen, valamint a nemesfémek kivételével szinte minden fémet megtámad.

A másik eljárás során hidrogén-peroxidos (H2O2) sósavat használnak. A rézfóliát a keletkező naszcens klór (Cl) támadja meg. Az eljárás veszélyesebb, mérgező klórgáz fejlődhet, valamint a vegyszer nem regenerálható, azonban gyorsabb.

Ma ezeket az eljárásokat csak a kis számban vagy házilag gyártott paneleknél használják.

Nekem a sósavas a 10 milnél vékonyabbakat szétkapta. Nem alámart, hanem szabályosan lemarta. A fóliást még nem próbáltam ki, de most felpiszkáltad a kíváncsiságom kipróbálom egy fóliásnál, mert a nyákgyártók viszont fóliát használnak.
(#) greatman hozzászólása Feb 12, 2010 /
 
Sziasztok!

Már régóta követem a topicot, de eddig nem szóltam hozzá. Kedvet kaptam én is a lamináláshoz, így el is kezdtem a laminálóm átalakításához. A ti tapasztalataitokból kiindulva elősször a sebesség csökkentését tűztem ki célul. A következő megoldást választottam. Ugye az eredeti motorban már gyárilag bele van építve egy nem kis áttétel. Úgy gondoltam, hogy ezt az áttételt meg hagyom, és a motort pedig kiváltom egy léptetőmotorral. Jelenleg ott tartok, hogy elkészült a motor. A gyári AC motor mechanikája és egy CANON nyomtatóból származó léptetőmotorból áll. Brutál. Most ott tartok, hogy akár tizedmilliméter/perc sebesség sem okozna gondot. Gyakorlatilag a sebesség most már csak a vezérlésen fog múlni. A vezérlést egy AVR fogja végezni. Majd teszek fel képeket a mociról, meg a készítés folyamatáról, ha esetleg más is e megoldás mellett dönt.
(#) patexati válasza greatman hozzászólására (») Feb 12, 2010 /
 
Szia! Kíváncsian várjuk! Amúgy én is átalakítottam először DC-re most meg léptetőre! Jól működik most tervezem hozzá a beépíthető vezérlőt mi egy kapcsitáp,555-ös optos triakos hőmérsékletvezérlő és a léptetőmotor vezérlése mi az eredeti sebességet is tudja és lesz egy nyáklamináló mi 5mm-től állítható felfelé 20-30mm/ percig.
Következő: »»   414 / 1385
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem