Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Műterhelés építése
 
Témaindító: cimopata, idő: Márc 13, 2007
Témakörök:
Lapozás: OK   1 / 23
(#) cimopata hozzászólása Márc 13, 2007 /
 
Sziasztok !

Szeretnék egy olyan műterhelést építeni amivel le lehet terhelni akár erősítőket tápegységeketmeg stb. mérések céljára.
Nyilván nem huzalellenállásosra gondoltam mert az körülményes.
Úgy 200-300W körülire gondoltam valami fetes megoldásra.
Érdekelnének az ötletek?
(#) Prinner válasza cimopata hozzászólására (») Márc 13, 2007 /
 
Valamelyik hobbielektronikában volt róla egy cikk, egy BUZ 11A val volt megoldva és 70W-os lehetett. Megkeresem, mert kifénymásoltam. De nem volt valami nagy cucc, mert egy TL061 és egy tl431 volt benne, és egy ventilátoros hűtés, meg ~ 10VA-es tápegység.
(#) Müszi válasza cimopata hozzászólására (») Márc 13, 2007 /
 
Izzó esetleg olyan 10W körüli
(#) Prinner válasza Prinner hozzászólására (») Márc 13, 2007 /
 
Megvan! A 2003/11-esben van "Elektronikus műterhelés MOSFET-tel 2...25V/2,5 A -re címmel a 372. oldalon.
Sajna nincs szkennerem , de hátha valaki tud segíteni. Egyébként sem nagy szám az egész, neked főleg nem:

A tápfesz +-9V, egy TL431-ről vesz referenciafeszt, és ez egy osztóra és egy potméterre kerül. A potiról egy kétáramkörös kapcsolóra vezeti a jelet, majd az opa bemenetére. A másik bemenete egy 0,22 5W-os ellenálláson figyeli az áramot, és a tl061 kimenete pedig a BUZ11 gate-jára van vezetve egy 1k-án keresztül.
Remélem sikerült valamit segítenem.
(#) Sonix válasza cimopata hozzászólására (») Márc 13, 2007 /
 
Hali!
Nálunk a cégnél van egy kisebb radiátor!
Ha jól emlékszem combos teljesítmény ellenállások vannak összekapcsolva és beépítve egy nagy "hűtőbordába"!
Autóerősítőket tesztelünk vele!
Ha nem felejtem el akkor holnap belekukkantok!
Hasonló ellenállások vannak benne, mint ami a képen van!
FET-est sajnos nem tudok...

res.JPG
    
(#) Sonix válasza Prinner hozzászólására (») Márc 13, 2007 /
 
Ebben tudok viszont segíteni!
(#) cimopata válasza Sonix hozzászólására (») Márc 14, 2007 /
 
Ja JA ismerősek ezek az ellenállások. A conrádban vannak ilyenek olyan 100W ot tudnak nem?
Aszthiszem 1500Ft darabja csak aza a baj hogy ennek nem tudom változtatni az ellenállását. CSak ha sorbarakom meg parhuzamosan. Ugy mg sok lehetőség nincsen.
(#) cimopata válasza Sonix hozzászólására (») Márc 14, 2007 /
 
Valami ilyesmire gondoltam igen. Csak azt nem tudom hogy ezeket csak egy polarítással lehet használni?
Ugy képzeltem el hogy a feteknek adok nyitófeszt hogy kinyissanak mondjuk ugy hogy az Rds kb 4 Ohm legyen és akkor rákapcsolnám az erősítőt. Csak az a kérdésem hogy
az erősítőből jövő jel szinuszosan változik a polaritása és egyik pillanatban ugye a kapcsolásnak megfefelően kacsolódik a polaritás a bemenetre, a másik pillanatban pedig a Dran lábon lesz negatív a Sorce-n pedig pozitív.
Az a kérdésem hogy itt is megtartja a 4 Ohm átmneti ellenállását a fet vagy ez már zárófeszültség?
(#) Tomi20 válasza cimopata hozzászólására (») Márc 14, 2007 /
 
Heló

A Conrádba ne vegyél semmit, mert nagyon drága bolt!!

Itt vannak olcsóbban ilyen ellenállások: http://www.hqvideo.hu/pr?srch=50W&sm=2&ls=20&ag=75050#list

Egyébként többet párhuzamosan kötve bármekkora teljesítményre tudsz készíteni terhelést, csak hűteni tudd!!! (ha erősítőhöz kell terhelés, akkor elég egy átkapcsolót beépíteni 2, 4 ,és 8 ohmra)
(#) cimopata válasza Tomi20 hozzászólására (») Márc 14, 2007 /
 
Ja ja eddig ez jó csak ezek 600-700 ft körül vanak.
és az csak 50W a fetek ára meg 120Ft és azok 100-150W ot disszipálnak megfelelő hűtéssel , megha nekem mondjuk 20 ohm kell vagy 30 ohm akkor vegyek egy csomót.

AZért kérdem hogy :
" Csak az a kérdésem hogy
az erősítőből jövő jel szinuszosan változik a polaritása és egyik pillanatban ugye a kapcsolásnak megfefelően kacsolódik a polaritás a bemenetre, a másik pillanatban pedig a Dran lábon lesz negatív a Sorce-n pedig pozitív. "
(#) Prinner válasza cimopata hozzászólására (») Márc 14, 2007 /
 
Ha erősítőhöz kellene használnod a műterhelést akkor szerintem a fetest felejtsd el, mert nem szereti a fordított source drain áramot (ezért van beépített diódája). A fordított polaritást elviekben még át lehetne hidalni egyenirányítóval, viszont a változó frekvenciájú és amplitúdójú terhelendő jelre birtosan begerjedne a műterhelés szabályozóköre. A hobbielektronikában is tápegységekhez ajánlott használni a fetes műterhelést.

Szóval szerintem végfok műterhelésügyben felejtős a FET, marad az ellenállás.
(#) Joci77 hozzászólása Márc 14, 2007 /
 
Ehhez vélemény??
(#) Prinner válasza Joci77 hozzászólására (») Márc 14, 2007 /
 
Ez sem az igazi, mert csak egy áramirányban terhelhető, és itt nincs semmilyen szabályzás csak egy potival állítgatod a tranyók bázisáramát, amit azáram és feszmérőt figyelve kell eltalálni saccra. Változó feszre beállítva ez sem ad mindig fix ohmos terhelést.
És a nagy hátránya az, hogy amikor melegszenek a tranyók, megnő a béta, megváltozik a terhelés..
(#) Joci77 válasza Prinner hozzászólására (») Márc 14, 2007 /
 
valamikor én ezt már megépítettem akkora hűtése volt mint az állat. Japcsi 50Amperos tranz volt a vége.Lift fékegységből. költözés utánn már emlékszem hogy hova lett
Jó izmos volt,generátorok jav.jól jött
(#) mex hozzászólása Márc 15, 2007 /
 
Egy 2x30W-os erősitő teszteléséhez épitettem. huzamosabb ideig terhelve a bordák hőmérséklete meghaladta a 80 fokot....
(#) mex válasza mex hozzászólására (») Márc 15, 2007 /
 
Kettő lemaradt.
(#) Sonix válasza mex hozzászólására (») Márc 16, 2007 /
 
Jövő hét elején megmutatom mi mit használunk a szervízben!
Majd teszek fel képeket!
(#) cimopata válasza mex hozzászólására (») Márc 16, 2007 /
 
Nem rossz megoldás csak mivan akkor ha egy más értékű ellenállásra van szükség?
Van egy aktív fetes megoldási ötletem majd megrajzolom és felrakom.
(#) tungsram hozzászólása Márc 16, 2007 /
 
MEX kollegának üdv. Gondolom a rendelkezésedre álló ellenállást vetted alapul. Lehet, hogy nem gondoltál rá de ez az igazi MŰTERHELÉS!!! Ugyanis ezeknek az ellenállásoknak van INDUKTIVITÁSA. Ez a lényeg miután az erősitőt senki nem tisztán ohmos teherrel járatja. Ezzel a megoldással pedig már a dolog hangszórószerűbb is. Én ugyanezt a mókát 3.3 ohmos 8wattos ellenállatokból raktam össze plusz léghűtés. Tiszta ohmosterhelést házilagosan nem egyszerű késziteni.
(#) Prinner válasza tungsram hozzászólására (») Márc 16, 2007 /
 
Van induktivitása???????
Na jó a rétegellenállásnak biztos van, de a huzalellenállást tudomásom szerint bifilárisan tekerik meg, annak meg elvileg nincs induktivitása.
Vagy mégis?
(#) tungsram hozzászólása Márc 16, 2007 /
 
Szedj szét egy leégett ellenállást vagy pedig nézz meg egy régebbi huzalellenállást! Sok helyen nagyfrekvenciás áramköröknél régen szándékosan tettek pl. huzalellenállást mérhető induktivitása miatt. Speciel az én ellenállásaim sem indukciómentesek!
(#) tungsram hozzászólása Márc 16, 2007 /
 
Nem értem mi a sz..t kell it FET-es szemetekkel bajlódni amikor is még a lokátorokat is lezáró ellenállással mérik. Egy erősitő mérésénél ezer %,hogy bekavar a mérésbe ez a sz.. FET-es cucc.Tápegységet bemérni ilyen célra elfogadom de itt? Bocsi de olyan dolgon rágódtok ami teljesen felesleges.
(#) mex válasza tungsram hozzászólására (») Márc 16, 2007 /
 
Üdv. A dolog úgy történt,hogy kettő STK 077 végfok porosodott már jó ideje a fiókban és lábtörésből kifolyólag volt elég időm a régóta megigért erősitőt (a fiamnak) megépiteni. Ha már lúd legyen kövér alapon kapott :előerősitőt,hangszinszabályzót,bekapcsoláskésleltetést,és hővédelmet. Ez utóbbi beállitásához használtam a műterhelést. Célzottan vásároltam a 2,7 ohmos 9W-os ellenállásokat,igy jön ki 3 db sorbakötésével 8,1ohmra. Annyi variáció fér bele,hogy párhuzamba kötve 4 ohm,de kétszer akkora terhelhetőségű. Az indukciómentesség nem volt célom,egyébként is véleményem szerint egy hangfal sokkal komplexebb terhelést jeklent mint egy ohmos ellenállás. Szkóppal ellenőrizve a durva torzitásokat,kimeneti DC szintet,miegyebet jó az ellenállásterhelés,minőséget füllel érdemes és kell ellenőrizni.
(#) oldman válasza mex hozzászólására (») Márc 16, 2007 /
 
Én 33 Ohm 8W ból készítettem műterhelést 4db || 8 Ohm ez estben az induktivitás is csökken. Egyébként az Orion 4 Ohm névleges impedanciájú hangszóróknak az Ohmos ellenállása 3,2 Ohm volt. A hangszórók tényleges impedanciamenetét nem lenne egyszerű szimulálni, ráadásul tipus, doboz környezet mind befolyásolja.
(#) pedrock válasza cimopata hozzászólására (») Márc 17, 2007 /
 
Szia! tudom azt írtad huzal ellenállásos megoldás nagyon nem érdekel, pedig én is hasonlót ajánlok. Nagyjából végigfutottam, és ha jól látom még nem ajánlották azt, h fogj pár nagyob ellenállást, összekötöd úgy, h számodra megfelelő nagyságú ellenállást kapj, aztán az egészet fogd és rakd olajba, kb 5-10-szer akkora terhelést elbír, mint ami rá van írva, egy próbát megér.
(#) vicsys válasza pedrock hozzászólására (») Márc 17, 2007 /
 
Bizony-bizony.... 100-200W-ra is csináltak amatőrők műterhelést. Az ellenállások párhuzamosan kapcsolva és beletéve egy konverv dobozva, majd olajjal feltölteni. Az olaj szigetel és jó a hővezető képessége. Arról már nem is beszélve, hogy a doboz leforrasztható és ha jól tervezed meg az ell-sok kapcsolását a kivezetések kombinációjával többféle terhelő ellenálást tudsz használni.
(#) cimopata válasza pedrock hozzászólására (») Márc 17, 2007 /
 
OLajba?
HAllottam ezt a módszert de mégis milyen olajba kell mártani?
Vékülis az iskolában van ellenálláshuzal akkor majd lehet kérek. Csak azt nem tudom hogy annak hogyan számolom ki a teljesítményét. Meghogy mire tekerjem fel hogy jó legyen a hőelvezetése. Mert ha jól emlékszem ami ott an az nem szigetelt.
(#) pedrock válasza cimopata hozzászólására (») Márc 17, 2007 /
 
Motorolaj, oliva olaj, napraforgó étolaj, van már több ízben is, amilyen jól esik Igazából van kimondottan trafóba való olaj is, de szerintem ez esetben sokat nem számít.
(#) szidom hozzászólása Jún 28, 2009 /
 
Sziasztok!

Szereztem egy 2*30V-os trafót, szeretném megtudni hogy hány ampert tud névleges feszültségen. Ehhez szükségem lenne egy kb. 10A-es változtatható műterhelésre. Tud valaki segíteni kapcsolási rajzal, vagy egyebekkel?
(#) szidom válasza szidom hozzászólására (») Jún 28, 2009 /
 
Jut eszembe van itthon pár db irlba3803 -as fet lehet hogy használható hozzá?

Doksi
Következő: »»   1 / 23
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem