Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » ESR mérő
 
Témaindító: zoly15, idő: Márc 28, 2008
Témakörök:
Lapozás: OK   7 / 17
(#) Ge Lee válasza fbela1990 hozzászólására (») Jún 23, 2010 /
 
Igen egy kicsit módosítottam rajta, kb. 2 éve használom nekem bevált. Feleslegesnek találtam ettől bonyolultabbat építeni. Egy gyufásdobozban elfér a nyák. Csatolom a rajzot.

myesr.jpg
    
(#) fbela1990 hozzászólása Jún 25, 2010 /
 
Üdv!

Időközben elakadtunk az építésnél, mert a C5-ös és C6-os kondi, nem tudtuk hogy milyen legyen? A rajzon nem elektrolit kondenzátorként van jelölve, de az alkatrészlistában 1 µF-ot ír, ami csak Elko lehet.
Milyen kondit rakjak oda?

Itt a rajz.

Kösz előre is!!!
(#) pucuka válasza fbela1990 hozzászólására (») Jún 25, 2010 /
 
Oda van írva, hogy "poly", tehát nem elektrolyt kondi, pl. MKP, Nézegesd a WIMA katalógust.
(léteznek nagyobb kapacitású fóliakondenzátorok is, pl 32, 47 µF értékűek is.
(#) fbela1990 hozzászólása Jún 27, 2010 /
 
Üdv!

Megépítettem az ESR mérőt (ezt ) . A mérés működik rajta, de a zárlatos kondenzátort jelző LED mindegyik kondenzátornál világít.
Esetleg ez attól van hogy R9 R11 R10 és R12 helyére nem 1 %-os ellenállást raktam be?

Kösz előre is!!!
(#) fbela1990 hozzászólása Jún 27, 2010 /
 
Senkinek nincs ötlete?
(#) fbela1990 válasza fbela1990 hozzászólására (») Jún 27, 2010 /
 
Probléma megoldva, C5 -nél a vezetősáv meg volt szakadva.
(#) Orion90 hozzászólása Aug 1, 2010 /
 
Üdv!

Az itt látható ESR mérőnek +- 4.5 V is kell vagy elég a 9V?

Kösz előre is!
(#) pucuka válasza Orion90 hozzászólására (») Aug 1, 2010 /
 
Ahogy a rajzon is látszik, egyetlen 9 V -os tápról, (elemről) jár. A működéshez szükséges +/- 4.5 V -ot az IC1A állítja elő, a jelzett pontok csak mérőpontok.
(#) Orion90 válasza pucuka hozzászólására (») Aug 1, 2010 /
 
Kösz, akkor jól gondoltam.
(#) hapro válasza oregharcos hozzászólására (») Aug 4, 2010 /
 
Gyakorlatilag a 100ohmos trimmert mivel kötötted párhuzamosan? mert az nekem nem derül ki a hozzászólásból, és érdekel, mert pont azzal a problémával küzdök én is.
(#) karpi hozzászólása Aug 4, 2010 /
 
Akit erdekel itt egy cikk a kondenzatorokkal kapcsolatba.Es egy meresi modszer Capacitor Test
(#) Hurka hozzászólása Aug 9, 2010 /
 
Hellosztok!

Érdeklődésemet felkeltette er mester rajza. Szeretném érdeklődni, hogy mekkora problémákat okozna az, ha teljesen smd-mentesen építem meg az áramkört?

Segítségeteket előre is köszönöm: Hurka
(#) brazdas hozzászólása Szept 15, 2010 /
 
Sziasztok!
Megépítettem az ESR mérőt ("em" változatát). Most kezdtem nézegetni egy katalógust (ELFA-alkatrész katalógus az AGeta-tól) és azt látom hogy a nem low-esr típusok ESR adata 100; 120HZ-en van megadva, nem 100kHz-en ! (A low-esr az 100kHz-en...) Értéke pld egy Jamicon gyártótól 10µF/25V-osnak a 19,89ohm (120Hz-en), míg az esr mérőnél található táblázatban 1,6ohm.hogy lehet szerintetek ezt a két adatot összeegyeztetni?
üdv
brs
(#) elektrorudi válasza brazdas hozzászólására (») Szept 15, 2010 /
 
Hi !
Sehogy.
A nem Low ESR kondenzátor ESR értékét nem kell mérni, mert értelmetlen. Hiszen azok jellemző módon 50 (100) Hz-es tápegységekben működnek. Az ilyen kondenzátorok vagy zárlatosak, vagy szakadtak, vagy kiszáradtak. Közönséges kapacitásmérővel és/vagy multiméterrel kimérhetők.
(#) brazdas válasza elektrorudi hozzászólására (») Szept 16, 2010 /
 
Szia !
Elősször is köszönöm a gyors válaszod!
Másodszor, ez azt jelentené, hogy kb 10éve működő 10µF/16v-os tápfeszültség szűrő kondi, ha kapacitásra jó (digit multiméter kapacitásmérőjével) akor ez tökéletes annak ellenére hogy ha 100hz megmérném az ESR értéket az mátr túl nagy lenne? Nem low-esr philips kondi katalógus adatát néztem, hogy 10µF/25V-os elko 22.3ohm, 100hz-en. Én úgy gondoltam hogy egy régi (nem low-esr is) kondi ha kezd kiszáradni, mielőtt még látványos kapacitás csökkenést produkálna, előbb elárulja az egyébként is nagy ESR megnövekedése.
üdv
brs
(#) elektrorudi válasza brazdas hozzászólására (») Szept 16, 2010 /
 
Hi !
Végig kellene gondolni az egészet!
Visszakérdezek:
- Egy 10µF -os kondi —gondolom, valami előerősítőben működhet tápfesz szűrőként—, vele sorba kötve egy 1-2k ellenállás... Szerinted 2k+19,89Ohm, illetve 2k+22,3Ohm között mekkora lehet a különbség?
- Hogy viszonyul ez az érték a kondenzátor névleges/valós kapacitásának értékéhez? (Mekkorának mérted a kapacitását?)

Mégegyszer a lényeg:
- kiszáradás= kapacitás vesztés
- a kapacitás vesztés nincs összefüggésben az ESR értékkel. Ha összefüggésben lenne akkor nem ESR-t mérnénk (100kHz-en) hanem kapacitást.
- 100Hz-en az ESR változásnak nincs különösebb jelentősége. A kapacitás csökkenésnek is csak annyi, hogy a kondi szűrőképessége csökken. De... az ELKO-k +50 -20 % tűréssel készülnek...
- 10 éves, 10µF-os kondikra nem jellemző a kiszáradás, hacsak nem különlegesen magas hőmérsékletű környezetben üzemelnek (ipari alkalmazás).
- 100Hz-es alkalmazásban, csak azokat a méréseket érdemes elvégezni, amit az előző levelemben írtam.
(#) atgyuric hozzászólása Okt 18, 2010 /
 
Sziasztok.
Megépítettem ezt az ESR mérőt:
Bővebben: Link
A gondom annyi, h meg se nyikkan az analóg 50ua mérő amit hozzákötöttem. A rajzon 250mv jön ki az ICből, én 194mv mértem multiméterrel, a probléma abban áll, h amikor a kondi utáni rész megy az AC szűrőhöz ott a rajzon 0mv-ot ír ha nincs összezárva és 180mv-ot ha össze van zárva. Namost én itt mindig csak 4mv mérek, ha nyitott, ha zárt a vezeték. Ha valaki tőlem okosabb tudna segíteni azt megköszönném, hogy merre induljak el esetleg. Semmi nem melegszik, nem látok szakadást stb. 4 akksiról kap 5.1V-ot az áramkör. Átolvasva a topicot láttam, öregharcos hozzászólását amiben módosított egy ellenállát (R17 2,2 ohmra). Nem tudom ez segítene-e ebben az esetben. Ha jól értelmeztem, csak a skálát álította be vele. De ugye az enyém meg meg se moccan.
(#) p_istvan válasza atgyuric hozzászólására (») Okt 18, 2010 /
 
Szervusz!
A kapcsolási rajzon "mVpp" van, ezt multiméterrel nehezen tudod egzaktan megmérni! (A váltófeszültség csúcstól csúcsig mért értékérő van szó)
Kapcsold át a multimétert AC állásba és úgy mérj, de úgy is kisebb értékeket fog mutatni (kb. felét), leginkább szkóp kellene. De ha nagyjából így meglesznek a feszültségértékek (a fele körül) akkor jó lesz az. A pontosság beállítása úgyis a kimenetre (TP3)tett trimerrel történik
Ha mégsem DC állásban próbálkoztál volna a multiméterrel, akkor persze más a gond...
(#) Ge Lee válasza atgyuric hozzászólására (») Okt 18, 2010 /
 
Próbáld ki az enyémet, az kifogástalanul működik 3 éve. A rajza itt van az oldal tetején.
(#) atgyuric válasza p_istvan hozzászólására (») Okt 18, 2010 /
 
Jogos, ACba mérve 8mv mindenhol és megse moccan, akkor lehet hogy az C1 R1 oszcillátor el se tud indulni valamiért? Ezt szkóp nélkül tudom valahogy ellenőrizni esetleg?
(#) atgyuric válasza Ge Lee hozzászólására (») Okt 18, 2010 /
 
Jaja láttam, egyszerű és zseniális. De PICes LCF mérőt már megépítettem és szépen működik. Sajna AVRt nem tudok égetni, nincs hozzá se procim se égetőm. PICekből vettem 5-6 fajtát(tesómék is ezt tanulják suliban), sajna azt kezdtem el először tanulgatni, most már látom hogy az AVR azért több előnnyel járt volna. Még egy ESR mérő kellene, ezért próbáltam ezt az olcsó kis kütyüt megépíteni.
(#) p_istvan válasza atgyuric hozzászólására (») Okt 18, 2010 /
 
Mérd meg az IC 2. lábán DC állásban az egyenfeszültséget, ha nem a féltápfeszültség közelében, akkor nem rezeg az oszcillátor. Nálad az IC 74HC14 ?
(#) p_istvan válasza atgyuric hozzászólására (») Okt 18, 2010 /
 
Ha PIC-est akarsz: LCM3 kevesebb alkatrészt tartalmaz, mint amit most készítettél...
(#) atgyuric válasza p_istvan hozzászólására (») Okt 18, 2010 /
 
Jaja, 74HC14N ez van rajta. 5.15V tápfesz mellett , 2.215V mérek DC állásban moccanás nélkül.
Az LCM3-nál a reed relé vásárlást akartam elkerülni, mert itt Debrecenben 5000 mondtak rá...
(#) Ge Lee válasza atgyuric hozzászólására (») Okt 18, 2010 /
 
1db TL084 annyira drága? Lomexben még 100Ft sincs.
(#) p_istvan válasza atgyuric hozzászólására (») Okt 18, 2010 /
 
Úgy tűnik megy az oszcillátor, a többi kimneten (4,6,8,10 láb) mekkora az egyenfeszültség?
Az tényleg arcátlanság, (filléres tétel) de ha csak ennyi az akadály, adok egyet önköltségi áron... még a postaköltséget is megspórolhatod, mivel debreceni vagyok.
(#) p_istvan válasza Ge Lee hozzászólására (») Okt 18, 2010 /
 
Debrecenben nincs lom@x...
(#) atgyuric válasza p_istvan hozzászólására (») Okt 18, 2010 /
 
2.8V a feszültség mind a 4 lábon.
Egy ilyen analóg mérőhöz van kötve egyébként egy 22k trimmeren keresztül, de megse moccan bárhogy tekerem:

Bővebben: Link
(#) p_istvan válasza atgyuric hozzászólására (») Okt 18, 2010 /
 
A tranzisztor lábain milyen feszültségeket mérsz DC állásban?
Közben rájöttem, AC állásban semmit nem fogsz mérni ezen a frekvencián a multimétereddel, ha csak nem valami extra multid van...
(#) atgyuric válasza p_istvan hozzászólására (») Okt 18, 2010 /
 
Bázison 557mv, collector 5.03v , emitter 10 mv. Nekem 2222A jelű van, nem a fém mint a képeken. Nem tudom ez számít-e.
Következő: »»   7 / 17
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem